Modelclub.gr Φόρουμ

Fregata La Renommee (Αναγνώστηκε 16243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

vagelischantziaras

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
#200 Απ: Fregata La Renommee
Ιούλιος 07, 2019, 03:06:10 μμ
Σ’ ευχαριστώ  Κώστα  για την ανάρτηση .
Η προσέγγιση  είναι ….ικανοποιητική ….και  όχι σε υπερθετικό  βαθμό.
Προσδοκώ   σ’ ένα  ‘’συνολικά’’  καλό  αποτέλεσμα , έχοντας  γνώση  των δυνατοτήτων  μου .
Δεν  γνωρίζω  τι άλλο  υλικό  έχει  στο νου του ο Αντώνης , θα  ήθελα  να ακούσω  την πρόταση  του .
Βαγγελης   

repetan

• *
  • Scale 1/48
#201 Απ: Fregata La Renommee
Ιούλιος 10, 2019, 12:20:28 μμ
 Βαγγέλη καλημέρα .
 Κατ' αρχήν να πω ότι θεωρώ το ξύλο ένα πολύ όμορφο υλικό και ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με αυτό , το βλέπουμε άλλωστε και στο θέμα σου όπου με μεράκι και υπομονή έχεις φτιάξει "αγγέλους" . Η σχέση μου με την γλυπτική εξαντλείται σε κάτι χαλκογραφίες που είχα φτιάξει πριν χρόνια .Το δικό μου....."ταλέντο" , είναι η ζωγραφική ,όπως θα δεις και στο θέμα που σου επισυνάπτω   ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ 72 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ , εδώ στο MC . Στη ζωγραφική μου μεγεθύνω τις εικόνες που ζωγραφίζω , εσύ από την άλλη προσπαθείς να αποδώσεις την μέγιστη λεπτομέρεια σε ένα πολύ μικρό κομμάτι ξύλου , αυτό κάθε άλλο παρά εύκολο το λες . Η δική μου σκέψη ήταν , προς ευκολία δική σου , μήπως ένα άλλο υλικό πιο εύπλαστο ,το οποίο δεν θα έσπαγε , δεν θα σκιζόταν , ή που θα επισκευαζόταν εύκολα ,σου έκανε την δουλειά πιο γρήγορα ; όχι , αλλά ίσως πιο εύκολη . Π.χ. μοντελιστικός πηλός . Επαναλαμβάνω ότι η απορία μου για άλλο υλικό είναι για την δική σου ευκολία αφού έχεις και άλλα σκαλίσματα να κάνεις.
 Και πάλι καλημέρα σου .
 Αντώνης  ::keep_mod:: ::salut::
 Υ.Γ. Αν μπεις στο θέμα που επισυνάπτω θέλω να μου σχολιάσεις (χωρίς φόβο και πάθος :) ) ::salut::

vagelischantziaras

• *
  • Scale 1/48
#202 Απ: Fregata La Renommee
Ιούλιος 11, 2019, 09:44:04 μμ
Την καλησπέρα  μου Αντώνη
Τα συγχαρητήρια μου για την πολύ όμορφη και προσεγμένη  αναπαράσταση  της
 ‘’ σκληρής  πραγματικότητας του πολέμου ‘’  μέσα απ’ τις θαυμάσιες  πολεμογραφιες  σου . 
Δεν  γνώριζα ότι το ‘’ταλέντο ‘’ σου  είναι η  ζωγραφική .
Όσον  αφορά  τα γλυπτά  και τα ανάγλυφα .
Δεν έχω  γνώσεις  γλυπτικής , και χαρακτικής  το  μόνο  που έχω  δει σε διάφορα  sites
του εξωτερικού , αρκετοί  μοντελιστές  ,κατασκευάζουν  πρώτα  το  μοντέλο  με πηλό ,πλαστελίνη , αλλά 
και κάποια  άλλα  υλικά  εύπλαστα  που δεν τα γνωρίζω    και  βασιζόμενοι  σε αυτό  δημιουργούν
 το  τελικό  γλυπτό  και πάντα  σε  ξύλο , για τον συγκεκριμένο  σκοπό  .
Προσωπικά   δεν έχω  ακολουθήσει   ποτέ  αυτή την διαδικασία , προσπαθώ να  αποδώσω 
αυτό που βλέπω ‘’όσο  πιστά  μου είναι  δυνατό’’  και θα έλεγα  …. εντελώς 
ερασιτεχνικά…… σκαλίζοντας  δυο και τρεις φορές το κάθε αντικείμενο .
Στόχος  μου δεν είναι να  χρησιμοποιήσω  άλλο  υλικό ,  συνεπώς   θα αρκεστώ  στο ξύλο
 και στην  ‘’προσέγγιση ‘’  που θα μπορέσω  να αποδώσω .
Σ ευχαριστώ  και πάλι  , εύχομαι  τα καλύτερα , ελπίζοντας  να δω τα έργα  σου σε κάποια  έκθεση .
Βαγγελης

vagelischantziaras

• *
  • Scale 1/48
#203 Απ: Fregata La Renommee
Ιούλιος 17, 2019, 06:46:22 μμ
Καλησπέρα  σας .
Συνέχεα   με την κατασκευή  γλυπτών  και συγκεκριμένα  με την κατασκευή  της   (polena )  ,  ακρόπρωρο .
Υλικά .   πυξάρι  και… αρκετή ….εργασία .

Δύο  λόγια για το  ακρόπρωρο .
Η  τοποθέτηση  ακρόπρωρων στα  πλοία  χάνετε  ανά  τους αιώνες  .
Αρχικά  εμφανίζεται  με διακοσμήσεις  ( ζωγραφιστά   μάτια ) , αργότερα  υπό την μορφή
ζώων  η μυθικών  τεράτων  και τέλος  με την μορφή  γυναίκειας  φιγούρας (γοργόνας ), και όχι μόνο .
Όλες  αυτές οι φιγούρες  είχαν  ένα μαγικό  νόημα , (κάτι  σαν ξόρκι )  για το πλήρωμα  του πλοίου 
και  κατά  κάποιο  τρόπο   συνδεόταν    με την σωτηρία   των  ναυτικών,.
 Με τη πάροδο  των χρόνων ,και γύρω στον 15ο -16ο  αιώνα,  αυτές οι ξύλινες  φιγούρες 
θα γίνουν απαραίτητες  σε κάθε πλοίο  , πραγματικά  έργα τέχνης , για  να στολίζουν  την  πλώρη 
αλλά και  την πρύμνη .
Βαγγελης .

Kostis Pap

• *
  • Scale 1/35
#204 Απ: Fregata La Renommee
Ιούλιος 17, 2019, 07:01:11 μμ
Εντυπωσιακή δουλειά για την κλίμακα! Νομίζω ότι τώρα πρέπει να αρχίσεις να είσαι ικανοποιημένος.

vagelischantziaras

• *
  • Scale 1/48
#205 Απ: Fregata La Renommee
Ιούλιος 18, 2019, 11:29:58 πμ

Σ’ ευχαριστώ  Κώστα . 
Η  ικανοποίηση   είναι ένα ‘’υποκειμενικό  ‘’ συναίσθημα  της απόλαυσης 
που συνοδεύει  την επίτευξη  ενός στόχου .
Στόχος μου  είναι ένα ….συνολικό  ικανοποιητικό  αποτέλεσμα
…. και αυτό θα το… διαπιστώσουμε ….  με την ολοκλήρωση  της  κατασκευής .   
Εύχομαι τα καλύτερα .
Βαγγελης