Αποστολέας Θέμα: HH-53C Airfix 1/72  (Αναγνώστηκε 308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
HH-53C Airfix 1/72
« στις: Μάρτιος 06, 2024, 04:31:02 μμ »
 Καλησπέρα από εμένα,

Και μιας και το section με τα ελικόπτερα είναι ανενεργο αρκετο καιρο ,θα ανεβάσω εγώ το τελευταίο ολοκληρωμένο μου.

Όπως λέει και ο τίτλος πρόκειται για το αρχαίο κιτ της Αirfix (ένα κομμάτι είχε ανάγλυφο το 1977  :shock:)το οποίο όμως εξακολουθεί να είναι σωστότερο ,στις αναλογίες και διαστάσεις τουλάχιστον, από την άλλη ,διαθέσιμη επιλογή ,το κιτ της Italeri.Το Fujimi δεν το εχω βρει πουθενά να το δω από κοντά ,εκτός του ότι είναι και πολύ ακριβο για 1/72.

Ε, γενικά ταλαιπωρία το κιτ ,σκληρο πλαστικο που ιδιαίτερα τα μικρά κομμάτια έσπαγαν μόνο που τα κοίταζες ,εφαρμογή στο περίπου ενώ και η εσωτερική λεπτομέρεια ,ιδιαίτερα στην καμπίνα ήταν σχεδόν...ανύπαρκτη.

Βρήκα το BigED set για το MH-53Ε της Italeri από το οποίο χρησιμοποίησα αρκετά κομμάτια για το πιλοτήριο ,κάποια λίγα για την καμπίνα και κάποια για εξωτερικές λεπτομέρειες .Στα πλαινα της καμπίνας και την οροφή τοποθετήθηκε επένδυση (από αλουμίνιο μπακλαβαδωτο από κουτιά νεσκαφέ) ,ενώ κατασκευάστηκαν και οι εστορες για τα minigun (Τα minigun προήλθαν απο το UH-1D της Italeri) και τα κουτιά των πυρομαχικών τους.

Τα σήματα του κιτ προφανώς ήταν για πέταμα ,οπότε χρησιμοποιήθηκαν αυτά από το HH-53 της Italeri που ήταν ,ας πούμε καλυτέρα (hint-δεν ήταν και πολύ..).

Το κυρίως στροφείο είναι και αυτό από το Italeri μιας και προσπαθώντας να καμπυλώσω τα πτερύγια στον φούρνο (τα πτερύγια του airfix έχουν μεγάλη καμπύλη ,δυστυχώς όμως ανάποδη ,προς τα επάνω) ,φυσικά κατάφερα να το καταστρέψω.

Εν κατακλείδι ,χαίρομαι που τέλειωσε και μπήκε στην βιτρίνα .Από μακριά φαίνεται εντυπωσιακο ελικόπτερο (κοντά μόνο μην πάτε  :lol: ).Πάμε γι' άλλα.



Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: HH-53C Airfix 1/72
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2024, 08:22:00 μμ »
Και μονο που το καταφερες να το τελειωσεις τοσο παλιο κιτ εισαι αξιος συγχαρητηριων.Εμενα πολυ ωραιο μου φαινετε,γενικα και σαν ελικοπτερο(επειδη εχω μπει και στο πραγματικο) ειναι εντυπωσιακοτατο. ::good_job_smilie::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: HH-53C Airfix 1/72
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2024, 01:02:25 μμ »
Πανέμορφο θέμα, πολύ όμορφη δουλειά στο vintage μοντέλο, ωραίο βάψιμο!! Μόνη μου ένσταση το έντονο wash στα ανάγλυφα πριτσίνια ή ίσως να γινόταν σε μικρότερη έκταση.
Μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η αύρα του Βιετνάμ που βγάζει η κατασκευή και με κάνει να θέλω να συνεχίσω κι εγώ το δικό μου.
Εγώ έχω το Ιταλέρι και κάπου πριν την πρώτη καραντίνα το είχα ξεκινήσει, με εσωτερικό κτλ....αλλά έμεινε στα πρώιμα στάδια.
Δυστυχώς δεν υπάρχουν καλά κιτ του τύπου μέχρι και σήμερα. Το Fujimi είναι καλό στην έκδοση RH-53D (για Eagle Claw, 1980 είναι σούπερ!!). Ελπίζω στο μέλλον κάποια εταιρεία να φιλοτιμηθεί και να βγάλει σε κυκλοφορία όλη την σειρά....όπως και το HH-3 Jolly Green/Pelican.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: HH-53C Airfix 1/72
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2024, 02:12:41 μμ »
To κιτ είναι πάρα πολύ παλιό ωστόσο μια χαρά το καταφερες και το έβγαλες, με αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα μπορώ να πω.Αν ήταν λυγισμένες και οι πτέρυγες το οπτικό αποτέλεσμα θα ήταν ακόμα καλύτερο.
Βέβαια δεν κυκλοφορούν και πολλά αξιόλογα κιτ του τυπου στη κλίμακα αυτή και δύσκολα βρίσκεις πλέον της Fujimi.Ακόμα και της Ιταλερι έχει και αυτό θέματα όπως σχεδόν σε όλα της τα ελικόπτερα.
Όπως είπε και @felix , μιας και κατέχω το συγκεκριμένο η πιο καλή έκδοση του τύπου είναι όντως το RH-53D
 ::keep_mod::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος VAGELIS

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 689
  • Age: 49
  • Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: HH-53C Airfix 1/72
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2024, 07:55:51 μμ »
Πολύ ωραία κατασκευή σ' ένα ασυνήθιστο και ενδιαφέρον θέμα!
Βαγγέλης Αθανασίου

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: HH-53C Airfix 1/72
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 10, 2024, 11:04:14 πμ »
Μια χαρά το κατάφερες μπράβο σου!

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: HH-53C Airfix 1/72
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 10, 2024, 02:32:38 μμ »
πολύ όμορφο βγήκε. και από μακριά και φαντάζομαι και κοντά !

 ::101::

κρίμα για το στροφείο και την καμπυλότητα στα πτερύγια ..
Θα ήταν 10 με τόνο !

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: HH-53C Airfix 1/72
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2024, 05:13:43 μμ »

 Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις.

 Σε ότι αφορά το στροφείο και τα πτερύγια του, μετα την καταστροφή του πρώτου δεν θέλησα να το ρισκάρω άλλο (δεν είχα και άλλο CH-53 στο στοκ για να κλέψω από εκεί στροφείο αν είχα παλι καμιά αποτυχία).

 Στο κομμάτι του wash την εχω ξαναπατήσει με τα flory,ενω στο glossαρισμενο μοντέλο φαίνεται  οκ, μετα το ματ βερνίκι το εφέ γίνεται πολύ πιο έντονο. Που θα πάει θα βρω την σωστη αναλογία κάποια στιγμή.

 Σε ότι αφορά τα μοντέλα έχω μια ελπίδα ότι η academy μετά την επανέκδοση του CH-53D θα βγάλει εν ευθέτω χρόνο και τα υπόλοιπα της σειρας (αν δεν κανω λαθος το Fujimi ειναι ).
 Φυσικα και τα HH-3/Pelican είναι welcome αλλά από CSAR θα ήθελα και το HH-101A Caesar  ::love7:: το οποίο η Ιταλερι εχει χρονια τώρα το καλούπι αλλά δεν μας το δίνει...

 

Tags: