Αποστολέας Θέμα: Mark I Male in Second Battle of Gaza  (Αναγνώστηκε 549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Mark I Male in Second Battle of Gaza
« στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 01:14:18 πμ »
Στη Δεύτερη Μάχη της Γάζα (Απρίλιος 1917) οι Βρετανοί εμφάνισαν και μερικά άρματα μάχης για πρώτη φορά σε αυτό το μέτωπο. Κανονικά είχε προγραμματιστεί να στείλουν Mark IV αλλά από ...λάθος έστειλαν κάποια αποσυρμένα για εκπαιδευτικά Mark I. Όταν διαπιστώθηκε τι είχε συμβεί ήταν ήδη φορτωμένα κάτω κάτω στα πλοία και το έκαναν γαργάρα γιατί αλλιώς θα είχαν μεγάλη καθυστέρηση. Ναι, συμβαίνουν αυτά και στους καλύτερους στρατούς του κόσμου.

Τελικά οκτώ Mark I (male με πυροβόλο και female μόνο με πολυβόλα) πολέμησαν στη Γάζα, που παρά την εμφάνιση των αρμάτων οδήγησε και αυτή σε βρετανική ήττα όπως και η προηγούμενη απόπειρα κατάληψης της πόλης ένα μήνα νωρίτερα. Τελικά η νίκη για τους Βρετανούς κατά των Οθωμανών ήρθε το Νοέμβριο του ίδιου έτους και αφού είχε προηγηθεί η περίφημη Μάχη της Βεερσεβά με την επέλαση του αυστραλιανού ελαφρύ ιππικού ή σωστότερα έφιππου πεζικού, οι οποίοι καθώς δεν είχαν ξίφη κάλπασαν με τις ξιφολόγχες στο χέρι (η ταινία The Lighthorsemen του 1987 είναι εξαιρετική).
Είχα, λοιπόν, στο στοκ μου το Mark I Male της Airfix και αποφάσισα κάποια στιγμή να το φτιάξω OOB για χαλάρωση. Δεν μου άρεσε όμως το προβλεπόμενο καμουφλάζ πρώτον γιατί είναι πολύπλοκο και δεύτερον γιατί είχα ξαναβάψει έτσι την κατασκευή ενός φίλου. Χαζεύοντας έπεσα στα κιτ της Masterbox (1/72) και Bronco (1/35) με διαμόρφωση Γάζας, δηλαδή μονόχρωμο καμουφλάζ destert συν μια υπερκατασκευή που είναι κάποιου είδους γερανός για να αφαιρούνται οι φωλιές με τα πυροβόλα ή πολυβόλα. Οπότε έκανα λίγες σκρατσιές, δηλαδή πρόσθεσα το γερανό, εβάψα και τοποθέτησα σε μια βάση που είχα ημιέτοιμη και ήθελε λίγα συμπληρώματα. Δεν χρησιμοποίησα την καταασκευή με τις δύο ρόδες που έσερνε πίσω για να στρίβει (για όσους την έχουν υπόψη τους) γιατί δεν χρησιμοποιήθηκε στη Γάζα.
Το κιτ είναι αρχαίο (1967!!!) αλλά έχει πολύ καλή λεπτομέρεια. Ελέγχεται όμως για την ακρίβειά του, σύμφωνα με τη βιβλιογραφία, γιατί είχε φτιαχτεί με βάση το παρόμοιο Mark II καθώς τότε δεν υπήρχε στο Bovington Mark I αλλά ένα Mark II μετατροπή σε Mark I. Αργότερα το μουσείο απέκτησε το ένα και μοναδικό πραγματικό Mark I που διασώζεται. Δεν ασχολήθηκα να κάνω τις σχετικές διορθώσεις. Επίσης, η Airfix άλλοτε το ανέφερε στη συσκευασία ως 1/76 και άλλοτε ως 1/72 ή HO/OO. Μάλλον το 1/76 είναι το σωστό, αλλά who cares. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν οι ερπύστριες βινυλίου που δεν κολλάγαν με τίποτα, δεν κρατούσαν το αστάρι και ήταν και περίπου ενάμιση χιλιοστό κοντύτερες. Είναι και πολύ εμφανής σε αυτόν τον τύπο άρματος... Τίποτα αξεπέραστο τελικά, αν και ήμουν ένα βήμα για σκρατσιά από evergreen. Μια καλή ιδέα που διάβασα σε ένα blog από μοντελιστή που είχε το ίδιο πρόβλημα για το ίδιο μοντέλο ήταν η αντιγραφή των βινυλικών σε ρητίνη.

Από την κατασκευή:Οι προσθήκες με evergreen.

Λεπτομέρεια, όπου έχουν τοποθετηθεί για δοκιμή οι ασταρωμένες και βαμμένες ερπύστριες που αμέσως ξεφλούδισαν. Κάτι γρανάζια από ρολόι ταίριαξαν ωραία στο μηχανισμό του γερανού.

Αστάρωμα (με Vallejo Desert Tan primer), preshading (Vallejo German Red Brown) και τελικό χρώμα (AK 3rd Gen British Khaki).


Στη συνέχεια διαρροές λαδιών από τις φλάτζες, σκόνισμα και λίγο chipping.

Και η τελική εικόνα.
 


Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3877
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Mark I Male in Second Battle of Gaza
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 08:52:07 πμ »
Ωραία βγήκε Κώστα,αν και τα άρματα αυτά δεν είναι του γούστου μου(πολύ ασχήμια ρε παιδί μου :mrgreen:)
Αυτή την ιδέα της αντιγραφής  βινυλικων με ριτινη ειναι πολύ ενδιαφέρουσα,δωσε κάνα λινκ αν μπορείς. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3053
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Mark I Male in Second Battle of Gaza
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 09:05:56 πμ »
Ωραία δουλειά σε ένα τουλάχιστον μέτριο (προς κακό) κιτ!!!!!!

Ο @gkontog, παλιότερα είχε ψάξει πολύ το Mk I της Airfix και είχε εντοπίσει τα κύρια λάθη του. Αντιγράφω:

- Τα μπουλόνια της θωράκισης έχουν απόσταση το ένα από το άλλο ίση με αυτή των μπουλονιών του Mother στο οποίο τα μπουλόνια τοποθετήθηκαν με την ίδια απόσταση που τοποθετούνταν και στους ατμοκλιβάνους. Στη συνέχεια στα άρματα παραγωγής αποφασίστηκε πως δεν ήταν απαραίτητη η ύπαρξη των μπουλονιών τόσο κοντά και υιοθετήθηκε η standard απόσταση που ήταν μεγαλύτερη από αυτή του Mother. Φυσικά για να διορθωθεί αυτό απαιτήται τεράστια προσπάθεια.
- Στην πάνω δεξιά πλευρά του άρματος υπάρχει μία ανυψωμένη καταπακτή με θυρίδες παρατήρησης. Είναι λάθος, στο σημείο εκείονο τα MkI είχαν μία στρογυλή επίπεδη θυρίδα. Η υπερκατασκευή όπως δίνετε στο κιτ άρχισε να μπάινει από τα MkII και πέρα.
- Στο πάνω μέρος του διαμερίσματος του οδηγού υπάρχει ένα τετράγωνο άνοιγμα με το σχετικό καπάκι. Δεν υπήρχε σε κανένα από τα MkI-III.
- Στο κιτ δίνετε εξάτμιση με σιγαστήρα. Τα MkI και MkII είχαν απλές θωρακισμένες πλάκες εν είδει πυραμίδας πάνω από τις εξαγωγές της μηχανής χωρίς κανενός είδους σιγαστήρα. Μπορείτε να φανταστείτε φυσικά τον ορυμαγδό που θα ακουγόταν όταν το τέρας προχωρούσε...
- Η διάταξη και τα κομμάτια των δύο πίσω τροχών περιστροφής έχουν αρκετές ανακρίβειες σε σχέση με το πραγματικό.
- Στο πάνω μέρος των ατρακτιδίων των πυροβόλων λείπουν πολλά μπουλόνια.

Στην πραγματικότητα, το κιτ έχει λίγο από Μk I, MkII και MkIII. Όσο για την κλίμακα, είναι 1/76 (η σχεδόν σωστή  :mrgreen:).

Πάντως πολύ ενδιαφέρουσα η επιλογή σου για τη Γάζα!!!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Mark I Male in Second Battle of Gaza
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 10:07:46 πμ »
Παραθέτω, Στάθη, το link με την κατασκευή του Mark I από τον συνάδελφο που έφτιαξε τις ερπύστριες από τις ρητίνες αλλά και έκανε τις διορθώσεις που περιγράφει ο Δημήτρης (πλην της θυρίδας που δεν το είδε εγκαίρως ότι ήθελε διόρθωση) συν την τοποθέτηση πλέγματος για απώθηση χειροβομβίδων. Το site του βραζιλιανού Rato έχει και άλλα ενδιαφέρονται πραγματάκια.

Εδώ άλλος συνάδελφος το έχει απογειώσει το superdetailing και φαίνεται και η διόρθωση της θυρίδας.

Για τα δικά μου γούστα το κιτ είναι αρκετά καλό με την έννοια ότι έχει λεπτομέρεια (έχει τα μπουλόνια, έστω και λάθος) και παρά την ηλικία του καλουπιού δεν έχει, τουλάχιστον η δική μου κόπια, προβλήματα εφαρμογής ή σημάδια κλπ. Και γίνονται σχετικά εύκολα οι απαραίτητες διορθώσεις. Αφού είμαι στον πειρασμό να φτιάξω άλλο ένα με λίγο περισσότερες σκρατσιές για να γίνει πιο σωστό.

Η διαμόρφωση Γάζας από την MasterBox.
Click to see the original size.
Φωτογραφίες από τη Γάζα.
Click to see the original size.
Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Mark I Male in Second Battle of Gaza
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 09:46:05 πμ »
Κωστή, ο ξινός ξαναχτυπά...
Είναι η τελικά διαμόρφωση στη βάση;
Το αγκαθωτό φαίνεται τεράστιο για την κλίμακα. & στο δικό (Τομπρουκ) ήταν μεγάλο, απλά καλύτερα ανεκτό για 1/35.
Μήπως να σκόνιζες τις ερπύστριες περισσότερο;
Γενικά όμορφη δουλειά με ωραίο κρακελάρισμα στο έδαφος.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1273
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Mark I Male in Second Battle of Gaza
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 12:13:47 μμ »
Πραγματικά κακασχημα  τα άρματα της συγκεκριμένης περιόδου!!!!  Ευχαριστούμε για τα links  .  Αναμένω την τελική μορφή για να κάνω σχόλια!!! Καλά τελειώματα.   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Mark I Male in Second Battle of Gaza
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 04:33:41 μμ »
Πραγματικά κακασχημα  τα άρματα της συγκεκριμένης περιόδου!!!
Χαχαχαχα. Κι εμένα έτσι μου φαινόταν μέχρι που ασχολήθηκα. Τρίψε, βάψε, γυάλισε, χάιδεψε το αγάπησα και μου φαίνεται όμορφο το συγκεκριμένο.

Κωστή, ο ξινός ξαναχτυπά...
Το αγκαθωτό φαίνεται τεράστιο για την κλίμακα. & στο δικό (Τομπρουκ) ήταν μεγάλο, απλά καλύτερα ανεκτό για 1/35.
Πάντα καλοδεχούμενα τα σχόλια και οι παρατηρήσεις. Ένα άλλο μάτι καθαρό βλέπει αυτά που δεν βλέπει ο δημιουργός.

Το συρματόπλεγμα έχει στηρίγματα με ύψος περίπου 100 με 110 εκατοστά σε μετατροπή της κλίμακας σε 1:1 άρα μου φαίνεται σωστό. Το πάχος είναι οπωσδήποτε ένα θέμα, με 0,48 χιλιοστά στην κλίμακα αντιστοιχεί σε 3,5 εκατοστά στην 1:1, δηλαδή πάρα πολύ χοντρό ακόμη και για την 1:35 (που θα αντιστοιχούσε σε 1,8 εκατ.) για την οποία είχε κατασκευαστεί αυτό το κομμάτι και περίσσεψε. Δεν μπορώ όμως να σκεφτώ κάποιο τρόπο για λεπτότερο. Αν εννοείς τα αγκάθια, όντως είναι κάπως μεγάλα αλλά και πάλι, πώς θα μπορούσα να τα κάνω πιο μικρά; Πάντως η προοπτική του ευρυγώνιου φακού του κινητού υπερτονίζει τις διαστάσεις. Στο φυσικό μοντέλο - νομίζω - ότι μοιάζουν όλα κάπως πιο ανεκτά.


Είναι η τελικά διαμόρφωση στη βάση;
Αναμένω την τελική μορφή για να κάνω σχόλια!!! Καλά τελειώματα.   ::salut:: ::salut:: ::salut::
Είναι και δεν είναι η τελική. Κάπου έχω φτάσει σε αυτό το σημείο και βαρέθηκα ενώ παράλληλα είναι και σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο οπότε θα μπορούσα να σταματήσω και εδώ. Άλλωστε για χαλάρωση έφτιαξα το συγκεκριμένο χωρίς μεγάλη φιλοδοξία. Υπάρχει όμως περιθώριο για μικροβελτιώσεις που μπορούν να κάνουν τη διαφορά, λίγα σκονίσματα παραπάνω κλπ. Επιφυλάσσομαι. Θα το ξαναπιάσω σύντομα μόλις καθαρίσει λίγο το μάτι για να κάνω το φινίρισμα.

με ωραίο κρακελάρισμα στο έδαφος.
Το κρακελάρισμα έγινε με την πάστα της Ak Interactive (light & dry crackle effects). Είναι έτοιμη μεν αλλά θέλει κάποια εμπειρία και δοκιμές για να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις για την κάθε κλίμακα. Όσο πιο λεπτό στρώμα περάσεις, τόσο πιο μικρά τα σπασίματα και αντίστροφα. Για την 1/72 θέλει αρκετά λεπτό που δεν το πετυχαίνεις εύκολα. Η συγκεκριμένη βάση ξεκίνησε ως πεδίο δοκιμών για κρακελάρισμα στην "σωστή" κλίμακα, πέτυχε και μου είχε μείνει αμανάτι μέχρι που ταίριαξε το Mk I.
Και για να προλάβω τους δύσπιστους, έλεγξα ότι στην περιοχή μπορείς να βρεις σημεία με τέτοιο κρακελάρισμα.

Tags: