Αποστολέας Θέμα: Dettol και καθαρισμός αερογράφου  (Αναγνώστηκε 179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vorlon

  • AEK for ever
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 55
  • Τόπος: Πειραιάς
Dettol και καθαρισμός αερογράφου
« στις: Απρίλιος 10, 2024, 04:28:54 μμ »
Δεν ξέρω αν έχετε χρησιμοποιήσει το συγκεκριμέμο Dettol στον καθαρισμό του αερογράφου αλλα κάνει θαύματα και ειναι και φτηνο.



Καθαρίζει παρα πολυ εύκολα ακόμα και ξεραμένη μπογια. Χρησιμοποιώ Vallejo και Tamiya και στον καθαρισμό έκανα λιγότερο απο τον μισό χρόνο. Οταν τελείωσα το βάψιμο εριξα καμποσο στο δοχειάκι του αερογραφου το αφησα λιγο και μετα οταν το σκουπισα εφυγε ολη η μπογια. Μετα ψέκασα λιγο και ουσιαστικά καθάρισε όλο τον αερογραφο. Οταν έβγαλα την βελόνα σχεδον δεν είχε καθόλου μπογια.
Χάρης

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Dettol και καθαρισμός αερογράφου
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2024, 06:27:11 μμ »
Μπορείς να μεταχειριστείς και Ισοπροπυλική αλκοόλη
99 βαθμών.

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 650
  • Age: 46
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Dettol και καθαρισμός αερογράφου
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2024, 12:22:00 πμ »
Σε τι μορφή είναι;
Υγρό;
Δεν το έχω δοκιμάσει. Έχω δοκιμάσει την θαυματουργή ισοπροπυλική αλκοόλη. Αλλά πιστεύω ότι οι τιμές τους δεν θα συγκρίνονται...η αλκοόλη φτάνει το 15ε το λίτρο....
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Vorlon

  • AEK for ever
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 55
  • Τόπος: Πειραιάς
Απ: Dettol και καθαρισμός αερογράφου
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 11, 2024, 01:34:31 πμ »
Σε τι μορφή είναι;
Υγρό;
Δεν το έχω δοκιμάσει. Έχω δοκιμάσει την θαυματουργή ισοπροπυλική αλκοόλη. Αλλά πιστεύω ότι οι τιμές τους δεν θα συγκρίνονται...η αλκοόλη φτάνει το 15ε το λίτρο....

Ειναι υγρο οπως το αζαξ. Εγω εχω βάλει το μισο σε μπουκαλακι για να καθαριζω τον αερογραφο και το αλλο μισο στο μπουκαλι για να καθαριζω στο σπιτι. Ειναι 500ml και εχει με την εκπτωση σε διαφορα σουπερ μαρκετ γυρω στα 3,10€. Τωρα το βρισκεις με αρωμα μηλο
Χάρης

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Dettol και καθαρισμός αερογράφου
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2024, 05:05:37 πμ »
Σε τι μορφή είναι;
Υγρό;
Δεν το έχω δοκιμάσει. Έχω δοκιμάσει την θαυματουργή ισοπροπυλική αλκοόλη. Αλλά πιστεύω ότι οι τιμές τους δεν θα συγκρίνονται...η αλκοόλη φτάνει το 15ε το λίτρο....
Στα φαρμακεία τόσο πάει. On line υπάρχουν συσκευασίες
3-4 lt στα 22-24 Ευρώ. Επίσης κάνει και για δύσκολους
λεκέδες. Με αυτή φτιάχνονται και τ' αντισηπτικά.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Dettol και καθαρισμός αερογράφου
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2024, 10:24:08 πμ »
Εγώ χρησιμοποιώ ισοπροπυλική, azax, φωτιστικό οινόπνευμα για καθαρισμό από τα ακρυλικά (όχι όλα μαζί).

Με το Dettol παρατήρησες προβλήματα στο χρώμιο του αερογράφου; Κανονικά δεν πρέπει να κάνει πρόβλημα, αλλά ρωτάω.

Περί Dettol από την Wikipedia: "Το δραστικό συστατικό που παρέχει την αντισηπτική του ιδιότητα είναι η χλωροξυλενόλη (C8H9ClO), μια αρωματική χημική ένωση στην οποια είναι αλλεργικά ορισμένα άτομα. Η χλωροξυλενόλη αποτελεί το 4,8% του συνολικού μείγματος του Dettol,[1] με το υπόλοιπο να αποτελείται από πευκέλαιο, ισοπροπανόλη, καστορέλαιο, σαπούνι και νερό". Επίσης "At ambient temperature, a 25% solution of chloroxylenol in isopropanol is not corrosive to stainless steel or aluminum. Brass is slightly affected as is mild steel. Mild steel is slightly affected by isopropanol alone".




Αποσυνδεδεμένος Vorlon

  • AEK for ever
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 55
  • Τόπος: Πειραιάς
Απ: Dettol και καθαρισμός αερογράφου
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 11, 2024, 11:16:10 πμ »
Δεν παρατηρησα τιποτα. Απλα μετα που καθαρισω με dettol ψεκαζω στο δοχειο καθαρισμου με vallejo cleaner για να καθαρiσει ο αερογραφος και απο το dettol
Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Dettol και καθαρισμός αερογράφου
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 11, 2024, 04:09:28 μμ »
Ωραία! Ευχαριστούμε για το tip.

Tags: