Αποστολέας Θέμα: Shelby Cobra 427 1/24 by Monogram  (Αναγνώστηκε 327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1268
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Shelby Cobra 427 1/24 by Monogram
« στις: Απρίλιος 20, 2022, 12:36:49 μμ »
Το κιτ της Monogram, απ' όσο μπορώ να κρίνω με την απειρία μου σχετικά με την κλίμακα, προσφέρει πολλή λεπτομέρεια, τόσο στα μηχανικά μέρη όσο και στο αμάξωμα. Η χύτευση είναι καλή και η εφαρμογή χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Οι οδηγίες είναι συνοπτικές αλλά ξεκάθαρες και η προτεινόμενη σειρά συναρμολόγησης λογική. Μειονέκτημα είναι οι φτωχικές χαλκομανίες - δίνονται μόνο οι άσπρες λωρίδες, τρεις (!) επιλογές για την πίσω πινακίδα και ένα ταμπελάκι "Cobra" για το ταμπλό. Απουσιάζουν πλήρως τα όργανα του ταμπλό και οποιαδήποτε χαλκομανία για τον κινητήρα και τα πέριξ αυτού - χρειάστηκε να αναπληρώσω τα όργανα από φύλλο με συλλογή οργάνων για την 1/24. Άνευ ετέρου το τελικό αποτέλεσμα - για πρώτο (και τελευταίο, προς το παρόν τουλάχιστον) 24άρι ικανοποιητικό στα μάτια μου - για το οποίο ζητώ την επιείκειά σας!

         

         

         



Ένα συνοπτικό WIP για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκεται εδώ: https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,36565.0.html

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Shelby Cobra 427 1/24 by Monogram
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2022, 11:52:35 πμ »
Ωραια χρώματα επέλεξες Κωνσταντίνε. Η δρματινη οροφή δεν πολυταιριάζει ούτε χρωματικά ούτε αισθητικά με το υπόλοιπ αυτοκίνητο, οπότε καλά έκανες κα το αφήνεις cabrio.
Μην το αφήσεις μόνο του στην 1/24. Προσθεσέ του ένα shelby mustang για να νην νιώθει μόνο του στο ράφι !!!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Shelby Cobra 427 1/24 by Monogram
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2022, 03:12:00 μμ »
Πολύ όμορφο και μια χαρά αναπλήρωσες τις ελλείψεις του κιτ. Άντε και στο επόμενο.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1268
  • Age: 75
  • Τόπος: Αθήνα
  • Κλίμακα 1/12 και άνω...
Απ: Shelby Cobra 427 1/24 by Monogram
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2022, 06:41:38 μμ »
Γιάννο και Κωστή σας ευχαριστώ πολύ! Η δερμάτινη οροφή με το τζαμάκι της δίνονταν στο κιτ, οπότε είπα ας τη βάψω κι αυτή... Ούτε καν κολλημένη δεν είναι!!!

Όσο για άλλο ένα 24άρι, δεν με βλέπω. Τα μάτια δεν βοηθάνε και έχω και τόσα μεγαλύτερα κιτ στο στοκ που μέχρι να τα φτιάξω... Όπως είπα ήταν ένα μεμονωμένο "πείραμα" για να μην λέω ότι δεν το δοκίμασα. Κι από 3-4 24άρια που κυκλοφορούν στα ράφια μου, ήταν αυτό που αισθητικά, ιστορικά και μηχανικά μου "μίλαγε" περισσότερο. Να ΄στε καλά!

Tags: