Αποστολέας Θέμα: Αγορά Spray Booth  (Αναγνώστηκε 1061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Αγορά Spray Booth
« στις: Αύγουστος 31, 2021, 03:31:15 μμ »
Καλησπέρα

Σκοπεύω να αγοράσω ένα θάλαμο για το βάψιμο μιας και το δωμάτιο είναι πολύ μικρό και έχω αρχίσει να ψεκάζω με χρώματα λάκερ (βάση). Ψάχνω για πτυσσόμενο ώστε να μπορώ να το μαζεύω και να το αποθηκεύω γιατί πραγματικά δεν υπάρχει καθόλου χώρος. Μετά από κάποιες πληροφορίες που έλαβα (μέσω του φόρουμ) κατέληξα στα εξής:

- Πτυσσόμενο
- Απορρόφηση 4 μέτρα το λεπτό
- παροχή ρεύματος 230V
- Μπάτζετ 110~150 ευρώ

Έχω βρει κάποια μέσω amazon και θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιο από τα παρακάτω αποτελεί καλή επιλογή ώστε να αποφύγω να κάνω καμιά πατάτα στην αγορά.

1.Wiltec - Στα 122 μαζί με ταχυδρομικά αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν έρχεται με σωλήνα/μπουρί.
https://www.amazon.de/-/en/Airbrush-extraction-lighting-suction-adjustable/dp/B078GMLVZQ/ref=sr_1_19?dchild=1&keywords=spritzkabine&qid=1630409502&sr=8-19

2. Kastor - Στα 140 μαζί με ταχυδρομικά και σωλήνα/μπουρί.
https://www.amazon.de/-/en/Portable-Airbrush-Rotating-Platform-Adjustment/dp/B07L5Q6TDT/ref=sr_1_51?dchild=1&keywords=spritzkabine&qid=1630409502&sr=8-51

3. TABODD - Στα 150 με ταχυδρομικά και σωλήνα/μπουρί
https://www.amazon.de/-/en/Portable-Airbrush-Exhaust-Extractor-Certificate/dp/B08DNJPCT2/ref=sr_1_23?dchild=1&keywords=spritzkabine&qid=1630409502&sr=8-23&th=1

4. Fengda - Στα 150 με ταχυδρομικά και σωλήνα/μπουρί
https://www.amazon.de/-/en/Fengda-Portable-Airbrush-Extraction-BD-512/dp/B07T9CS2CN/ref=sr_1_6?dchild=1&keywords=spritzkabine&qid=1630409502&sr=8-6

Υπάρχει και άλλο ένα στα 160 ευρώ με 9 μέτρα το λεπτό
https://www.amazon.de/-/en/Wiltec-Extraction-lighting-control-adjustable/dp/B07PGQLG4S/ref=sr_1_22?dchild=1&keywords=spritzkabine&qid=1630409502&sr=8-22

Δημήτρης
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Αγορά Spray Booth
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2021, 09:25:00 μμ »
Μπορείς, σε όποιο πάρεις τελικά, να προσθέσεις ένα επιπλέον στάδιο, φίλτρο ενεργού άνθρακα (ΚΑΛΟ-ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ), οπότε το μπουρί, η τρύπα στον τοίχο ή η χαραμάδα στο παράθυρο να μην είναι απαραίτητη.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Αγορά Spray Booth
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 12:26:45 πμ »
Μπορείς, σε όποιο πάρεις τελικά, να προσθέσεις ένα επιπλέον στάδιο, φίλτρο ενεργού άνθρακα (ΚΑΛΟ-ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΗΡΑ), οπότε το μπουρί, η τρύπα στον τοίχο ή η χαραμάδα στο παράθυρο να μην είναι απαραίτητη.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Αν βάλω δηλαδή φίλτρο ενεργού άνθρακα όντως δεν χρειάζομαι μπουρί, τρύπες κ.λ.π; Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο; Καλό φίλτρο ποιο θεωρείτε γιατί δεν έχω ιδέα. 
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Αγορά Spray Booth
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 03:09:45 πμ »
Αν βάλω δηλαδή φίλτρο ενεργού άνθρακα όντως δεν χρειάζομαι μπουρί, τρύπες κ.λ.π; Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο; Καλό φίλτρο ποιο θεωρείτε γιατί δεν έχω ιδέα.
Ναι εξαφανίζει τις μυρωδιές κατά 95% τουλάχιστον. Στο προηγούμενο paintbooth που είχα (DIY), δεν το ξεδίπλωσα κάν το σπιράλ που είχα πάρει. Το μαύρο που βλέπεις στις φωτό στο παρακάτω λίνκ, είναι το ενεργού άνθρακα.

https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21613.0.html

Κάποιο ανταλλακτικό φίλτρο για κάποιο paintbooth το οποίο έχει εκ κατασκευής φίλτρο ενεργού άνθρακα. Εγώ έχω πάρει (και για το παλιό και για το καινούριο μου paintbooth), τα ανταλλακτικά και για τα τρία στάδια, για τα paintbooth του Micromark. Το τρίτο στάδιο έίναι το φίλτρο ενεργού άνθρακα. Απ' ότι βλέπω δεν το έχει πλέον, αλλά με μιά γρήγορη αναζήτηση στο net, υπάρχουν γενικότερα πολλές επιλογές:

https://www.google.com/search?q=activated+carbon+paint+booth+filter&tbm=isch&ved=2ahUKEwj-5uzDvNzyAhV3g_0HHTsQCewQ2-cCegQIABAA&oq=activated+carbon+paint+booth+filter&gs_lcp=CgNpbWcQA1AAWABgwt4FaABwAHgAgAEAiAEAkgEAmAEAqgELZ3dzLXdpei1pbWc&sclient=img&ei=GcMuYb72G_eG9u8Pu6Ck4A4&bih=1057&biw=1920

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Αγορά Spray Booth
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 08:55:53 πμ »
Έχω αγοράσει εδω και χρόνια το νούμερο 3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ο θόρυβος.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Αγορά Spray Booth
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2021, 11:13:28 πμ »
Kαλημέρα. Κάτι δεν πάει καλά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της επιλογής 4 που ανάρτησες. Ποιοτικά τα καλύτερα κινέζικα είναι τα fendga, αλλά .....
Η φωτογραφία και η τιμή υποδεικνύουν το μοντέλο fendga 510, τα τεχνικά χαρακτηριστικά όμως αντιστοιχούν στο ακριβότερο και ισχυρότερο 512.
Οι επιλογές 1,2, & 3  και το 512 αφορούν το ίδιο μηχάνημα που παράγεται  απο διαφορετικους κινέζους κατασκευαστές με ωφελιμο χώρο εργασίας 40x30cm


Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Αγορά Spray Booth
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2021, 06:07:34 μμ »
Έχω αγοράσει εδω και χρόνια το νούμερο 3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ο θόρυβος.


Ανάμεσα στο 3 και στο 4 ήμουν. Ο θόρυβος δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί συνήθως είμαι με tablet και ακουστικά. (youtube, netflix κ.λ.π)

Ναι εξαφανίζει τις μυρωδιές κατά 95% τουλάχιστον. Στο προηγούμενο paintbooth που είχα (DIY), δεν το ξεδίπλωσα κάν το σπιράλ που είχα πάρει. Το μαύρο που βλέπεις στις φωτό στο παρακάτω λίνκ, είναι το ενεργού άνθρακα.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Οκ τέλεια. Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο θα βόλευε γιατί το χειμώνα δίπλα σε μισάνοικτο παράθυρο θα είναι κάπως άβολα. Όχι τπτ άλλο τζάμπα η θέρμανση.

Kαλημέρα. Κάτι δεν πάει καλά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της επιλογής 4 που ανάρτησες. Ποιοτικά τα καλύτερα κινέζικα είναι τα fendga, αλλά .....
Η φωτογραφία και η τιμή υποδεικνύουν το μοντέλο fendga 510, τα τεχνικά χαρακτηριστικά όμως αντιστοιχούν στο ακριβότερο και ισχυρότερο 512.
Οι επιλογές 1,2, & 3  και το 512 αφορούν το ίδιο μηχάνημα που παράγεται  απο διαφορετικους κινέζους κατασκευαστές με ωφελιμο χώρο εργασίας 40x30cm
Κάτι ήξερα που έκανα την ανάρτηση... δεν θα το έπαιρνα χαμπάρι για κανένα λόγο . Μία από τις φωτογραφίες πάντως δείχνει ένα αυτοκόλλητο πάνω στο μηχάνημα με κωδικό 512Α. Ποντάρω στο γεγονός ότι η Amazon σε αυτά είναι σπαθί και αν όντως έρθει λάθος συσκευή θα σταλεί πίσω χωρίς έξοδα.

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα πάω με το 4 και όταν το λάβω θα στείλω φωτογραφίες να μου πείτε αν βλέπεται  τίποτα περίεργο με το εργαλείο 
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Tags: