Αποστολέας Θέμα: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72  (Αναγνώστηκε 227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος john_bar

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Age: 39
  • modelclub.gr
    • LinkedIn
Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« στις: Φεβρουάριος 21, 2024, 07:05:44 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα στο forum! Αυτό είναι το 1ο μου post στο forum, και με την ευκαιρία είπα να σας δείξω το το 1ο μου ολοκληρωμένο μοντέλο (Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, No. A01003B, Scale: 1:72).

Είναι ένα εύκολο στην συναρμολόγηση κιτ για έναν αρχάριο, χωρίς πολλά κομμάτια και με μικρό κόστος, οπότε ήταν καλή επιλογή για εμένα. Ήταν καλή ευκαιρία να δοκιμάσω διάφορες τεχνικές. Σίγουρα έχει πολλά λάθη και αντιμετώπισα όλα τα θέματα και προβλήματα που αντιμετωπίζει ένας αρχάριος (πχ. τα μικροσκοπικά πυροβόλα σπάσανε και χάθηκαν για πάντα στο χαλί, όλοκληρα κομμάτια χρώματος ξεκόλλησαν μέχρι και το πλαστικό και επιδιόρθωθηκαν ένα ένα, σπασμένα και επανακολλημένα σκέλη προσγείωσης, σπασμένο και επανακολλημένο control stick, κτλ.), αλλά το τελικό αποτέλεσμα μου αρέσει. Δεν χρησιμοποίησα κάποιο βελτιωτικό, το μοντέλο είναι ΟΟΒ.

Ολοκληρώθηκε σταδιακά σε πάροδο 5 μηνών, με μεγάλα διαλείμματα ενδιάμεσα, λόγω έλλειψης χώρου και χρόνου, αλλά με αρκετή μελέτη στο forum και στο internet ενδιάμεσα για εκμάθηση και ιδέες (αν υπήρχε σύμπτυξη χρόνου θα έλεγα καθαρά 2-3 εβδομάδες ήταν το χτίσιμο, βάξιμο, διορθώσεις, κτλ.).

Βάφτηκε με αερογράφο χρησιμοποιώντας ακρυλικά της ΑΚ. Το camouflage και τα χρώματα δεν είναι το standard που προτείνονται στο φυλλάδιο οδηγιών και στο εξώφυλλο του κουτιού του κιτ (είπα να πειραματιστώ με masking κτλ.). Λεπτομέρειες έγιναν κυρίως με πινέλο και μαρκαδόρους και μολύβια σε σημεία. Για weathering έκανα ένα απλό wash, και χρησιμοποίησα λίγα λάδια και κιμωλία.

Εμπρός λοιπόν για το επόμενο!  :D


Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2024, 07:47:11 μμ »
Καλώς τον και μπράβο για το αποτέλεσμα.
Μαρεσουν οι φθορές στο κάτω μέρος, διαρροές καπνιές κλπ.
Στο πάνω μερος μαλλον τις φοβήθηκες και ίσως καλά έκανες μιας και καμια φορά το αποτέλεσμα δύσκολα διορθώνεται..
Νομίζω το φόρουμ εχει μπροστά του ένα αυθεντικό ταλέντο !
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος john_bar

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Age: 39
  • modelclub.gr
    • LinkedIn
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2024, 07:57:31 μμ »
@dsk καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! ::salut:: Απο πάνω μόνο στα πλαϊνά του fuselage έκανα μαύρισμα από καπνό, αλλά μου ξέφυγε μάλλον λίγο παραπάνω, ιδιώς στο αριστερό μέρος. Στο πάνω μέρος των φτερών δεν έκανα πολλά πράγματα. πχ chipping φοβήθηκα να δοκιμάσω ακόμα καθώς κάποιες αρχικές δοκιμές που έκνανα σε πλαστικά δοκίμια δεν μου βγήκαν καλές και είπα να μην το ρισκάρω.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2024, 08:46:28 πμ »
Πολύ καλή δουλειά, ιδίως αν σκεφτούμε ότι είναι και το πρώτο σου ολοκληρωμένο μοντέλο. Καλώς ήρθες και keep modeling.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2024, 09:40:11 μμ »
Παρα πολυ ωραιο,καλως ηρθες και καλες κατασκευες! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 02:47:46 μμ »
Μπήκες πολύ δυναμικά στο άθλημα, καλή αρχή (και φαίνεται με αποδείξεις ότι ήταν όντως καλή).

Περιμένουμε το επόμενο με πολύ ενδιαφέρον! Θα πας σε κάποιο τζετ ίσως αυτή τη φορά;

Αποσυνδεδεμένος john_bar

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Age: 39
  • modelclub.gr
    • LinkedIn
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 05:27:47 μμ »
Μπήκες πολύ δυναμικά στο άθλημα, καλή αρχή (και φαίνεται με αποδείξεις ότι ήταν όντως καλή).

Περιμένουμε το επόμενο με πολύ ενδιαφέρον! Θα πας σε κάποιο τζετ ίσως αυτή τη φορά;

@Jet72 ευχαριστώ πολύ! Για την ώρα θα συνεχίσω σε θέματα Β' ΠΠ, που μου αρέσουν ιδιαίτερα και σταδιακά θα πάω και σε τζετ. Για το επόμενο θέλω να ξεκινήσω το P47D 1:72 της Tamiya. Ούτως ή άλλως λόγω έλλειψης χρόνου και χώρου (η κατασκευή, βάψιμο, και λοιπές μοντελιστικές εργασίες γίνονται μόνο αργά το βράδυ στο τραπέζι της κουζίνας ::eusa_whistle::, με στήσιμο, δουλειά και ξανά επαναφορά) οπότε τα όποια projects μοιραία θα προχωρήσουν αργά...

Αποσυνδεδεμένος john_bar

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Age: 39
  • modelclub.gr
    • LinkedIn
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 05:28:22 μμ »
Παρα πολυ ωραιο,καλως ηρθες και καλες κατασκευες! ::salut::

@sluff ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 08:32:53 μμ »
Καλώς ήρθες! Πολύ ωραίο αποτέλεσμα για αρχάριο, συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος john_bar

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Age: 39
  • modelclub.gr
    • LinkedIn
Απ: Curtiss P-40B Warhawk, Airfix, 1:72
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2024, 09:02:53 μμ »
Καλώς ήρθες! Πολύ ωραίο αποτέλεσμα για αρχάριο, συγχαρητήρια!

@dimitrisap καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! :D Ευχαριστώ πολύ!