Αποστολέας Θέμα: Πως να το βάψω;  (Αναγνώστηκε 1048 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Πως να το βάψω;
« στις: Ιούλιος 20, 2021, 03:39:16 μμ »
Παιδιά καλησπέρα.

Εξαιτίας σας κατάφερα να ασταρωνω,να βάφω και να βερνικώνω όποτε άλλη μια φορά σας ευχαριστώ. Βέβαια ακόμα είναι πολύ νωρίς αλλά σιγά σιγά το μαθαίνω.

ωστόσο έχω κολλήσει σε κάτι.....θέλω να βάψω μια πινακίδα που τα γράμματα τις είναι σκαλιστά να το πω. υπάρχει κανένα κόλπο; σκεφτόμουν κάτι σαν συριγκα-σταγονομετρο πολύ μικρό (γιατί τα κενά των γραμμάτων είναι ψιλα) και να το ρίξω εκεί μέσα ώστε να κάνει σαν πισίνα και να πάει παντού μόνο του(πινέλο δεν μπαίνει).

επίσης υπάρχει κόλλα που να μην αφήνεις σημάδι; γτ η κόλλα στιγμής δεν αφήνει περιθώριο λάθους και αφήνει σημάδια. θέλω να δοκιμάσω μια κόλλα χωρίς να αφήνει σημάδια σε pla. μπορει να πετυχει.

τέλος άλλη μια χαζή ερώτηση. έχω πχ ένα κόκκινο χρωμα και θέλω να το κάνω πιο σκούρο κόκκινο. Εάν το αναμειξω με μαύρο θα πάρω μια πιο έντονη απόχρωση; η αναλογία πως πρέπει να είναι 7:1;

σας ευχαριστώ καλά μπάνια.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Πως να το βάψω;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 20, 2021, 06:48:02 μμ »
Φωτογραφίες του κομματιού παρακαλώ :wink:
Όσο για την ανάμειξη, ναί αυτή είναι η λογική, αλλά για την αναλογία θα πρέπει να κάνεις δοκιμές.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Πως να το βάψω;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2021, 09:50:33 μμ »
https://www.mchost.gr/v/66437

για δες το ανοίγει;

επίσης για μικρές κατασκευές κατάλαβα ότι με το σπρέι χάνω πολύ υλικό. όποτε μάλλον καλύτερα είναι να τα περνάω με ένα βερνίκι πινέλου; για καλύτερη οικονομία; εάν ναι πιο να προτιμήσω;

επίσης υπάρχει ασταρι που έχει πινελακι ;

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Πως να το βάψω;
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2021, 01:40:08 μμ »
https://www.mchost.gr/v/66437
για δες το ανοίγει;
επίσης για μικρές κατασκευές κατάλαβα ότι με το σπρέι χάνω πολύ υλικό. όποτε μάλλον καλύτερα είναι να τα περνάω με ένα βερνίκι πινέλου; για καλύτερη οικονομία; εάν ναι πιο να προτιμήσω;
επίσης υπάρχει ασταρι που έχει πινελακι ;
ευχαριστώ
για δες το ανοίγει;
Πάλι καλά να λές που η επιγραφή είναι εγχάρακτη και όχι ανάγλυφη. Ο ευκολότερος τρόπος βαφής της είναι με χρήση λεπτού πινέλου.
επίσης για μικρές κατασκευές κατάλαβα ότι με το σπρέι χάνω πολύ υλικό
Πρέπει να προμηθευτείς αερογράφο. θα σου έρχεται φθηνότερο από την χρήση σπρέυ και για μικρές και για μεγάλες επιφάνειες.
επίσης υπάρχει ασταρι που έχει πινελακι
Εαν εννοείς αστάρι που να εφαρμόζεται με πινέλο, η απάντηση είναι ναι



Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Πως να το βάψω;
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2021, 06:54:15 μμ »
Καλησπέρα,

Για το βάψιμο θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την "Δαμασκηνή" μέθοδο (https://www.philamuseum.org/booklets/7_43_80_1.html) :
το βάφεις όλο με σπρέι και μετά τρίβεις την επάνω επιφάνεια μέχρι να φύγει τελείως το χρώμα, τα γράμματα όμως όπως είναι χαραγμένα θα διατηρήσουν την βαφή...
Το προβληματικό σημείο με την μέθοδο στην δική σου περίπτωση είναι ότι τα υπερυψωμένα όρια της πλάκας δυσκολεύουν το τρίψιμο.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Cycleman

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • modelclub.gr
Απ: Πως να το βάψω;
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 23, 2021, 08:22:16 μμ »
Σας ευχαριστω

Μια άλλη ερώτηση έχω αρκετά χρώματα Vallejo game color και game ink. Αυτά μπαίνουν σε αερογραφο;

Tags: