Αποστολέας Θέμα: Αναπαράσταση κρυστάλλων  (Αναγνώστηκε 1271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Αναπαράσταση κρυστάλλων
« στις: Νοέμβριος 14, 2007, 11:59:40 πμ »

Συνάδελφοι χρειάζομαι τα φώτα σας !!

Θέλω να αναπαραστήσω κρυστάλλινες επιφάνειες , κυρίως στα φώτα στα συστήματα προσγείωσης (καμπύλο σχήμα) και τα παράθυρα σε πολιτικά αεροσκάφη , επίπεδο σχήμα,  (κλίμακα ως επι το πλείστον 1/144, 1/72 ). Μιλάμε δηλαδή για μικρές επιφάνειες διαστάσεων πχ. 3 Χ 3 χιλιοστά ή και λιγότερο.

Παλαιότερα θυμάμαι υπήρχε το "ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ" για τέτοιες δουλειές αλλά δεν ξέρω αν σήμερα υπάρχει αντίστοιχο προιόν που να κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

Έχω δοκιμάσει εποξική κόλλα 2 συστατικών (κυρίως στα φώτα των συστ.προσγείωσης) αλλά όταν στεγνώνει αποκτά υποκίτρινο χρώμα και δεν μου αρέσει. Για τα παράθυρα πολ. αερ/φών δοκίμασα ζελατίνα αλλά ρωτάω μήπως υπάρχει και τίποτις άλλο. Βασικά θέλω κάτι που να είναι αρκετά παχύρευστο , να καλύπτει την επιφάνεια που θέλω να αναπαραστήσω και να στεγνώνει διαυγές.

Ιδέες ???   Προτάσεις ???


Σας μερσώ πολύ ιν αντβάνς
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Αναπαράσταση κρυστάλλων
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 12:18:18 μμ »
Ευάγγελε αυτό που θες για τα παράθυρα αλλά και για lenses αν δεν είναι πολύ μεγάλα, είναι αυτό :

http://www.microscale.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=MI-9&Category_Code=FINPROD&Product_Count=3
 
Διάβασε για τι ενδείκνυται, επίσης εγώ που και που, ... πίνω και λίγο  :lol: για να έρχομαι στα ίσα μου  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Αναπαράσταση κρυστάλλων
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 14, 2007, 01:55:28 μμ »

Ευχαριστώ τα μάλλα. Δεν το είχα υπόψη μου.

 Μ΄εσωσες γιατί έχασα τα διαφανή κομμάτια από το ρύγχος του κωλο-μιράζ 4 της Heller και σαν να μην έφτανε αυτό, έσπασα 2 παραθυράκια από το He-111C.

Κατα τ' άλλα ήταν μιά επιτυχημένη μοντελιστική ημέρα η χθεσυνή.........................
Βαγγέλης