Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με αστάρωμα  (Αναγνώστηκε 1637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ανάγνος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 12
Πρόβλημα με αστάρωμα
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 04:14:32 μμ »
Ακούστε ( διαβάστε ) τι επαθα εχθές.
φτιάχνω ένα αμαξάκι (το δευτερο μοντέλο που προσπαθώ να φτιάξω) και ήθελα για πρώτη  φορά  να ασταρώσω. Πηρα τις απαραίτητες πληροφορίες για το how από το briansmodelcars και ξεκίνησα. Επειδή δεν είχα αστάρι χρησιμοποίησα ανοικτό γκρι enamel humbrol. Αφού το άφησα να στεγνώσει επαναχάραξα ορισμένα σημεία, στόκαρα και  έτριψα τις ατέλειες. Σκεφτόμουν αν θα το περάσω ένα χέρι ασταρί ακόμα ή θα προχωρήσω στο βάψιμο. Δυστυχώς όμως έπεσε στα χέρια μου ένα σπρει primer humbrol το οποίο έγραφε πως είναι ακρυλικό.Είπα λοιπόν να περάσω το δεύτερο χέρι ασταριού με αυτό το primer για να το δοκιμάσω. Ετσι και έγινε . Όταν στέγνωσε το δεύτερο χέρι διαπίστωσα ότι σε ορισμένα σημεία το χρώμα είχε πετάξει - φουσκώσει - ζαρώσει.(φαντάζομαι να καταλάβεται πως είχε γινει.) Αυτό δεν έγινε σε όλη την επιφάνεια του μοντέλου αλλά σε λιγα μόνο σημεία.

τι έφταιξε?

τώρα το αμαξάκι είναι μέσα σε σακουλίτσα νάυλον και κάνει ένα αφρόλουτρο με fornet.


τι θα κάνω μετά?


αν το ασταρώσω ξανά με το ακρυλικό primer θα έχω προβλήματα μετα με το χρώμα (θα βάψω με enamel)???????

μήπως φταίει η απόσταση που ψέκασα? προσπάθησα να κρατήσω μια απόσταση 30 εκ. όπως άλλωστε έγραφαν οι οδηγίες αλλά μπορεί κάπου να μου ξέφυγε και να πλησίασα το χέρι μου στο μοντέλο.

δεν απελπίζομαι θα το πετύχω αλλά θελω να ξέρω τι έφταιξε.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Πρόβλημα με αστάρωμα .
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 04:34:18 μμ »
Θα ψακασεις με το ακρυλικο ασταρι (ακρυλικο μονο στα λογια γιατι στην πραγματικοτητα ειναι νιτρου)και θα τριψεις με τουλαχιστον 2000 βαθμων βρεγμενο ντουκοχαρτο.Μετα θα σαπουνισεις καλα το μοντελο και οταν στεγνωσει μπορεις να βαψεις με οτι χρωμα θες.Δεν θα παθει τιποτα.Το προβλημα ηταν οτι ψεκασες χρωμα νιτρου πανω απο σμαλτο.

Αποσυνδεδεμένος Ανάγνος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Πρόβλημα με αστάρωμα .
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 05:01:39 μμ »
Crow ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.Η αιτία δηλαδή ήταν οτι το αστάρι δεν ήταν ακρυλικό. Ξανά ψέκασμα το βράδυ και αύριο τρίψιμο ,μπουγάδα και ο θεός βοηθός.

Tags: ΑΣΤΑΡΙ primer