Αποστολέας Θέμα: F-18C 1/48 Hobby Boss  (Αναγνώστηκε 448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Basilisk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
F-18C 1/48 Hobby Boss
« στις: Ιανουάριος 28, 2023, 11:20:00 πμ »
Έναν και πλέον χρόνο μετά την τελευταία ανάρτηση μου και μετά από πειραματισμούς σε κάποια 72άρια έπιασα το πρώτο 48άρι.Το κίτ είναι το F-18C της HobbyBoss που μάλλον αναπαριστά τα πρώτα block παραγωγής του αεροσκάφους,για παράδειγμα απουσιάζουν οι αντέννες από το IFF.Σε γενικές γραμμές μια απροβλημάτιστη κατασκευή με ορισμένα θέματα εφαρμογής ειδικά στην περιοχή των flaps

Το cockpit


Πρίν το βάψιμο με προσκίαση



Μετά τα χρώματα του camo και φθορές σε panel του αεροσκάφους



Με τις χαλκομανίες και μετά τον τονισμό των γραμμώσεων στις κάτω επιφάνειες



Σε όλα τα στάδια της κατασκευής εκτός από τους δικούς μου πειραματισμούς ακολούθησα ή τουλάχιστον προσπάθησα να ακολουθήσω τεχνικές από ένα βιβλίο που πρόσφατα προμηθεύτηκα
















Αποσυνδεδεμένος Basilisk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
Απ: F-18C 1/48 Hobby Boss
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 31, 2023, 11:11:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλους

Η κατασκευή είναι στην τελική φάση της,απομένουν κάποιες χαλκομανίες,οπλικά φορτία και το τελικό φινίρισμα



Οι φθορές έγιναν με συνδυασμό λαδιών ζωγραφικής και με την χρήση του Tamiya panel line (dark grey)










Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-18C 1/48 Hobby Boss
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2023, 10:38:23 πμ »
Πολύ θεαματικό! Τα λάδια είναι τόσο-όσο, προσθέτουν το ενδιαφέρον που πρέπει.
Στην κάτω και πίσω πλευρά (πίσω από τις φωλιές των τροχών) μπορείς αν θες να βάλεις και επιπλέον λάδια (και με καφέ). Εκεί συνήθως τα πράγματα είναι πολύ "άσχημα" (και ενδιαφέροντα για εμάς τους "καλλιτέχνες"  :mrgreen: )

Καλή συνέχεια, καλό μήνα!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Basilisk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
Απ: F-18C 1/48 Hobby Boss
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2023, 11:22:46 πμ »
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Η αλήθεια είναι ότι οι κάτω επιφάνειες μπορούσαν να δεχθούν πολύ περισσότερες φθορές,όμως η εμπειρία μου με τις τεχνικές και τα υλικά είναι περιορισμένη οπότε φοβήθηκα να επεκταθώ
Καλό μήνα να έχουμε

Αποσυνδεδεμένος Basilisk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
Απ: F-18C 1/48 Hobby Boss
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2023, 11:08:13 πμ »
Καλημέρα σε όλους
Είμαι πρίν το τελικό φινίρισμα και έχω την εξής απορία το βερνίκι το ψεκάζουμε αδιάλυτο ή διαλύουμε όπως τα χρώματα??

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1517
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: F-18C 1/48 Hobby Boss
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2023, 04:44:02 μμ »
καταρχας να πω οτι η δουλεια είναι πολυυυ καλή  και μπράβο !
Να μας δωσεις το βιβλιο που εχει τις τεχνικες που ακολουθησες..

Δηλαδη τα λαδια που εκανες φθορες τα περασες χωρις να εχεις περασει καποιο βερνικι ;

Τι βερνίκι θέλεις να περασεις για τελικο φινίρισμα ;

Από αυτα που ξέρω εγώ, θέλουν διαλυτικό ..  πχ για τo gloss X22, εγω το διέλυα με 50 - 50 με το διαλυτικο της εταιρείας .... Εσυ θέλεις καποιο ματ φανταζομαι ..

Αναμένεις και τους επαγγελματίες !

Πάλι μπράβο !
 ::salut::





Αποσυνδεδεμένος Basilisk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • modelclub.gr
Απ: F-18C 1/48 Hobby Boss
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2023, 07:57:38 μμ »
Καλησπέρα
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Όσον αφορά το βερνίκι,μετά τα χρώματα της παραλλαγής πέρασα ένα χέρι με gloss (χρησιμοποίησα το GX112 Mr.Color) με διάλυση ίσως λίγο περισσότερο από 50/50 στην συνέχεια χαλκομανίες και φθορές και έπειτα ένα ακόμη χέρι βερνίκι.Όμως παρατήρησα ότι κατά την διάρκεια των φθορών μια χαλκομανία έσπασε ενώ άλλη μια ξεκόλλησε (βελτιωτικό χαλκομανιών της Microscale) και θεώρησα ότι κάπου έκανα λάθος στο βερνίκι.Το τελικό φινίρισμα θα γίνει με το GX 113 Mr.Color
Το βιβλίο που χρησιμοποιώ είναι αυτό


που έτυχε να το εντοπίσω σε μοντελιστικό κατάστημα στην Ελλάδα (διαφορετικά έπρεπε να το παραγγείλω από το εξωτερικό)

Tags: