Αποστολέας Θέμα: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS  (Αναγνώστηκε 2302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« στις: Νοέμβριος 06, 2022, 07:42:14 μμ »
Καλησπέρα και πάλι!!Νέο μοντελάκι στον πάγκο , ένα (ω τι πρωτότυπο..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:) flanker

το κιτ είναι το παρακάτω



είναι η early  έκδοση του su-27 και διαφέρει από τις επόμενες εκδόσεις στην απόληξη της ατράκτου. Επίσης στα κάθετα σταθερά έχει κάποιες προεκτάσεις , οι οποίες θα φύγουν για να κάνω αυτό που θέλω , το οποίο είναι το παρακάτω


-

κατά τα άλλα είναι ένα απλό su-27 το οποίο όμως για εμένα είναι το πρώτο της hobbyboss , καθώς όσα έχω φτιάξει ως τώρα είναι της academy.

ξεκινώντας πάντα ανάποδα ασχολήθηκα πρώτα με τον οπλισμό , ο οποίος είναι υπέρ-αρκετός για άλλα 2-3 flanker. Ουσιαστικά δίνει όλους του τύπους α/α πυραύλων για flanker μικρής , μέσης και μεγάλης εμβέλειας. Η δε λεπτομέρεια τους πολύ καλή.

-----



και μια οικογενειακή  :mrgreen: :mrgreen:



Η άτρακτος έρχεται σε δυο μισά (πάνω-κάτω όπως και της academy) το οποίο είναι πολύ βολικό , γλυτώνεις από πολύ τρίψιμο και χαμένες γραμμώσεις. Η χάραξη επίσης πολύ καλή

--

ξεκινώντας λοιπόν το κυρίως θέμα , ερχόμαστε στο πιλοτήριο.Και εδώ πολύ καλή ανάγλυφη λεπτομέρεια και το κάθισμα στέκεται αξιοπρεπώς (το ίδιο που έχει το su-24 που είχα φτιάξει παλαιότερα)

 --

αυτά προς το παρόν .Σύντομα με περισσότερο υλικό από την κατασκευή ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 46
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2022, 05:53:09 μμ »
Τελικά έχεις αγάπη στα ρωσικά συστήματα!
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2022, 06:56:37 μμ »
Καλή αρχή Θοδωρή :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2022, 08:42:08 πμ »
Τελικά έχεις αγάπη στα ρωσικά συστήματα!

πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

να πω την αλήθεια . κάθε φορά που φτιάνω ένα flanker νιώθω όπως την πρώτη φορά , καθώς ήταν το πρώτο μοντέλο που έφτιαξα και ο λόγος που ασχολήθηκα με τον μοντελισμό σοβαρά ::salut:: ::salut::

Καλή αρχή Θοδωρή :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου .το έχω προχωρήσει λίγο το μοντέλο και όπως θα δεις παρακάτω έχει και αυτό τα θεματάκια του :wink: :wink:


ολοκληρώνωντας λοιπόν το πιλοτήριο , βάφτηκε με akan για πιλοτήρια flanker .ψέκασα γυαλιστερό βερνίκι vallejo κα έβαλα τις χαλκομανίες που δίνει το κιτ.πολύ καλη εφαρμογή με τη βοήθεια βελτιωτικού .αγκαλιάζουν τις ανάγλυφες λεπτομέρειες , αλλά μου έφυγαν λίγο απο τη θέση τους κατά την εφαρμογή.γενικά πάντως μου αρέσει το αποτέλεσμα και με απάλλαξε από τπ βάψιμο 8) 8)

--

και η εφαρμογή στην άτρακτο είναι σωστή

-

αργότερα θα ποστάρω κάποια θεματάκια κατά την πρόοδο - όση έχω κάνει

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1517
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2022, 09:33:41 πμ »
Σε ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση. το συγκεκριμένο κιτ, ίσως να αποτελέσει κάποια στιγμή το 1ο ρώσικο που θα βρεθεί στο πάγκο μου, καθοτι για μενα τουλαχιστον ειναι από τα πιο όμορφα αεροπλάνα που έχουν πετάξει..
Εντυπωσιακή η ουκρανική παραλλαγή που διάλεξες, προσωπικά την αγνοούσα.
Για τις χαλκομανίες, καθησαν πολύ ωραία.. Δεν θα ηταν βολικότερο να τριψιες τις λεπτομέρειες στα πλαϊνά , για να πατησουν πιο εύκολα ;;

Εύχομαι καλή συνέχεια
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 06:44:45 πμ »
Σε ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση. το συγκεκριμένο κιτ, ίσως να αποτελέσει κάποια στιγμή το 1ο ρώσικο που θα βρεθεί στο πάγκο μου, καθοτι για μενα τουλαχιστον ειναι από τα πιο όμορφα αεροπλάνα που έχουν πετάξει..
Εντυπωσιακή η ουκρανική παραλλαγή που διάλεξες, προσωπικά την αγνοούσα.
Για τις χαλκομανίες, καθησαν πολύ ωραία.. Δεν θα ηταν βολικότερο να τριψιες τις λεπτομέρειες στα πλαϊνά , για να πατησουν πιο εύκολα ;;

Εύχομαι καλή συνέχεια
 ::salut::

θα σου πρότεινα άφοβα να φτιάξεις ένα flanker κάποια στιγμή.είναι μεγάλο μοντέλο και έχεις άπειρες επιλογές παραλλαγής :wink: :wink:

η παραλλαγή που επέλεξα ήταν από τις πρώτες που είχε η αεροπορία της Ουκρανίας στα 27αρια .Οι αρχική παραλλαγή ήταν η κλασσική ρώσικη όταν τα είχαν πρωτοπάρει.Ήμουν ανάμεσα σε αυτή που διάλεξα και στην digital που φέρουν τελευταία τα su-27 , αλλά τη δεύτερη θα την ''φορέσω'' αργότερα σε ένα διθέσιο που θα κάνω

οι χαλκομανίες κάθονται μια χαρά και χωρίς τρίψιμο πάνω στις ανάγλυφες επιφάνειες. το είχα δε σε ένα ξένο forum και με έβγαλε απο τον κόπο του τριψίματος 8) 8)


 ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 11:29:57 πμ »
Καλή αρχή Θοδωρή!

Η παραλλαγή θα είναι λίγο απαιτητική στο μασκάρισμα, αλλά το αποτέλεσμα αποζημιώνει.

Ο καθένας με την αγάπη του, Flanker o Θοδωρής, Tomcat και Falcon εγώ, αν και υπάρχει ένα και μοναδικό όψιμο Flanker στη συλλογή μου, το Su-35S, και περιμένω να υπάρξει κάποιος εξαγωγικός πελάτης (πιθανότατα εξωτικός) προκειμένου να φτιαχτεί ένα γκουρμεδιάρικο αροπλάνο  :mrgreen:

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2022, 05:13:00 πμ »
Πως και δεν επέλεξες το "μαγικό" αντίστοιχο κιτ της GWH?
καλή συνέχεια, σε παρακολουθούμε στενά!
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2022, 05:14:19 μμ »
Καλή αρχή Θοδωρή!

Η παραλλαγή θα είναι λίγο απαιτητική στο μασκάρισμα, αλλά το αποτέλεσμα αποζημιώνει.

Ο καθένας με την αγάπη του, Flanker o Θοδωρής, Tomcat και Falcon εγώ, αν και υπάρχει ένα και μοναδικό όψιμο Flanker στη συλλογή μου, το Su-35S, και περιμένω να υπάρξει κάποιος εξαγωγικός πελάτης (πιθανότατα εξωτικός) προκειμένου να φτιαχτεί ένα γκουρμεδιάρικο αροπλάνο  :mrgreen:

 ::salut::

Μαθιός

Μαθιέ σ'ευχαριστώ πολύ.

σίγουρα θα χρειαστεί μπόλικη ταινία και πολλή υπομονή αλλά το έχω ξανακάνει - ίσως να το θυμάσαι



.....και ναι οι προτιμήσεις δεν κρύβονται...flanker και ξερό ψωμί.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Πως και δεν επέλεξες το "μαγικό" αντίστοιχο κιτ της GWH?
καλή συνέχεια, σε παρακολουθούμε στενά!


νομίζω οτι η gwh δεν έχει βγάλει ''early'' version , αλλά και η τιμή τους έχει ξεφύγει κατά πολύ. στα su-27 οι τιμές τους  παίζουν στα 80+ euro, οπότε σε σχέση με τα 45 που είχα πάρει αυτό , το σκέφτεσαι λίγο παραπάνω  :wink: :wink:

ελπίζω η συνέχεια να είναι ανάλογη των προσδοκιών 8) 8) 8)


προχωρώντας λοιπόν είπα να δοκιμάσω διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με τα academy. έτσι κόλλησα πρωτα τις εισαγωγές ( οι οποίες είναι μονοκόμματες )στο κάτω μέρος της ατράκτου για να αποφύγω τα σκαλοπάτια.φυσικά η εφαρμογή και σε αυτό το κιτ δεν είναι καλή στο συγκεκριμένο σημείο - όπως και στα  academy  :( :(

δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα αλλά....



μετά πήγα στο πάνω μέρος της ατράκτου για να κολλήσω το αερόφρενο σε κλειστή θέση....εδώ είναι χειρότερα τα πράγματα.δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από την αρχική εφαρμογή , αλλά μόνο μετά το τρίψιμο και την επαναχάραξη




τέλος έκοψα , έτριψα κα επαναχάραξα τα κάθετα σταθερά στα σημεία που έχουν μια προέκταση , την οποία δεν έχουν τα ουκρανικά ''early'' με τη συγκεκριμένη παραλλαγή , τα είχαν τα πρώτα που είχαν παραλάβει

-


 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 08:59:54 πμ »
καλημέρα σε όλους.

προχωρώντας το μοντέλο έβαψα το εσωτερικό των εξαγωγών - τίποτα το ιδιαίτερο




στη συνέχεια έβαψα τις φωλεές του σ.π. η εμπρος είναι ξεχωριστό κομμάτι , οι δύο κύριες είναι ενσωματωμένες στο κάτω μισό της ατράκτου αλλά έχουν μια γωνία σε σχέση με τον διαμήκη άξονα  :? :? :?

απορώ τι σκέφτονται όταν σχεδιάζουν ένα μοντέλο και κάνουν τέτοια λάθη :roll: :roll: :roll:

----


έτσι έκλεισα σιγά-σιγά την άτρακτο . καλή η εφαρμογή γενικά , κάποια σημεία ήθελαν τρίψιμο.

η μεγαλύτερη διαφορά αυτής της έκδοσης από τα υπόλοιπα su-27 όπως προανέφερα είναι η απόληξη της ατράκτου μαζί με τις προεκτάσεις στα κάθετα σταθερά που αφαίρεσα παραπάνω

-

τοποθετήθηκαν και τα flaps κλπ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία , κατεβασμένα αφού το αφος θα είναι σβηστό , αν και έχω αρκετές φωτογραφίες σε παρκαρισμένο αφος , οι επιφάνεις ελέγχου να είναι σε ουδέτερη θέση

--


τέλος τοποθέτησα λίγο βάρος στον κώνο του ρύγχους και έριξα θερμόκολλα



ο κώνος κολλήθηκε αλλά η εφαρμογή .....έτσι & έτσι :? :? :? :? θα χρειαστούμε στόκο για το σκαλοπάτι από κάτω



έτσι το κυρίως μέρος του μοντέλου ολοκληρώθηκε



 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4189
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 11:59:10 πμ »
Τελικά η Hobbyboss σε όλα τα μοντελ. θέματα έχει λεπτομερή αλλά
λανθασμένα και με κακή εφαρμογή μοντέλα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2022, 02:38:37 μμ »
δεν θα έλεγα οτι έχει κακή εφαρμογή (σε κάποια σημεία δεν παίζεται βέβαια η κακή εφαρμογή) αλλά περισσότερο μου κάνει εντύπωση ο αριθμός των λαθών κατά τον σχεδιασμό και μάλιστα σε κιτ που ήδη κυκλοφορούν χρόνια στην αγορά , όπως το su-27  της academy , το οποίο έχει επίσης λάθη αλλά περίμενα οτι η hobbyboss θα τα διορθώσει.στη συγκεκριμένη περίπτωση διόρθωσε κάποια ενώ έκανε κάποια άλλα , όπως οι λοξές φωλεές ή το κάπως μικρό για την κλίμακα irst εμπρός από το αλεξίνεμο (στο academy είναι σωστά).

σίγουρα τέλειο κιτ δεν υπάρχει αλλά τι  να πει κανείς  μερικές φορές ::dontknow:: ::dontknow::


Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 08, 2022, 09:19:09 μμ »
καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό.

έγιναν κάποιες εργασίες στο μοντέλο αρχίζοντας από τα πηδάλια ανόδου-καθόδου.το κιτ δίνει τη δυνατότητα τοποθέτησης σε ευθεία θέση οπότε αν θέλει κάποιος να τα τοποθετήσει σε ηρεμία , δηλαδή κάτω , έχει αυτό το αποτέλεσμα

-


οπότε αναγκαστικά έγινε μια μικρή επέμβαση με φ.π. και στοκάρισμα

---

τα κάθετα σταθερά έχουν διαφορετική διαμόρφωση ώστε να μην μπερδεύεται το δεξί με το αριστερό κατά την τοποθέτηση , από κάτι ατζαμήδες όπως εγώ :mrgreen: :mrgreen:



στοκαρίστηκε το ρύγχος , τοποθετήθηκαν τα κάθετα σταθερά και έτριψα τις γραμμές από την καλύπτρα


--

τέλος μπήκε το hud και πλέον είμαι στη φάση της βαφής .έχω ρίξει γκρι αστάρι και σύντομα θα ρίξω και τα χρώματα (το ψάχνω λίγο με τις αποχρώσεις)

-

 ::salut:: ::salut::




Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 20, 2022, 06:32:34 μμ »
καλησπέρα σε όλους μετά από αρκετό καιρό

προχώρησε αρκετά το μοντελάκι σε αυτό το διάστημα..

αρχικά κολλήθηκε το εμπρός μέρος της καλύπτρας και μασκάρισα και τα δυο κομμάτια για να ξεκινήσει το αστάρωμα


-

αφού αστάρωσα με γκρι αστάρι  πέρασα το βασικό ανοιχτό γκρι-μπλε πάνω κάτω και ξεκίνησα το δύσκολο έργο του μασκαρίσματος για το σκούρο μπλε αρχικά

-

αφού ξεμασκάρισα το μπλε είχα αυτό το αποτέλεσμα



στη συνέχεια έριξα και το γκρι.

το τελικό αποτέλεσμα ήταν κάπως εκτός κυρίως στο μπλε :? :? :?οπότε ξανά μάσκες πάνω στο μπλε και έριξα ένα άλλο μπλε πιο <<ζωντανο>> (μίξη χρωμάτων).φυσικά λόγω απροσεξίας και βιασύνης είχα overspray πάνω στο ανοιχτό γκρι-μπλε , το οποίο όμως με cleaner και χαρτί κουζίνας έφυγε εύκολα.
πολύ δύσκολη διαδικασία , αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι το παρακάτω και είμαι πολύ ευχαριστημένος

---


σε μια αντιπαραβολή με το πραγματικό νομίζω είμαι καλά χρωματικά



τέλος έκανα κάποια ξεθωριάσματα σε όλα τα χρώματα , όχι στα πάνελ αλλά σε τυχαία σημεία όλης της παραλλαγής ώστε να έχω κάποιες φθορές

---

ώστε να καταλήξω σε κάτι τέτοιο στο τέλος



είμαι πολύ ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα παρά το παίδεμα, οπότε πιστεύω με την παραλλαγή έχω τελειώσει.σειρά έχουν κώνος και λοιπά πάνελ που θα βαφτούν πράσινα μετά κινητήρες , οπλισμός κλπ.έχουμε δρόμο ακόμα.


περιμένω τις απόψεις σας ελεύθερα

καλές γιορτές σε όλους εύχομαι

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::



Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1517
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 21, 2022, 07:39:58 μμ »
μέχρι στιγμής βγαίνει τέλειο !

Θυμασαι περίπου αναλογίες για το -πιο έντονο- μπλε ;
Επίσης η ταινια μασκαρισματος ειναι η κλασσικη ταμιγιοταινία η πλατιά ;
Και κάτι ακόμα, που θέλω καιρο να ζητησω τη γνώμη του ΜC, αλλά το αμελώ.
Με τι κόλα κολάς τα διάφανα  για να αποφεύγεις θολούρες κλπ ;
Ευχαριστώ και
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 22, 2022, 05:29:09 μμ »
μέχρι στιγμής βγαίνει τέλειο !

Θυμασαι περίπου αναλογίες για το -πιο έντονο- μπλε ;
Επίσης η ταινια μασκαρισματος ειναι η κλασσικη ταμιγιοταινία η πλατιά ;
Και κάτι ακόμα, που θέλω καιρο να ζητησω τη γνώμη του ΜC, αλλά το αμελώ.
Με τι κόλα κολάς τα διάφανα  για να αποφεύγεις θολούρες κλπ ;
Ευχαριστώ και
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ !


να είσαι καλά φίλε μου.χαίρομαι που σου αρέσει μέχρι  στιγμής   :D :D

το σκούρο μπλε έγινε ως εξής

αρχικά είχα περάσει το russian af grey n7 71.343 αλλά δε μου άρεσε και από πάνω έριξα μια μίξη των παρακάτω

2 χ sea blue 71.089  – 1 χ uk mediterran. Blue 71.111 –1 χ white  δηλαδή αναλογία 2/1/1 σε σταγόνες

όλα της vallejo air

η ταινία είναι η κλασσική tamiya αλλά την κόβω σε πιο λεπτες λωρίδες , κάνω τα σχέδια που θέλω και μετά καλύπτω τις υπόλοιπες επιφάνειες με απλή χαρτοταινία.είναι κρίμα να ξοδέψεις μια ταινία ολόκληρη για ένα μοντέλο , όταν με 3 ευρώ παίρνεις μια χοντρή χαρτοταινία και καλύπτεις ολόκληρα τετραγωνικά :wink: :wink:

-

τα διάφανα τα κολλάω με την υγρή μοντελιστική κόλλα όταν μπορώ , όπως τη μπροστά καλύπτρα σε αυτό το μοντέλο. ξύνω λίγο το χρώμα και στις δυο επιφάνειες ώστε να μείνει γυμνό πλαστικό και με λίγη κόλλα κάνω δουλειά.προτιμώ την λεπτόρευστη γιατί στεγνώνει σχεδόν στιγμιαία.τοποθετώ την καλύπτρα εκεί που θέλω και με μια σταγόνα σταθεροποιείται άμεσα
σε άλλες περιπτώσεις χρησιμοποιώ κυανοακρυλική αλλά γυρνάω το μοντέλο κατά τέτοιο τρόπο ώστε να υπάρχει άνοιγμα προς τα πάνω να φεύγουν οι αναθυμιάσεις και να μη θολώνει.βέβαια στραβές γίνονται :? :?


καλά Χριστούγεννα σου εύχομαι ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1517
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 23, 2022, 10:55:13 πμ »
Thank you !
(Για τη κολλα, εχω διαβασει τοσα πολλά κι εδω στο MC, απλά δεν ηξερα αν εχει βγει καποιο καινούριο προϊόν και το εχω χασει.)


Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 06:34:19 πμ »
καλή χρονιά σε όλους εύχομαι!!!

πρώτο ποστ για το '23 με λίγη πρόοδο στο μοντέλο.

βάφτηκαν ο κώνος  και τα απαραίτητα πάνελ με πράσινο και έγιναν εργασίες και στα μέταλλα των κινητήρων

--

μένουν μόνο τα ακροφύσια των κινητήρων και μετά τα όπλα και κάποια ψιλολόγια :wink: :wink:

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1517
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 12:14:25 μμ »
καλή χρονιά σε όλους εύχομαι!!!

 και έγιναν εργασίες και στα μέταλλα των κινητήρων

 ::salut:: ::salut::


καλη δημιουργική χρονιά με υγεία !
Λίγες παρπάνω πληροφορίες για αυτες τις εργασίες θα ηθελα,  τι χρώματα χρησιμοποειίες, πώςτα ψεκάζεις κλπ.
Σε ευχαριστώ και καλή συνέχεια

EDIT: Επισης αυτο που ειχες κανει στοι Su-34 https://www.mchost.gr/v/70557
με τις διαφορετικές αποχρώσεις πώς το καταφερνεις..

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 09:50:26 μμ »
καλη δημιουργική χρονιά με υγεία !
Λίγες παρπάνω πληροφορίες για αυτες τις εργασίες θα ηθελα,  τι χρώματα χρησιμοποειίες, πώςτα ψεκάζεις κλπ.
Σε ευχαριστώ και καλή συνέχεια

EDIT: Επισης αυτο που ειχες κανει στοι Su-34 https://www.mchost.gr/v/70557
με τις διαφορετικές αποχρώσεις πώς το καταφερνεις..

αρχικά πέρασα όλη την επιφάνεια με χρώμιο-ασημί.στο πίσω τμήμα πέρασα από πάνω burnt iron με λίγο κίτρινο για να ανοίξει.στο μεσαίο τμήμα έριξα transparrent blue και το αντίστοιχο κόκκινο για κάποια καψίματα.στο εμπρος τμήμα πέρασα με gungrey .έπειτα πέρασα όλη την επιφάνεια με αραιό μαύρο , σαν smoke.με μπατονέτα με cleaner άρχισα να αφαιρώ το μαύρο γιατί δε μου πολυάρεσε , αλλά άρχισαν ξαβάφουν και τα χρώματα από κάτω.με ελαφρές κυκλικές κινήσεις έκανα ομοιόμορφες φθορές σαν ξεθωριάσματα στα μέταλλα (τα ξεβάμματα)στο μεσαίο τμήμα βούτηξα ένα σφουγγαράκι από μακιγιάζ (αυτα τα μικρά με τη λαβή που είναι για τα μάτια - έχουν και τα σετ της tamiya νομίζω) στο transparrent blue και έκανα κάτι σαν στεγνό πινέλο.στο εμπρος τμήμα έκανα στεγνό πινέλο με rust.με πολύ ψιλό πινελάκι έκανα τις μπλε γραμμές που φαίνονται σαν καψίματα της εσωτερικής δομής του κελύφους του κινητήρα.γενικά κάπως έτσι κινήθηκα απ' όσο θυμάμαι , γιατί κάθε φορά δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο , ότι βγει


τα ίδια έκανα και στις εξαγωγές του su-34 που παρέθεσες. πάνω από gungrey ψεκάζω τυχαία transparrent blue .μετά ψεκάζω επίσης τυχαία transparrent red και transparent yellow.όταν πέσει κόκκινο πάνω στο μπλε γίνεται μωβ. όταν πέσει κίτρινο πάνω στο μπλε γίνεται πράσινο , ενώ όταν πέσει κίτρινο πάνω στο κόκκινο γίνεται πορτοκαλί.κάπως έτσι γίνονται αυτές οι αποχρώσεις και τα σημεία είναι τυχαία.
ελπίζω να σε κάλυψα όσο το δυνατόν περισσότερο. ότι άλλο θέλεις ρώτα ελεύθερα. τα χρώματα που χρησιμοποιώ είναι της vallejo

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1517
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 09:05:44 πμ »
Την περίμενα τη μεγάλη απάντηση. Τα αγαθά κόποις κτώνται,  αποδεικνύεται για άλλη μια φορά.
Θέλει πολλή εμπειρία και δοκιμές  και ταλέντο θα έλεγα για να έρθεις σε αυτό το επίπεδο.

 ::thanx::



Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 07, 2023, 09:34:31 πμ »
Την περίμενα τη μεγάλη απάντηση. Τα αγαθά κόποις κτώνται,  αποδεικνύεται για άλλη μια φορά.
Θέλει πολλή εμπειρία και δοκιμές  και ταλέντο θα έλεγα για να έρθεις σε αυτό το επίπεδο.

 ::thanx::

η αλήθεια είναι οτι θέλει λίγη προσπάθεια , αλλά περισσότερο θα έλεγα οτι θέλει φαντασία.δεν είναι κάτι δύσκολο.
χτες ασχολήθηκα με τα ακροφύσια.μου πήρε περίπου μισή ώρα παίζοντας κυρίως με στεγνά πινέλα και λιγότερο με τον αερογράφο. σαν βασικό χρώμα είχα ρίξει gungrey

--

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 16, 2023, 06:54:16 πμ »
καλημέρα σε όλους.Τρεις ημέρες και μια διαλυμένη πλάτη μου κόστισε ο οπλισμός , κυρίως η προετοιμασία του.όλο το ζόρι ήταν το μασκάρισμα των 16 r-27 το οποίο έγινε τμηματικά.

Αρχικά βάφτηκαν όλα λευκά και σχεδόν μου τελείωσε μισό μπουκαλάκι.

Μετά μασκάρισα τους r-27για να βάψω τα πτερύγια με gungrey



Έπειτα μασκάρισα τους r-27 και τους r-77 για να βάψω τους κώνους με aged white και στη συνέχεια ξανά μάσκες στους r-27 για να βάψω τα ακροφύσια με κόκκινο/καφέ



Τα πτερύγια των r-77 και των r-73 τα έβαψα με πινελάκι

Τουλάχιστον τελείωσα με τον οπλισμό , οπότε μπορώ να προχωρήσω με την ολοκλήρωση του μοντέλου σιγά-σιγά 8) 8)

-----

 ::salut:: ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 09, 2023, 10:59:49 μμ »
Πάει καιρός από το τελευταίο ποστ. Στο ενδιάμεσο προχώρησα αρκετά

έριξα gloss για τις χαλκομανίες

-
 

στη συνέχεια ξεκίνησα τις χαλκομανίες.Από το κιτ δε χρησιμοποίησα καμία καθώς είχα προμηθευτεί παλιότερα την καρτέλα της foxbot για ουκρανικό μονοθέσιο su-27

-


δυστυχώς έχει μόνο 4 εθνόσημα στρόγγυλα γιατί είναι για την digital παραλλαγή , ενώ εγώ χρειαζόμουν 6. Τύπωσα μερικά σε διαφανές χαρτί  και ο εκτυπωτής έκανε τα δικά του. κατάφερα όμως να έχω  2 σωστά και τα έβαλα κάτω από τις πτέρυγες καθώς είχα μικρή χρωματική διαφορά , οπότε εκεί κάτω δεν θα φαίνεται ιδιαίτερα 8) 8)




έτσι μπήκαν όλες οι χαλκομανίες

-------


μετά έβαλα και στον οπλισμό , από διάφορες καρτέλες της begemot που έχω για su-27 , su-24 και su-35


----

τέλος έκανα ένα light wash  σε όλα

----

σύντομα θα ρίξω ένα σατινέ βερνίκι και πάμε για το τελικό στάδιο ::eusa_dance:: ::eusa_dance:: ::eusa_dance::



Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-27 UKRAINIAN AIR FORCE - 1/48 HOBBYBOSS
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 19, 2023, 09:47:55 μμ »
Αισίως και αυτό το μοντέλο έφτασε στο τέλος του.Μετά την αφαίρεση των μασκών είδα  ραγισμένη την καλύπτρα κάτι που με ξενέρωσε και με καθυστέρησε ,Βρήκα ωστόσο στα su-30sm της kittyhawk μια καθώς έχει  και το sprue  απο το su-27 και ήταν παρόμοια με του κιτ , λίγο πιο κοντή.



αφού αποκαταστάθηκε η ζημιά έβαλα τους long range r-27 και τους 4 r-73 , έκανα κάποιες διαρροές από κάτω , μπήκε ο pitot και τέλος


------

Tags: