Αποστολέας Θέμα: Νέος στο χώρο, γνώμη για Ατμομηχανή Bachmann  (Αναγνώστηκε 1362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kallikratis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • modelclub.gr
Νέος στο χώρο, γνώμη για Ατμομηχανή Bachmann
« στις: Νοέμβριος 03, 2020, 05:59:17 μμ »
Καλησπέρα σας. Νέος στο χώρο, αρχάριος ακόμα αναζητώ λεπτομέριες να ενώσω τις τελείες. Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα σετ το οποίο την περίοδο των εορτών θέλω να το στολίζω στο σαλόνι και μετέπειτα να το τοποθετώ στην αποθήκη μου όπου έχω αρκετό χώρο να το χαίρομαι όλο το χρόνο. Ως εκ τούτου θέλω να το τοποθετήσω σε αρκετές ράγες στο πάτωμα, να καλύπτουν μια επιφάνεια γύρω στα 20 τμ. Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι συλλέκτες έχουν κλίμακα HO. Εμένα μου φαίνεται λίγο μικρή. Η αμέσως επόμενη είναι η S? Κυκλοφορεί στην Ελλάδα? Έχω καταλήξει ότι θέλω να είναι ψηφιακό, DC δηλαδή φαντάζομαι, χώρις να έχω πείρα σε ηλεκτρολογικά αλλά αυτό πρέπει να είναι. Τώρα η μηχανή που μου αρέσει είναι μια Bachmann 52403 Berkshire 2-8-4 Steam Pere Marquette την οποία όμως τη βρίσκω σε HO μονο. Για δώστε μου τα φώτα σας και τι άλλο πρέπει να προσέξω. Επίσης θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιο ζήτημα ασφάλειας για τα παιδιά και τα κατοικίδια εξαιτίας του ρεύματος. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, εύχομαι από την κουβέντα να βρούμε πολλά να πούμε!  ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: Νέος στο χώρο, γνώμη για Ατμομηχανή Bachmann
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2020, 10:39:18 μμ »
Καλησπέρα,

Για μεγάλη κλίμακα (0 και πάνω) και ψηφιακό θα πρέπει να προβλέψεις αρκετό BUDJET (πολλές χιλιάδες ευρώ) αν μιλάμε για μοντέλα και όχι για παιχνίδια.

Ίσως για αρχή αλλά χωρίς ψηφιακά καλούδια να κοιτούσες μικρά σετ της LGB (πολύ πιο χορταστική από την Halb Null H0 κλίμακα, ήτοι 1:22.5) γύρω στα 400 ευρώ:

https://www.marklin.gr/index.php?route=product/manufacturer/info&manufacturer_id=31#/%CF%83%CE%B5%CF%84-%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BC%CF%8E%CE%BD-c96/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=16

Μπορείς να αγοράσεις και σετ γραμμών και διασταυρώσεων για επέκταση του αρχικού μικρού βρόχου.
 ::salut::

Tags: