Αποστολέας Θέμα: Καθαρισμός αερογραφου και αλλά!  (Αναγνώστηκε 565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Καθαρισμός αερογραφου και αλλά!
« στις: Μάρτιος 23, 2022, 10:29:04 μμ »
Καλησπερα μου έδωσε ενα παλικάρι δώρο έναν αερογραφο φθηνο

https://www.skroutz.gr/s/33100850/Επαγγελματικός-Αερογράφος-100-250V-Τ-100.html

Με αυτόν εάν ψεκάσω χρώματα αυτοκινήτου (που από όσο ξερω περιέχει διαλυτικό) θα κάνω ζημιά;

Επισης επειδή δεν ξερω ανάμεσα στον σωλήνα και στον αερογραφο έχει εν α φίλτρο νομίζω είναι….αυτό που χρησιμεύει;

Και δεύτερη ερώτηση είναι πως να το καθαρίζω εάν θέλω να αλλάξω χρωμα και πως στο τέλος για αποθήκευση;

Μπήκα στην διαδικασία να ρωτησω διότι ειδα κάποια βίντεο αλλά εκτός οτι ο καθένας εχει άλλη μέθοδο με τα χρώματα αυτοκινήτου δεν ξερω τι από αυτά πιάνει.  Ωστοσο εδώ υπάρχουν παλικάρια με όρεξη που σίγουρα έχουν την όρεξη να μου πουν βήμα βήμα τι να κάνω.

Τι υλικά θα χρειαστω λοιπόν γι αυτό; Ευχαριστω



Αποσυνδεδεμένος safridia

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Age: 24
  • Τόπος: Π.Φαληρο
Απ: Καθαρισμός αερογραφου και αλλά!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 25, 2022, 12:55:17 πμ »
Εαν εχω καταλαβει καλα εχει αυτον τον αερογραφο και αυτο το φιλτρο. Αυτο ειναι μια μικρη υδατοπαγιδα, κατα την συμπιεση του αερα η υγρασια που εχει συμπυκνωνεται και γινεται νερο, κανονικο νερο.
Αυτο το φτυνει καπως ψεκαζεις και μπορει να σου καταστρεψει οτι ψεκαζεις. Αυτο το φιλτρο φυλακιζει το νερο, μετα απο χρηση θα δεις οτι θα εχει νερο μεσα, ισως λιγες σταγονες ισως απλα θα εχουν ιδρωσει τα τοιχωματα.



Για την δευτερη ερωτηση θα πρεπει να μας γραψεις τι ειδους χρωματα χρησιμοποεις. Συνηθως βαζουμε τον διαλυτη σκετο.
Για ακρυλικα δοκιμασε το κλασικο αζαξ απο το σουπερ μαρκετ, το γνωστο καθαριστικο για τα τζαμια με το διπλασιο αμμωνιαζολ :), το συγκεκριμενο οχι αλλη μαρκα.


Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Καθαρισμός αερογραφου και αλλά!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2022, 02:36:34 πμ »
Ωραια ευχαριστω για τις απαντήσεις. Δεν έχω δοκιμασει τιποτα όποτε στα Απλα χρώματα μοντελιστικα αζαξ..αλλά άμα ρίξω διαλύτη δεν χαλάνε τα λαστιχακια ;

Εγώ θέλω να ρίξω χρώματα αυτοκινήτου ….αλλά δεν ξερω εάν αυτός ο αερογραφος μπορεί.

Tags: