Αποστολέας Θέμα: Mitsubishi A6M2b Zero Airfix 1/72  (Αναγνώστηκε 234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Mitsubishi A6M2b Zero Airfix 1/72
« στις: Δεκέμβριος 28, 2023, 02:23:29 μμ »
Μερικές φωτογραφίες από ένα Ζέρο που έφτιαξα για χαλάρωση. Πρόκειται για το Mitsubishi A6M2b Zero της Airfix 1/72 κιτ Νο Α01005, που δεν το έβαψα όμως πράσινο αλλά "λευκό". Βασικά ο λόγος δημιουργίας του κιτ ήταν γιατί ήθελα να χρησιμοποιήσω το Humbrol 168 Satin Hemp, το οποίο δίνει για το Zero η Airfix στο κιτ Α01005Α (που απλά έχει άλλη παραλλαγή και άλλα σήματα από το κιτ που έφτιαξα, κατά τα άλλα τα πλαστικά είναι ίδια). Οι ιαπωνικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες αλλά η παραλλαγή που έχω φτιάξει ταιριάζει με τα zero του Akagi κατά την επίθεση στο Περλ Χάρμπορ. Όπως έγραψα ήδη η κατασκευή έγινε για χαλάρωση πριν επιστρέψω στα διοράματα και για να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο χρώμα (άβυσσος η ψυχή του μοντελιστή). Συνεπώς δεν μπήκα ιδιαίτερα στη μεγάλη συζήτηση για το ποιο λευκό είχαν τα λευκά zero όπως δεν χρησιμοποιήσα και Aotake για τα τις φωλιές των σκελών (με μια πρόχειρη έρευνα το Aotake άρχισε να χρησιμοποιείται αργότεαρ στα Zero).
Με τα washes και τα λάδια σκούρυνε πολύ το λευκό-μπεζ και έγινε πιο πολύ μπεζ αν και επανήλθε κάπως με το φίλτρο στο τέλος (οι φωτογραφίες βγήκαν κάπως πιο σκούρες και αυτές από το κανονικό). Η κατασκευή είναι OOB χωρίς βελτιωτικά και οτιδήποτε άλλο έξτρα.









Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4191
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Mitsubishi A6M2b Zero Airfix 1/72
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 28, 2023, 11:22:56 μμ »
Δεν ξέρω εάν είναι ιστορικά ακριβές αυτό το
"λευκο" αλλά το μοντέλο μου αρέσει πολύ.
Φαντάζομαι έτσι έπρεπε να είναι οι φωτός;


Την κρόπαρα στο Photoshop, έκανα auto levels,
και lighter levels με δείγμα στο λευκό φόντο.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Mitsubishi A6M2b Zero Airfix 1/72
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 29, 2023, 12:35:09 πμ »
Ναι, αυτό είναι το σωστό χρώμα. Έκανες στο photoshop αυτά που έπρεπε να είχα κάνει πριν τις ανεβάσω:) Όσο για το ιστορικά ακριβές, αυτό είναι πάντα αρκετά σχετικό. Η σύντομη απάντηση είναι ότι κάποιοι ιαπωνολόγοι μοντελιστές το θεωρούν "αρκετά" ακριβές για την κλίμακα 1/72. Πάντως είναι όμορφο χρώμα και είπα να το εκμεταλλευτώ με αυτόν τον τρόπο (δεν θυμάμαι καν γιατί το είχα αγοράσει πριν αρκετά χρόνια).


Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: Mitsubishi A6M2b Zero Airfix 1/72
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 29, 2023, 02:21:06 μμ »
Πολύ ωραίο το zero σου, μπράβο ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Mitsubishi A6M2b Zero Airfix 1/72
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2023, 12:08:02 πμ »
Ευχαριστώ!

Tags: