Αποστολέας Θέμα: Αερογράφος με ευρεία δέσμη  (Αναγνώστηκε 651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 48
  • Τόπος: Φραπεδούπολη
  • Το μοντελάριν εστί φιλοσοφείν
    • aeroprint.shop
Αερογράφος με ευρεία δέσμη
« στις: Ιούνιος 04, 2021, 08:22:23 μμ »
Έχω έναν αερογράφο BD-130 της Fengda με 3 μύτες 0,2 - 0,3 - 0,5.

Προσπαθώ να βρω βελόνα και μύτη 0,8 και 1ον δεν βγάζω άκρη αν θα είναι συμβατός και 2ον δεν βρίσκω πουθενά.

Θέλω να ψεκάσω μεγάλες χάρτινες επιφάνειες 7Χ10 εκ περίπου. Γίνεται και με την μύτη του 0,5 αλλά αν είχα μεγαλύτερη διασπορά (ακόμα και 2πλάσια) θα έκανα την δουλειά μου γρηγορότερα και χωρίς να κινδυνεύει να ποτίσει το χαρτί. Όταν λέω δουλειά το εννοώ  :lol: δεν είναι για μοντελισμό η συγκεκριμένη χρήση που κάνω αλλά για τυπογραφική εργασία.

Στην αρχή σκέφτηκα για κάτι τέτοιο https://www.hobbygallery.gr/product/8257/spray-gun-mod-472p.html αλλά μου είπανε ότι θέλει υψηλή πίεση και η δέσμη του είναι στενή.

Καμιά ιδέα;  ::sprechende_015::
Coolantza model-maker

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Αερογράφος με ευρεία δέσμη
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2021, 11:22:55 μμ »
Καλησπέρα,
Μια λύση είναι σπρέυ αν υπάρχει η απόχρωση που θέλεις.Δεύτερη ίσως είναι πιστόλι βαφής/αερογράφος σαν το GP-70 της sparmax.Μετά υπάρχουν οι iwata σειρά G που δουλεύουν επίσης με πιέσεις και ροές αερογράφου όπως οι sparmax αλλά θα πρέπει να πουλήσεις ένα νεφρό...
Αυτά γνωρίζω, αλλά θα υπάρχουν ίσως και άλλα μοντέλα αερογράφων/πιστολιών βαφής που δουλεύουν με τις συνήθεις πιέσεις όπως οι κλασσικοί αερογράφοι.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Αερογράφος με ευρεία δέσμη
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 05, 2021, 08:08:15 πμ »
Δεν νομίζω ότι έχει τρελή διαφορά σε αυτό που θέλεις να κάνεις το 0.5 από το 0.8. Απλά πηγαίνεις λίγο πιο πίσω και προσαρμόζεις αντίστοιχα την πίεση και την αραίωση. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Πάντως ο Graphotec 183 έχει και μύτη 0.8.
Μύτη-βελόνα 0.8 για τον Fengda  130 δεν έχω ιδέα που μπορείς να βρεις. Έχει διαφορετικού τύπου από τον 183.
Το spray gun που αναφέρεις, θέλει πίεση 40 psi (εντός του εύρους πίεσης των κομπρεσέρ αερογράφων) και λέει ότι έχει δύο μύτες, στενής και φαρδιάς (fog) δέσμης.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Αερογράφος με ευρεία δέσμη
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 05, 2021, 01:09:18 μμ »
Το πιστόλι βαφής είναι μάλλον μονόδρομος για τη χρήση που θέλεις. Καλή περίπτωση είναι τα Asturo. Τίμια και δε θα χρειαστεί να πουλήσεις κανένα μέλος του σώματος σου :mrgreen:

https://www.skroutz.gr/c/2239/Pistolia-Vafis-Aeros/m/20054/Asturo.html

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Αερογράφος με ευρεία δέσμη
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 08, 2021, 01:42:38 μμ »
Υπάρχουν και οι Paashe.
Kαι η σειρά VL και η σειρά Η έχουν μπεκ 0,7 και έχουν το πλεονέκτημα οτι δεχονται μπουκαλάκια μεγάλης χωρητικότητας. Δοκιμή της σειράς Η που είναι εξωτερικής μίξης υπάρχει στο ΜC, κυκλοφορεί δε και μεγεθος 1 mm. Με τον Η-5 εχω βάψει με sealer ολα τα ξύλινα ράφια στο πατρικό μου. Αντέχει τα πάντα.  :arrow: https://www.amazon.com/Paasche-H-SET-Single-Action-Airbrush/dp/B004O7HTYU.

Υπάρχουν και οι Badger.
0.8mm βγάζει βέβαια και η Badger με τον αγέραστο 175 Cresendo...αλλά που θα τον βρείς φθηνά.





Tags: