Αποστολέας Θέμα: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια  (Αναγνώστηκε 559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« στις: Δεκέμβριος 31, 2023, 02:58:00 μμ »
καλησπέρα σε όλους , χρόνια πολλά , καλή χρονιά να ευχηθώ , με υγεία για όλους και καλές κατασκευές.

πέρασαν περίπου 10 μήνες περίπου από την τελευταία φορά που πόσταρα κάτι.
Κάπου εκεί τέλη Φλεβάρη ξεκίνησα 2 su-25 της smer , τα δούλεψα μέχρι τέλη Απριλίου έχοντας απογοητευτεί απίστευτα από την ποιότητα των κιτ και κάπου εκεί τα παράτησα εντελώς ΓΙΑ 5 μήνες καθώς ήλθαν δραματικές αλλαγές στη ζωή μου. Παρόλαυτα όλα πέρασαν και έβαλα μια σειρά σε όλα , οπότε και συνέχισα με το χόμπυ που αγαπώ.
Πριν μερικές μέρες τα τελείωσα οπότε και θα είναι σύντομο αυτό το νήμα , κυρίως για την παρουσίαση.

Τα κιτ είναι αυτά



ξεκινώντας λοιπόν με τις καλύτερες προθέσεις , ασχολήθηκα με τα πιλοτήρια. Για τέτοια κιτ , μπορώ να πω καλά είναι

--

στη  συνέχεια έπρεπε να μπει το κανόνι. εκεί ασχολήθηκα να το κάνω λίγο πιο αληθοφανές . τότε ήταν που άρχισα να ξενερώνω . Οι εικόνες νομίζω τα λένε όλα

------

σειρά είχε η τοποθέτηση των πιλοτηρίων . Τότε ήταν που ανακάλυψα πως δεν υπάρχει πουθενά κανένα pin ώστε να τοποθετήσεις οποιοδήποτε κομμάτι , παρά μόνο δυο pins στα δυο μισά της ατράκτου. Ουσιαστικά τα βάζεις στο περίπου και ότι γίνει :evil: :evil: :evil: :evil:
φυσικά το ίδιο ισχύει και για τις φωλεές των τροχών

-


και φυσικά έπρεπε να βάλω  και το σ.π. γιατί αν κλείσει η άτρακτος , δεν υπήρχε περίπτωση να μπουν τα σκέλη , εκτός αν έκανα εγώ κάτι λάθος


----

Δε μιλάμε για εφαρμογή των δυο μισών της ατράκτου ή ευθυγράμμιση των γραμμών των πάνελ :roll: :roll: :roll: :roll:

έβαλα βάρος εμπρος , το οποίο αργότερα αποδείχτηκε λίγο :? :? :?

-


οι θυρίδες του κυρίως σ.π. δίνονται σε ένα κομμάτι οπότε έπρεπε εγώ να τις κόψω σε επιμέρους τμήματα

-


κάπου εκεί  τα παράτησα για μήνες, Για την ιστορία να πω οτι κανένα κομμάτι δεν εφάρμοζε με το άλλο . έπεσε αρκετός στόκος και τρίψιμο , δούλευα πολύ περιστασιακά και δεν έχω φωτογραφίες δυστυχώς

Αυτά τα ολίγα προς το παρών . Τις επόμενες ημέρες θα ανεβάσω και το υπόλοιπο υλικό.

Καλή χρονιά σε όλους  ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2024, 10:10:58 πμ »
καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Σήμερα που είμαι σπίτι έχω χρόνο να ποστάρω μερικές ακόμη φωτογραφίες .

είναι από τα βαψίματα των μοντέλων γύρω στον Οκτώβριο καθώς πέρασε ένα καλοκαίρι απραξίας. οι επιλογές πολλές από πλευράς παραλλαγής , αλλά κατέληξα σε ένα ρώσικο και ένα ιρακινό .


--

ουσιαστικα το σχέδιο τους είναι αυτό

-


η ρώσικη παραλλαγή είναι αυτή που φόρεσαν τα su-25 της Τσεχίας και της Σλοβακίας


 ήταν οι παραλλαγές που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον , ειδικά η ιρακινή , οπότε μετά από δοκιμές , βαφές και λίγα ξεθωριάσματα είχα το παρακάτω αποτέλεσμα

----

--


 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2024, 05:59:00 μμ »
Μ'αρέσει που την απράξία σου την αντιπαρέρχεσαι όχι με μια απλή επιστροφή, αλλά με κατασκευή δύο κιτ..
Πολύ δυναική το πρότζεκτ, μ'αρέσουν κα οι 2 παραλλαγές τις οποίες αποδίδεις τέλεια.. ( ελέυθερο χέρι, bluetack ;  )
καλά τελειώματα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2024, 05:35:44 πμ »
Ωραίο θέμα και ωραία δουλειά μέχρι τώρα στα μοντέλα :!:
Ανέβασε και τις υπόλοιπες :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2024, 11:36:33 μμ »
Η ιρακινή παραλλαγή αποτελεί  εξαιρετική επιλογή.  Καλά τελειώματα!!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2024, 08:42:33 μμ »
Ελπίζω οι δραματικές αλλαγές να ήταν για καλό...?

Και οι δύο παραλλαγές είναι πανέμορφες, καλά τελειώματα!

Θεώδορε μιας και ασχολείσαι κυρίως με ρώσσικά αεροσκάφη, το κίτ της Zvezda δεν είναι καλύτερο απο τις Smer?

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2024, 10:13:15 μμ »
Μ'αρέσει που την απράξία σου την αντιπαρέρχεσαι όχι με μια απλή επιστροφή, αλλά με κατασκευή δύο κιτ..
Πολύ δυναική το πρότζεκτ, μ'αρέσουν κα οι 2 παραλλαγές τις οποίες αποδίδεις τέλεια.. ( ελέυθερο χέρι, bluetack ;  )
καλά τελειώματα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!

Καλή χρονιά φίλε μου . Ναι με έπιασε το πείσμα και είπα να γκαζώσω να τα τελειώνω , Τελικά το αποτέλεσμα με ευχαριστεί , παρά τις όποιες δυσκολίες και αστοχίες , Η παραλλαγές έγιναν με white tac , αλλά μάλλον επειδή πάλιωσε , δε μπορούσα να το βγάλω εύκολα από το μοντέλο , μου έβγαζε το λάδι ...όλα καλά όμως



Ωραίο θέμα και ωραία δουλειά μέχρι τώρα στα μοντέλα :!:
Ανέβασε και τις υπόλοιπες :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Σ'ευχαριστώ πολύ , είμαι στη φάση που πρέπει να τις αρχειοθετήσω λίγο τις φωτογραφίες , αλλά όλα θα γίνουν  :mrgreen:

Η ιρακινή παραλλαγή αποτελεί  εξαιρετική επιλογή.  Καλά τελειώματα!!!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

η αλήθεια είναι οτι ήταν απόφαση της τελευταίας στιγμής , καθώς μου άρεσε ιδιαίτερα μόλις την είδα . Όταν δε, είδα οτι το κιτ είχε και χαλκομανίες για ιρακινό....καταλαβαίνεις... :wink: :wink:

Ελπίζω οι δραματικές αλλαγές να ήταν για καλό...?

Και οι δύο παραλλαγές είναι πανέμορφες, καλά τελειώματα!

Θεώδορε μιας και ασχολείσαι κυρίως με ρώσσικά αεροσκάφη, το κίτ της Zvezda δεν είναι καλύτερο απο τις Smer?

Τι να σου πώ , οι αλλαγές έφεραν τα πάνω κάτω στη ζωή μου , αλλά δεν το βάζουμε κάτω , παίρνουμε βαθιά ανάσα και συνεχίζουμε δριμύτεροι  :wink: :wink:


το κιτ της zvezda δεν το έχω δουλέψει , έχω δει παρουσιάσεις και φαίνεται πολύ καλό , με πολλά όπλα . Κάποιον που είχα ρωτήσει πρόσφατα όταν το τελείωσε μου είπε οτι ήταν πολύ καλό κιτ. Λογικό φυσικά , άλλη εταιρία και σύγχρονο κιτ , Τα δικά μου ήταν λίαν επιεικώς για πέταμα . Πραγματικά ότι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου ως τώρα  :roll: :roll:

Δεν έχω φωτογραφίες να δείτε χάλια δυστυχώς  :( :(

έριξα γυαλιστερό βερνίκι και έβαλα τις χαλκομανίες . ήταν μπόλικες μπορώ να πω , αλλά έχω φωτογραφίες μόνο από το ένα

-

στη συνέχεια έκανα κάποιες δοκιμές για να δω τι θα φορτώσω , καθώς τα έτοιμα όπλα που είχα από το su-24 και το su-34 ήταν μεγάλη σπαζοκεφαλιά

εδώ κάποιες δοκιμές με βόμβες , ρουκέτες και πυραύλους

---

αναγκάστηκα να κάνω fod covers καθώς εισαγωγές εξαγωγές ήταν χάλια και δεν είχα διάθεση να τις δουλέψω
----


αυτά προς το παρόν φίλοι μου . καλό βράδυ και χρόνια πολλά !!!!

σύντομα θα ανεβάσω και άλλο υλικο  ::salut:: ::salut:: ::salut::









Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 17, 2024, 12:40:47 μμ »
Δυναμική επιστροφή !!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα δώ ξανά ρωσίδες απο τα χέρια σου.
Τώρα για το κίτ έχεις κάνει φανταστική δουλειά και το λέω επειδή πρόσφατα απογείωσα ( κυριολεκτικά) το δικό μου που είχα παρατήσει κι εγώ πολύ καιρό. Όπως λές, τίποτα δεν ταιριάζει με τίποτα και όλα στο περίπου και ο Θεός βοηθός.
Αναμένω με ενδιαφέρον την ολοκλήρωση του άθλου.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2024, 07:29:15 μμ »
Δυναμική επιστροφή !!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα δώ ξανά ρωσίδες απο τα χέρια σου.
Τώρα για το κίτ έχεις κάνει φανταστική δουλειά και το λέω επειδή πρόσφατα απογείωσα ( κυριολεκτικά) το δικό μου που είχα παρατήσει κι εγώ πολύ καιρό. Όπως λές, τίποτα δεν ταιριάζει με τίποτα και όλα στο περίπου και ο Θεός βοηθός.
Αναμένω με ενδιαφέρον την ολοκλήρωση του άθλου.
Θεωρώ τον χαρακτηρισμό "άθλος" απόλυτα πετυχημένο!
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 11:01:28 πμ »
Θοδωρή μπράβο! Πραγματικά δεν εχω λόγια για το κιτ, χαρά στο κουράγιο σου! Η δουλειά που έχεις κάνει είναι αξια θαυμασμού, αν δουν τις φωτο στην εταιρία δεν θα πιστεύουν οτι ειναι το δικό τους μοντέλο!  :mrgreen: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: su-25 1/48 smer - δυο βατραχάκια
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 22, 2024, 08:47:56 πμ »
καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους

αργοπορημένες απαντήσεις :oops: :oops: :oops:

Δυναμική επιστροφή !!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα δώ ξανά ρωσίδες απο τα χέρια σου.
Τώρα για το κίτ έχεις κάνει φανταστική δουλειά και το λέω επειδή πρόσφατα απογείωσα ( κυριολεκτικά) το δικό μου που είχα παρατήσει κι εγώ πολύ καιρό. Όπως λές, τίποτα δεν ταιριάζει με τίποτα και όλα στο περίπου και ο Θεός βοηθός.
Αναμένω με ενδιαφέρον την ολοκλήρωση του άθλου.

Σ'ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη για το σχόλιο σου!!!Εγώ τελικά κατάφερα και τα προσγείωσα και τα δυο γιατί στο τσακ ήμουν να τα στείλω για απόσυρση :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Θεωρώ τον χαρακτηρισμό "άθλος" απόλυτα πετυχημένο!

Που να είχα και περισσότερες φωτογραφίες από την κατασκευή  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Θοδωρή μπράβο! Πραγματικά δεν εχω λόγια για το κιτ, χαρά στο κουράγιο σου! Η δουλειά που έχεις κάνει είναι αξια θαυμασμού, αν δουν τις φωτο στην εταιρία δεν θα πιστεύουν οτι ειναι το δικό τους μοντέλο!  :mrgreen: ::salut::

Σευχαριστώ πολύ Νικόλα!!! θα τους στείλω φωτογραφίες και θα ζητήσω τα λεφτά μου πίσω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

κάποια στιγμή λοιπόν έφτασε και η ώρα να φορτώσω τα δυο βατραχάκια , με την πληθώρα των έτοιμων όπλων που είχα , είχα και πάρα πολλές επιλογές . Τα όπλα των κιτ είναι για πέταμα , οπότε πήρα τους 2 kh-25 α/ε απο το su-24 που είχα κάνει παλαιότερα και τους έβαλα στο ρώσικο . Τα υπόλοιπα όπλα είναι από του su-34 που είχα τελειώσει πριν 2 περίπου χρόνια αν θυμάμαι καλά.
Τελικά η επιλογή των όπλων με ικανοποίησε δίνοντας ένα ρεαλιστικό αποτέλεσμα , ενώ βρώμισα λίγο και τις κάτω επιφάνειες

------

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Tags: