Αποστολέας Θέμα: ΔΥΟ ΤΡΕΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ  (Αναγνώστηκε 116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος botakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • modelclub.gr
ΔΥΟ ΤΡΕΝΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2024, 11:33:00 πμ »
Καλημέρα σας,
Μετά από πάρα πολλά χρόνια έβγαλα από την κούτα ότι είχε απομείνει από τα τρενάκια LIMA που μου αγόραζε ο πατέρα μου από το ΜΙΝΙΟΝ όταν ήμουν μικρός, τώρα ήρθε η σειρά των παιδιών μου που είναι 5 χρονών και βλέπω ότι τους αρέσουν πάρα πολύ. Αγόρασα μέσω ebay άλλες τρεις μηχανές Lima, βαγόνια και από καταστήματα στην Αθήνα πήρα εργαλεία καθαρισμού, γραμμών κ.λπ.
Επειδή το σπίτι είναι μικρό και δεν μπορώ να φτιάξω μακέτα αναγκαστικά θα χρησιμοποιώ το τραπέζι στο σαλόνι στο οποίο θα στήνω και θα ξεστήνω τις γραμμές.
Έχω παραγγείλει ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης από μαραγκό το οποίο θα είναι λίγο μεγαλύτερο από το τραπέζι και θα το τοποθετώ πάνω του.
Δεν έχω κάνει ακόμα ψηφιακά τα τρενάκια, κινούνται με τον αναλογικό μετασχηματιστή της LIMA που είχα από μικρός με τον ροοστάτη.
Παρατήρησα ότι κάποια τρενάκια όταν τα βάζω πάνω στην ίδια γραμμή χωρίς κλειδιά για να έχω και εσωτερικές γραμμές κινούνται σε διαφορετική κατεύθυνση με αποτέλεσμα να υπάρχει ο κίνδυνος να συγκρουστούν. Μπορώ να τους αλλάξω την πολικότητα των καλωδίων στον κινητήρα ώστε όλα τα τρενάκια να κινούνται προς την ίδια κατεύθυνση;

Ευχαριστώ!
Κώστας.

Tags: