Αποστολέας Θέμα: Βαφή μεταλλικού καλύματος  (Αναγνώστηκε 743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papaki72

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • modelclub.gr
Βαφή μεταλλικού καλύματος
« στις: Οκτώβριος 01, 2021, 11:31:33 πμ »
Καλημέρα στην κοινότητα,
Αυτή τη φορά θέλω να βάψω όχι κάποιο μοντέλο, αλλά το μεταλλικό καπάκι μιας αντίκας γραφομηχανής. Το χρώμα της δείχνει μεταλλικό gray green, με αρκετά σημάδια. Ποιο χρώμα πλησιάζει περισσότερο σε αυτό. Πως μπορώ μετά το βάψιμο να αποδώσω αυτό το σχεδόν σατινέ φινίρισμα; Ποιο βερνίκι προτείνετε;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Να και η μηχανή που θέλω να βάψω:

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Βαφή μεταλλικού καλύματος
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 12:42:44 μμ »
Καλημέρα! Για τη δουλειά που θέλεις νομίζω πρέπει να πας σε βερνίκια αυτοκινήτου. Της Body που έχω δουλέψει είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος papaki72

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • modelclub.gr
Απ: Βαφή μεταλλικού καλύματος
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 03:32:44 μμ »
Καλησπέρα Παναγιώτη,
Τα βερνίκια αυτοκινήτου μπορούν να παραστούν μέσα από έναν Olympus αερογράφο; Γνωρίζεις αν κάποιος, π.χ. φανοποιός θα μπορούσε να κάνει αυτή τη δουλειά; Εννοείται επι πληρωμής.
Ξέρω πως το παρα-τραβώ, αλλά ποιο είναι το πλησιέστερο χρώμα σε αυτό (στο πλαίσιο, όχι στα πλήκτρα):



Ότι κοντινότερο σε αυτό.


Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Βαφή μεταλλικού καλύματος
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2021, 09:44:52 πμ »
Νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι να πας σε ένα φανοποιείο μαζί με το καπάκι της γραφομηχανής και να εξηγήσεις τι θέλεις. Κανονικά η όλη διαδικασία εν τάχει περιλαμβάνει καλό τρίψιμο, στοκάρισμα αν χρειάζεται, τρίψιμο, αστάρωμα, βάψιμο, βερνίκωμα, τρίψιμο και γυάλισμα. Τα χρώματα και βερνίκια αυτοκινήτου δουλεύονται με νίτρο οπότε οποιαδήποτε χρήση τους σε σπίτι ή άλλον χώρο που δεν αερίζεται καλά πάει περίπατο. Οι θάλαμοι βαφής στα φανοποιεία είναι οι κατάλληλοι για τέτοιες δουλειές άσε που έχουν και τα απαραίτητα εργαλεία (μεγαλύτερα κομπρεσέρ, πιστόλια βαφής, κλπ). Αν πας με το καπάκι σε κάποιο καλό χρωματοπωλείο με χρώματα αυτοκινήτων θα σου βρούν την ακριβή απόχρωση. Μπορείς να αγοράσεις πολύ μικρή ποσότητα χρώματος και βερνικιού οπότε το κόστος θα περιοριστεί. Απλά θα πρέπει να ρωτήσεις τι θα θελήσει ο φανοποιός για την δουλειά. Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος papaki72

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • modelclub.gr
Απ: Βαφή μεταλλικού καλύματος
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 01:28:33 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ, με βοήθησες και με το παραπάνω.  ::thumbleft::

Tags: