Αποστολέας Θέμα: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72  (Αναγνώστηκε 279 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikiforosp

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Age: 17
  • modelclub.gr
Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 12:44:38 πμ »
Καλησπέρα σας!

Πρόσφατα πέτυχα σε ένα μαγαζί εδώ στο Βέλγιο χαλκομανίες για τα Spitfire του 350ου σμήνους της Βελγικής Πολεμικής Αεροπορίας (και προηγουμένως, κατά τη διάρκεια του Β'ΠΠ, της RAF) και μου ήρθε έμπνευση να φτιάξω κι εγώ ένα τέτοιο. Τσίμπησα, λοιπόν, τις χαλκομανίες (της γαλλικής Syhart Decals, για όποιον ενδιαφέρεται), και βάλθηκα να ψάχνω κιτ.

Δυστυχώς, δεν υπάρχει τέλειο κιτ του Spitfire XIV στην 1/72, οπότε "αναγκάστηκα" (γιατί ήταν μισή τιμή από τα κιτ των Fujimi και Sword, και κυρίως ήταν το μόνο διαθέσιμο όπου κοίταξα) να πάρω αυτό της Academy (και ούτε και ήθελα να πάρω ρητινένια upgrade kits που θα μου κόστιζαν τελικά τριπλάσια απ' το αεροπλανάκι). Το σχήμα της ατράκτου είναι - προσβλητικά, για κάποιους - λάθος, οι λεπίδες της προπέλας είναι τεράστιες (αυτό κι εγώ το πρόσεξα και θέλω να το διορθώσω, αν και είναι λίγο αργά) αλλά είναι εύκολο στην κατασκευή, δεν χρειάζεται στόκο (εκτός αν είσαι λίγο στόκος, σαν τον υποφαινόμενο) και γενικά είναι ωραίο μοντελάκι.

Πήρα και το σετ της CMK, "USAF Korean War Pilots" μετά από λίγη - και όχι ιδιαίτερα καρποφόρα - έρευνα περί των πιλότων της Βελγικής Αεροπορίας γύρω στα late '40s-early '50s, γιατί η πρώτη μου αγάπη σε αυτό το χόμπι είναι οι φιγούρες.

Φυσικά, κατά τη διάρκεια της κατασκευής κατάφερα να κάνω μια σειρά από γκάφες:

Κατ'αρχάς, έχω κολλήσει τα δύο μέρη της ατράκτου ελαφρώς στραβά και χρειάστηκαν λίγο στόκο, και ένα απ' τα δύο panel lines που πάει κάθετα στο seam είναι λίγο στραβό, αλλά μικρό το κακό.
Έπειτα, δεν έχω κολλήσει και τα φτερά τέλεια, με αποτέλεσμα δύο μικρά (τι μικρά, χαράδρες είναι θα μου πείτε) κενά στο κάτω μέρος του ενός εκ των δύο φτερών

Επίσης όπως ανέφερα νωρίτερα συναρμολόγησα την προπέλα χωρίς να γυαλοχαρτάρω τις λεπίδες, έλα όμως που μετά συνειδητοποίησα πόσο τεράστιες είναι!
Και τέλος, ίσως η μεγαλύτερη γκάφα, κόλλησα τις ρόδες ανάποδα, και ως αποτέλεσμα το πλακουτσωτό μέρος του λάστιχου (η Academy είχε τη φαεινή ιδέα να τις κάνει "weighted" από το κουτί, λες και δεν μπορούμε να τις λιμάρουμε λίγο :roll:) είναι σε λάθος σημείο. Από όταν έβγαλα την φωτογραφία, τις πέρασα λίγο με γυαλόχαρτο και είναι λίγο καλύτερα τώρα, αλλά και πάλι βλακεία μου μεγάλη - εν τω μεταξύ μου έσπασε το πίσω και το αριστερό μπροστινό... πραματάκι, απ' το σύστημα προσγείωσης, όσο το έκανα αυτό. Τα νεύρα μου :)


Α, και κόβοντας την καλύπτρα από το πλαίσιο, την γρατζούνισα άσχημα. Να 'ναι καλά η Academy που παρέχει δεύτερη, σε τρία μέρη αλλά έστω, για όσους θέλουν να τη συναρμολογήσουν ανοιχτή (ή είναι άτσαλοι, σαν κάποιους που ξέρω). Νομίζω πρώτα θα την βάψω freehand, γιατί εμπιστεύομαι το χέρι μου και το πινελάκι μου πολύ περισσότερο από την φτηνή ταινία και τις μασκαριστικές ικανότητες μου, και μετά θα την κολλήσω στο αεροπλάνο, όταν εν τω μεταξύ το έχω βάψει ολόκληρο. Χρειάζεται απλώς προσοχή με το πιλοτήριο.

Τέλος πάντων, γκρίνια και βλακείες μου aside δεν είναι καθόλου άσχημο το μοντελάκι αν εξαιρέσεις τις τεράστιες λεπίδες της προπέλας (που ακόμα δεν ξέρω τι θα τις κάνω). Εμένα η άτρακτος δε μου φαίνεται και τόσο άσχημη πια.



Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πιλοτήριο, έκανα μέχρι και scratch build ζώνες για το κάθισμα, πρώτη προσπάθεια :D (ας είναι λίγο out of scale, δε πειράζει)


Έχω δυσκολευτεί και με τα χρώματα για την παραλλαγή. Δεν έχω αερογράφο, και όσο έχω δοκιμάσει Vallejo Model Air με το πινέλο δεν τα βρήκα καθόλου ευχάριστα, οπότε ουσιαστικά είμαι περιορισμένος σε Model Colour χρώματα. Από κάποιες δοκιμές σε χαρτί, έχω κατασταλλάξει σε FS34079 US Dark Green για το Dark Green, FS36176 Intermediate Blue για Ocean Grey και FS36270 Medium Sea Grey για το Medium Sea Grey, τα δύο τελευταία ξανοιγμένα με Deck Tan γιατί στο χαρτί τουλάχιστον είναι υπερβολικά σκούρα. Να δούμε όμως και πως θα φαίνονται πάνω στο πλαστικό, με άσπρο primer. Αλλά αυτά σε επόμενα ποστ που θα αρχίσω το βάψιμο.

Υ.Γ. Έχει κανείς ιδέα τι είναι αυτό το μαρτζαφλέρι;


Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 11:24:02 πμ »
Αυτό το ''ματζαφλάρι'' είναι ο σωλήνας pitot
Καλή συνέχεια στην κατασκευή σου!
 ::keep_mod::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος nikiforosp

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Age: 17
  • modelclub.gr
Απ: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 11:44:39 πμ »
Ααα οκ ευχαριστώ για την πληροφόρηση, να δούμε πως θα το κολλήσω τώρα γιατί δε βλέπω εσοχή στο φτερό. Ίσως να το αφήσω κιόλας γιατί φοβάμαι ότι θα το σπάσω σε χρόνο Dt. :(

Update: το κόλλησα μετά κόπων και βασάνων. Να δούμε πόσο θα κρατήσει :P

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 650
  • Age: 46
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 08:33:03 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί σου φαίνονται μεγάλες οι λεπίδες της έλικας....Έχουν φλάς που δεν έτριψες;
Καλή συνέχεια στην κατασκευή σου, μην απογοητεύεσαι, ο μοντελισμός είναι άθλημα της υπομονής. Κανείς δεν γεννήθηκε έτοιμος μοντελιστής, ούτε το ζητούμενο είναι το αποτέλεσμα. Το ζητούμενο είναι το όμορφο ταξίδι της κατασκευής και της εμπειρίας. Χρώματα βαγιέχο για πινέλο είναι καλά, τα κανονικά όμως. Και αφού έχεις και αστάρι, μη το συζητάς. 
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος nikiforosp

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Age: 17
  • modelclub.gr
Απ: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 08:56:07 μμ »
Ευχαριστώ!
Φλας δεν έχουν, αλλά μου φαίνονται πολύ μεγάλες σε σχέση με φωτογραφίες του XIV. Τελικά νομίζω θα τις αφήσω όπως είναι όμως, κυρίως από τεμπελιά μάλλον.

Vallejo χρησιμοποιώ πάντα, ναι τα Model Air κάποιοι έχω ακούσει να λένε ότι τους βολεύουν πολύ με το πινέλο αλλά εμένα καθόλου.

Πάντως οι μπογιές Vallejo είναι πολύ... εύθραυστες! Το αστάρι της AK που χρησιμοποιώ είναι lacquer και είναι σχεδόν αλεξίσφαιρο, αλλά οι μπογιές από πάνω εύκολα φεύγουν άμα το πιάνεις και λίγο άτσαλα το μοντέλο. Αλλά ειδικά για φιγούρες είναι πολύ καλές. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει πχ Humbrol σμάλτα με πινέλο...

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 11:09:35 μμ »
Η δουλειά σου μέχρι στιγμής δείχνει άψογη πέρα απο τα μικρολαθάκια στην συναρμολόγηση, μπράβο!

Η περισσότεροι πιστεύω είμαστε φαν των weight wheels!

Νικηφόρε θα σου πρότεινα να μείνεις στα ακριλικά λόγω της πολύ-πολύ χαμηλότερης τοξικότητας τους σε σχέση με τα enamel και να πάρεις ένα αερογράφο και ένα κομπρεσεράκι, είναι πλέον πολύ προσιτοί και θα "απογειώσουν" την δουλειά σου!

Όντως είσαι 17?, αν ναι πάλι μπράβο για τις γνώσεις σου και την ενασχόληση με τον μοντελισμό!

Αποσυνδεδεμένος nikiforosp

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Age: 17
  • modelclub.gr
Απ: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2024, 11:31:22 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! :D

Ωραία τα weighted wheels δεν αντιλέγω, απλώς πιστεύω καλό θα ήταν να υπάρχει η επιλογή, για όσους δεν είναι τόσο φαν. Αλλά δεν μπορείς να τα 'χεις όλα... νομίζω αν δεν είχα κάνει την γκάφα θα είχα άλλη άποψη :lol:

Προς το παρόν η μόνη μου εμπειρία με σμάλτα είναι το Streaking Grime της AK, από το οποίο νόμιζα έπρεπε να βγάλω το άσπρο πλαστικό δαχτυλίδι. Άρχισα να κουνάω λοιπόν το βαζάκι με τη μπογιά και έτσι καταστράφηκε μια μπλούζα που φορούσα εκείνη τη στιγμή :(. Πάντως νομίζω προς το παρόν θα παραμείνω πράγματι στα ακρυλικά, ίσως επενδύσω σε κάνα δυο λάδια για pin washes και τέτοια, γιατί αυτά που έχω είναι χείριστης ποιότητας και μου 'χουν βγάλει την πίστη. Και είναι λίγο μπελάς να πρέπει να βγάζω το νέφτι που μυρίζει και χάλια, και μετά γεμίζουν λάδια τα χέρια μου... κλπ κλπ.

Είναι εξάλλου δυο τρία οχήματα (που δεν έχω ανεβάσει εδώ πέρα, ίσως θα 'πρεπε καμιά μέρα) στα οποία η παλαίωση έχει γίνει με ακρυλικά, και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Όχι πως τα σμάλτα και τα λάδια δεν έχουν τη χρησιμότητά τους φυσικά.

Όσο για τον αερογράφο, σίγουρα είναι πολύ χρήσιμος και θέλω σε κάποια φάση σίγουρα να επεκταθώ προς τα κει. Είναι κυρίως θέμα budget και σύντομα χώρου - κατά πάσα πιθανότητα (είμαι όντως 17) σύντομα θα μετακομίσω σε διαμέρισμα του στυλ φοιτητική τρύπα 15-20 τετραγωνικών, οπότε αερογράφος με εξαερισμούς και ιστορίες είναι λίγο πρότζεκτ. Και όπως είπα το budget είναι κι αυτό ένα πρόβλημα. Αλλά το έχω στο μυαλό μου! Σίγουρα θα μου επιτρέψει να προχωρήσω σε άρματα στην 1/35, ή αεροπλάνα στην 1/48 - προς το παρόν το μόνο που με σταματάει είναι το ότι απλούστατα δεν έχω καμία όρεξη να βάφω τέτοια τεράστια οχήματα με το πινελάκι, πόσα χέρια για να μην φαίνονται και πινελιές και άλλα τέτοια.

Ευχαριστώ και πάλι :D νομίζω λίγο κάτω από τον μέσο όρο ηλικίας εδώ πέρα, αλλά τι να κάνουμε. Πλάκα πλάκα, έχει 3-4 χρόνια που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το... άθλημα, με φιγουρίτσες Warhammer.

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 650
  • Age: 46
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 18, 2024, 12:57:07 μμ »
Ευχαριστώ και πάλι :D νομίζω λίγο κάτω από τον μέσο όρο ηλικίας εδώ πέρα, αλλά τι να κάνουμε. Πλάκα πλάκα, έχει 3-4 χρόνια που ξεκίνησα να ασχολούμαι με το... άθλημα, με φιγουρίτσες Warhammer.
[/quote]
Και μεγάλος ξεκίνησες!
 :D
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3666
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: Βελγικό Spitfire Mk.14c - Academy 1/72
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 18, 2024, 02:41:26 μμ »
Από ότι βλέπω είσαι κ πιτσιρικάς εκτός αν "μπλοφάρεις" :roll: Προχώρα λοιπόν κ μάθε από τα λάθη σου..


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Tags: