Αποστολέας Θέμα: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy  (Αναγνώστηκε 3163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« στις: Ιανουάριος 10, 2021, 09:32:31 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και προκοπή αλλά και μοντελιστική δημιουργικότητα!  :D
Τον περασμένο Νοέμβριο, τελειώνοντας τον Texan, έπιασα κατευθείαν το επόμενο μοντελάκι που ήταν το Α-10Α Thunderbolt II της Academy στην αγαπημένη μου 1/72. Το γενικότερο σχέδιο είναι να κάνω μια ομάδα μοντέλων (2-3 το πολύ) με κοινό στοιχείο την εγγύς υποστήριξη ή αλλιώς Close Air Support. Το Α-10 θα είναι το πρώτο μέλος της ομάδας για την USAF, το Α-1Η θα είναι το δεύτερο για τον USN και μένει άλλο ένα για τους USMC, ίσως ένα AV-8B. Τέλος πάντων, ας ολοκληρωθεί αυτό με το καλό και βλέπουμε για τα άλλα... :roll:
Πάμε λοιπόν στο αγριογούρουνο της Academy. Όταν το αγόρασα μου είχε φανεί τρελή ευκαιρία. Κόστισε μόλις 12€, με χαραγμέμη γράμμωση, ωραία λεπτομέρεια και γενικά ελκιστική παρουσίαση. Από τα πρώτα στάδια της κατασκευής όμως, η εικόνα αυτή γκρεμίστηκε εντελώς από την φρικτή εφαρμογή του μοντέλου. Σχεδόν κάθε τμήμα που έχω κολλήσει μέχρι τώρα εμφάνισε κενό ή σκαλοπάτι ή κενό και σκελοπάτι!  :evil:
Φύλα πλαστικού, στόκος, logo, κλπ επιστρατεύθηκαν για να κλείσουν τα κενά και πολύ, πολύ τρίψιμο για να εξομαλυνθούν τα σκαλοπάτια.
Η λεπτομέρεια στο κόκπιτ και τις φωλιές του ΣΠ είναι πολύ απλοϊκή. Αρχικά είχα σκεφτεί να το κάνω όπως το δίνει η εταιρεία, δηλαδή χωρίς καμιά επιπλέον λεπτομέρεια, μέχρι που διαπίστωσα ότι στις φωλιές δεν λείπει απλά η λεπτομέρεια αλλά υπάρχουν λάθη, κυρίως στην μπροστινή που δίνεται σαν ένας ενιαίος βαθύς θάλαμος. Έτσι μπήκα στη διαδικασία να προσθέσω κάποια λεπτομέρεια ώστε να φαίνεται τουλάχιστον πιο σωστό. Τα σημεία παρέμβασης ήταν κυρίως οι μπροστά και πίσω φωλιές του ΣΠ και το κάθισμα. Στο κόκπιτ περιορίστηκα στην προσθήκη πλάτης και κάποιας λεπτομέρειας πίσω από το κάθισμα που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη.
Εδώ φαίνονται οι φωλιές του ΣΠ. Η περισσότερη δουλειά έγινε στην μπροστινή με την προσθήκη του πίσω διαμερίσματος, των αντίβαρων, καλωδίωσης και νευρώσεων στον βαθμό όμως που απλά να φαίνεται γεμάτο.  Βάφτηκαν πρώτα με μαύρο και στη συνέχεια με λευκό της ΑΚ. Επίσης πρόσθεσα αρκετό βάρος ώστε να αποφύγω τις ανεπιθύμητες σούζες...




Λίγη δουλίτσα και στο κάθισμα του κιτ που ίσως τελικά δεν είναι και τόσο κακό αν του δωθεί λίγη αγάπη... ::love7::




Για τον πίνακα οργάνων και τις πλαϊνές κονσόλες χρησιμοποίησα τις χαλκομανίες του κιτ. Πρώτα χάραξα τις πλαϊνές κονσόλες κονσόλες για να κάνω τα πάνελ των οργάνων λόγο πιο διακριτά αλλά δεν έκανε τελικά καμιά διαφορά... Στο κόκπιτ προστέθηκε μόνο η πλάτη και βάφτηκε πρώτα μαύρο και μετά με το Hu140. 



Ετοιμάστηκαν και τα σκέλη με την προσθήκη λίγης καλωδίωσης, έτσι για το μπούγιο...




Στο σημείο πίσω από το κάθισμα, εκεί που βρίσκεται ο μηχανισμός της καλύπτρας, προστέθηκε λίγη λεπτομέρεια χρησιμοποιώντας αυτοκόλλητο αλουμινόφυλλο. Επίσης άνοιξα 2 τετράγωνες μικρές τρύπες σύμφωνα με το φωτογραφικό υλικό που βρήκα.
 


Αυτά για την ώρα. Προσεχώς η συνέχεια.  :)

 ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 10:08:20 μμ »
Θελω να πανηγυρισω...
... χωρις να ξερω ακριβως τον λογο.


Ε, γιατρέ  μου??
 :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2021, 10:16:15 μμ »
Θελω να πανηγυρισω...
... χωρις να ξερω ακριβως τον λογο.


Ε, γιατρέ  μου??
 :mrgreen:

Δεν είναι κάτι σοβαρό! Θα παίρνεις το πράσινο χαπάκι το πρωί, το κόκκινο το μεσημέρι και το μωβ το βράδυ... :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 11:38:31 πμ »
Ωραία η δουλειά μέχρι τώρα Παναγιώτη,προσωπικά είναι απο τα αγαπημενα μου αεροσκάφη,τι παραλλαγή σκέφτεσαι να του κάνεις??

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 12:48:53 μμ »
Ωραία η δουλειά μέχρι τώρα Παναγιώτη,προσωπικά είναι απο τα αγαπημενα μου αεροσκάφη,τι παραλλαγή σκέφτεσαι να του κάνεις??

Στάθη σ' ευχαριστώ πολύ. Είναι ίσως από τα ασχημότερα αεροσκάφη που έχουν βγει αλλά και από τα πιο αγαπητά, ιδίως στους στρατιώτες που υποστηρίζει! :wink:
Η παραλλαγή θα είναι αυτή:


Δεν έχω σκοπό να αγοράσω άλλα decals οπότε θα χρησημοποιήσω αυτά του κιτ. Ελπίζω να μου βλει σε καλό γιατί αυτό που είδα στα σήματα του πιλοτηρίου δεν μου πολυάρεσε... :roll:

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 03:10:03 μμ »
Συνέχεια με τον οπλισμό. Δίνει 12 βόμβες MK82, 2 κατευθυνόμενες βόμβες που μάλλον είναι GBU-10 (δεν τις ξεχωρίζω και πολύ καλά), 6 AGM-65 (δεν ξέρω έκδοση) και 2 βόμβες μάλλον Mk84. Σε αυτά πρόσθεσα ένα ατρακτίδιο AL/ANQ-184 από το σετ VII της Hasegawa και 2 AIM-9L προερχόμενοι από το στοκ διάφορων όλπων που κρατάω. Το πρόβλημα είναι ότι το κιτ δεν δίνει φορέα για τους Sidewinder και θα πρέπει να φτιάξω μόνος μου αν θέλω να τους φορτώσω. Για την ώρα πάντως ετοίμασα τον οπλισμό. Αν έχω όρεξη μπορεί να το προσπαθήσω.  :roll:
Μαζί με τον οπλισμό ετοίμασα και τους τροχούς...


Το πυροβόλο, δηλαδή η άκρη του πυροβόλου, δίνεται από το κιτ σε 2 κομμάτια. Ένα είναι ο διάτρητος σωλήνας και ένα είναι οι άκρες από τις κάνες. Το πρώτο αν και προσπάθησα να το δουλέψω για να φανεί λίγο καλύτερο, δεν τα κατάφερα και μου διαλύθηκε στα χέρια (το λέπτυνα αρκετά). Έτσι έκανε νέο από κομμάτι πλαισίου κατάλληλου διαμετρήματος. Σε αυτό κόλλησα και τις κάνες (αφού τις τρύπησα) και στη συνέχεια βάψιμο με μαύρο και gun metal.



Συνεχίζεται λίαν συντόμως... ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:20:45 μμ »
Ο καλός μου μακρινός φίλος μοντελάρει ακατάπαυστα τολμώ να ομολογήσω!!!
Αγαπημένο αεροσκάφος το Α-10!!!
Καλή συνέχεια!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Θέλω κάποια στιγμή να μου ξεκινήσεις και ένα Harrier...
 :wink: :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος Scrat

  • Kakalos
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 171
  • Τόπος: Road to nowhere, leads to me!
  • Καμικάζι αγάπη μου
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 08:18:15 μμ »
Ωραίος εως τώρα.
Δεν ήξερα πως το academy έχει  λεπτομερές πυροβόλο και  λεπτομέρεια σε κοκπιτ ή κάθισμα. Μόνο τον πολύ οπλισμό θυμάμαι και το ογκώδες σχήμα του, για 72αρι. Μιλάω για ένα epic fail  που  έχω μισοφτιαγμένο, καιρό πριν :roll:
Αναμένουμε τη βαφή και  το τι γκρίζες αποχρώσεις θα του κάνεις!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 46
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 10:44:07 μμ »
Πολύ ωραία. Έχεις κοτσια που το παλεύεις. Το έχω φτιάξει παλαιότερα και, όπως εσείς είχα εντυπωσιαστεί από την χαραγμένη γράμμωση και την καλή τιμή.
Από λάθος του είχα προσαρμόσει ένα βελτιωτικό ρητίνης για πλήρες κόκπιτ και τον μηχανισμο-διαμερισμα του Vulcan.
Λέω από λάθος γιατί το βελτιωτικό ήταν για το κιτ της ιταλερι...
Οι χαλκομανιες είναι απλά για πέταμα, μην χάσεις τον χρόνο σου μαζί τους....
Καλή συνέχεια!
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 12:19:59 μμ »
Ο καλός μου μακρινός φίλος μοντελάρει ακατάπαυστα τολμώ να ομολογήσω!!!
Αγαπημένο αεροσκάφος το Α-10!!!
Καλή συνέχεια!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Θέλω κάποια στιγμή να μου ξεκινήσεις και ένα Harrier...
 :wink: :wink: :wink:

Φάνη είναι διασταύρωση αεροπλάνου με άρμα, ίσως γι' αυτό... :mrgreen:
Το Harrier (USMC) είναι στα πλάνα αδελφέ! ::thumbleft::

Ωραίος εως τώρα.
Δεν ήξερα πως το academy έχει  λεπτομερές πυροβόλο και  λεπτομέρεια σε κοκπιτ ή κάθισμα. Μόνο τον πολύ οπλισμό θυμάμαι και το ογκώδες σχήμα του, για 72αρι. Μιλάω για ένα epic fail  που  έχω μισοφτιαγμένο, καιρό πριν :roll:
Αναμένουμε τη βαφή και  το τι γκρίζες αποχρώσεις θα του κάνεις!!!!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ! Το Academy δεν δίνει τίποτα από τα παραπάνω. Μόνο ωραία γράμμωση, πολύ ωραία για την ακρίβεια!

Πολύ ωραία. Έχεις κοτσια που το παλεύεις. Το έχω φτιάξει παλαιότερα και, όπως εσείς είχα εντυπωσιαστεί από την χαραγμένη γράμμωση και την καλή τιμή.
Από λάθος του είχα προσαρμόσει ένα βελτιωτικό ρητίνης για πλήρες κόκπιτ και τον μηχανισμο-διαμερισμα του Vulcan.
Λέω από λάθος γιατί το βελτιωτικό ήταν για το κιτ της ιταλερι...
Οι χαλκομανιες είναι απλά για πέταμα, μην χάσεις τον χρόνο σου μαζί τους....
Καλή συνέχεια!

Σ' ευχαριστώ! ::thumbleft:: Το βελτιωτικό εφάρμωσε καλά; Από εικόνες των δύο μοντέλων μου φαίνονται αρκετά κοντά σε διαστάσεις και δομή κομματιών. Όσο για τις χαλκομανίες για την ώρα είναι μονόδρομος αυτές του κιτ. Μου φάνηκαν πολύ σκληρές, τουλάχιστον αυτές του κόκπιτ. Τι να πω, ελπίζω να βοηθήσει λίγο και η χημεία για να μαλακώσουν και να κάτσουν σωστά. Περισσότερο με προβληματίζει το στόμα στο ρύγχος... :roll:

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2021, 10:30:37 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα! Τα νεότερα από την κατασκευή του "Hog" έχουν ως εξής.
Στο πίσω και κάτω τμήμα της ατράκτου άνοιξα τρύπες και από πίσω κόλλησα το πιο λεπτό τούλι που μπόρεσα να βρω. Δεν είναι τυχαίο ότι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι όταν βλέπω μπομπονιέρα είναι αν είναι αρκετά πυκνή η πλέξη στο τούλι για την 1/72... ::parbrud:: :mrgreen: Στη συνέχεια ψάκασα μαύρο μέσα-έξω πριν κολλήσω το τμήμα με τους κινητήρες και κλείσει το σημείο αυτό.



Τα τμήματα του κινητήρα ψεκαστήκαν επίσης με μαύρο και στη συνέχεια οι εξαγωγές βάφτηκαν με μείγμα ασημί/gun metal και το εσωτερικό των θαλάμων του κινητήρα με gull grey. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό χρώμα μιας και δεν μπόρεσα να βρω αρκετά κατατοπιστικές φωτογραφίες από το σημείο αυτό. Στην φώτο παρακάτω φαίνονται τα δύο μέρη πριν πέσει το γκρι (κόκκινος κύκλος) και οι εξαγωγές του κινητήρα (πράσινος κύκλος).



Το πιο δύσκολο όμως ήταν η κόλληση των δύο μισών των κινητήρων. :evil: Η εφαρμογή στο σημείο αυτό ήταν απλά τραγική! Αποφάσισα να κολλήσω πρώτα τις εξαγωγές και ύστερα να κλείσω τα δύο μισά. Αυτό (εν γνώση μου) περιόρισε πολύ τον χώρο στο εσωτερικό για να μπορέσω να στοκάρω την ένωση που είναι αρκετά ορατή όπως είναι τώρα. Εξωτερικά στοκαρίστικαν και τρίφτηκαν. Επίσης κόλλησα και τα μπροστινά τμήματα με τις τουρμίνες αφού βάφτηκαν ασημί/gun metal.



Στη συνέχεια κόλλησα τις πτέρυγες. Το πάνω και κάτω τμήμα είχε μέτρια εφαρμογή με αρκετά μεγάλα και ασύμμετρα κενά στα φλαπς. Η πτέρυγα με την άτρακτο στην κοιλιά, δημιουργούσε ένα μεγάλο σκαλοπάτι όπως και στην πάνω πλευρά των ριζών των πτερύγων, στην ένωση με την άτρακτο. Κλασικά, στοκάρισμα, τρίψιμο και ξανά στοκάρισμα, κλπ. Σε κάποια σημεία χρειάστηκε να μπει κυανοακρυλική για να κλείσουν τα κενά. 




Οι εκτοξευτές chaff/flares στα ακροπτέρυγα ήταν μάλλον εκτός πραγματικότητας και έτσι αφαιρέθηκαν εντελώς όπως φαίνεται στις πάνω φωτογραφίες. Προσπάθησα να φτιάξω νέους εκτοξευτές από φύλλο πλαστικού.



Επιτέλους ήρθε η στιγμή της τοποθέτησης του κόκπιτ/μπροστινού ΣΠ που κουμπώνει μπροστά. Στη συνέχεια έκλεισε το σημείο με τα υπόλοιπα κομμάτια του ρύγχους. Καμία έκπληξη κι εδώ. Από εφαρμογή...   ::eusa_wall::


 
Στόκος και τρίψιμο, η καλύτερη συνταγή για τις περιπτώσεις αυτές. :wink: Παράλληλα πρόσθεσα κάποιες λεπτομέρειες στο πίσω τμήμα και τα πλαϊνά του κόκπιτ. 




Τελικά το πήρα απόφαση και είπα να φτιάξω φορέα για τους AIM-9L που τελικά θα του φορτώσω.
Ένα πρόχειρο σχέδιο με τις διαστάσεις στην 1/72...

...τα υλικά μου...

...και το αποτέλεσμα.


Τέλος, τοποθέτησα τα κάθετα σταθερά και τους περισσότερους φορείς (οι 2 με τους AGM-65 θα τοποθετηθούν μετά το βάψιμο και ο κεντρικός θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη).


Κάπου εδώ τα κοπίδια και οι λίμες θα σωπάσουν και το λόγο αναμένεται να πάρει ο αερογράφος, μιας και ήρθε η ώρα για το βάψιμο! ::eusa_dance::
Άντε να δούμε πότε θα γίνει αυτό...
Αυτά λοιπόν για την ώρα! Αναμένω σχόλια, συμβουλές, εντυπώσεις!!! ::sprechende_015::

 ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 10:13:23 πμ »
Ασταμάτητος και εξαιρετικός!!!
Καλά βαψίματα.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 04:14:29 μμ »
Παναγιώτη  να πω την πικρή μου αλήθεια δεν περίμενα το academy να έχει τόσα θέματα
πάντως η δουλεία και η λεπτομέρεια που έχεις κάνει μέχρι τώρα το έχουν πάει σε άλλο
επίπεδο. Αναμένω την συνέχεια ::salut:: 

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 10:58:41 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα! Τα νεότερα από την κατασκευή του "Hog" έχουν ως εξής.
Στο πίσω και κάτω τμήμα της ατράκτου άνοιξα τρύπες και από πίσω κόλλησα το πιο λεπτό τούλι που μπόρεσα να βρω. Δεν είναι τυχαίο ότι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι όταν βλέπω μπομπονιέρα είναι αν είναι αρκετά πυκνή η πλέξη στο τούλι για την 1/72... ::parbrud:: :mrgreen: Στη συνέχεια ψάκασα μαύρο μέσα-έξω πριν κολλήσω το τμήμα με τους κινητήρες και κλείσει το σημείο αυτό.



Τα τμήματα του κινητήρα ψεκαστήκαν επίσης με μαύρο και στη συνέχεια οι εξαγωγές βάφτηκαν με μείγμα ασημί/gun metal και το εσωτερικό των θαλάμων του κινητήρα με gull grey. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό χρώμα μιας και δεν μπόρεσα να βρω αρκετά κατατοπιστικές φωτογραφίες από το σημείο αυτό. Στην φώτο παρακάτω φαίνονται τα δύο μέρη πριν πέσει το γκρι (κόκκινος κύκλος) και οι εξαγωγές του κινητήρα (πράσινος κύκλος).



Το πιο δύσκολο όμως ήταν η κόλληση των δύο μισών των κινητήρων. :evil: Η εφαρμογή στο σημείο αυτό ήταν απλά τραγική! Αποφάσισα να κολλήσω πρώτα τις εξαγωγές και ύστερα να κλείσω τα δύο μισά. Αυτό (εν γνώση μου) περιόρισε πολύ τον χώρο στο εσωτερικό για να μπορέσω να στοκάρω την ένωση που είναι αρκετά ορατή όπως είναι τώρα. Εξωτερικά στοκαρίστικαν και τρίφτηκαν. Επίσης κόλλησα και τα μπροστινά τμήματα με τις τουρμίνες αφού βάφτηκαν ασημί/gun metal.



Στη συνέχεια κόλλησα τις πτέρυγες. Το πάνω και κάτω τμήμα είχε μέτρια εφαρμογή με αρκετά μεγάλα και ασύμμετρα κενά στα φλαπς. Η πτέρυγα με την άτρακτο στην κοιλιά, δημιουργούσε ένα μεγάλο σκαλοπάτι όπως και στην πάνω πλευρά των ριζών των πτερύγων, στην ένωση με την άτρακτο. Κλασικά, στοκάρισμα, τρίψιμο και ξανά στοκάρισμα, κλπ. Σε κάποια σημεία χρειάστηκε να μπει κυανοακρυλική για να κλείσουν τα κενά. 




Οι εκτοξευτές chaff/flares στα ακροπτέρυγα ήταν μάλλον εκτός πραγματικότητας και έτσι αφαιρέθηκαν εντελώς όπως φαίνεται στις πάνω φωτογραφίες. Προσπάθησα να φτιάξω νέους εκτοξευτές από φύλλο πλαστικού.



Επιτέλους ήρθε η στιγμή της τοποθέτησης του κόκπιτ/μπροστινού ΣΠ που κουμπώνει μπροστά. Στη συνέχεια έκλεισε το σημείο με τα υπόλοιπα κομμάτια του ρύγχους. Καμία έκπληξη κι εδώ. Από εφαρμογή...   ::eusa_wall::


 
Στόκος και τρίψιμο, η καλύτερη συνταγή για τις περιπτώσεις αυτές. :wink: Παράλληλα πρόσθεσα κάποιες λεπτομέρειες στο πίσω τμήμα και τα πλαϊνά του κόκπιτ. 




Τελικά το πήρα απόφαση και είπα να φτιάξω φορέα για τους AIM-9L που τελικά θα του φορτώσω.
Ένα πρόχειρο σχέδιο με τις διαστάσεις στην 1/72...

...τα υλικά μου...

...και το αποτέλεσμα.


Τέλος, τοποθέτησα τα κάθετα σταθερά και τους περισσότερους φορείς (οι 2 με τους AGM-65 θα τοποθετηθούν μετά το βάψιμο και ο κεντρικός θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη).


Κάπου εδώ τα κοπίδια και οι λίμες θα σωπάσουν και το λόγο αναμένεται να πάρει ο αερογράφος, μιας και ήρθε η ώρα για το βάψιμο! ::eusa_dance::
Άντε να δούμε πότε θα γίνει αυτό...
Αυτά λοιπόν για την ώρα! Αναμένω σχόλια, συμβουλές, εντυπώσεις!!! ::sprechende_015::

 ::keep_mod::
Με το τούλι τι ακριβώς θες να αποδώσεις; Δεν το έχω συναντήσει ποτέ ξανά...

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 46
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 09:53:08 πμ »
Σ' ευχαριστώ! ::thumbleft:: Το βελτιωτικό εφάρμωσε καλά; Από εικόνες των δύο μοντέλων μου φαίνονται αρκετά κοντά σε διαστάσεις και δομή κομματιών. Όσο για τις χαλκομανίες για την ώρα είναι μονόδρομος αυτές του κιτ. Μου φάνηκαν πολύ σκληρές, τουλάχιστον αυτές του κόκπιτ. Τι να πω, ελπίζω να βοηθήσει λίγο και η χημεία για να μαλακώσουν και να κάτσουν σωστά. Περισσότερο με προβληματίζει το στόμα στο ρύγχος... :roll:
[/quote]
Με αρκετά τριψιματα εφάρμοσε. Όσο για τις χαλκομανιες, δεν με βοήθησε ούτε η χημεία....το στόμα που ήθελα να βάλω όπως και εσύ δεν ακολουθούσε με τίποτα το σχήμα της μύτης, έτσι έκανα τη δεύτερη επιλογή με το κεφάλι του λύκου στους κινητήρες.
Πολλά συγχαρητήρια που το δουλεύεις με πάθος και πιστεύω θα σου βγάλει ένα όμορφο αποτέλεσμα!
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 12:05:44 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια.
Λευτέρη το τούλι είναι για την αναπαράσταση της σίτας που υπάρχει στις τρύπες αυτές.
Εδώ φαίνεται σε φωτό από walkaround στο site του ARC στο παρακάτω link: http://www.arcair.com/awa01/801-900/awa868-A-10-Deters/00.shtm



Δε λέω βέβαια ότι το αποτέλεσμα μοιάζει με τη φωτό αλλά ήθελα απλά να μπει κάτι που είναι όσο γίνεται εντός κλίμακας (από τα διαθέσιμα υλικά που έχω στο εργαστήριό μου)!

Και πάλι σας ευχαριστώ! ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 12:09:16 μμ »

...το στόμα που ήθελα να βάλω όπως και εσύ δεν ακολουθούσε με τίποτα το σχήμα της μύτης...


Λες να το πάω για βαφτό; ::noidea::

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 10:19:01 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Ένα μικρό update πριν τα μπογιατίσματα!!! :mrgreen:

Έγιναν λίγες καλλωπιστικές εργασίες στο μοντέλο με την προσθήκη των αισθητήρων και φώτων στην ουρά, στο ρύγχος, στα κάθετα σταθερά και στα ακροπτέρυγα. Επίσης δούλεψα λίγο τον μεσαίο κοιλιακό φορέα που δεν θα έχει φορτίο και θα φαίνεται.

 


Αυτά λοιπόν. Πριν το βαφείο θα προσθέσω στα σημεία που μπαίνουν τα formation lights (που είναι πολλά) κομματάκια αυτοκόλλητου αλουμινόφυλλου για να αποδοθεί αυτό το ανάγλυφο εφέ και πάνω τους θα μπουν τα decals.


Καλή εβδομάδα σε όλους! ::salut::
 ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 11:07:52 πμ »
Παναγιώτη πάρα πολύ όμορφη δουλειά εως τώρα!! Και με αρκετές λεπτομέρειες!!
Καλύ συνέχεια εύχομαι!!  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 01:00:42 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ Νώντα, να 'σαι καλά!!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 04:39:18 μμ »
Εξαιρετική δουλειά Παναγιώτη! ::salut::

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2021, 04:56:55 μμ »
Εξαιρετική δουλειά Παναγιώτη! ::salut::

Σ’ ευχαριστώ πολύ.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 10:54:38 πμ »
Πολύ καλή δουλειά Παναγιώτη, το «δάμασες» το μοντέλο! Το είχα φτιάξει κι εγώ στο παρελθόν και όντως, η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ καλή ενώ στη συνέχεια η εφρμογή του απογοητευτική. Καλά βαψίματα!

Αποσυνδεδεμένος LEFTERIS1979

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 204
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 04:44:39 μμ »
Πολλές προσθήκες. Ένα ωραίο βάψιμο εκκρεμεί για να δέσει. Από φθορές τι έχεις κατά νου; Σίγουρα το πυροβόλο καπνίζει πολύ την άτρακτο.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: A-10A Thunderbolt II 1/72 Academy
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2021, 07:46:53 μμ »
Πολύ καλή δουλειά Παναγιώτη, το «δάμασες» το μοντέλο! Το είχα φτιάξει κι εγώ στο παρελθόν και όντως, η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ καλή ενώ στη συνέχεια η εφρμογή του απογοητευτική. Καλά βαψίματα!

Σάκη σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Πράγματι η κατασκευή αυτού του κιτ δημιουργεί ανάμεικτα συναισθήματα.

Πολλές προσθήκες. Ένα ωραίο βάψιμο εκκρεμεί για να δέσει. Από φθορές τι έχεις κατά νου; Σίγουρα το πυροβόλο καπνίζει πολύ την άτρακτο.

Λευτέρη σ' ευχαριστώ! Από φθορές σκέφτομαι κυρίως στην κοιλιά και στο κάτω μέρος των κινητήρων. Δεν θα το παρακάνω όμως γιατί θεωρώ πως οι έντονες φθορές είναι ιδιαίτερα απαιτητικές σε τεχνική για να μην δείχνουν μια απλή μουτζούρα (ειδικά σε τόσο μικρή κλίμακα). Επειδή λοιπόν δεν θεωρώ ότι μπορώ να αποδώσω σωστά τόσο έντονες καπνιές, λέω να κρατήσω χαμηλά τη μπάλα... :lol:

Δες τι εννοώ απαιτητικές έντονες καπνιές.

Tags: