Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων  (Αναγνώστηκε 6639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« στις: Ιανουάριος 16, 2021, 09:14:52 μμ »
Καλησπέρα παιδιά

Επιστρέφω στο χόμπι μετά απο 20 χρόνια και θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας. Ακολουθεί σεντόνι αλλά ποντάρω στο οτι είμαστε σε καραντίνα και κάποιος δεν θα έχει κάτι καλύτερο να κάνει σήμερα το βράδυ :)

Τρελός από παιδί με την ΠΑ ειχα ξεκινησει μαζεύοντας κομμάτια από το τοτε περιοδικο AirPlane και ειχα μοτνάρει περιπου στα 6-7 αεροσκάφοι. Μετά από ένα ατύχημα που έσπασαν όλα τα μαχητικά μου (έγιναν χίλια κομμάτια όλα...ούτε ένα δεν έμεινε) δεν ξανα ασχολήθηκα ποτέ.

Πρίν κανένα εξάμηνο  διάβασα το βιβλίο “Viper Pilot” του Dan "two dogs" Hampton και ξετρελάθηκα. Αφού άκουσα και το Audio Book.  Ξαφνικά τα χριστούγεννα μου σκάει δώρο ενα Tamiya F-16CJ Block 50 1/72 ! Τρελή σύμπτωση που ο πιλότος του βιβλίου  πετούσε με αυτό το μοντέλο στις “νυφίτσες” και όχι μόνο, το κίτ το συγκεκριμένο εχει τα αυτοκόλλητα/διακριτικά (ή πώς τα λέτε) της μοίρας που πετούσε 77th Fighter Squadron “Gamblers”. Δυστυχώς μετά παρατηρησα οτι τα διακριτικα/αυτοκόλλητα υπάρχουν μονο στην 1/32 έκδοση … κλάψ.

Ξεκίνησα λοιπόν την λίστα μου για να επανέλθω στο χόμπι και μετά απο καμιά εβδομάδα ατελείωτων ωρών σε φόρουμ και σε βίντεο...μαντέψτε...έχω χάσει την μπάλα!!

Εγώ τότε που έκανα μοντελισμό δεν είχα ψαχτεί καθόλου...5 πινελάκια είχα πάρει και τα χρώματα που έλεγε το περιοδικό ότι έπρεπε να βάλω. Εδώ τώρα βλέπω στόκους , αστάρια (primers) , ακρυλικά χρώματα , βερνίκια, βάψιμο με ψεκαστήρια, τεχνικές παλαίωσης …. ΧΑΜΟΣ!

Χρειάζομαι την βοήθειά σας στα εξής:


1. Κατάφερα να βρώ πληροφορίες σχετικά με μία εκτύπωση των διακριτικών της μοιρας 77th Fighter Squadron “Gamblers”. Είναι από δύο διαφορετικές εταιρείες αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει ίχνος απο αυτες τις εκτυπώσεις! Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να τα εκτυπώσω κάπως μόνος μ; Αν όχι , ξέρετε καμία άλλη ιστοσελίδα που ίσως καταφέρω να τα βρω; Τα διακριτικά προς εξαφάνιση είναι από τις παρακάτω δύο εταιρείες:

TwoBobs Aviation Graphics | No. 72-033 | 1:72
Authentic Decals | No. 72-65 | 1:72

2. Έκανα μία λίστα η οποία αισίως έφτασε τα 200 ευρω. Έχω πληρώσει την μίση και την περιμένω να έρθει πώς και πώς την  επόμενη εβδομάδα. Πριν βάλω την επόμενη θέλω κάποιες συμβουλές μην κάνω πάλι λάθος (Το κατάστημα της πρώτης παραγγελίας  είχα την εντύπωση  ότι ήταν Ελληνικό αλλά τελικά είναι Ρουμανία/Πολωνία? Ήθελα να στηρίξω τα ελληνικά καταστήματα του χώρου.).

Αγόρασα 3 μικρά χρώματα για το κίτ αλλά από ότι κατάλαβα έβαλα στην παραγγελία λάθος διαλυτικό.  Τα χρώματα είναι:
Aμμο MIG 204 FS 36118 Medium Gunship Gray
Aμμο MIG 211 FS 36270 Medium Gray
Aμμο MIG 203 FS 36375 Light Compass Ghost Gray
Και το διαλυτικό είναι: Tamiya X-20A Acrylic Thinner


Κάνει αυτό το διαλυτικό ή να πάρω το συνιστώμενο της ίδιας εταιρείας (“AMMO A.MIG 2000 ACRYLIC THINNER”); Γενικά υφίσταται ότι πρέπει να παίρνεις διαλυτικά της ίδια εταιρείας ή όχι;

3. Θα βάψω με πινέλο μιάς και μου αρέσει πολύ και αυτό “ξέρω” να δουλεύω. Έχω πάρει πινέλα της “Winsor & Newton Cotman” . Οι περισσότεροι προτείνουν για συντήρηση το σαπούνι “Masters Brush Cleaner & Preserver”  αλλά αυτό δεν το βρίσκω πουθενά στην Ελλάδα. Υπάρχει κάτι παρεμφερή ή μπορώ να κάνω εξίσου καλή συντήρηση και με άλλους τρόπους ;

4. Ταινία μασκαρέματος. Έχω δεί στο φόρουμ οτι κάποιοι προτίνουν συγκεκριμένες μάρκες (Tamiya). Υπάρχει περίπτωση δηλαδή μια φτηνή ταινια μασκαρέματος να δημιουργήσει πρόβλημα.


 5. Το σπίτι μου δεν είναι διαμπερές και δεν έχει και καλό φωτισμό και γενικά είναι σκοτεινό δεν περνάει καθόλου ήλιος. Χρειάζομαι ειδικό φωτισμό λεντ;

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ το ξέρω ότι θα μπορούσα να ξεκινήσω την ανάρτηση από το  “Χρειάζομαι την βοήθειά σας στα εξης” αλλα ήθελα να μοιραστώ λίγο τον ενθουσιασμό μου.

Τροποποίηση:

Ανέβασα την λίστα με τα εργαλεία που σκέφτομαι να ξεκινήσω.



Πινέλα:
Winsor & Newton Cotman:
1/2", 1/4"
4/0, 3/0, 0
1, 2, 5, 3, 8
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 02:13:45 μμ »
Καλό ξεκίνημα. Θέτεις πολλά ερωτήματα που απαντιούνται δύσκολα με σύντομο τρόπο αλλά θα προσπαθήσω.
1. Δεν έχω απάντηση στο πού να τα βρεις εφόσον έχεις ήδη ψάξει στο google, ebay κλπ. Για δική σου εκτύπωση, μπορείς να αγοράσεις ειδικό χαρτί (ψιλοακριβό) ανάλογα με τον εκτυπωτή που έχεις (laser ή inkjet). Φυσικά θα πρέπει να βρεις κάπου έτοιμα ή να φτιάξεις τα σχέδια. Αν δεν έχεις εμπειρία με σκαναρίσματα, illustrator κλπ θα είναι λίγο μανούρα. Μπορείς να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου που ξέρει.
2. Τα ammo mig που πήρες είναι ακρυλικά υδατοδιαλυτά. Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα αλλά πάνω κάτω όλα τα ίδια είναι. Μπορείς να τα αραιώσεις και να καθαρίσεις με νερό ή και Azax για τα τζάμια (είναι πολύ αποτελεσματικό στο καθάρισμα αλλά και στην αραίωση). Με το Tamiya Acrylic Thinner κάνε μια μικρή δοκιμή να δεις πώς αντιδρά, νομίζω πάντως ότι δεν είναι κατάλληλο. Για ξεκίνημα είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς υλικά από την ίδια εταιρεία για συμβατότητα και σταδιακά ανακαλύπτεις τους συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις. Υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία στο modelclub για τους συνδυασμούς αυτούς.
3. Τα πινέλα είναι αναλώσιμα. Ό,τι και να κάνεις από καθάρισμα, πρέπει κάθε τόσο να τα αντικαθιστάς με καινούρια. Τα φθαρμένα πινέλα έχουν και αυτά τη χρήση τους σε ειδικές τεχνικές (στεγνό πινέλο και chipping με πινέλο) καθώς κόβεις σταδιακά τις άκρες τους. Έχω διάφορα προϊόντα για τη συντήρηση, μεταξύ των οποίων και το “Masters Brush Cleaner & Preserver". Είναι πράγματι καλό αλλά δεν μπορώ να πω ότι το χρησιμοποιώ και πολύ τακτικά. Έχω και της Vallejo και arabic gum από το Πλαίσιο (επίσης πολύ καλό αλλά δεν είναι καθαριστικό, κρατάει τις τρίχες του πινέλου στο σωστό σχήμα). Καλό να φροντίζουμε τα πινέλα αλλά να θυμόμαστε πάντα ότι είναι αναλώσιμα και όχι εργαλεία (τα λέω ξανά για να τα ακούω εγώ).
4. Ταινία μασκαρίσματος. Η Tamiya είναι σαφώς η καλύτερη αλλά υπάρχουν και άλλες λύσεις. Μια φτηνή ταινία μασκαρίσματος (μιλάμε πάντα για αυτές που είναι για ευαίσθητες επιφάνειες με ελαφριά κόλλα, δηλαδή τις μπλε ή ροζ ανάλογα την εταιρεία) μπορεί να προκαλέσει τα εξής δύο προβλήματα: να ξεκολλήσει τα χρώματα από κάτω ή να περάσει η μπογιά κάτω από την ταινία. Το πρώτο πρόβλημα αντιμετωπίζεται με "απενεργοποίηση" της κόλλας κολλώντας την ταινία πρώτα σε ένα ύφασμα τύπου τζην και μετά στο μοντέλο (εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση, και με την Tamiya, πρέπει να έχουμε κάνει σωστό αστάρωμα και στέγνωμα των χρωμάτων) και το δεύτερο περνώντας μετά την τοποθέτηση της ταινίας και πριν την τοποθέτηση του χρώματος ένα ματ διαφανές βερνικάκι στο χείλος της ταινίας που θα λειτουργήσει σφραγιστικά.
5. Ο καλός φωτισμός είναι σημαντικός. Ένα καλό φωτιστικό γραφείου είναι αρκετό, δεν χρειάζεται κάτι ειδικό. Είναι καλύτερα η λάμπα να δίνει μεσαίο λευκό (ουδέτερο) και όχι κίτρινο (θερμό) ή μπλε (ψυχρό) φως.

Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 05:55:56 μμ »
@Kostis Pap Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Άλλη μια ερώτηση. Το αστάρι "Vallejo 74601 Surface Primer Grey¨ μπορώ να το δουλέψω και με πινέλο η θέλει airbrush ;
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 06:01:44 μμ »
Δουλεύεται κανονικά και με πινέλο.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 02:06:42 μμ »
Υπόψη οτι το συγκεκριμένο αστάρι χρειάζεται να το ανακατεύεις προτού το εφαρμόσεις στο μοντέλο σου.

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 11:35:42 πμ »
tripialos άργησες να ασχοληθείς, το Airplane έπρεπε να το πάρεις πιο ζεστά  :) και έβγαινε νομίζω εως το 2003 ή 4. Το φόρουμ εδώ είναι υπεραρκετό, στο να ψάξεις για τεχνικές και τακτικές. Ακόμα και στο youtube, ψάξε τα βίντεο του "Peri's Models",  για αρχή.
Αυτό με τις ταινίες μασκαρίσματος πρέπει να το προσέξεις, εαν αγοράζεις από Αθήνα θα έχεις καλύτερες επιλογές, δες και εδώ πρόσφατα posts που αφορούν το μασκάρισμα.
Τα πινέλα όπως και πολλά άλλα είναι ΓΙΑ να είναι αναλώσημα,με μέτρο βέβαια, το αποτέλεσμα του μοντέλου μετρά. Προσωπικά δε θα κολλούσα στη συντήρησή τους τόσο πολύ, μόνο μετά τη χρήση να καθαριστούν σωστά.Αναλόγως άζαξ,οινόπνευμα και διαφόρων ειδών 'νέφτια'. Λέω εγω τώρα, να μην επενδύσεις στο να τα πάρεις όλα μαζί, στην πορεία θα καταλάβεις τι χρειάζεται νομίζω, σιγά σιγά στρώνει το πράγμα.
 Τέλος μια και σε βλέπω φορτσάτο, να θυμάσαι, φτιάχνοντας το μοντέλο, να μη βιάζεσαι να δεις αποτέλεσμα και να είναι ολοκληρωμένο, ειδικά αν δεν έχει καλό φωτισμό το δωμάτιο. Τραβώντας φωτογραφίες και βλέποντάς τις, σε υπολογιστή καλύτερα, βλέπεις τρομερές διαφορές σε σχέση με το τι νομίζεις πως έφτιαξες.
 ::hi::

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 12:20:15 μμ »
Υπόψη οτι το συγκεκριμένο αστάρι χρειάζεται να το ανακατεύεις προτού το εφαρμόσεις στο μοντέλο σου.

Είδα ένα βίντεο που προτείνει να βάλεις μια μπίλια μέσα. Ισχύει ;

tripialos άργησες να ασχοληθείς, το Airplane έπρεπε να το πάρεις πιο ζεστά  :) και έβγαινε..
Αυτό με τις ταινίες μασκαρίσματος πρέπει να το προσέξεις, εαν αγοράζεις από Αθήνα θα έχεις καλύτερες επι...
  Τραβώντας φωτογραφίες και βλέποντάς τις, σε υπολογιστή καλύτερα, βλέπεις τρομερές διαφορές σε σχέση με το τι νομίζεις πως έφτιαξες.
 ::hi::

Το κατάλαβα οτι δεν το πήρα στα σοβαρά όταν είδα την διαδικασία "στοκάρισμα/διόρθωση-καθαρισμα-αστάρι-βάψιο-βερνίκι-washing" .....εγώ είχα μόνο βάψιμο λολ!

Μεγάλο τίπ η φωτογραφίες για την αξιολόγηση και  όντως έχει λογική!

Σχετικά με την αρχική παραγγελία νομίζω πήρα τα βασικά..οκ ίσως και κάτι παραπάνω λόγω ενθουσιασμού :-P . Θα ενημερώσω την αρχική ανάρτηση με τα πράγματα που πήρα.

Το θέμα μου με τα Ελληνικά καταστήματα που βρήκα  είναι οτι δεν έχουν σε στόκ αυτά που ψάχνω .. έχει κανείς να προτείνει μαγαζιά ; Μέχρι στιγμής αυτό που έχω βρει και έχει μπόλικο πράμα είναι το fasmamodels.gr

Επίσης βρήκα άκρη σε ένα φόρουμ όπου  ένας Αμερικάνος είναι πρόθυμος να μου στείλει τα περισσευούμενα Decals της 77th Gamblers  που έψαχνα!

Άλλη μία ερώτηση .. μου ήρθε το κίτ της Tamiya (F-16CJ Block 50 - 1/72) και έχει πολλές λεπτομέρειες ..για παράδειγμα ένα από τα Addons που έβαλα, το "Pitot tube & AOA", είναι μικροσκοπικό . Εσείς δουλεύεται με μεγεθυντικό φακό σε αυτές της περιπτώσεις . Σημείωση , αγόρασα 2-3 φτηνά κιτ να κάνω πρώτα μια εξάσκηση πριν ξεκινήσω με το "καλό".
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 01:40:50 μμ »
Έχω ανεβάσει τα εργαλεία τα οποία σκέφτομαι να ξεκινήσω στην αρχική ανάρτηση. Κάποια τα έχω παραγγείλει οπότε να πιστεύεται οτι λείπει κάτι σημαντικό η οτι κάτι δεν χρειάζεται στην παρούσα φάση πείτε μου να πράξω αναλόγως
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 08:25:10 μμ »
Νομίζω ότι έχεις υπεραρκετά εργαλεία και υλικά, δεν βλέπω να λείπει κάτι προφανές. Στην πορεία θα δεις αν χρειαστείς κάτι ακόμη. Υπάρχουν πολλοί τρόποι και πολλά υλικά να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα και στην πορεία θα βρεις τι σου πάει και τι σε διευκολύνει.

Η μπίλια, που πρέπει να είναι ανοξείδωτη, γενικά βοηθάει. Στο συγκεκριμένο αστάρι, το οποίο το χρησιμοποιώ πολύ σε διάφορους χρωματισμούς, δεν έχω βάλει μπίλια και δεν μου έχει χρειαστεί.

Μεγάλη τύχη που βρήκες τα decals που έψαχνες!
Καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 10:20:09 μμ »
Καλώς ήρθες.
Vallejo στόκο δεν έχω χρησιμοποιήσει και δεν γνωρίζω την ποιότητά του.
Επίσης για το αστάρι της , δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Προτείνω,
αφού δεν υπάρχει αερογράφος απ' ότι συμπεραίνω, την επόμενη να
προτιμήσεις ένα μοντελιστικό σε σπρέυ ( AMMO Titans, Vallejo, Mr. Hobby
Surfacer 1500 κλπ. ) . Επίσης τα gloss χρώματα δεν στρώνουν εύκολα
με πινέλο, αλλά ούτε και τα βερνίκια. Επομένως σε αυτή τη φάση, χρειάζεσαι
ματ και ένα gloss βερνίκι σε σπρέυ για πριν τα σήματα αλλά και για το τέλος.
Ίσως να είχες αποφύγει κάποια περιττά έξοδα εάν είχες συμβουλευτεί πρώτα
εδώ, πριν προβείς σε κάποια αγορά. Επίσης τα Ελληνικά καταστήματα , παρόλες
τις ελλείψεις τους, έχουν αρκετά διαθέσιμα προϊόντα για να καλύψουν τρέχουσες
ανάγκες.
Καλές κατασκευές.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 10:37:05 μμ »
Στα θετικά του Vallejo στόκου είναι ότι είναι εύπλαστος και ταχυστέγνωστος, διορθώνει εύκολα αν πέσει παραπάνω καθότι ακρυλικός και καθαρίζει/αραιώνεται με νερό. Στα αρνητικά του είναι ότι δεν πιάνει τόσο γερά όσο άλλοι στόκοι μη ακρυλικοί, όπως της Humbrol, της Tamiya, της Gunze κλπ. Έχει πάντως τη χρήση του κοντά στους άλλους και για πρώτος δεν είναι κακή ιδέα. Το αστάρι της Vallejo επίσης, ως πολυουρεθανικό υδατοδιαλυτό, και πράγματι δεν έχει και την καλύτερη πρόσφυση σε σύγκριση με τα mr. surfacer κλπ. αλλά είναι πολύ εύχρηστο και το χρησιμοποιώ καθημερινά όπως και άλλα ισχυρότερα αστάρια ανάλογα με την εφαρμογή που θέλω να κάνω. Πάντως μια καλή ιδέα είναι να πλύνεις με χλιαρό νερό και λίγο απορρυπαντικό πιάτων τα sprue (πριν κόψεις τα κομμάτια από αυτά) ώστε να φύγει το λάδι που έχουν για να ξεκολλήσουν από το καλούπι. Αυτό συνίσταται γενικώς αλλά στα πιο ασθενή αστάρια ή χρώματα κάνει πραγματικά τη διαφορά. Συμφωνώ απολύτως με τον Kwstas, αν πρέπει να πάρεις ένα και μοναδικά πράγμα άμεσα αυτό θα ήταν ένα αστάρι σε σπρέι, όπως το Mr. Hobby Surfacer 1500 κλπ.

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 10:50:18 μμ »
Καλώς ήρθες.
Vallejo στόκο δεν έχω χρησιμοποιήσει και δεν γνωρίζω την ποιότητά του.
ανάγκες.
Καλές κατασκευές.

Στα θετικά του Vallejo στόκου είναι ότι είναι εύπλαστος και ταχυστέγνωστος, διορθώνει εύκολα αν πέσει παραπάνω καθότι  αν πρέπει να πάρεις ένα και μοναδικά πράγμα άμεσα αυτό θα ήταν ένα αστάρι σε σπρέι, όπως το Mr. Hobby Surfacer 1500 κλπ.

Παιδιά την παραγγελία με τα αστάρια δεν την έβαλα ακόμη γιατί περίμενα τα σχόλιά σας. Ολοκλήρωσα μόνο την αγορά με τα υλικά που ήμουν σίγουρος οτι δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη εξήγηση (πένσες , κοπίδια, επιφάνεια κοπής κ.λ.π).

Το αστάρι Vallejo το έβαλα γιατί διάβαζα τα καλύτερα , ότι βίντεο η άρθρο και να διάβαζα αυτό δούλευαν όλοι αλλά για να το λέτε σίγουρα κατι παραπάνω απο εμένα θα ξέρετε.

Το θέμα με το σπρέι είναι οτι το φοβάμαι λίγο γιατι δεν το έχω δουλέψει ποτέ και λέω μην τα κάνω μαντάρα αλλά απο οτι φαίνεται θα πρέπει να το δουλέψω. Ωραία βγάζω το Vallejo και βάζω το  Mr. Hobby Surfacer 1500. Ότι άλλο είναι μου λέτε και ακολουθώ διότι δεν έχω ιδέα.

Ακόμη και για τα βερνίκια δηλαδή πάλι είναι καλύτερο το σπρέι απο το πινέλο;
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 11:11:43 μμ »
Στα θετικά του Vallejo στόκου είναι ότι είναι εύπλαστος και ταχυστέγνωστος, διορθώνει εύκολα αν πέσει παραπάνω καθότι ακρυλικός και καθαρίζει/αραιώνεται με νερό. Στα αρνητικά του είναι ότι δεν πιάνει τόσο γερά όσο άλλοι στόκοι μη ακρυλικοί, όπως της Humbrol, της Tamiya, της Gunze κλπ. Έχει πάντως τη χρήση του κοντά στους άλλους και για πρώτος δεν είναι κακή ιδέα. Το αστάρι της Vallejo επίσης, ως πολυουρεθανικό υδατοδιαλυτό, και πράγματι δεν έχει και την καλύτερη πρόσφυση σε σύγκριση με τα mr. surfacer κλπ. αλλά είναι πολύ εύχρηστο και το χρησιμοποιώ καθημερινά όπως και άλλα ισχυρότερα αστάρια ανάλογα με την εφαρμογή που θέλω να κάνω. Πάντως μια καλή ιδέα είναι να πλύνεις με χλιαρό νερό και λίγο απορρυπαντικό πιάτων τα sprue (πριν κόψεις τα κομμάτια από αυτά) ώστε να φύγει το λάδι που έχουν για να ξεκολλήσουν από το καλούπι. Αυτό συνίσταται γενικώς αλλά στα πιο ασθενή αστάρια ή χρώματα κάνει πραγματικά τη διαφορά. Συμφωνώ απολύτως με τον Kwstas, αν πρέπει να πάρεις ένα και μοναδικά πράγμα άμεσα αυτό θα ήταν ένα αστάρι σε σπρέι, όπως το Mr. Hobby Surfacer 1500 κλπ.

Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που ΔΕΝ προτιμώ αυτά τα προϊόντα. Δεν τα εμπιστεύομαι
γιατί δεν γνωρίζω εάν θα ανασηκωθεί το χρώμα ή ο στόκος έστω με το παραμικρό μασ-
κάρισμα με ταινία. Πλένω πάντα ότι έχω να βάψω με υγρό πιάτων και ξεπλένω σχολαστκά.
Αφήνω να στεγνώσουν μέσα σε ένα κουτί και παρόλα αυτά, τελευταία μου δημιούργησε
προβλήματα το Motip που έχει σαν βάση laquer ( ίσως είναι η παρτίδα αλλά δεν το ξανα-
ρισκάρω ) πόσο μάλλον ένα ακρυλικό αστάρι. Στόκο τελευταία δουλεύω το Mr. White putty
που αραιώνεται και με υγρή κόλλα για δύσκολα σημεία.

Το θέμα με το σπρέι είναι οτι το φοβάμαι λίγο γιατι δεν το έχω δουλέψει ποτέ και λέω μην τα κάνω μαντάρα αλλά απο οτι φαίνεται θα πρέπει να το δουλέψω. Ωραία βγάζω το Vallejo και βάζω το  Mr. Hobby Surfacer 1500. Ότι άλλο είναι μου λέτε και ακολουθώ διότι δεν έχω ιδέα.

Ακόμη και για τα βερνίκια δηλαδή πάλι είναι καλύτερο το σπρέι απο το πινέλο;

Από το ακρυλικό αστάρι της Vallejo την έχουν πατήσει αρκετοί εδώ μέσα. Τα μο-
ντελιστικά αστάρια σε σπρέυ είναι self leveling, στρώνουν δηλ. ομοιόμορφα ακόμη
και εάν το παρακάνεις ( σε λογικά πλαίσια πάντα ). Ψεκάζουμε πάντα με short bursts
και από διάφορες γωνίες, δεν επιμένουμε σε ένα σημείο. Θα το καλύψουμε με το
επόμενο πέρασμα. Τα βερνίκια δεν στρώνουν εύκολα με το πινέλο και ίσως σου δη-
μιουργήσουν ασπρίλες. Γνώμη μου , πάρε έναν φθηνό αερογράφο και ένα μεταχειρ.
κομπρεσεράκι και μην πάρεις πράγματα που δεν σου χρειάζονται άμεσα. Σιγά σιγά
θα βρεις μόνος σου τις μεθόδους και τα υλικά.

ΥΓ. Νομίζω ότι το Vallejo ή το Ammo Titans σε συμφέρουν καλύτερα από το 1500,
καθώς είναι 400ml. Τα έχω δοκιμάσει και είναι εξαιρετικά.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 09:06:09 πμ »
Είδα ένα βίντεο που προτείνει να βάλεις μια μπίλια μέσα. Ισχύει ;
Iσχύει. Μερικές μάλιστα εταιρίες διαθέτουν σετ μεταλλικών μπιλλιών γιαυτήν την δουλειά. Αλλά θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους.
Αστάρι σε σπρέυ είναι πιό βολικό και επιπλέον στεγνώνει πιό γρήγορα. Οποιό και να διαλέξεις, θα κάνεις την δουλειά σου.

Το θέμα μου με τα Ελληνικά καταστήματα που βρήκα  είναι οτι δεν έχουν σε στόκ αυτά που ψάχνω .. έχει κανείς να προτείνει μαγαζιά ; Μέχρι στιγμής αυτό που έχω βρει και έχει μπόλικο πράμα είναι το fasmamodels.gr
Θα πρέπει να ψάχνεις κάτι πολύ συγκεκριμένο...Τί είναι αυτό που ψάχνεις??

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 12:19:03 πμ »
Γνώμη μου , πάρε έναν φθηνό αερογράφο και ένα μεταχειρ.
κομπρεσεράκι και μην πάρεις πράγματα που δεν σου χρειάζονται άμεσα. Σιγά σιγά
θα βρεις μόνος σου τις μεθόδους και τα υλικά.

ΥΓ. Νομίζω ότι το Vallejo ή το Ammo Titans σε συμφέρουν καλύτερα από το 1500,
καθώς είναι 400ml. Τα έχω δοκιμάσει και είναι εξαιρετικά.
Ammo titans μπήκε στην θέση του Vallejo. Τσεκ
Για βερνίκι σε σπρέι;

Μήπως μπορείς να με κατευθύνεις σε κάποιο ιστότοπο για μεταχειρισμένο κομπρεσεράκι;

Iσχύει. Μερικές μάλιστα εταιρίες διαθέτουν σετ μεταλλικών μπιλλιών γιαυτήν την δουλειά. Αλλά θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους.
Αστάρι σε σπρέυ είναι πιό βολικό και επιπλέον στεγνώνει πιό γρήγορα. Οποιό και να διαλέξεις, θα κάνεις την δουλειά σου.
Θα πρέπει να ψάχνεις κάτι πολύ συγκεκριμένο...Τί είναι αυτό που ψάχνεις??

Δεν έβρισκα κάποια χρώματα και βασικά εργαλεία . Για παράδειγμα όταν έβρισκα επιφάνεια κοπής δεν είχε ας πούμε κόφτι. Ένα κατάστημα ας πούμε είχε Ammo Mig το άλλο δεν είχε καθόλου ή δεν υπήρχαν σε στόκ. Οκ την βρήκα την άκρη τελικά και έκανα παραγγελίες απο 3 καταστήματα (fasmamodels, RCmaster, hobbyland , supper-hobby) 
When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 09:17:05 πμ »
Kαταλαβαίνω την ζέση σου να ετοιμάσεις ένα σωστό μοντελιστικό πάγκο, όπως όμως πολύ σοφά το έθεσε ο Κώστας, δεν χρειάζεται να βιάζεσαι και να ξοδεύεσαι.
Καλύτερα να αγοράζεις ένα-ένα οτι χρειάζεσαι την στιγμή που το χρειάζεσαι, θα σου βγεί τελικά φθηνότερα. Ασε που θα διαπιστώσεις οτι  όλα τα υλικά και τα εργαλεία
 είναι λίγο πολύ παρόμοια
 ::director:: ::director::
Για μερικά πράγματα όμως, ψωνίζει κανείς φθηνά όταν ψωνίζει ακριβά.
Κομπρεσερ καινούριο, με εγγύηση και δεξαμενή αέρα και από ελληνικό κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 07:29:27 μμ »
Μήπως μπορείς να με κατευθύνεις σε κάποιο ιστότοπο για μεταχειρισμένο κομπρεσεράκι;

Εννοούσα από κάποια αγγελία από κάποιο συνάδελφο, είτε εδώ μέσα, είτε αλλού.
Και εννοείται ότι τα καινούργια είναι προτιμότερα όπως είπε και ο Γιάννος. Το θέμα
του αερογράφου το έθεσα , γιατί σε βάθος χρόνου τα χρώματα και τα βερνίκια σε
σπρέυ θα σου βγουν ακριβότερα. Ξεκίνα με ένα κιτ, πάρε τα βασικά για να ολοκληρωθεί
και ό,τι χρειαστεί μετέπειτα το βλέπεις. Μην μπλέκεις με πολλά μαζί που μπορεί να σε
αποθαρύνουν στο τέλος. Επίσης να επισημάνω ότι τα ακρυλικά τύπου Tamiya - Mr Hobby
 - ΑΚ real Colors είναι πιο φιλικά στο χρήστη αερογράφου από τα ακρυλικά νερού
( Vallejo - AK - Ammo ). Δηλ. με λίγη εμπειρία μπορείς να βγάλεις ένα καλό αποτέλεσμα. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος tripialos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 04:51:37 μμ »
Έτοιμος !! Το ΣΚ έχει δουλειά  :lol: :) :D


When you have a hammer everything starts looks like a nail...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 05:14:41 μμ »
Καλή αρχή! Μια χαρά σε βλέπω!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 06, 2021, 08:01:40 μμ »
Ωραιοςςς!!

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 12:32:47 μμ »
Κομπλέ ο πάγκος βλέπω!!!  :wink:
Άντε, καλή αρχή.  ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 26, 2021, 03:49:14 μμ »

Από το ακρυλικό αστάρι της Vallejo την έχουν πατήσει αρκετοί εδώ μέσα. Τα μο-
ντελιστικά αστάρια σε σπρέυ είναι self leveling, στρώνουν δηλ. ομοιόμορφα ακόμη
και εάν το παρακάνεις ( σε λογικά πλαίσια πάντα ). Ψεκάζουμε πάντα με short bursts
και από διάφορες γωνίες, δεν επιμένουμε σε ένα σημείο. Θα το καλύψουμε με το
επόμενο πέρασμα. Τα βερνίκια δεν στρώνουν εύκολα με το πινέλο και ίσως σου δη-
μιουργήσουν ασπρίλες. Γνώμη μου , πάρε έναν φθηνό αερογράφο και ένα μεταχειρ.
κομπρεσεράκι και μην πάρεις πράγματα που δεν σου χρειάζονται άμεσα. Σιγά σιγά
θα βρεις μόνος σου τις μεθόδους και τα υλικά.

ΥΓ. Νομίζω ότι το Vallejo ή το Ammo Titans σε συμφέρουν καλύτερα από το 1500,
καθώς είναι 400ml. Τα έχω δοκιμάσει και είναι εξαιρετικά.

Τα Vallejo σε Spray δεν ειναι όμως αστάρια (ή χρησιμοποιούνται και για αυτή τη δουλειά);

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 26, 2021, 04:21:08 μμ »
Τα Vallejo σε Spray δεν ειναι όμως αστάρια (ή χρησιμοποιούνται και για αυτή τη δουλειά);
Εννοούμε αυτά


Αποσυνδεδεμένος nandrou

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • modelclub.gr
Απ: Επιστροφή μετά απο 20 χρόνια - Ερωτήσεις εργαλείων
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 26, 2021, 04:41:09 μμ »
Εννοούμε αυτά


Παραδόξως δε τα βλέπω στο site τους εχει μονο αυτο https://acrylicosvallejo.com/en/product/uncategorized/white-primer-28010/

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ

Tags: