Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με gloss βερνίκι  (Αναγνώστηκε 416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος esp_eclipse

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
Πρόβλημα με gloss βερνίκι
« στις: Ιούνιος 16, 2022, 06:26:00 μμ »
Μόλις ολοκλήρωσα το 2ο χέρι με ΑΚ Gauzy Agent Intermediate, παρατήρησα αυτό το παρατράγουδο. Σώζεται με ένα τρίτο χέρι ή θα το κλαίω το F-14A της Tamiya στην 1/48.




Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Πρόβλημα με gloss βερνίκι
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 16, 2022, 07:22:27 μμ »
Την πάτησα παρομοίως με το ίδιο υλικό, στο ίδιο μοντέλο αλλά στο στρώμα με το οποίο σφράγισα τις χαλκομανίες.
Δεν είναι το τέλος του κόσμου.
Αν έχεις ντουκάρτα ή πανάκια των 6000, 8000, 12000 βαθμών τρίψε διαδοχικά από το μικρότερο αριθμητικά προς το μεγαλύτερο.

Εγώ μετά από αυτά και το weathering πέρασα το semi-matt της MRP για τελικό βερνίκι, το οποίο εξαφάνισε όλες αυτές τις ανωμαλίες.
Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς έγινε αυτό και εξαφανίστηκαν. Μάλλον τις "έλιωσε" λόγω του ότι είναι hot lacquer.
Οπότε βρες κάτι αντίστοιχο βρωμερό lacquer βερνίκι αν δεν έχεις MRP.
Μία λύση είναι το GX-113 Super Clear III UV Cut Flat Matt Varnish, στο οποίο θα ήταν καλό να προσθέσεις λίγο clear gloss GX-112 για να σπάσει το καραματ.
Επίσης τα VMS είναι πολύ καλά.

Κάνε πρώτα μια δοκιμή σε κάποιο κομμάτι που θα τους έχεις περάσει πρώτα ότι ψέκασες στο κιτ μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος esp_eclipse

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
Απ: Πρόβλημα με gloss βερνίκι
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 16, 2022, 09:04:46 μμ »
Και ήμουν μεταξύ του AK και του GX 112, αλλά φοβήθηκα το τελευταίο γιατί τα χρώματα που έβαψα ήταν αραιωμένα με mr. leveling thinner. Όταν όμως έχεις 2 επιλογές, πάντα κάνεις την χειρότερη.... :D :D :D Δυστυχώς δεν έχω τόσο μεγάλων βαθμών ντουκόχαρτα, και δυσκολεύομαι να βρω εδώ τις Σέρρες. B737Mech αν έχεις κάποιο internet κατάστημα που τα προμηθεύεσαι, θα με βοηθούσες τα μάλα. Εναλλακτικά σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το dremel με την κεφαλή για γυάλισμα και τις κρέμες της Τamiya.

Αποσυνδεδεμένος esp_eclipse

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
Απ: Πρόβλημα με gloss βερνίκι
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2022, 12:52:21 πμ »
Είπα να ρισκάρω και να τρίψω το χάλι με σφουγγαράκι 3000 βαθμών της Tamiya και στη συνέχεια με ένα buffer stick της flory. Το αποτέλεσμα μου φαίνεται ικανοποιητικό. Nα το αφήσω ως έχει και να προχωρήσω στις χαλκομανίες ή να περάσω άλλο ένα χέρι βερνίκι μήπως υπάρχουν μικρογρατσουνιές που θα μου βγούνε στην πορεία;






Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Πρόβλημα με gloss βερνίκι
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2022, 10:37:11 πμ »
Και ήμουν μεταξύ του AK και του GX 112, αλλά φοβήθηκα το τελευταίο γιατί τα χρώματα που έβαψα ήταν αραιωμένα με mr. leveling thinner. Όταν όμως έχεις 2 επιλογές, πάντα κάνεις την χειρότερη.... :D :D :D Δυστυχώς δεν έχω τόσο μεγάλων βαθμών ντουκόχαρτα, και δυσκολεύομαι να βρω εδώ τις Σέρρες. B737Mech αν έχεις κάποιο internet κατάστημα που τα προμηθεύεσαι, θα με βοηθούσες τα μάλα. Εναλλακτικά σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το dremel με την κεφαλή για γυάλισμα και τις κρέμες της Τamiya.

Σωστά το σκέφτηκες. Δες τι έπαθα εγώ με το GX112 έχοντας βάψει λεπτά στρώματα με MRP (Black basing).
Το αριστερό είναι χωρίς βερνίκι και το δεξί μετά το ψέκασμα του 112. Σαν να εξάτμισε μέρος του χρώματος.



Το περίεργο όμως ήταν πως το αντίστοιχο MRP semi matt που ψέκασα ως τελικό, έχοντας σφραγίσει με το πράσινο ΑΚ νωρίτερα, εξαφάνισε όλες τις ανωμαλίες. Βέβαια τα ματ βερνίκια δε θέλουν τόσα πολλά στρώματα όπως τα gloss για να πετύχουν τον σκοπό τους. Αν το είχα "πνίξει" στο ματ, ίσως να μου έκανε ζημιά. Πραγματικά δεν ξέρω. 

Θα σου πρότεινα να προχωρήσεις στις χαλκομανίες αν η επιφάνεια που έχεις είναι λεία. Αφού τις βάλεις, ψέκασε ξανά με AK. Αν σου κάνει το ίδιο θέμα, τρίψε ελαφρά όπως πριν με αυτά τα pads ή με κάποιο αντίστοιχο προϊόν από άλλο κατάστημα.
https://gehobbies.gr/en/tools/282-micro-finishing-cloth-abrasive-pads.html

Αν και έχω όλες τις κρέμες της Tamiya, δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για γυάλισμα χρώματος. Μόνο για τις καλύπτρες τις έχω. Σιγουρα δουλεύει η τεχνική και για τα χρώματα, μιας που την χρησιμοποιούν οι μοντελιστές που ασχολούνται με τα αυτοκίνητα.


Tags: