Modelclub.gr Φόρουμ

NINA η μικρότερη απο τις καραβέλες του Κολόμβου (Αναγνώστηκε 619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Γρηγόρης Ευταξιάδης

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Καλημέρα σε όλους
Το θέμα είναι το μικρό κορίτσι "La Nina"  . Το Nina ήταν  το μικρότερο απο τα πλοία του Χριστόφορου Κολόμβου , τα άλλα δύο ήταν το Πίντα και το Σάντα Μαρία .Με αυτά στις 3 Αυγούστου το 1492 ξεκίνησε το ταξίδι του και ανακάλυψε την Αμερική . Παραθέτω φωτογραφία απο τις ρέπλικες των NINA και PINTA που ναυπήγησε το Columbus Foundation .
Με βάση τα σχέδια που δίνει η MANTUA για το NINA σε κλίμακα 1:50 αποφάσισα να φτιάξω αυτό το πλοίο σε κλίμακα 1:25 δηλαδή διπλάσιο σε μέγεθος. Παρατηρώντας τα σχέδια διαπίστωσα οτι το ύψος στο πίσω σκεπαστό μέρος του πλοίου ήταν 2,3 cm δηλαδή το πλήρωμα θα έπρεπε να έχει μέγιστο ύψος 1,15 μέτρα  ... έτσι έκανα τις απαραίτητες τροποποιήσεις. Εχω προχωρήσει αρκετά την όλη κατασκευή χωρίς όμως ακόμα να είμαι σίγουρος για το άν το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό . Οπως και να έχει εκθέτω την μέχρι τώρα προσπάθεια μου . Τα υλικά κατασκευής απο τον φιλικά προσκείμενο ξυλουργό .

ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες απο την κατασκευή

KWSTAS

• *
  • Scale 1/35
  • Rusting is my business and business is gooood!!!!
Αγαπημένο θέμα. Καλή αρχή.

Go small or go home. Bring your magnifying glasses too.

Γρηγόρης Ευταξιάδης

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Ευχαριστώ πολύ Κώστα ... ελπίζω να βγεί κάτι καλό .

Chemist

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
Γρηγόρη καλησπέρα.
Εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου αυτή. Οι πρώτες εικόνες δείχνουν ένα σκαρί σωστό, συμμετρικό, δουλεμένο χωρίς ατέλειες ή κακοτεχνίες.
Το ΝΙΝΑ και το Atlantic Ocean έχουν κάτι κοινό. Ξεκίνησαν από ''μικρά'' σχέδια με στόχο να γίνει ένα διπλάσιο καράβι. Η διαδικασία αυτή κρύβει παγίδες αλλά με την απαραίτητη προσοχή και την εμπειρία σου αυτά θα αντιμετωπισθούν.
Ποιές θα είναι οι τελικές διαστάσεις του μοντέλου ?
Το τελευταίο διάστημα ο μοντελισμός με θέμα τα ξύλινα πλοία έχει καθήσει. Τα μοντέλα σε εξέλιξη είναι ελάχιστα, οι παρατηρήσεις και τα σχόλια σχεδόν ανύπαρκτα.
Ας ελπίσουμε σε καλύτερες ημέρες
Φιλικά
Γιώργος

Kostis Pap

• *
  • Scale 1/35
Καλή αρχή και καλή επιτυχία! Έχεις ξεκινήσει πολύ καλά και θα παρακολουθήσω με ενδιαφέρον το θέμα σου όπως έκανα και με το προηγούμενο. Το μοντέλο είναι περίπου 60 εκατοστά μήκος???
Είναι θαύμα ότι ο Κολόμβος έφτασε στην Αμερική με αυτό το σαράβαλο.  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Και γύρισε κιόλας πίσω!

Γρηγόρης Ευταξιάδης

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Καλημέρα Γιώργο
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Η ΝΙΝΑ ήταν πολύ μικρό πλοίο με μήκος 21 μέτρα και μέγιστο πλάτος 6,28 μέτρα . Η ρέπλικα που κατασκεύασε το Columbus Foundation έχει μήκος 19,8 μέτρα και πλάτος 5,5 μέτρα . Το δικό μου μοντέλο που βασίζεται στα σχέδια της MANTUA έχει μήκος 71 cm πλάτος 19,5 cm  λίγο μικρότερο απο ότι η ρέπλικα . Πρόκειται για ένα μικρό πλοίο οπότε στην κλίμακα 1:25 προκύπτει ένα διαχειρίσιμο μέγεθος , τέλος τα πηχάκια του πετσώματος είναι πάχους 2 mm και πλάτους 10mm ...  στην κατασκευή λαμβάνω υπ όψιν κυρίως τις φωτογραφίες απο την ρέπλικα και όχι την MANTUA .

με φιλικούς χαιρετισμούς
Γρηγόρης

Γρηγόρης Ευταξιάδης

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Καλημέρα Κωστή
Σε ευχαριστώ πολύ , πράγματι ήταν πολύ μικρό εμπορικό πλοίο με μόλις 20 μέτρα μήκος και φτιαγμένο για την Μεσόγειο πραγματικός άθλος το ταξίδι εκείνο . Το μοντέλο εχει μήκος 71 cm (κοντά έπεσες) . Ελπίζω να βγει ένα συμπαθητικό αποτέλεσμα
φιλικά Γρηγόρης 

vagelischantziaras

• *
  • Scale 1/48
Καλή  αρχή  Γρηγόρη , εύχομαι  τα καλύτερα……..
 Βαγγελης

Γρηγόρης Ευταξιάδης

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Ευχαριστώ Βαγγέλη ... για να δούμε :)

Γρηγόρης Ευταξιάδης

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Καλημέρα ... υπάρχει μία πρόοδος εργασιών , πολύ τρίψιμο πολλά προβλήματα σε σχέση με τον διπλασιασμό της κλίμακας (προβλήματα και λάθη που δεν φαίνονται στην 1:50 ) νομίζω όμως ότι θα βγεί συμπαθητικό αποτέλεσμα  ... οψόμεθα
Γρηγόρης

Chemist

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
Καλημέρα Γρηγόρη
Μόνο συμπαθητικό??
Κουκλί το βλέπω
Γιώργος

Sernak

• *
  • Scale 1/35
Όμορφη δουλειά. Μην πτοείσαι καθόλου, το 'χεις το κατασκευαστικό!!! ::thumbleft::
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Γρηγόρης Ευταξιάδης

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Ευχαριστώ Γιώργο και Sernak ,  δεν πτοούμε αλλά και ούτε υπερεκτιμώ την δουλειά μου . Μου αρέσουν οι δυσκολίες που προκύπτουν στην πορεία (είναι μια πρόκληση ) και ελπίζω να μην πάει αυτό που φτιάχνω  στην προσωπική συλλογή μου με τα ημιτελή projects , γιατί έχω μια τέτοια . Αποτελείται από κατασκευές που σε κάποια φάση έπαψαν να είναι ικανοποιητικές για διάφορους λόγους όπως πχ ο Αγιος Ιωάννης Βαπτιστής μία από τις πρώτες προσπάθειες μου .
Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες από την πρόοδο των εργασιών .
φιλικά
Γρηγόρης

nick2

• *
  • Scale 1/35
Δεν έχω καμμιά σχέση με τα ξύλινα μοντέλα οπότε δεν μπορώ να κρίνω τα όποια λάθη (αν υπάρχουν), αλλά στα μάτια μου το ως τώρα αποτέλεσμα δείχνει πολύ όμορφο.
Από απλή περιέργεια και χωρίς να έχει κάποια σημασία, θα ήθελα να μάθω αν ένα τέτοιο μοντέλο θα μπορούσε να επιπλέει ή και να κινηθεί στο νερό.
Θεωρητικά πάντα.

Καλή συνέχεια.

Γρηγόρης Ευταξιάδης

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Καλησπέρα
Ευχαριστώ πολύ nick2 προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει άλλα έχω δει άλλους να το κάνουν ... υποθέτω ότι με το κατάλληλο έρμα , αδιαβροχοποίηση μέσα και έξω (κατάλληλα βερνίκια και κόλλες ) είναι εφικτό.
φιλικά
Γρηγόρης

Γρηγόρης Ευταξιάδης

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
Καλημέρα σας
Η κατασκευή συνεχίζεται , σκάλα , καταπακτές για το αμπάρι , κουπαστές , ρέλια . Πρέπει να αποφασίσω τι χρώμα θα έχει ο χώρος κάτω από το άνω κατάστρωμα εκεί που βρίσκετε ο πηδαλιούχος , λογικό μου φαίνεται να είναι κάποιο φωτεινό χρώμα . Πάντως η βαφή πρέπει να γίνει ώστε να προχωρήσω στην κόλληση του καταστρώματος .
Γ Ευταξιάδης