Αποστολέας Θέμα: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr  (Αναγνώστηκε 2186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodorosD

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« στις: Απρίλιος 18, 2021, 03:20:48 μμ »
Καλησπέρα.

Μια ενημέρωση σχετικά με την πρώτη μου παραγγελία από το super-hobby.gr(Πολωνία) μιας και δεν τα βρήκα Ελλάδα(πάντα στηρίζουμε τα Ελληνικά καταστήματα!!!).

Η παραγγελία έγινε στις 07.04.2021 και μου ήρθε ακριβώς στην ώρα του, δλδ 16.04.2021 με την UPS.
Το κόστος μεταφορικών ήταν 5.5€(κόστος αντικειμένων 50€ και βάρος ~1kg)

Η εξυπηρέτηση πελατών(χρειάστηκε να μιλήσω μαζί τους 2 φόρες για άσχετα πράγματα) ήταν φανταστική, απαντάνε άμεσα.

Η εμπειρία μου ήταν για 5 αστέρια!

Φυσικά, πάντα αγοράζουμε απο Ελλάδα και στηρίζουμε την τοπική μας αγορά αλλά μερικές φορές δεν βρίσκεις αυτό που θες πάντα.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 18, 2021, 03:56:03 μμ »
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση :!:
Κι εγώ μία φορά που έχω παραγγείλει από αυτούς, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Αν και δεν είναι ιδιαίτερα καλοί στις τιμές (για Πολωνία) σε σχέση με κάποιους άλλους ομοεθνείς τους, πχ. Plastmodel, κατά τα άλλα μιά χαρά :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 18, 2021, 05:43:52 μμ »
Φυσικά, πάντα αγοράζουμε απο Ελλάδα και στηρίζουμε την τοπική μας αγορά αλλά μερικές φορές δεν βρίσκεις αυτό που θες πάντα.

Αυτής της άποψης είμαι κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν
βρίσκεις αρκετά είδη εδώ, καθώς λόγω περιορισμένης
ζήτησης οι έμποροι δεν ρισκάρουν να δεσμεύσουν τα
χρήματά τους σε "άχρηστες" εισαγωγές.

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 18, 2021, 05:51:05 μμ »
Έχω ψωνίσει αρκετές φορές από το εν λόγω μαγαζί. Πάντα γρήγοροι στις αποστολές και με καλή πληροφόρηση. Καλές τιμές , αρκετές προσφορές ( με ακόμα καλύτερες τιμές)  , μεγάλη ποικιλία , ανανεώνουν γρήγορα τα προϊόντα που είναι « out of stock» , γενικά υποδειγματικό μαγαζί. Πολύ καλές περιγραφές προϊόντων με φωτογραφίες κτλ.
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος abelbreson

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Age: 47
  • modelclub.gr
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 18, 2021, 07:35:51 μμ »
Καλησπερα σας. γνωμες για το Plastmodel στην Πολωνια εχει κανεις? ειδα καποια μοντελα αλλα και υλικα ακομα και 50% κατω απο τα ενχωρια καταστηματα.Θελω και εγω να στηριξω την ντοπια αγορα,αλλα σε καποια ειδη ακομα και στα μεταφορικα ειναι φτηνοτερα εξω απο εδω.

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2021, 08:18:02 μμ »
Καλο μαγαζί,εχω παραγγείλει αρκετές φορές,απροβλημάτιστα.

Αποσυνδεδεμένος Periklis74

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • Τόπος: ιωαννινα
  • WWII Armor 1/72 , planes 1/48 .
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:21:47 μμ »
Τα ίδια θα πω και εγώ,  απροβληματιστες οι παραγγελίες που έχω κάνει από super hobby . Τώρα σχετικά με το άλλο site που ανέφερε ο Blitz-X μόλις  του έριξα μια ματιά.... όντως φθηνότερο αλλά πιο πολλά μεταφορικά έχω την εντύπωση .... θα κάνω μια εικονική παραγγελία με ακριβώς τα ίδια αντικείμενα  και απο τα δυο για να βγάλω συμπέρασμα......  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:24:24 μμ »
Καλησπερα σας. γνωμες για το Plastmodel στην Πολωνια εχει κανεις? ειδα καποια μοντελα αλλα και υλικα ακομα και 50% κατω απο τα ενχωρια καταστηματα.Θελω και εγω να στηριξω την ντοπια αγορα,αλλα σε καποια ειδη ακομα και στα μεταφορικα ειναι φτηνοτερα εξω απο εδω.
Σύμφωνα με (αξιόπιστο) φίλο που έχει παραγγείλει αρκετές φορές, το plastmodel.pl είναι μιά χαρά :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος abelbreson

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Age: 47
  • modelclub.gr
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 18, 2021, 10:46:13 μμ »
λιγο πιο ακριβο το super hobby απο το plast σε μοντελα και καποια υλικα,αλλα μεγαλες διαφορες στα μεταφορικα στα υπερ του super hobby οποτε σε τελικη τιμη πιο φτηνο 

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2021, 08:12:39 πμ »
Καλο μαγαζί,εχω παραγγείλει αρκετές φορές,απροβλημάτιστα.

Eννοω το plastmodel.pl. :wink:
Καλές τιμές και σε φωτοχαραγμενα.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2021, 10:10:42 πμ »
Θα συμφωνήσω με όλους τους παραπάνω συμφορουμίτες.
Τα έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και το super-hobby και το plast model. Και τα δύο πολύ αξιόπιστα και οι αποστολές φτάνουν σπίτι ακριβώς στο διάστημα που αναφέρεται.
Στο super hobby συνήθως τα μεταφορικά είναι μεταβλητά, άλλες φορές έχει τύχει να με χρεώσουν 1,50 € περίπου για 2 κιτ, άλλη φορά 3 € και κάτι ψιλά και άλλη φορά μέχρι και 8 ευρώ. Όλα αυτά με κούριερ.
Από την άλλη το plast είναι αρκετά πιο φθηνό αλλά τα μεταφορικά πάνε περίπου 5-6 € εώς 10 € περίπου ανάλογα τον τρόπο αποστολής (ΕΛΤΑ ή κούριερ) και αν πληρώσεις με paypal.
Πρακτικά σου έρχεται πάνω κάτω το ίδιο ανάμεσα στα 2, αλλά το plast έχει πολύ συχνά προσφορές.

Επίσης σε σχέση με Ελλάδα δεν έχει διαφορά καμία, ότι γλυτώνεις από τη χαμηλή τιμή, το χάνεις από τα μεταφορικά και έρχεται στην ίδια τιμή ή και ακριβότερη σε σχέση με το Ελληνικό κατάστημα, οπότε δεν αξίζει να αγοράζεις κιτ από το εξωτερικό ενώ μπορείς να το βρεις και στην εγχώρια αγορά. Έλα που όμως υπάρχουν "εξωτικά" μοντέλα που δεν τα βρίσκεις στην Ελλάδα , οπότε τότε το εξωτερικό είναι μονόδρομος. πχ Finemolds F-14 1/72, F-4E 1/72 κτλ κτλ
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος abelbreson

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Age: 47
  • modelclub.gr
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2021, 03:27:55 μμ »
Συμφωνω απολυτος .Απλα για εμενα που ζω νησι ,τα μεταφορικα σε παραγγελια  απο αθηνα για παραδειγμα, ειναι απο 5 εως εως και 8 με 9 ευρω αμα βαλεις με αντικαταβολη.Κατα τα αλλα μεχρι στιγμης προτιμω τα ελληνικα μαγαζια. 

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 19, 2021, 04:10:50 μμ »
Όλοι προτιμάμε να δώσουμε τα λεφτά μας σε ελληνικά μαγαζιά.Προσωπικά προτιμώ να στηρίζω με διάφορες αγορές το τοπικό μοντελιστικο κατάστημα.Πάντως να πω του στραβού το δίκιο πως γίνετε μεταφορικά απο Αθηνα-Θεσαλλονικη να ειναι ίδια η και ποιο ακριβά απο Ουκρανία,Πολωνία,Βουλγαρία,Τσεχία είναι απορίας άξιο.Και δεν το βγάζω απο το μυαλό μου,μπορώ να δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα.Δεν μιλώ για τις τιμές,αυτές είναι άλλη ιστορία,δικαιολογούνται εν μέρει να είναι λίγο τσιμπημένες..
Anyway....είναι τσεκαρισμένα και σωστά μαγαζιά,παραγγέλνεις άφοβα.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 19, 2021, 04:55:37 μμ »
Επίσης σε σχέση με Ελλάδα δεν έχει διαφορά καμία, ότι γλυτώνεις από τη χαμηλή τιμή, το χάνεις από τα μεταφορικά και έρχεται στην ίδια τιμή ή και ακριβότερη σε σχέση με το Ελληνικό κατάστημα, οπότε δεν αξίζει να αγοράζεις κιτ από το εξωτερικό ενώ μπορείς να το βρεις και στην εγχώρια αγορά.

Θα ήθελα όλοι μας να συγκεντρωθούμε σε αυτό που λέει ο Felix. Όταν υπάρχει ισοτιμία είναι προτιμότερο (και καλύτερο για την μακρο-ευημερία συνολικά του χόμπυ μας) η αγορά να γίνεται από τα δικά μας μαγαζιά.

Πλέον είναι λίγα σε σύγκριση με παλαιότερες εποχές/χρονικές περιόδους και καλό είναι να τα διατηρήσουμε.

Πρόσφατα αγόρασα χρώματα απο δικό μας κατάστημα που μπορούσα να τα είχα πάρει από το εξωτερικό. Προτίμησα όμως να δώσω 5 ευρώ ταχυδρομικά και να τα παραλάβω σχεδόν αμέσως (ας όψεται ο ιος και τα μηνυματοκωδικοι!) παρά να περιμένω μία εβδομάδα και ίσως και παραπάνω να μου έρθουν από το εξωτερικό και ξέρω πως ωφέλισε η αγορά μου όχι μόνο να συνεχίσει να υπάρχει το κατάστημα αλλά να μπορεί και ο ιδιοκτήτης να πληρώνει τους μισθούς των υπαλλήλων του.

όσο αφορά τα καταστηματα τωρα του εξωτερικού για τα οποία ρωτάει ο συνάδελφος, μπορείς να ψωνίζεις άφοβα. Μόνο καμιά φορά το plastmodel βάζει κάποια κιτ σε προσφορά τα οποία όμως όταν πας να τα αγοράσεις δεν τα έχει. Δεν πρόλαβεσ γιατί το πήρε άλλος, δεν το είχε αλλά ΘΑ το έφερνε, ποιος ξέρει.

Να μαστε καλα, να χουμε δουλεια και λεφτα, και να ψωνίζουμε!!! Α ππσσσστ και να φτιάχνουμε και κανενα μοντέλο όχι όλα στο στοκ!!! :mrgreen:

 ::keep_mod::
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 19, 2021, 10:45:48 μμ »
μόνο σε μένα φαίνεται λίγο περίεργο το αρχικό ποστ ;

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 19, 2021, 11:01:53 μμ »
Έχω βάλει αρκετές παραγγελίες απο το super-hobby.gr κυρίως για την μεγάλη γκάμα απο προϊόντα που έχει. Ότι φανταστώ θα το βρώ απο έκει, ειδικά κιτ των 2 ευρώ για εξάσκιση τα έχω πάρει παραμάζωμα. Αν όμως μπορώ να βρώ τα υλικά απο Ελλάδα θα τα πάρω απο εδώ. Δηλαδή παραγγελίες του 20ευρου δεν βάζω ποτέ απο το super-hobby.gr

When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος theodorosD

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 24, 2021, 09:07:53 πμ »
μόνο σε μένα φαίνεται λίγο περίεργο το αρχικό ποστ ;

Όχι φίλε μου, δεν δουλευω στην εταιρία!! Απλά όπως κατά καιρούς βλέπω άλλους φίλους που μοιράζονται πληροφορίες για παραγγελίες, έτσι το έκανα και εγώ. Αν κάποιος mod θεωρεί ότι είναι διαφήμιση ας το σβήσει. Πάντως θα ήθελα πολύ να δουλευω σε τέτοια εταιρία ;)

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 24, 2021, 10:13:58 μμ »
  Σε μένα τουλάχιστον φαίνεται λίγο περίεργο να έχεις γραφτεί πριν 7 χρόνια και μόλις τώρα να μπαίνεις στον κόπο να ποστάρεις το πρώτο σου μήνυμα. Τους λόγους δεν τους ξέρω και δεν μου αρέσει να κάνω εικασίες και γι αυτό δεν έγραψα αυτό που λες εσύ που δεν μπορώ να το ξέρω άλλωστε.
Μπορεί να ένοιωσες μεγάλο ενθουσιασμό από την εξυπηρέτηση που έλαβες και θέλησες να μας ενημερώσεις, φαίνεται και από το ύφος του μηνύματος άλλωστε.
 Αλλά φαντάσου να κάναμε το ίδιο και οι υπόλοιποι που αγοράζουμε από καταστήματα του εξωτερικού. Πχ. εγώ τόσα χρόνια έχω ψωνίσει σε 20 ίσως και περισσότερα ονλαιν μαγαζιά με άριστες εντυπώσεις στην πλειοψηφία. Έπρεπε λες να ανοίγω ένα θέμα κάθε φορά ;

 Όπως και να έχει αφού έκανες την αρχή έστω και με καθυστέρηση ολίγων ετών ελπίζω σύντομα να βρεις χρόνο και όρεξη να ποστάρεις και τις μοντελιστικές δουλειές σου ::salut::

Αποσυνδεδεμένος theodorosD

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: Η πρώτη μου παραγγελία από super-hobby.gr
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 24, 2021, 10:59:17 μμ »
Μερικά θέματα φίλων που έχουν απορίες για διάφορα online μαγαζια(άνετα κάποιος θα μπορούσε να ρωτήσει και για το super-hobby)
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,36246.0.html
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,35853.0.html
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,35736.0.html
https://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,33161.0.html

Ναι είναι αλήθεια οτι μετά από πολλά χρόνια ασχολήθηκα και πάλι και είπα να κάνω ένα post  "γνωριμίας"!!!
Τέσπα, με το καλό όταν τελειώσω κάποιο κιτ που παρήγγειλα(βλέπε φωτό πιο κάτω), θα ποστάρω οχι για να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας, αλλά γιατί αυτό το νόημα έχουν τέτοιες κοινότητες.


Tags: