Αποστολέας Θέμα: Περί Αστάρι(ιων)  (Αναγνώστηκε 13286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος John-John

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2154
  • Age: 46
  • Τόπος: 80% Θεσ/νικη - 20% Κοζανη
  • Γιαννης Ματιακης
Περί Αστάρι(ιων)
« στις: Μάιος 21, 2008, 12:10:15 μμ »
Ψάχνοντας στο Φόρουμ για να βρω κάποιο αστάρι πέραν του γνωστού  HYCOTE το οποίο δεν το βρήκα πουθενά στην πόλη μου :evil: :evil:,χωρίς να βρω τπτ.
Ετσι αποφάσισα να ανοίξω ένα Νέο Θέμα για να μαζέψω τις απόψεις και σχόλια σας για το αστάρι άλλον ετεριων,  για να μπορέσω να το προμηθευτώ όχι μόνο εγώ αλλά και τα αλλά μέλι του φόρουμ που δυσκολεύονται να βρούνε το HYCOTE.
Πιο είναι πιο καλό, σε τι μορφή βγαίνει? τα αστάρια άλλον εταιριών που βγάζουν χρώματα για αυτοκίνητα κάνουν αν ναι πια ?κτλ
Η άποψη και η γνώμη είναι σαν την κ..τρυπιδα, όλοι έχουν από μια, Τα προβλήματα αρχίζουν όταν κλ@νει..

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2008, 12:40:08 πμ »
Ζητα ενα ασταρι αυτοκινητου για πλαστικα οσο πιο λεπτοκοκο γινεται και εισαι οκ! :wink:

Αποσυνδεδεμένος Vaggouras

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • Τόπος: Athens
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 26, 2008, 11:23:09 μμ »

Γείτονα Crow έχεις καμιά συγκεριμένη μάρκα (εκτος Hycote εννοείται) να προτείνεις ??
Ή κάποια που να είναι καλλίτερη π.χ σε γυαλιστερα χρώματα αυτοκινήτων ???  8)

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 27, 2008, 12:10:00 πμ »

Γείτονα Crow έχεις καμιά συγκεριμένη μάρκα (εκτος Hycote εννοείται) να προτείνεις ??
Ή κάποια που να είναι καλλίτερη π.χ σε γυαλιστερα χρώματα αυτοκινήτων ???  8)
Πεταξου μεχρι τον Ρουτση,χαμηλα στην Πετρουπολεως,πες του οτι εισαι μοντελιστης και τι ψαχνεις,και θα σε φτιαξει οπως πρεπει!Ειναι λιγο πιο πανω απο τους κοτοπουλαδες στην δεξια πλευρα του δρομου.

Αποσυνδεδεμένος Vaggouras

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • Τόπος: Athens
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2008, 11:21:32 μμ »
Πεταξου μεχρι τον Ρουτση,χαμηλα στην Πετρουπολεως,πες του οτι εισαι μοντελιστης και τι ψαχνεις,και θα σε φτιαξει οπως πρεπει!Ειναι λιγο πιο πανω απο τους κοτοπουλαδες στην δεξια πλευρα του δρομου.

Ευχαριστώ γέιτονα ...
Με βλέπω να ξεκινάω για αστάρι και να καταλήγω με διπλό κοτόπουλο με εξτρα τυροσαλάτα......  ::glossa::  ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 05, 2008, 03:42:32 μμ »

Γείτονα Crow έχεις καμιά συγκεριμένη μάρκα (εκτος Hycote εννοείται) να προτείνεις ??
Ή κάποια που να είναι καλλίτερη π.χ σε γυαλιστερα χρώματα αυτοκινήτων ???  8)
Πεταξου μεχρι τον Ρουτση,χαμηλα στην Πετρουπολεως,πες του οτι εισαι μοντελιστης και τι ψαχνεις,και θα σε φτιαξει οπως πρεπει!Ειναι λιγο πιο πανω απο τους κοτοπουλαδες στην δεξια πλευρα του δρομου.

Βρε άσε τον Ρούστη και πες καμία εταιρία που τα βγάζει μην τρέχουμε στην Πετρουπόλεως.
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το 129 της Humbrol περισότερο για να δώ τις κολλήσεις του μοντέλου άν είναι οκ ή χρειάζοντε και άλλο τρύψιμο!
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος pokerdr

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • We will survive Galm-1!
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 10:50:49 μμ »
πως ασταρωνουμε ρυτινενια κομματια?
Διαβασα οτι θελει auto acrylics.Πως το ζηταω στα μαγαζια και καμοια μαρκα ευρειας κυκλοφοριας?
ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος pokerdr

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • We will survive Galm-1!
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 11:26:12 μμ »
to HYCOTE κανει?
ή το bodyfill 360

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 11:57:22 μμ »
Color Works Primer Grey

άψογο για πλαστικά και για ρητίνες, photoetced κλπ

περνάμε από απόσταση 30 εκ.

αφήνουμε να στεγνώσει τουλάχιστο 24 ώρες

Αποσυνδεδεμένος Ni_Kos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2410
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki - Milano
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 08:16:11 μμ »
Πού μπορώ να βρώ το HYCOTE στη Θεσσαλονίκη ; Μπορεί να βοηθήσει κανείς ;

Ευχαριστώ !!
Nikolas Kostoulas

Αποσυνδεδεμένος pokerdr

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • We will survive Galm-1!
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 09:52:33 μμ »
mpotsari 33       www.model-art.gr

Αποσυνδεδεμένος Ni_Kos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2410
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki - Milano
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 02:46:45 πμ »
mpotsari 33       www.model-art.gr

Ευχαριστώ pokerdr  ::icon_thumright::
Nikolas Kostoulas

Αποσυνδεδεμένος GIOMEF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1741
  • Age: 51
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 11:54:22 πμ »
εγω φιλε μου χρησιμοποιω σπρευ ασταρι της χαμπρολ ακρυλικο.ειναι πολυ καλο πρεπει να το ψεκαζεις απο αποσταση τουλαχιστον 40 εκατοστα κατα αλλα ειναι πολυ καλο στο στρωσιμο χωρις να χτιζει.εγω στο τελος το περναω με ντουκοχαρτο 4000 για καλυτερο φινιρισμα αλλα αυτο ειναι προσωπικη εκτιμιση του καθενος.το συγκεκριμενο προιον το προμηθευτικα απο το real models και η τιμη του ειναι στα 5,60 ευρω
THANKS FOR ALL "GIO"


Αποσυνδεδεμένος Ni_Kos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2410
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki - Milano
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 02:25:31 μμ »
εγω φιλε μου χρησιμοποιω σπρευ ασταρι της χαμπρολ ακρυλικο.ειναι πολυ καλο πρεπει να το ψεκαζεις απο αποσταση τουλαχιστον 40 εκατοστα κατα αλλα ειναι πολυ καλο στο στρωσιμο χωρις να χτιζει.εγω στο τελος το περναω με ντουκοχαρτο 4000 για καλυτερο φινιρισμα αλλα αυτο ειναι προσωπικη εκτιμιση του καθενος.το συγκεκριμενο προιον το προμηθευτικα απο το real models και η τιμη του ειναι στα 5,60 ευρω

Το αστάρι αυτό της Humbrol το βρίσκω εύκολα στα μοντελομάγαζα ;
Nikolas Kostoulas

Αποσυνδεδεμένος EYFYHS

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 04:32:44 μμ »
Αν χρησιμοποιήσω το color works primer white θα έχω κάποιο πρόβλημα; Μπορούν να επιβεβαιώσουν και άλλοι ότι είναι εντάξει το συγκεκριμένο αστάρι;

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Κυπραίος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1460
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • KEEP YOUR FRIENDS CLOSE,BUT YOUR ENEMIES CLOSER
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 04:28:45 μμ »
να κανω μια ερωτηση σχετικα με το χρωμα του ασταριου;
Εχει σημασια αν το ασταρι με το οποιο θα ασταρωσω το μοντελο ειναι γκρι ,ασπρο ή κεραμιδί σε σχεση με την αποδωσει του χρωματος της παραλλαγης;
Θελω να πω οτι αλλιως θα δειχνει η παραλλαγη αν το ασταρι απο κατω ειναι γκρι και αλλιως αμα ειναι ασπρο; 
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ 'ΣΑΙ ΛΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΣ ΓΑΛΕΡΑ

Αποσυνδεδεμένος decades

  • Θωμάς
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Τόπος: Πετρούπολη
  • modelclub.gr
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 03, 2014, 05:01:22 μμ »
Πεταξου μεχρι τον Ρουτση,χαμηλα στην Πετρουπολεως,πες του οτι εισαι μοντελιστης και τι ψαχνεις,και θα σε φτιαξει οπως πρεπει!Ειναι λιγο πιο πανω απο τους κοτοπουλαδες στην δεξια πλευρα του δρομου.
Φίλε CROW μήπως εννοείς τον Ρούτη; Και κάτι άλλο αν γνωρίζεις το plastofix της Body κάνει για τα πλαστικά του μοντελισμού;

Αποσυνδεδεμένος spigeo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 08, 2014, 11:06:45 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλός σας βρήκα.

Αυτό είναι το 1ο από πολλά ελπίζω ακόμα ποσταρίσματα.

Αγόρασα σήμερα φίλε το Body Plastofix. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά το παλικάρι μου είπε τα εξής. Αυτό το σπρέι το ρίχνεις στο πλαστικό και όταν στεγνώσει είναι σαν να μην έχεις ρίξει τίποτα. Δεν καλύπτει. Δεν τρέχει. Δεν βάφει. Απλά δημιουργεί ένα φιλμ το οποίο κάνει το πλαστικό να έχει καλή πρόσφυση όταν πέσει το χρώμα πάνω. Μετά μου λέει ρίξε από πάνω ότι θες. Θα κολλήσει.

Είχε και το Surface την Body σε γκρι. Αυτό μου είπε όταν είναι σε σπρέι δεν κολλάει μόνο του. Αν το πάρεις σε κουτί και το αραιώσεις με Body 740 + Body 720 και το περάσεις με αερογράφο ή πινέλο τότε είναι σαν αστάρι.

Από ότι κατάλαβα το Plastofix θα κάνει εξαιρετική δουλειά στο να κολλάει το χρώμα στο μοντέλο αλλά δεν θα καλύπτει καθόλου ατέλειες όπως γρατζουνιές και δεν θα εμφανίζει ατέλειες σε ενώσεις και στοκαρίσματα.   

Αυτά μέχρι στιγμής. Θα το δοκιμάσω και θα σας έχω νεότερα.

Είμαι στην μέση της κατασκευής του Academy Rokaf T-50 Black Angel 1/48.

Αποσυνδεδεμένος decades

  • Θωμάς
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Τόπος: Πετρούπολη
  • modelclub.gr
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 08, 2014, 11:55:55 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλός σας βρήκα.

Αυτό είναι το 1ο από πολλά ελπίζω ακόμα ποσταρίσματα.

Αγόρασα σήμερα φίλε το Body Plastofix. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά το παλικάρι μου είπε τα εξής. Αυτό το σπρέι το ρίχνεις στο πλαστικό και όταν στεγνώσει είναι σαν να μην έχεις ρίξει τίποτα. Δεν καλύπτει. Δεν τρέχει. Δεν βάφει. Απλά δημιουργεί ένα φιλμ το οποίο κάνει το πλαστικό να έχει καλή πρόσφυση όταν πέσει το χρώμα πάνω. Μετά μου λέει ρίξε από πάνω ότι θες. Θα κολλήσει.

Είχε και το Surface την Body σε γκρι. Αυτό μου είπε όταν είναι σε σπρέι δεν κολλάει μόνο του. Αν το πάρεις σε κουτί και το αραιώσεις με Body 740 + Body 720 και το περάσεις με αερογράφο ή πινέλο τότε είναι σαν αστάρι.

Από ότι κατάλαβα το Plastofix θα κάνει εξαιρετική δουλειά στο να κολλάει το χρώμα στο μοντέλο αλλά δεν θα καλύπτει καθόλου ατέλειες όπως γρατζουνιές και δεν θα εμφανίζει ατέλειες σε ενώσεις και στοκαρίσματα.   

Αυτά μέχρι στιγμής. Θα το δοκιμάσω και θα σας έχω νεότερα.

Είμαι στην μέση της κατασκευής του Academy Rokaf T-50 Black Angel 1/48.
Όταν δοκιμάσεις το plastofix γράψε τις εντυπώσεις και αν σου δημιούργησε προβλήματα, μιας και έχω ένα στα χέρια μου να μην πάει χαμένο.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 08, 2014, 12:02:41 μμ »
Καλημέρα σε όλους και καλός σας βρήκα.

Αυτό είναι το 1ο από πολλά ελπίζω ακόμα ποσταρίσματα.

Αγόρασα σήμερα φίλε το Body Plastofix. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά το παλικάρι μου είπε τα εξής. Αυτό το σπρέι το ρίχνεις στο πλαστικό και όταν στεγνώσει είναι σαν να μην έχεις ρίξει τίποτα. Δεν καλύπτει. Δεν τρέχει. Δεν βάφει. Απλά δημιουργεί ένα φιλμ το οποίο κάνει το πλαστικό να έχει καλή πρόσφυση όταν πέσει το χρώμα πάνω. Μετά μου λέει ρίξε από πάνω ότι θες. Θα κολλήσει.

Είχε και το Surface την Body σε γκρι. Αυτό μου είπε όταν είναι σε σπρέι δεν κολλάει μόνο του. Αν το πάρεις σε κουτί και το αραιώσεις με Body 740 + Body 720 και το περάσεις με αερογράφο ή πινέλο τότε είναι σαν αστάρι.

Από ότι κατάλαβα το Plastofix θα κάνει εξαιρετική δουλειά στο να κολλάει το χρώμα στο μοντέλο αλλά δεν θα καλύπτει καθόλου ατέλειες όπως γρατζουνιές και δεν θα εμφανίζει ατέλειες σε ενώσεις και στοκαρίσματα.   

Αυτά μέχρι στιγμής. Θα το δοκιμάσω και θα σας έχω νεότερα.

Είμαι στην μέση της κατασκευής του Academy Rokaf T-50 Black Angel 1/48.
Παρε ενα γκρι σε σπρευ γιατι το διαφανο δεν θα σου προσφερει τιποτα απολυτος,το αντιθετο μαλιστα,μπορει να σου δημιουργησει προβλημα το οποιο θα το δεις πολυ αργα,οταν θα βαψεις το μοντελο.

Αποσυνδεδεμένος spigeo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 08, 2014, 01:37:53 μμ »
Έκανα κάποιες δοκιμές σε μπουκάλια του νερού άβαφα και βαμμένα με enamel Humbrol που έχω για δοκιμές.

Το σπρέι είναι σχεδόν σαν νερό.
Πέφτει και αν ρίξεις πολύ όχι μόνο τρέχει άλλα στάζει στο πάτωμα. Δεν υπάρχει όμως κανένα πρόβλημα. Στεγνώνει σε 5-10 λεπτά και δεν αφήνει κανένα υπόλειμμα. Δεν γεμίζει απλά εξαφανίζεται.
 
Το πόσο καλά κολλάει το χρώμα πάνω του τώρα δεν μπορώ να το ελέγξω.
Πάντως για να καλύψεις ατέλειες ή να δεις ατέλειες δεν κάνει με τίποτα. Είναι για να ψεκάσεις σε μια πλαστική λεία επιφάνεια και να κολλήσει το επόμενο χρώμα από πάνω. Μέχρι εκεί.

Προς το παρών θα παραμείνω στην μέχρι τώρα συνταγή που ασταρώνω με τα enamel της Humbrol 126-129 ανάλογα την περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 09, 2014, 10:24:29 πμ »
ασταρώνω με το humbrol 1 χωρίς πρόβλημα με το plasto fill όταν το περάσεις κολλάνε όλα τα χρώματα άψογα είναι μάλλον το νούμερο ένα για όλα τα πλαστικά στα αυτοκίνητα εκεί αν δεν μπει αυτό η κάποιο  αντίστοιχο με τα από λίγο αρχίζουν τα ξεφλουδίσματα

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 09, 2014, 12:16:17 μμ »
.
Έκανα κάποιες δοκιμές σε μπουκάλια του νερού άβαφα και βαμμένα με enamel Humbrol που έχω για δοκιμές.

Το σπρέι είναι σχεδόν σαν νερό.
Πέφτει και αν ρίξεις πολύ όχι μόνο τρέχει άλλα στάζει στο πάτωμα. Δεν υπάρχει όμως κανένα πρόβλημα. Στεγνώνει σε 5-10 λεπτά και δεν αφήνει κανένα υπόλειμμα. Δεν γεμίζει απλά εξαφανίζεται.
 
Το πόσο καλά κολλάει το χρώμα πάνω του τώρα δεν μπορώ να το ελέγξω.
Πάντως για να καλύψεις ατέλειες ή να δεις ατέλειες δεν κάνει με τίποτα. Είναι για να ψεκάσεις σε μια πλαστική λεία επιφάνεια και να κολλήσει το επόμενο χρώμα από πάνω. Μέχρι εκεί.

Προς το παρών θα παραμείνω στην μέχρι τώρα συνταγή που ασταρώνω με τα enamel της Humbrol 126-129 ανάλογα την περίπτωση.
Bασικα το ασταρι δεν ειναι για να καλυπτει τις ατελειες αλλα για να τις αποκαλυπτει. :wink:

Αποσυνδεδεμένος spigeo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 09, 2014, 07:29:42 μμ »
Μέσα σε 2 μέρες αποφάσισε η τύχη (και η βαρεμάρα μου) να πάθω και να μάθω τα πάντα.

Καταρχήν βρήκα σε άλλο κατάστημα το HYCOTE Primer σε γκρι. Μαζί πείρα και ένα σπρέι λευκό ακριλικό.

Το HYCOTE είναι απλά κορυφή. Το δοκίμασα σε ένα κομμάτι που δεν θα μου χρειαστεί στην κατασκευή και τρελάθηκα. Με 2 ψεκάσματα έκατσε τέλεια και στέγνωσε σε 10 λεπτά.

Επειδή ακούω βαφή με Λευκό και βγάζω καντήλες (δεν μπορώ να κάνω το λευκό της Humbrol να μου στρώσει με τίποτα) πέρασα ένα χέρι με το λευκό το σπρέι που πείρα.
2ο τέλειο αποτέλεσμα με 1 μόνο ψέκασμα.

Και εδώ έρχεται η βαρεμάρα να τα κάνει όλα σκ….

Στο μοντέλο έχω ήδη βάψει τον θάλαμο του συστήματος προσγείωσης με ένα χέρι enamel Humbrol λευκό. Φυσικά και δεν έχει καλύψει καλά και δεν έχει στρώσει καλά. Οπότε (χωρίς να κάνω δοκιμή αλλού) ψεκάζω ένα χέρι Λευκό ακριλικό με το σπρέι.

Φούσκωσαν τα πάντα και έγιναν αφρός. Αντέδρασε το σπρέι με την υπάρχουσα μπογιά και βάλαμε τα κλάματα.

Ήθελα να μάθω τι διαλύτες βάζουν σε αυτά τα σπρέι. Να μας πεθάνουν θέλουν.

Οπότε άρχισα να διαβάζω για το ξέβαμμα. Το Fornet κάνει θαύματα και αυτό. Το ξέβαμμα προχωράει άψογα και πανεύκολα.
Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια λέει μια παροιμία.

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Περί Αστάρι(ιων)
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 09, 2014, 08:00:46 μμ »
Κάπου το είχαμε αναφέρει το προβλημα με το φούσκωμα του υπάρχοντος χρώματος.Ενταξει δεν πειράζει,αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις  :wink:

Tags: ΑΣΤΑΡΙ primer