Αποστολέας Θέμα: Tο Πρωτο μου!!!  (Αναγνώστηκε 1176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Μπουχλέλλης

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • modelclub.gr
Tο Πρωτο μου!!!
« στις: Μάιος 03, 2020, 12:57:51 μμ »
Καλησπερα σε ολους, σας παρουσιαζω το πρωτο μου διοραμα.... Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με το αθλημα, οποτε θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.





Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Tο Πρωτο μου!!!
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2020, 01:39:01 μμ »
Γεια! Όμορφο είναι για  πρώτο διόραμα. Απεικονίζει κάτι συγκεκριμένο ή όχι; Γενικά έχει τα θεματάκια του με την κλίμακα. Δηλαδή το σπίτι είναι πολύ μικρό σε σχέση με το πηγάδι (ή ανάποδα), τα ξύλα είναι πολύ χοντρά σε σχέση με το φράχτη και οι πέτρες που κάνουν τη βάση επίσης πολύ μεγάλες ενώ οι βράχοι μοιάζουν ακουμπιστοί και όχι να βρίσκονται μέσα στο έδαφος. Πάντως έχεις ρίξει πολλή δουλειά, έχεις κατασκευάσει πολλά επιμέρους στοιχεία και χρησιμοποιήσει πολλά διαφορετικά υλικά, συνεπώς, αν σου άρεσε η φάση, γρήγορα θα μπορέσεις να διορθώσεις αυτά τα προβλήματα (αν είναι προβλήματα γιατί πολλές φορές είναι και θέμα επιλογής να είμαστε εκτός κλίμακας). Βασικός οδηγός είναι η παρατήρηση και η χρήση εικόνων/φωτογραφιών αναφοράς για να βλέπουμε πώς είναι αυτό που θέλουμε να αναπαραστήσουμε (ή κάτι παρόμοιο αν θέλουμε να κάνουμε κάτι από τη φαντασία μας). 'Οταν δουλεύουμε ένα θέμα, παρασυρόμαστε από αυτό και δεν βλέπουμε τέτοια θέματα παρά μόνο όταν τελειώσουμε, για αυτό είναι σημαντικό να δουλεύουμε με κάποιες εικόνες αναφοράς. Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Tο Πρωτο μου!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2020, 01:42:26 μμ »
Για πρωτο διοραμα μια χαρα ειναι,τα δεντρα πολυ καλα,οταν μαλιστα ειναι οντως δυσκολο ακομα και για εμπειρους να φτιαξεις ενα ρεαλιστικο δεντρο
Καποιες συμβουλες ,αν μου επιτρεπεις για το μελλον,βουλιαζε λιγο τα βραχακια στο χωμα και προσπαθησε να πεις μια ιστορια με το διοραμα σου,αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες,για τωρα ενα μπραβο ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Tο Πρωτο μου!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2020, 01:42:33 μμ »

Τα είπαν όλα οι συνάδελφοι. Είναι πολύ καλό
για 1ο διόραμα. Δεν ξέρω εάν είναι και το πρώτο
σου μοντέλο γενικώς. Καλή συνέχεια κι εδώ θα
είμαστε να τα λέμε.

Tags: