Αποστολέας Θέμα: βοήθεια με χυτευση ρητίνης  (Αναγνώστηκε 553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
βοήθεια με χυτευση ρητίνης
« στις: Ιούλιος 15, 2022, 10:17:01 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είστε όλοι καλά

Έπεσα πάνω σε κάτι βίντεο σχετικά με resin casting και μου φάνηκε πολύ δημιουργική αυτή η τέχνη οπότε είπα να δοκιμάσω. Έχω ξεκινήσει με καλούπια σιλικόνης και ρητίνη με τις λίγες γνώσεις μου να προέρχονται μέσα από το φόρουμ και ότι πιάσω από βίντεο και άρθρα.

Είμαι στο σημείο όπου με το καλούπι σιλικόνης τα πάω καλά αλλά έχω θέμα με τη χύτευση ρητίνης.

Αρχικά τα πράγματα δεν πήγαιναν και τόσο καλά με το καλούπι λόγο φυσαλίδων. Πέτυχα μια προσφορά διαδικτυακά και με 100 ευρώ πήρα ένα ολοκληρωμένο σετ vaccum και η φυσαλίδες εξαφανίστηκαν (σχεδόν).
 
Το πρόβλημα μου είναι ότι παρόλο που το καλούπι βγαίνει καλό η ρητίνη δε μ πάει καλά. Πολλές φορές λείπουν λεπτομέρειες η κομμάτια τα οποία δε θα έπρεπε. Για παράδειγμα, έκανα μια δοκιμή με το πίσω κομμάτι αλεξίπτωτου για F-16 της  Kinetik και τις περισσότερες φορές το τέλους του κυλινδρικού RWR receiver λείπει.  Άλλες φορές βλέπω πολλές μικρές τρυπούλες το οποίο, από ότι καταλαβαίνω, είναι αποτέλεσμα από φυσαλίδες.

Αποφάσισα να δοκιμάσω το vaccum. Αφού έριξα τη ρητίνη μέσα στο καλούπι την έβαλα στο vaccum και τα αποτελέσματα διαφέρουν συνέχεια. Για παράδειγμα:

- Μια φορά βγήκε μισό
- την άλλη γεμάτο φυσαλίδες
- την τρίτη προσπάθεια βγήκε πάρα πολύ καλό. Σωστή αντιγραφή

Τώρα τελευταία παρατηρώ κάτι πολύ παράξενο και δεν ξέρω που ακριβώς κάνω λάθος. Ξεκαλουπώνω και το μισό αντικείμενο είναι άσπρο από τη ρητίνη και το άλλο μισό είναι διάφανο. Λες και δεν έχει ανακατευτεί το Α + Β μέρος της ουσίας (πράγμα που δεν ισχύει γιατί ανακατεύω καλά). Αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι ότι έχω μόνο 3 λεπτά να δουλέψω με τη ρητίνη με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τη δουλέψω όσο χρειάζεται με το vaccum.


Ερωτήσεις:

1. Κάνω κάτι λάθος και δε μου φτάνουν τα 3 λεπτά η υπάρχει κάποια ρητίνη να μου προτείνετε που σου δίνει παραπάνω χρόνο να δουλέψεις;

2. Είναι λάθος τεχνική να βάζω τη ρητίνη σε vaccum?

3. Το φαινόμενο το ότι μετά από 3 ώρες βγάζω από το καλούπι και το μισό κομμάτι έχει ρητίνη και το άλλο μισό απλά σαν διάφανος ζελές που οφείλετε;

4. Ένας θάλαμος πίεσης (pressure pot) θα βοηθούσε στη χύτευση;

5. Από ότι διάβαζα σε άλλα θέματα αρκετοί ανέφεραν ρητίνη  prochima  Sintafoam και Rencast FC52 . Αυτές έψαξα να τις βρω αλλά δεν τα κατάφερα. Κυκλοφορούν ακόμη;



ευχαριστώ πολύ!
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Gilan

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 44
  • Τόπος: Αλμωπία
  • modelclub.gr
Απ: βοήθεια με χυτευση ρητίνης
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2022, 11:37:22 μμ »
Δες λίγο αυτό το βίντεο:


 ::keep_mod::

Tags: