Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία βιτρίνας από διάφανο πλαστικό σε ράφια  (Αναγνώστηκε 695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dm8

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • modelclub.gr
Χαίρετε,

Έχω ράφια με διάφορες φιγούρες και για να τις προστατεύσω από τη σκόνη, θέλω να βάλω σαν "βιτρίνα" κάποιου είδους πλαστικό/ ζελατίνα/ μεμβράνη ή οτιδήποτε άλλο που δεν είναι ακριβό (π.χ. πλέξιγκλας ή γυαλί) και είναι λεπτό, τελείως διάφανο, κόβεται και κολλάει εύκολα.

Έχω δυσκολευτεί πολύ να βρω κάτι σχετικό με διάφορες αναζητήσεις στο google και το πιο κοντινό είναι αυτό εδώ το οποίο δεν ξέρω αν είναι όσο διάφανο χρειάζεται ή εύκολο να κοπεί.

"Μουσαμάς ζελατίνα"
https://pennie.gr/%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CF%82-%CE%8E%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF-%CE%A6130cm?gclid=Cj0KCQjw5JSLBhCxARIsAHgO2SeYnN-LiChjv6iFCOiePdiCDJvNt53mIUBsengc5LCvvHBzLEgttsQaAuuoEALw_wcB

Οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Δημιουργία βιτρίνας από διάφανο πλαστικό σε ράφια
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 11:31:03 πμ »
Δεν νομίζω να το κάνεις να σταθει σαν κουτι αν δεν υπάρχει ένα πλαίσιο γυρο του για να βιδώσει. Επίσης το υλικό αυτό φαίνεται να είναι σαν σιλικόνη που είναι αρκετά δύσκολο να κολληθει

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Δημιουργία βιτρίνας από διάφανο πλαστικό σε ράφια
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 02:29:50 μμ »
Στα 0,20 χλσ είναι πολύ λεπτό, δεν αντέχει βάρος.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Δημιουργία βιτρίνας από διάφανο πλαστικό σε ράφια
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 04:29:44 μμ »
Καλησπέρα,
Είναι "διάφανο" εντός εισαγωγικών διότι 9 φορές στις 10 που το αναζήτησα σε Ελλάδα και εξωτερικό έρχεται σε ρολλά και έχει σχεδόν πάντα χαρακιές.
Θα χρειαστεί να το βιδώσεις πάνω στα ράφια και μάλλον δεν θα δείχνει πολύ όμορφο και θα αφαιρεί από την ποιότητα των μοντέλων.
Σε μία σουηδική εταιρεία επίπλων, ονόματα μην λέμε, υπάρχουν έτοιμες βιτρίνες με ράφια που κάνουν την δουλειά που θέλεις με κάποιο επιπλέον κόστος (αυτή που έχω στο μυαλό μου είναι γύρω στο κατοστάρικο).
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος stef51

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 347
  • modelclub.gr
Απ: Δημιουργία βιτρίνας από διάφανο πλαστικό σε ράφια
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 13, 2021, 06:18:11 μμ »
.....για κανενα λογο!

Tags: