Αποστολέας Θέμα: μάχη του Cassino Ιταλία 1944  (Αναγνώστηκε 1443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« στις: Ιανουάριος 25, 2023, 04:41:11 μμ »

είπα να ανεβάσω την μέχρις εδώ πρόοδο στο διόραμα που στήνω για την μάχη στην περιοχή του Cassino το 1944, πριν ασταρώσω.
Θα στεγάσει το marder III H, που συζητήσαμε παλιότερα ,το πλήρωμα του & αλεξιπτωτιστές... σιχ & γκούρκας δυστυχώς δεν χώρεσαν, παρά το "άνοιγμα" πρόσβασης στο υπόγειο.
Κάθε κριτική όχι απλά καλοδεχούμενη, αλλά απαιτητή!

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2023, 09:22:39 μμ »

μιά γρήγορη φωτοτεκμηρίωση



Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 10:28:04 πμ »
Νίκο φαίνεται ωραίο και ότι έχεις ρίξει πολλή δουλειά αλλά οι φωτογραφίες είναι τόσο θολές (ακόμα και για τα δικά μου μέτρα  :mrgreen: ) που δυσκολεύομαι να εκτιμήσω την προσπάθεια σου.Κάνε έναν κόπο να βγάλεις καλύτερες  ::mastigio79::

Άν σκοπεύεις να τοποθετήσεις το Marder,ίσως θα ήταν καλύτερα να αφαιρέσεις το άγαλμα γιατί έχω την αίσθηση ότι θα φαίνεται πολύ στριμωγμένο...  :roll:

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 12:52:15 μμ »
Φαίνεται μερακλίδικη κατασκευή. Εάν δεν μπουν και τα υπόλοιπα δεν
μπορεί να πει κάποιος για το χωροταξικό στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3053
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 07:20:48 μμ »
So far, so good που λέμε και στο χωριό μου.... Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τον.... Ανεπρόκοπο  ::glossa:: σχετικά με το άγαλμα: Φοβάμαι πως θα στριμώξει πολύ το σύνολο.... ::dontknow::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1273
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 07:23:20 μμ »
Πανέμορφη δουλειά με μεγάλη προσοχή στις λεπτομέρειες  !!!! Αν δέσει αρμονικά με τα υπόλοιπα που θα προσθέσεις θα γίνει εξαιρετικό  !!!!!! Καλή μοντελιστικη χρόνια εύχομαι  !!!   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 09:04:30 μμ »

Χαίρομαι που η  1η προσέγγιση έχει θετικό πρόσημο.Αστάρωσα & έβαλα το marderάκι. Στα μάτια μου δεν δείχνει στριμωγμένο.
Κώστα(Ερνστ) πίστεψέ με αν έπρεπε να βγάλω το άγαλμα ή το marder...θα έβγαζα το 2ο!(...που στα κομμάτια έχω αποθηκεύσει τις φωτογραφίες με το ρημαγμένο άγαλμα του Αγ.Βενέδικτου ::dontknow::...όχι ότι έκανα πιστή αναπαραγωγή, αλλά πάντα το είχα "βασικό" στοιχείο διοράματος)
Καλή μοντελοχρονιά σε όλους!


Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 09:43:56 μμ »
Πολύ καλά έχει ξεκινήσει η δουλειά. Πραγματικά μερακλίδικη, όπως την χαρακτήρισε και ο Κώστας, και με μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια, όπως έγραψε ο Περικλής. Όμως για τη σύνθεση θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους.

Αν έχεις αναπαραστήσει μέρος του προαυλίου-αιθρίου του μοναστηριού, που έτσι μοιάζει, τότε το άρμα δεν έχει κανένα λόγο να προσπαθήσει να μπει εκεί και να εγκλωβιστεί.

Αν είναι μια εικόνα από την πόλη, τότε πάλι είναι περίεργα τα πράγματα.Αν είναι κάποιου είδους δρόμος κάτω από την γέφυρα, σίγουρα δεν θα έπρεπε να είναι εκεί το άγαλμα. Αλλά και απλό σοκάκι για πεζούς να είναι πάλι είναι λίγο περίεργο. Και το άρμα πολύ στριμωγμένο για να θελήσει να κινηθεί εκεί.

Όταν έφτασαν στο μοναστήρι οι Σύμμαχοι, δεν υπήρχαν πια τέτοιες εικόνες, παρά μόνο μπάζα, οπότε ορθώς δεν έβαλες Σιχ, Γκούρκας κλπ. Άλλωστε και οι Γερμανοί δεν οχυρώθηκαν στο μοναστήρι παρά μόνο αφού είχε γίνει τελείως ερείπια (περίπου δεν είχε μείνει πέτρα πάνω σε πέτρα, αν δεις φωτογραφίες της εποχής). Για αυτό και ήταν πολύ μεγάλο λάθος που το ισοπέδωσαν οι Σύμμαχοι.

 

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2023, 11:50:36 μμ »
Υποθέτω ότι έχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου...   ::noidea::



αλλά με Marder αντί για StuG...  :roll:

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2023, 11:38:26 πμ »
Kωστή είναι το "συναμφότερον", όπως θα'λεγε ο συνονόματός σου Ζουράρης. :D
Υπάρχουν στοιχεία που παραπέμπουν στο μοναστήρι & στοιχεία που παραπέμπουν στην πόλη, αυτό που ήθελα ήταν να δίνεται με την πρώτη ματιά, η "χωροχρονική" ένταξη.
Δεν υπάρχει γέφυρα, είναι στοά σύνδεσης κτιρίων-συχνό στοιχείο σε ιταλικές  πόλεις & χωριά εποχής. Συχνό πιστεύω πως ήταν & το άγαλμα του αγίου στην πλατεία του χωριού, μπρος στην ομώνυμη εκκλησία.
Δεν πρόκειται για πιστή αναπαράσταση, έχω πάρει πολλές καλλιτεχνικές ελευθερίες.
Το σενάριο λέει ότι το marder ενεδρεύει στη στοά, προβάλλει & βάλει-έμμεσες βολές-επιστρέφει & καλύπτεται στη στοά, στην ταράτσα της στοάς θα μπουν 2 όλμοι με τους χειριστές τους κλπ
Κώστα(ερνστ) κάτι τέτοιο....κάπου έχω πολλές με το stug-νομίζω κάποιες νομίζω από time-life- στη στοά του ξενοδοχείου Continendal στην πόλη του Cassino.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 27, 2023, 05:13:10 μμ »
Το σενάριο λέει ότι το marder ενεδρεύει στη στοά, προβάλλει & βάλει-έμμεσες βολές-επιστρέφει & καλύπτεται στη στοά, στην ταράτσα της στοάς θα μπουν 2 όλμοι με τους χειριστές τους κλπ
Σωστό το σενάριο και πειστικό. Καμία αντίρρηση.

Υπάρχουν στοιχεία που παραπέμπουν στο μοναστήρι & στοιχεία που παραπέμπουν στην πόλη, αυτό που ήθελα ήταν να δίνεται με την πρώτη ματιά, η "χωροχρονική" ένταξη.
Πιστεύω ότι αυτό το πετυχαίνεις και με το παραπάνω.
Δεν πρόκειται για πιστή αναπαράσταση, έχω πάρει πολλές καλλιτεχνικές ελευθερίες.

Απαραίτητες οι καλλιτεχνικές ελευθερίες. Άλλωστε σε ένα διόραμα πάντα είμαστε υποχρεωμένοι να συμπτύξουμε αποστάσεις για να αποδώσουμε  μια σκηνή (αλλιώς θα έπρεπε να έχει τεράστιες διαστάσεις). Οι πραγματολογικές αντιρρήσεις που έφερα περισσότερο προσπαθούσαν να εκλογικεύσουν την ανησυχία μήπως η τελική σύνθεση δείξει πολύ πηγμένη παρά να μείνουν στα πραγματολογικά στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2023, 06:09:52 μμ »

Κωστή  & όλοι & για τα καλά λόγια & για τις προτάσεις  ::thanks_smilie::
Τελικά σας φαίνεται πηγμένο;


Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 07:07:54 μμ »
ο.κ. δεν θα επιμείνω άλλο
Ανεβάζω στιγμιότυπα από επιχρωματισμένη ταινία.
Αφορά τον επόμενο προβληματισμό μου. Το χρώμα στις πέτρες- κύριο δομικό υλικό στα κτίρια της εποχής & στο διόραμα μου.

URL=https://www.mchost.gr/v/75255][/URL]
Πιθανότερο το ανοιχτό γκρί, ως υπόλευκο για τις πέτρες & για το σοβά, όπου σώζεται ώχρες ανοιχτές.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2023, 06:40:34 μμ »

[URL=https://www.mchost.gr/v/75953]

Μετά από 4 μήνες & πολλά πισωγυρίσματα τέλειωσα τα βαψίματα στο διόραμα. Υπάρχουν σημεία που με ικανοποιούν αρκετά & κάποια που δεν...
Κάθε κριτική καλοδεχούμενη.
{& σαν αυτοσπάμ ένας παράλληλος προβληματισμός...η υποενότητα διοράματα "ακίνητη" 4 μήνες τώρα....}



Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 13, 2023, 06:47:22 μμ »
Εμένα μου φαίνεται τελειο,οι φωτο έχουν λιγο φως παραπάνω(να πω και γω για κανέναν άλλον :mrgreen:)


{& σαν αυτοσπάμ ένας παράλληλος προβληματισμός...η υποενότητα διοράματα "ακίνητη" 4 μήνες τώρα....}




Σχεδόν όλες οι ενότητες,στενάχωρο..

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2023, 11:50:16 πμ »
Έχεις ρίξει πολλή δουλειά Νικόλα,μπράβο  ::thumbleft:: Οι φωτογραφίες φυσικά δεν βοηθάνε  :? Βγάλε καλύτερες να το δούμε καλύτερα  ::mastigio79:: Παρατήρησα ότι η εξωτερική πλευρά (το μαύρο δηλ) είναι λίγο στραβή κι έχει ένα τριγωνικό κενό.Φαντάζομαι ότι θα το περιποιηθείς 

:wink:


Σχεδόν όλες οι ενότητες,στενάχωρο..

Μεγάλη συζήτηση την οποία θα έπρεπε ίσως να κάναμε σε άλλη ενότητα.Θα αρκεστώ να αναφέρω ότι πολλά παλαιά και παραγωγικότατα μέλη του forum δεν ασχολούνται πλέον με το χόμπυ και όταν θα ασχοληθούν,θα είναι περιστασιακά και ιδιωτικά  :( 

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1273
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 14, 2023, 07:32:52 μμ »
Παρά πολύ μεγάλη  δουλειά και με πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας .  Εγώ προσωπικά  δεν θα τολμούσα ποτέ να ασχοληθώ με θέμα ανάλογου βαθμου δυσκολιας . Φαίνεται πολύ προσεγμένη δουλειά αν  και οι φωτογραφίες σίγουρα δεν βοηθάνε  !!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 14, 2023, 07:49:47 μμ »
Πάρα πολύ ωραία η δουλειά σου και η απόδοση των ερειπίων με όλη αυτή τη λεπτομέρεια και την αταξία. Για τις φωτογραφίες συνυπογράφω τη διαμαρτυρία των προηγουμένων.

Θα αρκεστώ να αναφέρω ότι πολλά παλαιά και παραγωγικότατα μέλη του forum δεν ασχολούνται πλέον με το χόμπυ και όταν θα ασχοληθούν, θα είναι περιστασιακά και ιδιωτικά 
Δεν ξέρω για άλλους, εγώ δουλεύω ακατάπαυστα τις βινιετούλες μου αλλά βαριόμουν τη φωτογράφιση. Κάπως έλυσα το ζήτημα του φωτογραφικού set up, οπότε δεσμεύομαι να ξναναρχίσω να ανεβάζω φωτογραφίες από δω και μπρος.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 15, 2023, 12:09:06 μμ »
Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα, τα γκρεμίσματα κλπ.
Σε κάποιο σκάλισμα στον πέτρινο τοίχο έχω ενστάσεις
καθώς δεν αλληλοκαλύπτονται οι πέτρες και θα έπεφτε
στην πραγματικότητα. Προσωπικά ίσως να έβαφα τον
δεξί τοίχο με κάποιο ροζ ανοιχτό χρώμα για διαφοροποίηση
και χρωματικό ενδιαφέρον.
Φαντάζομαι στα μπάζα χρησιμοποίησες
πραγματικά πετραδάκια, έχει πάρει βάρος το διόραμα;

Παρά πολύ μεγάλη  δουλειά και με πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας .  Εγώ προσωπικά  δεν θα τολμούσα ποτέ να ασχοληθώ με θέμα ανάλογου βαθμου δυσκολιας . Φαίνεται πολύ προσεγμένη δουλειά αν  και οι φωτογραφίες σίγουρα δεν βοηθάνε  !!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ξεκίνα εσύ και θα πάει μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 15, 2023, 08:25:13 μμ »
 Χαίρομαι για το θετικό ισοζύγιο & σας ευχαριστώ όλους.
Από τέλος προς τα πάνω
Ναι τα μπάζα είναι πραγματικά πετραδάκια, δεν πολυεπηράσαν το συνολικό βάρος, τα'βαψα επανειλλημένα για να πάρω τις αποχρώσεις που ήθελα & να ταιριάξουν με τα χαραγμένα στο μακετόχαρτο-κάπου εκεί φύτεψα & κάποια. Δεν προσπερνώ τις άλλες παρατηρήσεις-προτάσεις.
Στο σχόλιο σου για τον Περικλή χ2! μετά το εκπληκτικό σκρατσάρισμα στο "αουτοκανόνι" σε τρομάζουν 5 παλιόπετρες;
Κωστή δεν το´χω με τις φωτο, δεν βοηθάει & η φ.μηχανή...προτίμησα να μου κάνω δώρο αερογράφο, όχι κινητό ή φ.μηχανή. Αντε ανέβασε τις βινιέτες σου!
Το τρίγωνο ανοίχτηκε μετά από 1 τετράγωνο & 1 κύκλο(που πρωτοάνοιξα) στην άλλη πλευρά για  να μπορώ να βλέπω το πίσω του marder-χαζομάρα του "καλλιτέχνη" με γεωμετρικά, όταν είχα σκυλοβαρεθεί τις απανωτές διορθώσεις για αποχρώσεις πετρών.Το στραβό δεν διορθώνεται, μάλλον φουσκωσε η μπάλσα απο την ατλακολ.
Τέλος Στάθη, "τέλειο" δεν το λες, ευχαριστώ & πάλι & που άνοιξες την κουβέντα.
Για το αυτοσπαμ θα επανέλθω στο σχετικότερο θέμα που είδα.




Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1273
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 15, 2023, 09:57:17 μμ »
Η τελευταία ανάρτηση σου kami  έβγαλε είδηση.... !!! Για πες τι αερογράφο αγόρασες και εντυπώσεις από την χρήση του .....

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2023, 10:04:54 μμ »
Δεν είσαι ο μονος που δεν το χεις με τις φωτο αν σε παρηγορεί αυτό,χαχα τα ίδια και εγώ και με καλή φωτογραφική,πάλι κουλός είμαι :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 15, 2023, 10:19:33 μμ »
Η τελευταία ανάρτηση σου kami  έβγαλε είδηση.... !!! Για πες τι αερογράφο αγόρασες και εντυπώσεις από την χρήση του .....
procon boy fwa 02 nozzle της mrhobby (πρώην gunze)   σύμφωνα με τον πωλητή σχεδόν iwata ,με απόλυτα συμβατά ανταλλακτικά iwata.
δεν τον δούλεψα ακόμη!
λίγο φθηνή συσκευασία, κάπως ασαφείς οδηγίες στα αγγλικά, θα δοκιμάσω τα γιαπωνέζικα!
ακούγομαι γκρινιάρης ο ίδιος δείχνει πολύ καλός & φίλος αεροπλανάς που τον χρησιμοποιεί, δηλώνει εξαιρετικά ικανοπoιημένος.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 15, 2023, 11:25:15 μμ »
Η τελευταία ανάρτηση σου kami  έβγαλε είδηση.... !!! Για πες τι αερογράφο αγόρασες και εντυπώσεις από την χρήση του .....
Κωστή δεν το´χω με τις φωτο, δεν βοηθάει & η φ.μηχανή...προτίμησα να μου κάνω δώρο αερογράφο, όχι κινητό ή φ.μηχανή.
Τελικά είναι το επαγγελματικό ένστικτο. Βγάζω από τις πηγές μου ειδήσεις ακόμη και χωρίς να το επιδιώκω. ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: μάχη του Cassino Ιταλία 1944
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 16, 2023, 10:37:32 μμ »
Το "στραβό" διορθώνεται.Απλά κόλλησε στις πλευρές μήκη evergreen (ή πηχάκια ξυλείας ιστιοφόρων αν διαθέτεις) και γέμισε με λίγο στόκο τα κενά που τυχόν θα παρουσιαστούν  ::sprechende_015:: Κάπως έτσι δηλαδή...


Tags: