Αποστολέας Θέμα: F-16 Blk 30 HAF  (Αναγνώστηκε 383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SHAGRATHI

  • Ανθλγός (ΜΧ) Σαουρίδης Δημήτριος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 597
  • Age: 35
  • Τόπος: Florida
  • Civil Engineer - Project Manager
F-16 Blk 30 HAF
« στις: Αύγουστος 02, 2023, 11:37:27 μμ »
Γεια σας,

ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σχετικά με τα ελληνικά Blk 30 και ποιά κιτ είναι κατάλληλα και φυσικά τί αλλαγές χρειάζονται.

Τα καινούρια καλούπια της Kinetic Gold https://www.scalemates.com/kits/kinetic-k48102-f-16c--1428306 ή https://www.scalemates.com/kits/kinetic-k48100-f-16a--1417443

κάνουν;

 γνωρίζω για τις εισαγωγές ότι θέλει big mouth και εξαγωγή F-110 GE, προέκταση αλεξιπτώτου κτλ (το MLU της Kinetic έχει)


Τα καλούπια της tamiya (εκτός από προέκταση αλεξιπτώτου και εισαγωγή/εξαγωγή για F-110 GE) τί αλλαγές χρειάζονται και σε ποιά σημεία; (κάποια φωτογραφία/φωτογραφίες ή σκίτσο θα βοηθούσε)

1) https://www.scalemates.com/kits/tamiya-61106-f-16c-n-aggressor-adversary--106638
2) https://www.scalemates.com/kits/tamiya-61098-f-16cj-block-50-fighting-falcon--102641


Γνωρίζω ότι τα καθίσματα που μπαίνουν είναι τα early, όχι με την προβιά που φοράνε τα 52+.

Τροχοί; σκέλη; προβολέας;




Ευχαριστώ,
Δημήτρης
21ος ΛΜΧ, 21η ΤΘΤ Κομοτηνή.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-16 Blk 30 HAF
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2023, 01:55:33 μμ »
Καλησπέρα,

Τα δύο κιτ της Kinetic που αναφέρεις δεν κάνουν γιατί έχουν την μικρή εισαγωγή των Block 25/32/42/52 (λείπει το πλαίσιο J) και το αντίστοιχο ακροφύσιο. Για ελληνικό Block 52+ ίσως γίνεται αλλά φαίνεται να λείπουν οι προεκτάσεις στην εισαγωγή όπου είναι τα φώτα ναυτιλίας και το κάλυμμα του ASPIS στην προέκταση του αλεξιπτώτου. Από τροχούς και σκέλη είναι εντάξει.

Στα Tamiya λείπει φυσικά η προέκταση του αλεξιπτώτου και το κάλυμμα του ASPIS και πιθανώς οι προεκτάσεις στην εισαγωγή όπου είναι τα φώτα ναυτιλίας. Το Adversary είναι το πιο κοντινό για Block 30 γιατί έχει τα σωστά σκέλη και τροχούς. Ο προβολέας πρέπει να φτιαχτεί.

Ελπίζω να βοήθησα,

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος SHAGRATHI

  • Ανθλγός (ΜΧ) Σαουρίδης Δημήτριος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 597
  • Age: 35
  • Τόπος: Florida
  • Civil Engineer - Project Manager
Απ: F-16 Blk 30 HAF
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2023, 08:13:50 μμ »
Καλησπέρα,

έχω κυκλώσει και πες μου αν τα λέω σωστά:



1) γαλάζιος κύκλος οι προεκτάσεις που αναφέρεις; αυτές υπάρχουν στα μοντέλα που παρέθεσα; δεν είναι αυτά που κύκλωσα με πορτοκαλί;




2) πράσινος κύκλος ο προβολέας αναχαίτισης που δεν υπάρχει σε κανένα μοντέλο γενικότερα
3) πορτοκαλί κύκλος το κάλυμα ASPIS; στην παρακάτω εικόνα δεν είναι μάλλον όπως τα δικά μας τα Νορβηγικά (3);



Όσον αφορά τoν προβολέα αναχαίτισης, στις παλιές σειρές της kinetic είναι αυτα που έχω στους μπλε κύκλους ενδεχόμενα;




Επίσης, για τα φώτα ναυτιλίας αυτά στους κόκκινους ή πράσινους κύκλους;




 στη νέα σειρά υπάρχουν αυτά στους πορτοκαλί κύκλους.






Κοντολογίς, γμστ  ::lol18::


Άρα για blk 30 καλύτερα το tamiya, κυρίως λόγω της εισαγωγής που έχει ήδη το κιτ. Και το νέο kinetic 25/42 για 52+.
21ος ΛΜΧ, 21η ΤΘΤ Κομοτηνή.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F-16 Blk 30 HAF
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 04, 2023, 10:19:46 πμ »
Καλημέρα!

Καλησπέρα,

έχω κυκλώσει και πες μου αν τα λέω σωστά:



1) γαλάζιος κύκλος οι προεκτάσεις που αναφέρεις; αυτές υπάρχουν στα μοντέλα που παρέθεσα; δεν είναι αυτά που κύκλωσα με πορτοκαλί;



Ναι στο γαλάζιο είναι οι προεκτάσεις που εννοώ. Τα πορτοκαλί δεν είναι σωστά, ουσιαστικά είναι μόνο το φως που μπαίνει στην άτρακτο, δες ένα αμερικάνικο.

2) πράσινος κύκλος ο προβολέας αναχαίτισης που δεν υπάρχει σε κανένα μοντέλο γενικότερα

Ναι δεν υπάρχει σε κανένα μοντέλο γενικότερα γιατί είναι από την άλλη μεριά του ρύγχους.

3) πορτοκαλί κύκλος το κάλυμα ASPIS; στην παρακάτω εικόνα δεν είναι μάλλον όπως τα δικά μας τα Νορβηγικά (3);



Δεν είναι όπως τα Νορβηγικά, τα σωστά είναι στην παλιά σειρά της Κινετικ που είχε το μονοθέσιο Ελληνικό και το διθέσιο πολωνικό. Υπάρχει μια πιθανότητα να μου περισσεύει ένα, αλλά πρέπει να ανοίξω πολλά κουτιά.

Όσον αφορά τoν προβολέα αναχαίτισης, στις παλιές σειρές της kinetic είναι αυτα που έχω στους μπλε κύκλους ενδεχόμενα;





Δυστυχώς δεν κάνουν της κινέτικ γιατί είναι στην αντίθετη πλευρά στα δικά μας. Αλλά μπορεί να φτιαχτεί σχετικά εύκολα και να χρησιμοποιήσεις κάποιο διαφανές από το κινετικ.

Επίσης, για τα φώτα ναυτιλίας αυτά στους κόκκινους ή πράσινους κύκλους;




Τα σωστά φώτα ναυτιλίας είναι στους κόκκινους κύκλους και σίγουρα είναι στα παλιά κινέτικ.

στη νέα σειρά υπάρχουν αυτά στους πορτοκαλί κύκλους.




Δυστυχώς δεν κάνουν.

Κοντολογίς, γμστ  ::lol18::


Άρα για blk 30 καλύτερα το tamiya, κυρίως λόγω της εισαγωγής που έχει ήδη το κιτ. Και το νέο kinetic 25/42 για 52+.

Κοντολογίς όπως είπες γμστ. Πρέπει από κάπου να βρεις τα κομμάτια που λείπουν (πχ από τα τελευταία Hasegawa, ή τα παλιά Kinetic). Σχεδιάζω ένα 50άρι Tamiya να γίνει το #1045 και ένα Hasegawa να γίνει Block 52+ της 337Μ και ευτυχώς έχω βρει spares από εδώ και από εκεί και θέλει ακόμη ψάξιμο να δω αν τα έχω όλα.

Καλή συνέχεια!

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος SHAGRATHI

  • Ανθλγός (ΜΧ) Σαουρίδης Δημήτριος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 597
  • Age: 35
  • Τόπος: Florida
  • Civil Engineer - Project Manager
Απ: F-16 Blk 30 HAF
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2023, 07:21:04 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. ::salut::
21ος ΛΜΧ, 21η ΤΘΤ Κομοτηνή.