Αποστολέας Θέμα: A-4P Skyhawk 1/72  (Αναγνώστηκε 4380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
A-4P Skyhawk 1/72
« στις: Μάιος 28, 2013, 12:58:32 πμ »
 Θα ξεκινήσω κ εγώ την συμμετοχή μου όπως είχα αναφέρει σε παλαιότερο ποστ με το κιτ της Airfix κ με ένα κλικ κάτω στην κλίμακα απ'οτι δουλεύω συνήθως έτσι για να χαλαρώσουμε κ λιγάκι δηλαδή.
Το κιτ είναι πολύ καλό κ έχει κάνει κ review ο felix (http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,23609.0.html) χαρις στον οποίο είχα πάρει το κιτ θέλοντας να δοκιμάσω την νέα σειρά της Airfix.
 Η ιστορία ξεκινά στα μέσα της δεκατίας του '60 όπου η Αργεντινή θέλοντας να αντικαταστήσει τα Lincolns κ Gloster Meteor αγοράζει απο το Αμερικάνικο Ναυτικό 50 Α-4Β στα οποία έκανε κάποιες αλλαγές μεταξύ των οποίων ήταν η VOR antenna στο κάθετο σταθερό, Bendix CNA-4 navigation system, DFA antenna , Οmega package....κ έτσι μετονομάστηκε σε Α-4P.
Στις 31/10/66 παρελήφθησαν τα πρώτα 12 αεροσκάφη κ στα τελευταία 25 (στα οποία βάφτηκε κατα λάθος ανάποδα η παραλλαγή) προστέθηκε κ το  Ferranti D126R Isis sight system.
Η διαδικασία παραλαβής έλαβε τέλος τον Απριλιο του 1970.
 Το αεροσκαφος που θα αναπαραστήσω ανήκε στο Grupo 5-Rio Gallegos τον Απρίλιο του ΄82 πριν ξεκινήσουν οι εχθροπραξίες στα Falklands με τον αριθμό -240. Αυτό το επισημαίνω γιατί έχει σημασία καθώς τα αεροσκάφη αυτά απο τις 28 Απριλίου βάφτηκαν με κίτρινες λωρίδες στα φτερά κ στο κάθετο σταθερό (http://img.wp.scn.ru/camms/ar/783/pics/91_15.jpg) κ μάλλον γι'αυτό λείπουν απο την παραλλαγή στις οδηγίες της Airfix.Ψάχνοντας λίγο το θέμα κ σε ξένα φόρουμ βρήκα κ εκεί την ίδια απορία σχετικά με τις κίτρινες λωρίδες κ επιβεβαιώθηκα κ μου έφυγε απο το μυαλό κ η σκέψη οτι οι οδηγίες ίσως να ήταν κ λάθος (http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234925197-argentinian-skyhawk-c-228-colour-etc-questions-airfix-dogfight-double/). Το C-240 αποσύρθηκε απο την ενεργό δράση τον Αύγουστο του 1991 και απο το 1993 βρίσκεται ως έκθεμα στο αεροναυτικό μουσείο στο Μπουένος Αιρες.
 Βελτιωτικά δεν θα χρησιμοποιηθούν άλλωστε είνναι κ πολύ μικρό το κιτ απο μόνο του κ δεν παίρνει κ πολλά πολλά. Θα γίνουν μόνο κάποιες σκρατσιές για την VOR antenna στο κάθετο σταθερό κ το omega στο κάτω ουραίο μερος του σκάφους κ κάποιες αντέννες ακόμα.
Οι εργασίες έχουν ξεκινήσει με το κοκπιτ το οποίο ειναι απλό-γυμνό,decals για όργανα κ έγινε προσθήκη της χειρολαβής εκτίναξης απο χαλκόσυρμα. Εσωτερικά βάφτηκε με το 145 της humbrol, olive drab για το κάθισμα κ το 60 στο προσκέφαλο..τέλος έγινε wash με dark dirt promodeller καθώς κ λίγο στεγνό πινέλο με silver.
 Αυτό που παρατήρησα κατά την κατασκευή είναι οτι τα κομμάτια είναι από σκληρό πλαστικό κ με τα sprue δεν έχουν αρκετο κενό με αποτέλεσμα ούτε εύκολα να μπορείς να τα κόψεις με τον κόφτη γιατί τραυματίζεται το πλαστικό κ χρειάζεται κ επιπλέον χρόνος για να τα καθαρίσεις πριν τα τοποθετήσεις.
Και οι πρώτες φωτό:



Αυτά για σήμερα λοιπόν.. ::salut::




Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2013, 01:01:35 πμ »
Πιάσε τα πριονακια για το κόψιμο των κομματιών.
Επιτέλους έκανες την αρχή.
Θα βάλεις πιρτσινια...εεεε?
Καλή συνέχεια.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2013, 08:50:24 πμ »
Καλή αρχή.......

Τί εννοείς εκεί που γράφεις "βάφτηκε ανάποδα η παραλλαγή" ?
Έχεις φωτογραφία με την σωστή και την ανάποδη ?
Έτσι από περιέργεια......... :)

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 28, 2013, 08:59:18 πμ »
Καλή αρχή.......

Τί εννοείς εκεί που γράφεις "βάφτηκε ανάποδα η παραλλαγή" ?
Έχεις φωτογραφία με την σωστή και την ανάποδη ?
Έτσι από περιέργεια......... :)
Καλημέρα,ευχαριστώ!
Φωτό δεν έχω, αυτό που διάβασα κ κατάλαβα είναι οτι έβαψαν το πράσινο στην θέση του καφέ κ καφέ στην θέση του πράσινου.Θα ξαναποστάρω οταν μπορέσω link με βιβλιογραφία. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 28, 2013, 09:05:47 πμ »
Καλημέρα,ευχαριστώ!
Φωτό δεν έχω, αυτό που διάβασα κ κατάλαβα είναι οτι έβαψαν το πράσινο στην θέση του καφέ κ καφέ στην θέση του πράσινου.Θα ξαναποστάρω οταν μπορέσω link με βιβλιογραφία. ::salut::

Καλά.........δεν τρέχει και τίποτα. Είπαμε απλή περιέργεια........ :mrgreen:
Άσε τα ποσταρίσματα σε μένα και δείξε πλαστικό στον λαό........... :D

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2013, 09:57:15 πμ »
Aλέξανδρε καλή αρχή φίλε ,αν και ήδη την έχεις κάνει και είναι πολύ καλή με το κόκπιτ.Πολύ ωραίος και ο πρόλογος της κατασκευής σου !!!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 29, 2013, 10:53:28 μμ »
Σταμάτη ευχαριστώ φίλε μου!
Έκλεισε η άτρακτος έγιναν κάποια μικρά στοκοτρίψατα,η καλύπτρα βουτήχτηκε σε future κ αφού στέγνωσε καλά μασκαρίστηκε.
Απο εφαρμογή το κιτ είναι άψογο,κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.
Θα επανέλθω με φωτό.... ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2013, 12:38:59 πμ »
Τα μόνα σημεία στα οποία δεν έχει καλή εφαρμογή το κιτ (ένωση φτερών με κάθετο σταθερό):



Το κενό καλύφθηκε με surfacer 1200..μασκαρίστηκαν τα σημεία που έβαψα με κοκκινο γιάυτό κ οι ταινίες κ μετά θυμήθηκα οτι ξέχασα να ασταρώσω..ευτυχως μικρό το κακό :mrgreen:
Τέλος έγιναν οι προσθήκες του omega package-VOR antenna με φύλλο πλαστικού κ χαλκόσυρμα αντίστοιχα.



Αυτα για σήμερα..αύριο θα αλλαχθεί η κεραία πίσω απο την καλύπτρα (θα μπει η DFA) κ μετά πάμε για αστάρωμα κ preshading. ::salut::



Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2013, 03:09:00 πμ »
φιλε μου το κιτ στο σημειο που αναφερεις εχει μια χαρα εφαρμογη,πρεπει να εχει κενο εκει..μπροστα και πισω..το φτερο εφαρμοζει μια χαρα στο κεντρο οπου η ατρακτος εχει ενα φουσκωμα. Καλη συνεχεια ευχομαι! :wink:

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2013, 09:21:08 πμ »
Όμορφο το γερακάκι...
Απ' ότι βλέπω το οριζόντιο σταθερό κινείται ολόκληρο για το τριμάρισμα όπως και στα πολιτικά.  Οπότε είναι σωστά τα κενά εκεί.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2013, 10:18:35 πμ »
Oυπς...είχα την εντύπωση οτι κινείται μόνο το πίσω μέρος του οριζοντιου σταθερού..οπότε γράψτε λάθος...(μην δυσφιμήζουμε κ το κιτ άδικα :mrgreen:).. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 23, 2013, 10:35:05 μμ »
Όπως θα καταλάβατε το κιτ προχωράει με ρυθμούς χελώνας...αυξημένες επαγγελματικές υποχρεώσεις κ αρκετή κούραση κράτησαν μακρυά την όρεξη μου για να συνεχίσω..ευτυχώς που είναι 72αρι δηλαδή..
Λοιπόν, το κιτ ασταρώθηκε, έγινε preshading κ μετά ακολούθησε βάψιμο της παραλλαγής με σμάλτα humbrol (πρασινο-116, καφέ-29, κάτω μέρος-65) τα οποία τέλος ξανοίχτηκαν με λευκό για να γίνει η παλαίωση..(με την οποία δεν έμεινα ικανοποιημένος όσο θα ήθελα-πρώτη φορά σε 72αρι)
Φωτό:





Αυτά για την ώρα.. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 23, 2013, 11:54:03 μμ »
Μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα.
Θέλει ένα -δυο χέρια γυαλιστερο βερνικι και έπειτα σήματα.
Θέλεις λίγο δουλίτσα στο χαραγμα ...  :mrgreen:

Keep up the good work... ::glossa::

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2013, 02:15:24 πμ »
Δεν είναι κακό! Δοκίμασε να ξεθωριζεις τα πράσινα αλλά και τα καφέ με κάποιο κίτρινο και όχι με άσπρο. Το άσπρο τους κάνει ένα αφύσικο ξεθώριασμα.
Επίσης αν δεν βαριέσαι, διόρθωσε λίγο στο κάτω και πίσω μέρος της ατράκτου το σημείο που έχει φύγει λίγο το πράσινο πάνω στο λευκό χρώμα.
Πριν περάσεις επίσης γυαλιστερό βερνίκι, γυάλισε με micromesh και μπόλικο νερό το μοντέλο για να μην χρειαστείς πολλά χέρια βερνικιού.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 24, 2013, 07:48:20 πμ »
Δεν είναι κακό! Δοκίμασε να ξεθωριζεις τα πράσινα αλλά και τα καφέ με κάποιο κίτρινο και όχι με άσπρο. Το άσπρο τους κάνει ένα αφύσικο ξεθώριασμα.
Επίσης αν δεν βαριέσαι, διόρθωσε λίγο στο κάτω και πίσω μέρος της ατράκτου το σημείο που έχει φύγει λίγο το πράσινο πάνω στο λευκό χρώμα.
Πριν περάσεις επίσης γυαλιστερό βερνίκι, γυάλισε με micromesh και μπόλικο νερό το μοντέλο για να μην χρειαστείς πολλά χέρια βερνικιού.
Aλέξανδρε αυτό με το ξεθώριασμα το διαπίστωσα κ εγώ, κάτι δεν μου καθόταν καλά στο μάτι...
Το πράσινο στο πίσω μέρος θα διορθωθεί,δεν το είχα προσεξει, κ όσον αφορά το γυαλιστερό βερνίκι αυτό σκεφτόμουν να κάνω.
Ευχαριστώ! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 24, 2013, 09:08:19 πμ »
Aλέξανδρε ,προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα ,παρατήρησα κάτι σαν μικρές λαδιές ανάμεσα στα φωτίσματα που μάλλον κατά λάθος έγιναν και μου αρέσουν επίσης .
Συμφωνώ απόλυτα με τον Αλεξ,το έχουμε συζητήσει και μαζί περί άσπρου...το wash θα μετριάσει λίγο το εφέ και θα δέσει περισσότερο το κάμο...ευχομαι καλή συνέχεια ,βγαίνει πολύ καλό !!!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος geo_hal

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 25, 2013, 10:38:36 πμ »
Και μένα μου αρέσει πολύ όπως βγήκε η παραλλαγή.... Περιμένω να δω πως θα βγει με το wash...

Πριν περάσεις επίσης γυαλιστερό βερνίκι, γυάλισε με micromesh και μπόλικο νερό το μοντέλο για να μην χρειαστείς πολλά χέρια βερνικιού.

Τι είναι το micromesh και που το βρίσκω;

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 25, 2013, 01:17:48 μμ »
Το micromesh είναι γυαλιστικό πανί που ξεκινάει από τους 3.600 βαθμούς και φτάνει μέχρι τους 12.000 θα βρεις στο G.E. Hobbies και στο Plastimodelismo το πακέτο της Alclad, καθώς και διαφόρων βαθμών στον Καλφάκη. Στην πραγματικότητα το χρησιμοποιούν στην αεροπορία για το γυάλισμα των καλυπτρών στα αεροπλάνα.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2013, 03:14:02 μμ »
Πολύ ωραίο βγήκε Άλεξ! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 28, 2013, 01:35:20 μμ »
Παίδες ευχαριστώ πολύ!
Το ''μικρό'' τελείωσε..τρίφτηκε με micromesh,περάστηκε με παρκετίνη,decals-τα οποία εκατσαν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα-παρκετίνη ξανά για να σφραγίσουν τα decals,κ έπειτα wash για πρώτη φορά με promodeller (dark dirt).Ίσως το παράκανα λίγο με το wash κ το βρώμισα πολύ.Τέλος μπηκε το Σ/Π και οι δεξαμενές κ περάστηκε με βερνίκι ματ της galleria.
Η καλύπτρα σαν να ''επεσε'' λίγο τώρα που βλέπω τις φωτό-θα διορθωθεί-κ σκέφτομαι να προσθέσω κ λίγο chipping.
Σχόλια εννοείται ευπρόσδεκτα, βαράτε :mrgreen: ::salut::








Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 28, 2013, 01:48:43 μμ »
Δεν μου φαίνεται βρώμικο, εκτός από το εσωτερικό των εισαγωγών αέρα, που συνήθως δεν μαζεύουν τόση βρώμα και καθαρίζονται σχολαστικά.
Επίσης οι γρύλλοι κίνησης των αερόφρενων δεν πρέπει να είναι ολοκόκκινοι, αλλά τα έμβολα συνήθως έχουν έντονο μεταλλικό χρώμα (κάποιο ασημί).

Κατά τ' άλλα.............μάχιμο...... :wink:

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 28, 2013, 02:03:45 μμ »
Και μ;eνα μου φαίνεται ότι έπειρνε κι άλλη μπίχλα,ίσως από κάτω κάποια τρεξίματα από λάδια.Πολύ όμορφο το έκανες Άλεξ!Σου πάνε τα 72άρια και ελπίζω να δούμε κι άλλα στην καλύτερη κλίμακα ever. ::glossa:: 8) :wink: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 28, 2013, 02:37:35 μμ »
Αλέξη πολύ καλό βγήκε μπράβο. Καθάρισε τις εισαγωγές και κατά τα άλλα είναι φοβερό.

Πως τα πήγες με το promodeller που λέγαμε?

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 28, 2013, 02:42:00 μμ »
Νίκο, Λάμπρο σας ευχαριστώ!Για τους γρύλλους των αερόφρενων θα το ψαξω, αυτό δεν το σκέφτηκα καθόλου.
Nikometa μια χαρά το promodeller,πολύ εύκολο στην χρήση μου έλυσε τα χέρια.
Όσο για την 72αρα κ εγώ ακόμα ειμαι οπαδός της 48αρας κ δύσκολα θα λοξοδρομήσω πιστεύω! :mrgreen: :mrgreen:
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: A-4P Skyhawk 1/72
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 30, 2013, 12:17:31 μμ »
Πολύ όμορφο έχει βγει! Τόσο μικρούλι και γλυκούλι, είδες η 1/72?

Tags: