Modelclub.gr Φόρουμ

Atlantic Ocean (Αναγνώστηκε 6093 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Kostis Pap

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
#75 Απ: Atlantic Ocean
Ιούνιος 20, 2020, 12:45:35 πμ
Ευχαριστούμε και τους δύο για την αναλυτική εξήγηση της τεχνικής!

Chemist

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
#76 Απ: Atlantic Ocean
Ιούνιος 22, 2020, 01:09:40 πμ
Καλησπέρα φίλε Θανάση
Την τεχνική του κολλαρίσματος δεν την ήξερα, την πήρα από εσένα και νομίζω ότι είναι καλή ιδέα, θα εξηγήσου τους λόγους.
Σχεδίασα λοιπόν το πανί (στο ύφασμα) και σε κάθε γραμμή του περιγράμματος του έφερα παραλλήλους σε απόσταση 6 mm.
Αυτό έγινε με πηχάκι πλάτους 6 mm.
Στη συνέχεια παρασκεύασα το διάλυμα κόλλας (1κόλλα: 3 νερό) και με πινέλλο πέρασα το περίγραμμα του πανιού ώστε να μουσκέψει καλά. Στέγνωμα και σιδέρωμα. Πλέον η περιοχή στο περίγραμμα του πανιού έχει σκληρύνει (κολλάρισμα)
Κόψιμο των εξωτερικών γραμμών με κοπίδι και τη βοήθεια μεταλλικού χάρακα.
Το κόψιμο είναι τέλειο. Ευθύγραμμο (ή καμπυλόγραμμο όπου χρειάζεται) χωρίς ξέφτια. Αυτή θεωρώ ότι είναι η βοήθεια που προσφέρει η κόλλα. Κόψιμο με ψαλίδι το απορίπτω.
Στη συνέχεια το κομμάτι των 6 mm το ψεκάψω με λίγο νερό , το γυρίζω προσεκτικά κατά 180 μοίρες και το σιδερώνω οπότε το προεξέχον κομμάτι των 6 mm κολλάει στο κυρίως πανί. Ακολουθεί γάζωμα στο περίγραμμα και στις κάθετες γραμμές.
Τώρα αν θα περάσω σχοινιά μέσα από το διπλωμένο ύφασμα θα το δω, δεν το έχω αποφασίσει. Πάντως το σχοινί μπορεί να περάσει , η κόλληση είναι ασταθής)
Η κύρια μάζα του πανιού δεν είναι κολλαρισμένη, δεν χρειάζεται να είναι. Στις άκρες αν ενοχλεί μπορώ να διώξω την κόλλα με λίγο νερό.
Γραντί δεν προτίθεμαι να βάλω, είδα πως το κάνεις και φοβήθηκα ότι δεν θα το πετύχω. Το σύρμα είναι μια ιδέα (την κρατάω) αλλά υπενθυμίζω ότι τα πανιά τα κάνω να είναι μισοανεβασμένα .
Θα ολοκληρώσω το πρώτο κατάρτι (3 πανιά) και θα δούμε το αποτέλεσμα. Βλέπεις και εγώ πάω ψάχνοντας γιατί μέχρι τώρα τα πανιά στα προηγούμενα πλοία μου ήταν έτοιμα από το kit.
Πάντως η επικοινωνία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και εποκοδομητική και σε ευχαριστώ
Καλό βράδυ
Γιώργος

Thanasis

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
  • Καραβομαραγκός
#77 Απ: Atlantic Ocean
Ιούνιος 22, 2020, 08:29:04 πμ
Χαιρετώ.
Ενδιαφέρουσα η τεχνική σου αλλά έχω κάποιες "ανασφάλειες"... :D
Το δίπλωμα των 6 mm μόνο προς την μία πλευρά, αφήνει την άλλη χωρίς εσωτερικό περίγραμμα.Το κάθε πανί απο την πλευρά χωρίς δίπλωμα, θα δείχνει σαν απλό τετράγωνο-τρίγωνο ύφασμα και το γαζί απο την πίσω πλευρά σαν άσχετο (στην εμπρός).
Δεν ξέρω πως θα αναπτύξεις μερικώς τα πανιά (μισοανεβασμένα=μισοδιπλωμένα) με κολλαρισμένο περίγραμμα. Δεν θα δείχνουν φυσικά διπλωμένα.
Θα κάνεις εσωτερικές ραφές για τα φύλλα και στο περίγραμμα, αλλά δεν θα προσθέσεις γραντί, εδώ βλέπω "ασυμφωνία" λεπτομερειών...
Καλή συνέχεια
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

www.naftomodelismos.gr

Στέλιος Α

• *
  • Scale 1/144
  • Πλαστικά & ξύλινα ιστιοφόρα
#78 Απ: Atlantic Ocean
Ιούνιος 24, 2020, 04:23:34 μμ
Η δική μου εμπειρία με Lak χωρίς προωθητικό αέριο, όπως παλαιότερος συνμοντελιστής με συμβούλεψε στην τομή του USS Constitution, δούλεψε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλά και καθαρά! Φωτογραφίες από τη δοκιμή αλλά και από το μοντέλο στη σχετική συζήτηση. Πολύ καλό κράτημα και γρήγορο στέγνωμα (1-2 ώρες). Πλεονέκτημα ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτοιμη, ανά πάσα στιγμή και για το σημείο του πανιού που ενδιαφέρει μόνο. Ελπίζω να βοήθησα.

Thanasis

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
  • Καραβομαραγκός
#79 Απ: Atlantic Ocean
Ιούνιος 25, 2020, 08:02:17 πμ
Χαιρετώ.
Στέλιο την έχω ακούσει την μέθοδο για εφαρμογή σε ύφασμα πανιών kit, αλλά δεν ξέρω το αποτέλεσμα σε ύφασμα βαμβακερό σεντόνι.Επίσης δεν ξέρω τι θα προκύψει απο τον συνδιασμό κόλλας (κολαρισμένες λωρίδες-κολλημένο γραντί) και lak.
Γι' άυτό και προτιμώ κάτι πιό σίγουρο.
Όμως τώρα που μου την θύμησες... θα την δοκιμάσω σε μία επόμενη φορά στην περίπτωση πολύ διπλωμένου πανιού, όπως στην φωτο.
Thx

There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

www.naftomodelismos.gr