Αποστολέας Θέμα: Nemesis Bust - Resident Evil  (Αναγνώστηκε 1756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 3dplasticfantasy

  • 3DPlasticFantasy
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Age: 31
  • Μάνος
Nemesis Bust - Resident Evil
« στις: Ιούλιος 28, 2020, 10:49:56 μμ »
Καλησπέρα, μετά από αρκετό καιρό είπα να σας δείξω κάποιο υλικό από το αγαλματίδιο που φτιάχνω το οποίο έχει 30εκ ύψος. Το πρόσωπο όπως και το υπόλοιπο σώμα το έχω φτιάξει 3D Printing Pen στο χέρι χρησιμοποιώντας πλαστικό PLA διάφορων χρωμάτων.




Όπως βλέπετε στις φωτογραφίες, το πλαστικό, το έχω λειάνει με κολλητήρι στους 220c βαθμούς, και το σκάλισα, έτριψα με πολυεργαλείο στην συνέχεια για να φύγουν τα ψεγάδια.
Το σαγόνι το έβαψα με αερογράφο για να του κάνω ένα ελαφρύ μαύρισμα πάνω από το κόκκινο πλαστικό.

Δεν είναι ολοκληρωμένο ακόμα θέλει λίγη δουλεία ακόμα προκειμένου να τελειώσει.

Επίσης ετοιμάζω ένα βίντεο με την διαδικασία κατασκευής, από υλικό 100+ ωρών που έχω γυρίσει όποτε θα πάρει λίγο χρόνο το μοντάρισμα.

Αμα θέλετε πείτε μου την γνώμη σας.
Θα επανέλθω σύντομα με νέα αποτελέσματα  ::keep_mod::
3D Models - Tutorials
Youtube: 3D Plastic Fantasy
Instagram: @3dplasticfantasy

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Nemesis Bust - Resident Evil
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2020, 10:40:45 μμ »
Έχεις ανεβάσει σε άλλο επίπεδο τη χρήση του 3d pen. Είναι εντυπωσιακή η λείανση που έχεις πετύχει με το κολλητήρι. Ανυπομονώ να δω το βίντεο.

Αποσυνδεδεμένος 3dplasticfantasy

  • 3DPlasticFantasy
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Age: 31
  • Μάνος
Απ: Nemesis Bust - Resident Evil
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2020, 11:48:59 μμ »
Έχεις ανεβάσει σε άλλο επίπεδο τη χρήση του 3d pen. Είναι εντυπωσιακή η λείανση που έχεις πετύχει με το κολλητήρι. Ανυπομονώ να δω το βίντεο.

Ευχαριστώ πολύ Κώστα, έπαιξε σημαντικό ρόλο βεβαία και το τρίψιμο με το dremel.

Λίγες λεπτομέρειες έχουν μείνει ακόμα, και κάποια σημεία που θέλουν βάψιμο με τον αερογράφο.
3D Models - Tutorials
Youtube: 3D Plastic Fantasy
Instagram: @3dplasticfantasy

Αποσυνδεδεμένος 3dplasticfantasy

  • 3DPlasticFantasy
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Age: 31
  • Μάνος
Απ: Nemesis Bust - Resident Evil
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 11:57:39 μμ »
Εκανα κάποιες προσθήκες (Αυτόκολλητα, wash, Φθορες κλπ)



Το μόνο που μένει είναι να περάσω κάποια shades και να του βάλω ενα βερνικι.

Τα χρώματα που χρησιμοποιήσα ήταν της model master (ακρύλικα) σε συνδιασμό με κάποια αλλα ζωγραφικής.
3D Models - Tutorials
Youtube: 3D Plastic Fantasy
Instagram: @3dplasticfantasy

Αποσυνδεδεμένος 3dplasticfantasy

  • 3DPlasticFantasy
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Age: 31
  • Μάνος
Απ: Nemesis Bust - Resident Evil
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 05:53:16 μμ »
Η φιγούρα επιτέλους έφτασε στο τέλος. Δυστυχώς έχασα αρκετό χρόνο διότι αναγκάστηκα να την ξαναβάψω καθως τα χρώματα της model master προκάλεσαν ξεφλούδισμα του χρώματος.



Επισυνάπτω και το βίντεο με την συνοπτική διαδικασία κατασκευής για οποιον ενδιαφέρεται να δει πως γίνεται.





3D Models - Tutorials
Youtube: 3D Plastic Fantasy
Instagram: @3dplasticfantasy

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Nemesis Bust - Resident Evil
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 09:12:02 μμ »
Δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Το βίντεο είναι άψογο τεχνικά και δείχνει πολύ καλά την τεχνική που χρησιμοποιείς.
Η ίδια η τεχνική σου είναι απίθανη! Δεν θα φανταζόμουν ότι μπορείς να πετύχεις τέτοια αποτελέσματα με 3d pen. Μάλλον πρέπει να το ξεθάψω από το συρτάρι που το καταχώνιασα για να το συνδυάσω και με το 3d printer. Από όσο είδα, δεν χρησιμοποίησες καθόλου στόκο, μόνο τρίψιμο και λιώσιμο με το κολλητήρι. Το PLA είναι λίγο άτιμο, δεν κολλάει τίποτα πάνω του εκτός βέβαια από το ίδιο. Όταν προσθέτεις PLA σε κομμάτια που έχεις κάνει και έχουν κρυώσει, κολλάει γερά;  Τι αστάρι χρησιμοποίησες, αν χρησιμοποίησες; Δεν ξέρω, για σκάλισμα φιγούρας μου φαίνεται πιο εύκολο και με καλύτερες δυνατότητες το σκάλισμα σε πηλούς και στόκους, αλλά σίγουρα η τεχνική σου είναι εντυπωσιακή.

Συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος 3dplasticfantasy

  • 3DPlasticFantasy
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Age: 31
  • Μάνος
Απ: Nemesis Bust - Resident Evil
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 11:01:28 μμ »
Δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Το βίντεο είναι άψογο τεχνικά και δείχνει πολύ καλά την τεχνική που χρησιμοποιείς.
Η ίδια η τεχνική σου είναι απίθανη! Δεν θα φανταζόμουν ότι μπορείς να πετύχεις τέτοια αποτελέσματα με 3d pen. Μάλλον πρέπει να το ξεθάψω από το συρτάρι που το καταχώνιασα για να το συνδυάσω και με το 3d printer. Από όσο είδα, δεν χρησιμοποίησες καθόλου στόκο, μόνο τρίψιμο και λιώσιμο με το κολλητήρι. Το PLA είναι λίγο άτιμο, δεν κολλάει τίποτα πάνω του εκτός βέβαια από το ίδιο. Όταν προσθέτεις PLA σε κομμάτια που έχεις κάνει και έχουν κρυώσει, κολλάει γερά;  Τι αστάρι χρησιμοποίησες, αν χρησιμοποίησες; Δεν ξέρω, για σκάλισμα φιγούρας μου φαίνεται πιο εύκολο και με καλύτερες δυνατότητες το σκάλισμα σε πηλούς και στόκους, αλλά σίγουρα η τεχνική σου είναι εντυπωσιακή.

Συγχαρητήρια!

Ευχαρίστω για τα καλά λόγια Κωστή. Τα κομμάτια κολλάνε γέρα αν τους κάνεις μια τρύπα και τα γεμίσεις αφου κρυώσουν για υψηλή αντοχή, και η κόλλα στιγμής πιάνει αλλα δεν άλλα δεν είναι για το τραβάς. Απο αστάρι έβαλα το mr surfacer 500 (σε μεγάλα κενά με πινέλο) και mr surfacer 1000 (αραιωμένο με ασετόν) με αερογράφο.
Στόκο πολυεστέρα έβαλα μόνο στον σωλήνα μπροστά και στην συσκευή που κρέμεται.
Προσωπικά ο πηλός δεν με βόλεψε μερικές φορές που τον δοκίμασα.
Ακομή και στατικά μοντέλα νομίζω οτι έχει προοπτικές το 3d pen για να φτιάχνεις μικρά εξαρτήματα πλοίων, αεροπλάνων κλπ με καλούπια
3D Models - Tutorials
Youtube: 3D Plastic Fantasy
Instagram: @3dplasticfantasy

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Nemesis Bust - Resident Evil
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 11:06:47 μμ »
Ευχαρίστω για τα καλά λόγια Κωστή. Τα κομμάτια κολλάνε γέρα αν τους κάνεις μια τρύπα και τα γεμίσεις αφου κρυώσουν για υψηλή αντοχή, και η κόλλα στιγμής πιάνει αλλα δεν άλλα δεν είναι για το τραβάς. Απο αστάρι έβαλα το mr surfacer 500 (σε μεγάλα κενά με πινέλο) και mr surfacer 1000 (αραιωμένο με ασετόν) με αερογράφο.
Στόκο πολυεστέρα έβαλα μόνο στον σωλήνα μπροστά και στην συσκευή που κρέμεται.
Προσωπικά ο πηλός δεν με βόλεψε μερικές φορές που τον δοκίμασα.
Ακομή και στατικά μοντέλα νομίζω οτι έχει προοπτικές το 3d pen για να φτιάχνεις μικρά εξαρτήματα πλοίων, αεροπλάνων κλπ με καλούπια
thx για τις πληροφορίες

Tags: