Αποστολέας Θέμα: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD  (Αναγνώστηκε 1134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« στις: Απρίλιος 10, 2022, 08:53:05 μμ »
Νέο θέμα νέα προσπάθεια με ένα μαχητικό που δεν το βλέπουμε και πολύ συχνά στο forum σαν κατασκευή με το
συγκεκριμένο camo με το αρκετά καλό κιτ της revell οπού το παίρνει η eduard και πραγματικά το απογειώνει με
φωτοχαραγμένα και μάσκες

με ρητίνες

και φυσικά με τα desert babes οπού κλέβουν την παράσταση.


Ξεκινώντας την προσπάθεια από το cockptit παιδεύεσαι λίγο παραπάνω με τα φωτοχαραγμένα αφού υπάρχουν αρκετά
μικρά κομμάτια με κάποια οπού πρέπει να διπλωθούν αλλά το τελικό αποτέλεσμα πραγματικά σε δικαιώνει.





Περνώντας στα ρητινένια καθίσματα το τελικό αποτέλεσμα με την προσθήκη των photoeched γίνεται πραγματικά τέλειο.
Βάφτηκαν με humbrol 140-155 έκανα μερικά ανοίγματα με 127 και τέλος έκανα wash με tamiya panel liner black.




Αυτά για την ώρα η προσπάθεια συνεχίζεται με το κλείσιμο της ατράκτου οπότε τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2022, 09:28:50 μμ »
Καλή αρχή Ευάγγελε!

Ποια από τις δεσποινίδες θα κοσμήσει τη μούρη του Tornado; Η μας το κρατάς για έκπληξη;

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2022, 10:52:43 μμ »
Μαθιέ η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμα (και πολλές και όμορφες) οπότε θα είναι έκπληξη  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 02, 2022, 08:49:57 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα προχώρησα λίγο την προσπάθεια με το κλείσιμο της ατράκτου και το ανάλογο
βάρος στο ρύνχος (αναφέρεται στης οδηγίες) με την εφαρμογή να είναι ικανοποιητική αφού χρειάστηκαν
λίγα τριψίματα και στόκος σε τρία τέσσερα σημεία όπου ενώνεται το μπροστινό κομμάτι με το cockptit με το
υπόλοιπο αεροπλάνο και τέλος έγινε ο προβλεπόμενος έλεγχος με πέρασμα μεταλλικού χρώματος στα
σημεία οπού τρίφτηκαν για τυχόν "αστοχίες".



Προχωράω με το βάψιμο όπου οι αντιστοιχίες των gunze (44 90%-310 10%) οπού δίνει η eduard σε humbrol είναι
h61 flesh matt 90% και h119 light earth matt 10% με μια πρόχειρη δοκιμή που έκανα να είναι αρκετά ικανοποιητική
οπότε θα προχωρήσω με αυτά.
Πάω σιγά σιγά για βάψιμο και τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος Bad_Omen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1833
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
  • Θεοδωρος Ανυφαντής
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 06, 2022, 01:03:33 μμ »
αυτό με τα p.e. στην 1/72 με ξεπερνάει και με κάνει να νιώθω γέρος ::glossa:: ::glossa::.......στην 1/48.... και πότε τρέμουν τα χέρια , πότε δε βλέπω..... :mrgreen: :mrgreen:
καλή συνέχεια ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2022, 06:08:30 μμ »
αυτό με τα p.e. στην 1/72 με ξεπερνάει και με κάνει να νιώθω γέρος ::glossa:: ::glossa::.......στην 1/48.... και πότε τρέμουν τα χέρια , πότε δε βλέπω..... :mrgreen: :mrgreen:
καλή συνέχεια ::salut:: ::salut::
Θοδωρή όντως " πονεμένη " ιστορία τα p.e αλλά όπως είπα το τελικό αποτέλεσμα πάντα σε αποζημιώνει , ελπίζω σύντομα να ανεβάσω νέες φωτό αφού είμαι στα τελειώματα με το βάψιμο  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2022, 09:14:28 μμ »
Μικρή πρόοδος με το τελείωμα του βαψίματος όπου δεν πήγα με την κλασική "συνταγή" humbrol 250
desert sand αλλά όπως προανέφερα με τα χρώματα που έδινε η eduard οπού σε humbrol είναι τα h61
και h119 σε αναλογία 90/10%.





Συνέχεια της προσπάθειας με τις πρώτες φθορές .

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2022, 12:10:48 μμ »
Μικρή πρόοδος με το τελείωμα του βαψίματος όπου δεν πήγα με την κλασική "συνταγή" humbrol 250
desert sand αλλά όπως προανέφερα με τα χρώματα που έδινε η eduard οπού σε humbrol είναι τα h61
και h119 σε αναλογία 90/10%.

Ποτέ το τελείωμα του βαψίματος δεν είναι μικρή πρόοδος!

Μπράβο Ευάγγελε, δείχνει ωραίο.

Ανυπομονώ για τα επόμενα βήματα.

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 27, 2022, 07:44:15 μμ »
Μαθιέ σε ευχαριστώ, έγιναν τα πρώτα ανοίγματα με λευκό θα μπορούσα να κάνω και άλλα πράγματα αλλά λόγο
κλίμακας δεν θέλω να το μπουκώσω  θα γίνει και το wash και τότε θα αποφασίσω εάν θα κάνω και κάτι άλλο.
Πάντως αυτό που δίνει έναν άλλο τόνο στην προσπάθεια νομίζω ότι είναι το γκρι (h126) στο χείλος προσβολής
στις πτέρυγες (επίσης εμφανίζεται και σε δεξαμενές καυσίμου) όπου το ανακάλυψα ψάχνοντας σε φωτο υποθέτω
πως είναι το γκρι που πετούσαν πριν βαφτούν για τον πόλεμο του κόλπου.






Συνέχεια της προσπάθειας με τα πρώτα βερνίκια και τα σήματα.

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 27, 2022, 08:07:30 μμ »
Πολύ καλά το πας! Αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα!Τα GR.1 βάφτηκαν με την desert pink λίγο πριν το deployment τους στον κόλπο. Η βαφή έγινε πάνω από την κλασσική γκρι-πρασινη παραλλαγή και ήταν προσωρινή. Μετά από μικρό διάστημα η desert ξεφτιζε σε σημεία αποκαλύπτοντας την αρχική παραλλαγή.Ειναι λίγο δύσκολο να αποδοθεί σωστά, νομίζω ο καλύτερος τρόπος είναι η hairspray technique αλλά έχεις προχωρήσει αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 27, 2022, 10:54:45 μμ »
Αλβέρτο η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα αυτή την τεχνική πάντως βλέποντας βίντεο στο you tube μου κατέβηκαν κάνα δυο ιδέες θα προσπαθήσω με white spirit και πινέλο να καταφέρω κάτι παρόμοιο στις ήδη βαμμένες δεξαμενές καυσίμου  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2022, 08:17:40 μμ »
Έτοιμα τα λιγοστά σήματα το "μωρό" μπήκε στην θέση του η αλλαγή όμως σε αυτή την φάση της προσπάθειας
είναι το βερνίκι όπου την θέση του humbrol clear gloss πήρε το gloss cote και αυτό γιατί πρόσφατα αγόρασα τα
περιβόητα ζουμιά του flory (dark dirt) και είπα να τα δοκιμάσω κατευθείαν.
Συνεχίζω περιμένοντας να στεγνώσει το βερνίκι και να πάω αμέσως για wash.





Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 09, 2022, 11:14:07 πμ »
Για το συγκεκριμένο αεροπλάνο, το "μωρό" που κάθησε σωστά  :wink: είναι το πιο σημαντικό !
Αναμένουμε το γουος με τα ζουμια του φλόρυ !

Καλά τελειώματα !

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: TORNADO DESERT BABES 1/72 EDUARD
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 02, 2022, 04:55:16 μμ »
Τέλος και το wash οι εντυπώσεις μου για τα ζουμιά του flory είναι αρκετά καλές στεγνώνει γρήγορα (τώρα με την ζέστη και την
υγρασία δύο με τρείς ώρες σίγουρα) αλλά το πιο βασικό για εμένα είναι το εφέ "βρωμιάς" που αφήνει στην επιφάνεια του μοντέλου
όπου μπορείς να το δουλέψεις όσο θέλεις και ανάλογα με το αποτέλεσμα που επιθυμείς να το αφήσεις έντονο λιγότερο έντονο η
να το σκουπίσεις τελείως αφήνοντας μόνο το wash μέσα στις γραμμώσεις.
Πάντως αυτό που δεν μου έκατσε καλά σε αυτήν την φάση της κατασκευής ήταν το βερνίκι αγορασμένο τρία με τέσσερα χρόνια
πριν μαζί με το matt code αχρησιμοποίητο παρόλα αυτά σχεδόν πέτρωσε κατάφερα με αρκετό enamel thiner σχεδόν να το
επαναφέρω αλλά δεν έστρωνε όπως θα ήθελα και αργούσε υπερβολικά να στεγνώσει πέντε μέρες έπιανες το μοντέλο και είχες
την αίσθηση ότι δεν είχε στεγνώσει εντελώς.
Παρεμπιπτόντως το matt είναι μία χαρά και το έχω χρησιμοποιήσει και κάμποσες φορές.







Συνέχεια με τις τελικές λεπτομέρειες οπού έχω ήδη ξεκινήσει να ασχολούμαι όπλα, τροχοί, καλύπτρα κλπ κλπ οπότε τα
ξαναλέμε.

Tags: