Αποστολέας Θέμα: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA  (Αναγνώστηκε 1448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« στις: Αύγουστος 02, 2022, 08:46:54 μμ »
καλησπέρα με τα από πολύ καιρό.κάποτε (το Μάρτιο) ξεκίνησα το παρακάτω κιτ το οποίο είναι σχετικά καινούριο και το μοναδικό 48αρι από το συγκεκριμένο αφος.Το είχα πάρει μόλις βγήκε αλλά το παιδεύω 4,5 μήνες , κυρίως γιατί βαριέμαι να ασχοληθώ τελευταία με τον μοντελισμό , κυρίως λόγω κούρασης και διαφόρων υποχρεώσεων



ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως.ξεκινώντας πάντα από το πιλοτήριο , όλα είναι πολύ απλά έως ανύπαρκτα , με χαλκομανίες για τις κονσόλες . το κάθισμα κάτι λέει

 
-

το κιτ χωρίζεται σε πάνω-κάτω καθώς επίσης δίνει επιλογή για ανοιχτές ή κλειστές τις θυρίδες του weapon bay καθώς μιλάμε για stealth αφος


-

μέσα στο κιτ υπάρχουν και δυο εξωτερικές δεξαμενές



αυτά προς το παρόν

επιστρέφω σύντομα με περισσότερο υλικό καθώς τον τελευταίο καιρό πήρα λίγο μπρος και προχώρησα την κατασκευή

 ::salut:: ::salut:: ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2022, 11:11:34 μμ »
Υπέροχο σχήμα κατά τη γνώμη μου, σαφέστατα σκάλες ομορφότερο από το "αντίπαλο δέος" F-22 και παραπλήσια όμορφο με το επίσης πανέμορφο YF-23. Το έχω στα υπόψιν για αγορά κάποια στιγμή.
Θα παρακολουθώ στενά. Αναμένω την συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2022, 09:42:46 πμ »
Το κόκπιτ θυμίζει Ιταλέρι αλλά θα του το συγχωρήσουμε αν το κιτ σου κάνει την χάρη και έχει καλή εφαρμογή!

Και νομίζω ότι σε τέτοια αεροσκάφη οι δεξαμενές χαλάνε την εικόνα, εκτός και αν θες να κάνεις την ανατροπή. Για να δουμε λοιπόν !  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2022, 03:31:31 μμ »
Καλή αρχή και απο εμένα . Θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κατασκευή   ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 03, 2022, 07:39:29 μμ »
Υπέροχο σχήμα κατά τη γνώμη μου, σαφέστατα σκάλες ομορφότερο από το "αντίπαλο δέος" F-22 και παραπλήσια όμορφο με το επίσης πανέμορφο YF-23. Το έχω στα υπόψιν για αγορά κάποια στιγμή.
Θα παρακολουθώ στενά. Αναμένω την συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

αν και δεν είναι και το καλύτερο σχήμα , όντως είναι μακράν καλύτερο των αμερικανικών .μέχρι στιγμής δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα αλλά έχει και αυτό τα ''μελανά'' σημεία του.και επειδή ακριβώς είναι απλό κιτ , θεωρώ οτι είναι μεγάλο μείον αυτά τα σημεία. :? :?



Το κόκπιτ θυμίζει Ιταλέρι αλλά θα του το συγχωρήσουμε αν το κιτ σου κάνει την χάρη και έχει καλή εφαρμογή!

Και νομίζω ότι σε τέτοια αεροσκάφη οι δεξαμενές χαλάνε την εικόνα, εκτός και αν θες να κάνεις την ανατροπή. Για να δουμε λοιπόν !  ::salut:: ::salut::

η εφαρμογή , λόγω του οτι είναι πάνω κάτω το κιτ , είναι αρκετά καλή  .για τις δεξαμενές ούτε λόγος , απλά μπαίνουν στην άκρη.πάντως κάνουν για su-24 , αν θέλει κάποιος να βάλει μια κοιλιακή 8) 8).επίσης από εξωτερικά φορτία δεν θα βάλω τίποτα , μόνο ότι μπαίνει εσωτερικά , με ανοιχτές τις θυρίδες 8) 8)


Καλή αρχή και απο εμένα . Θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κατασκευή   ::salut:: ::salut::

να'σαι καλά φίλε μου , σ'ευχαριστώ!!! ::salut:: ::salut::

το κιτ δίνει από όπλα 2 α/ε kh-31 , 2 α/α r-73 , 2 α/α r-77 με εκτεταμένα τα πίσω πτερύγια και 6 α/α r-77 με αναδιπλωμένα τα πίσω πτερύγια για να μπαίνουν εσωτερικά της ατράκτου




ο εσωτερικός χώρος των όπλων στον οποίο έχουμε τη δυνατότητα με κλειστές ή ανοιχτές θυρίδες

-

επίσης το κιτ δίνει τη δυνατότητα να γίνεi με τα σκέλη κάτω ή εν πτήση . οπότε δίνει και την αντίστοιχη επιλογή στα ακροφύσια να είναι στην επάνω θέση ή κάτω λόγω tvc




έχουν ικανοποιητική λεπτομέρεια


τα 2 κυρίως αρνητικά σημεία φαίνονται παρακάτω.

1.η εφαρμογή του ορθογώνιου κομματιού  , που με πολύ τρίψιμο δεν κατάφερα να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα
2. η επάνω επιφάνεια έχει μια σαγρέ υφή η οποία αργότερα κατά την εφαρμογή των χαλκομανιών , θα δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα.τρίψιμο με 500 , 800 και 1000 νερού και το πρόβλημα λύθηκε....αλλά γιατί τέτοια λάθη?? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

για πριτσίνια ούτε λόγος .....ούτε ένα



σύντομα η συνέχεια ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2022, 10:43:55 μμ »
καλησπέρα σε όλους.συνεχίζοντας την κατασκευή , τα πρώρα βαψίματα έγιναν στο πιλοτήριο για να κλείσει αμέσως μετά η άτρακτος.οι κονσόλες όπως προανέφερα είναι χαλκομανίες.στην πλάτη έβαλα μερικά περισσεύματα από διάφορες σωληνώσεις.το χρώμα είναι της akan.μου άρεσαν οι αποχρώσεις από το su-.34 και προμηθεύτηκα αρκετές ακόμα για τα ρώσικα μοντέλα που έχω.οι κεντρικές κονσόλες είναι επίσης χαλκομανίες και μάλιστα οι οθόνες είναι αναμμένες.ίσως να το κάνω σε φάση εκκίνησης μετ ον πιλότο μέσα και οι επιφάνειες ελέγχου να είναι στη κάτω θέση

---

πέρασα και ένα ασημί τους συμπιεστές των κινητήρων αλλά δεν θα φαίνεται και τίποτα εκεί μέσα.




το κιτ συναρμολογήθηκε και ασταρώθηκε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.λίγα θεματάκια είχα στις εισαγωγές αλλά τίποτα σπουδαίο.δεν έχω όμως φωτογραφίες από την κατασκευή καθώς δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον , οπότε ασχολήθηκα μόνο με το κατασκευαστικό που ήταν γρήγορο.

στο επόμενο ποστ θα έχω υλικό από τα βαψίματα

 ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 16, 2022, 09:58:41 μμ »
καλησπέρα και χρόνια πολλά .

παρακάτω έχω μερικές φωτογραφίες από τα βαψίματα του μοντέλου

αποφάσισα να κάνω το αρχικό camo των su-57 και όχι την digital παραλλαγή λόγω μασκών.άλλωστε το αρχικό camo μου αρέσει περισσότερο

δηλαδή αυτό

-

και όχι αυτό





έτσι έριξα με ελεύθερο χέρι το λευκό

-

έπειτα μασκάρισα το λευκό και έριξα το ανοιχτό γκρι



τέλος έριξα και το σκούρο γκρι που <<μπλεδίζει>> λίγο

-


σύντομα η συνέχεια  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2022, 09:16:57 πμ »
καλημέρα σας.

προχωρώντας τα βαψίματα , τελείωσε το weapon bay



επίσης τελείωσαν και τα μέταλλα των κινητήρων.προσπάθησα να αποδώσω αυτό το χρώμα του χαλκού που βλέπω σε όλες τις φωτογραφίες και πιστεύω είμαι αρκετά κοντά.βέβαια χρειάζονται κάποιες λεπτομέρειες ακόμα αλλά θα γίνουν αργότερα


-----

τέλος ολοκληρώθηκαν και οι 6 r-77 με τα αναδιπλωμένα πτερύγια για να μπαίνουν στον χώρο ανάμεσα από τους κινητήρες



 ::salut:: ::salut::




Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2022, 11:48:52 πμ »
Το προχωράς γρήγορα και όμορφα! Είναι ένα πανέμορφο αεροσκάφος κατά τη γνώμη μου. Το έχω φτιάξει και εγώ παλαιότερα στην 1/72 . Πιστεύω ότι πλέον ίσως υπάρχουν και φωτογραφίες με κάποιες φθορές λόγω ηλικίας.
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1548
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2022, 09:40:56 πμ »
Μπράβο 👏
Υπέροχη η δουλειά σου στα καμένα μέταλλα των εξαγωγών ::thumbleft::
Επίσης όμορφο βάψιμο της παραλλαγής :wink:
Καλή συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 22, 2022, 09:51:03 μμ »
Το προχωράς γρήγορα και όμορφα! Είναι ένα πανέμορφο αεροσκάφος κατά τη γνώμη μου. Το έχω φτιάξει και εγώ παλαιότερα στην 1/72 . Πιστεύω ότι πλέον ίσως υπάρχουν και φωτογραφίες με κάποιες φθορές λόγω ηλικίας.

το έχω που το παιδεύω σχεδόν 5 μήνες , οπότε τα ποστ είναι γρήγορα λόγω του οτι έχει μαζευτεί υλικό :wink:βέβαια όπως θα δεις παρακάτω , τις τελευταίες μέρες προχώρησα αρκετά 8).
είναι ωραίο σαν αεροσκάφος αν και στην αρχή δε μου άρεσε ιδιαίτερα.όσο όμως το δουλεύω υπό κλίμακα , το γνωρίζω καλύτερα και εκτιμώ τις γραμμές του.για φθορές δεν ξέρω , πάντως έχω 1-2 φωτογραφίες με μπόλικες μαυρίλες και διαρροές,από ξεθωριάσματα τίποτα.πάντως σκοπεύω να είμαι πολύ φειδωλός στις φθορές καθώς το συγκεκριμένο camo είναι από τα μοντέλα προπαραγωγής και όχι αυτά που μπήκαν στη γραμμή παραγωγής , συνεπώς προορίζονταν για flight tests .

το πιο λερωμένο που βρήκα είναι αυτό




εγώ υπολογίζω σε κάτι τέτοιο



με λίγες λαδιές κάτω από εισαγωγές-κινητήρες ::salut:: ::salut::

Μπράβο 👏
Υπέροχη η δουλειά σου στα καμένα μέταλλα των εξαγωγών ::thumbleft::
Επίσης όμορφο βάψιμο της παραλλαγής :wink:
Καλή συνέχεια...

σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη , χαίρομαι που σου αρέσει μέχρι τώρα. :D :D

πάντως θα έπρεπε να το έχω τελειώσει εδώ και μήνες καθώς πρόκειται για ένα απλό κιτ :roll: :roll:ας όψεται η βαρεμάρα που με έπιασε :? :?


γι'αυτό , όλο το Σ/Κ  ασχολήθηκα με βερνίκια και χαλκομανίες μπας και τελειώσω :mrgreen:


ξεκινώντας με τα no step είδα οτι είναι ομαδοποιημένα (καλό αυτό) αλλά φοβήθηκα οτι το διαφανές εσωτερικό φιλμ θα μου δημιουργήσει άπειρο silvering.ευτυχώς όμως με τη χρήση βελτιωτικού , είχα σχεδόν μηδενικό silvering παρά το γεγονός οτι το βερνίκι είχε αρκετά σαγρέ υφή.

Οι χαλκομανίες , αν και δεν το γράφει κάπου , πρέπει να είναι από την begemot με μια πρώτη ματιά και αυτό με καθησύχασε αρκετά



ολοκληρώθηκαν οι 6 r-77 με τα κλειστά πτερύγια . μένουν οι άλλοι 2 , οι 2 r-73 και οι kh-31 (στο επόμενο επεισόδιο)

-

κρίμα όμως γιατί εκεί μέσα που θα μπουν δε θα φαίνεται τίποτα :( :(

και φυσικά σχεδόν ολοκληρώθηκαν και οι χαλκομανίες στο μοντέλο

-

μένουν τα s/n που πρέπει να γίνει κόψε-ράψε και να τυπώσω κόκκινα αστέρια (μόνο το κόκκινο περίγραμμα) γιατί το κιτ δεν τα δίνει , δίνει μόνο τα κανονικά και μπλε αστέρια (μόνο το περίγραμμα)
αυτά τα ολίγα :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 24, 2022, 01:11:52 μμ »
το έχω που το παιδεύω σχεδόν 5 μήνες , οπότε τα ποστ είναι γρήγορα λόγω του οτι έχει μαζευτεί υλικό :wink:βέβαια όπως θα δεις παρακάτω , τις τελευταίες μέρες προχώρησα αρκετά 8).
είναι ωραίο σαν αεροσκάφος αν και στην αρχή δε μου άρεσε ιδιαίτερα.όσο όμως το δουλεύω υπό κλίμακα , το γνωρίζω καλύτερα και εκτιμώ τις γραμμές του.για φθορές δεν ξέρω , πάντως έχω 1-2 φωτογραφίες με μπόλικες μαυρίλες και διαρροές,από ξεθωριάσματα τίποτα.πάντως σκοπεύω να είμαι πολύ φειδωλός στις φθορές καθώς το συγκεκριμένο camo είναι από τα μοντέλα προπαραγωγής και όχι αυτά που μπήκαν στη γραμμή παραγωγής , συνεπώς προορίζονταν για flight tests .

το πιο λερωμένο που βρήκα είναι αυτό




εγώ υπολογίζω σε κάτι τέτοιο



με λίγες λαδιές κάτω από εισαγωγές-κινητήρες ::salut:: ::salut::
Νομίζω σωστά το σκέφτεσαι, ένα ωραίο διακριτικό wash θα ήταν ότι πρέπει. Περιμένουμε....
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 24, 2022, 05:40:52 μμ »
Θοδωρή καταπληκτικό βάψιμο μια χαρά το πας μέχρι στιγμής θα συμφωνήσω και εγώ ένα διακριτικό wash και λίγες διαρροές από κάτω θα είναι ότι πρέπει.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 26, 2022, 09:11:26 πμ »
Κουκλί το άτιμο!!!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 27, 2022, 11:40:38 πμ »
Νομίζω σωστά το σκέφτεσαι, ένα ωραίο διακριτικό wash θα ήταν ότι πρέπει. Περιμένουμε....

το καλό είναι οτι δεν θα είναι μεγάλη η αναμονή :wink: :wink: :wink: σιγά - σιγά ολοκληρώνεται 8) 8)

Θοδωρή καταπληκτικό βάψιμο μια χαρά το πας μέχρι στιγμής θα συμφωνήσω και εγώ ένα διακριτικό wash και λίγες διαρροές από κάτω θα είναι ότι πρέπει.
Καλή συνέχεια.

Ευάγγελε σ'ευχαριστώ πολύ , χαίρομαι που σου αρέσει  :D :D



Κουκλί το άτιμο!!!!!

όσο προχωράει προς την ολοκλήρωση  μου αρέσει όλο και περισσότερο. η αρχική εντύπωση που είχα δεν ήταν και η καλύτερη.δεν με ενέπνεε να προχωρήσω και αυτός ήταν και ένας άλλος λόγος που το πήγαινα αργά.τώρα όμως έχω ανεβάσει ταχύτητες γιατί πραγματικά μου αρέσει και θέλω να το δω τελειωμένο :wink: :wink:

προχωρώντας λοιπόν παρακάτω όπως προανέφερα έπρεπε να εκτυπωσω τα αστέρια του που είναι ιδιαίτερα.χρησιμοποίησα διαφανές χαρτί χαλκομανιών και αφού στέγνωσε το μελάνι (inkjet εκτυπωτής) πέρασα με τον αερογράφο liquid decal film το οποίο αραίωσα με καθαρό οινόπνευμα.Για lazer εκτυπωτές δεν χρειάζεται liquid decal film , αλλά είναι διαφορετικό το χαρτί.
με την ευκαιρία και για να μην πάει το υπόλοιπο χαρτί χαμένο είχα ετοιμάσει διάφορες χαλκομανίες για su-27 (μονοθέσιο και διθέσιο της academy) και mig-21 για μελλοντική χρήση


--

η εφαρμογή καλή , λίγο χοντρό το χαρτί , αλλά μαλακό και θέλει λίγο προσοχή κατά την τοποθέτηση.Κατά τα άλλα οι χαλκομανίες αντιδρούν κανονικά με τα διάφορα βελτιωτικά 

----

τέλος με κόψε-ράψε από την καρτέλα έκανα το s/n (051) αφού μόνο αυτό μπορούσα να φτιάξω γιαυτό το camo



-

μένει να σφραγίσω με gloss , wash και μάλλον πάω για σατινέ τελικό βερνίκι πριν τη συναρμολόγηση.
όλα αυτά σύντομα

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Gilan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 44
  • Τόπος: Αλμωπία
  • modelclub.gr
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2022, 10:33:25 μμ »
Πρέπει να είναι πολύ πλατύ, σαν ιπτάμενη πτέρυγα με δύο αεραγωγούς από κάτω...!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2022, 11:26:13 μμ »
Πρέπει να είναι πολύ πλατύ, σαν ιπτάμενη πτέρυγα με δύο αεραγωγούς από κάτω...!

Πολύ ελκυστικό design, θυμίζει μαχητικό φαντασίας 50 χρόνια μπροστά.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 06:54:57 μμ »
Πρέπει να είναι πολύ πλατύ, σαν ιπτάμενη πτέρυγα με δύο αεραγωγούς από κάτω...!

γενικά πολύ φαρδύ  , σαν άνοιγμα φτερών , αν εννοείς αυτό , δεν είναι.Είναι μικρότερο σε πλάτος από τα κλασικά flanker .Σίγουρα όμως έχει μεγάλο εμβαδό η άτρακτος μαζί με τις πτέρυγες αφού ουσιαστικά είναι ένα,  πτέρυγες και άτρακτος (αυτό εννοείς πιστεύω :?) .Το προφίλ του είναι πολύ λεπτό καθώς οι εισαγωγές είναι εν μέρει <<φυτεμένες>> κατά το ήμισυ μέσα στο πάχος της ατράκτου , οπότε.....ναι είναι μια ιπτάμενη πτέρυγα :wink: :wink:

Πολύ ελκυστικό design, θυμίζει μαχητικό φαντασίας 50 χρόνια μπροστά.

σαν να βγήκε από εκείνες τις ταινίες που βλέπαμε παλιά όπου οι Αμερικάνοι έκλεβαν το φουτουριστικό αφος των Ρώσων  :mrgreen: :mrgreen:



οδεύοντας λοιπόν προς την ολοκλήρωση σχεδόν τελείωσα με τον υπόλοιπο οπλισμό του κιτ .χρειάζονται κάποιες λεπτομέρειες ακόμη αλλά γενικά τελείωσαν

-

και φυσικά χτες τελείωσα με το wash .ένα ελαφρύ πέρασμα ίσα για να ζωντανέψουν οι γραμμώσεις.Κάποιες ψιλές διαρροές θα γίνουν από κάτω και πάω για σατινέ βερνίκι και μοντάρισμα 8) 8)

-

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Gilan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 44
  • Τόπος: Αλμωπία
  • modelclub.gr
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 09:44:36 μμ »
Παράθεση
γενικά πολύ φαρδύ  , σαν άνοιγμα φτερών , αν εννοείς αυτό , δεν είναι.Είναι μικρότερο σε πλάτος από τα κλασικά flanker .Σίγουρα όμως έχει μεγάλο εμβαδό η άτρακτος μαζί με τις πτέρυγες αφού ουσιαστικά είναι ένα,  πτέρυγες και άτρακτος (αυτό εννοείς πιστεύω :?) .Το προφίλ του είναι πολύ λεπτό καθώς οι εισαγωγές είναι εν μέρει <<φυτεμένες>> κατά το ήμισυ μέσα στο πάχος της ατράκτου , οπότε.....ναι είναι μια ιπτάμενη πτέρυγα :wink: :wink:

Σωστά κατάλαβες...!!!

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 06:32:30 πμ »
καλημέρα σε όλους.

χθες ασχολήθηκα με το τελευταίο άβαφο κομμάτι που ήταν το κάθισμα. Έφτιαξα κάποιες υποτυπώδεις ζώνες και ολοκληρώθηκε και αυτό




έτσι άρχισε το μοντάρισμα

μπήκαν τα ακροφύσια , οι κοιλιακές θυρίδες μαζί με του πυραύλους και το σ.π.Τοποθετήθηκαν τα διαφανή και έτσι το μοντέλο στάθηκε στα πόδια του . Μένει μόνο να κολληθούν κάθετα σταθερά (αν μπορεί κανείς να τα πει έτσι με την κλίση που έχουν)

-

--



--

--


ουσιαστικά τελείωσε το μοντέλο οπότε μια φωτογράφιση  σύντομα και πάμε για το επόμενο 8) 8)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 06:26:48 μμ »
Πολύ όμορφο Θοδωρή :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 06:49:58 μμ »
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Πολύ όμορφα όλα!!
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 07:49:19 μμ »
Μπράβο για το αποτέλεσμα σε ένα εντυπωσιακό αεροπλάνο και ακόμα πιο πολλά μπράβο για την παρακάτω ατάκα

και πάμε για το επόμενο 8) 8)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::


αναμένουμε !!   ::salut::




Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 11:17:38 μμ »
Ωραία δουλειά, επίσης εξαιρετικό και το βάψιμο! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: SU-57 PAK-FA 1/48 - ZVEZDA
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2022, 05:51:02 μμ »
Πολύ όμορφο Θοδωρή :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

::salut:: ::salut:: ::salut::
Πολύ όμορφα όλα!!

Ωραία δουλειά, επίσης εξαιρετικό και το βάψιμο! ::salut::

Μπράβο για το αποτέλεσμα σε ένα εντυπωσιακό αεροπλάνο και ακόμα πιο πολλά μπράβο για την παρακάτω ατάκα

αναμένουμε !!   ::salut::





σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας και χαίρομαι που σας αρέσει το μοντελάκι  :D :D :D

.......και ναι εννοείται οτι πάμε για το επόμενο 8) 8) 8) , την υγειά μας να έχουμε και να μη σταματάμε ποτέ :wink: :wink:

.....και είναι σχετικά νέα κυκλοφορία σαν κιτ  :wink: :wink:ελπίζω να μην τραβήξει χρονικά τόσο πολύ :mrgreen: :mrgreen:

Tags: