Αποστολέας Θέμα: ''ΒΠ 1944'' Μια προπέλα και ένα jet  (Αναγνώστηκε 722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
''ΒΠ 1944'' Μια προπέλα και ένα jet
« στις: Απρίλιος 30, 2021, 08:32:48 μμ »
Χαλαρώνει η καραντίνα, βγαίνουμε από τα shelter μας. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Τώρα, το Mustang  έγινε αφού έμεινε αφημένο για χρόνια στοκ. Βάφτηκε με μεταλλικό της vallejo και με λάδιασμα, από τέμπερα μαύρη.
Το γερμανικό, όσο μικρό κι αν ήταν στο μέγεθος τόσα τα προβλήματα. Italeri κιτ, που δεν είχε χώρο με τίποτα για να βάλω βάρος μπροστά και σούζαρε με τέτοια σκέλη που είχε. Λύθηκε το θέμα με μια βίδα, που κότσαρα ακριβώς μπροστά, με  διαγώνιο φορά προς το πιλοτήριο. ό,τι πιο extreme έχω κάνει σε μοντελισμό, με  "εργαλείο πέραν του χόμπι"(αν υπάρχει τέτοιος όρος δηλαδή), με ένα ηλεκτρικό τρυπάνι κανονικό. Λόγω έλλειψης στοκου, φαίνεται και στις φωτογραφίες, έβαλα πηχτό -πλεον- χρώμα σμάλτου.

]URL=https://www.mchost.gr/v/64404]


Η βαφή του 262 της ατράκτου έγινε με σφουγγαράκι βουτώντας στο χρώμα σε συνδυασμούς σκούρο γκρι, μαύρο και λίγο άσπρο. Υπερβολές για τόσο μικρή επιφάνεια αλλά είχε πλάκα.  Θα ανεβάσω και καλύτερη φώτο του.
Καλό Πάσχα!

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: ''ΒΠ 1944'' Μια προπέλα και ένα jet
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 30, 2021, 09:04:46 μμ »
Πώς τα κατάφερες και έβαλες και τα 4 εθνόσημα ανάποδα στο αμερικάνικο ;
Νομίζω σε όλους εχει συμβει να σουζάρει το αεροπλάνο και να βάζουμε βίδες ανοίγοντας τρύπες σε κάποιο μπροστινό μέρος του αεροπλάνου !!

Καλή συνέχεια στα επόμενα και χρόνια πολλά !
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: ''ΒΠ 1944'' Μια προπέλα και ένα jet
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2021, 09:22:10 μμ »
Είναι θέμα  οπτικής που το βλέπεις. Για αυτό και τράβηξα από διάφορες  γωνίες..  :wink:

Tags: