Αποστολέας Θέμα: T-35 Zvezda 1/35  (Αναγνώστηκε 1324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
T-35 Zvezda 1/35
« στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 07:35:41 μμ »
Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το δεύτερο άρμα που φτιάχνω όχι για να το επιδείξω, αλλά για να ακούσω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας μπας και καταφέρω κάτι καλύτερο στα επόμενα μοντέλα (ή ακόμα και σ`αυτό,αν σώζεται κάτι στη φάση που είναι).Οι φωτογραφίες (παρά την φιλότιμη προσπάθεια των συμφορουμιτών Kwstas και Kostis να μου ανοίξουν τα μάτια) εξακολουθούν να είναι άθλιες,αλλά μιά ιδέα νομίζω την δίνουν.
Κατασκευαστικά δεν έχω κάποιο σχόλιο,πολλά κομμάτια αλλά χωρίς τραγικές αστοχίες από μέρους μου (λίγες από μέρους της εταιρείας,αλλά αντιμετωπίσιμες ακόμα και για άπειρο).
Το μετά είναι το ζήτημα του topic που άνοιξα.Βρίσκομαι στη φάση που θεωρώ ότι μου μένουν μόνο κάποιες σκόνες-λάσπες κλπ.



Γενικά στα γούστα μου είναι οι ρημαδιασμένες-σκουριασμένες-ντουφεκισμένες  κλπ αναπαραστάσεις αρμάτων οπότε δείτε το μοντέλο απ`αυτή τη σκοπιά.






Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: T-35 Zvesda 1/35
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2018, 09:38:31 μμ »
Αν εξαιρεσεις οτι σου εχει ξεφυγει λιγο το chipping και φαινεται καπως οχι αληθοφανες(πως το εκανες με πινελο?) και η καπνια της εξατμισης,απο βαψιμο εισαι πολυ καλα,κανε φθορες και λασπωμα στις ερπυστριες.

Τα ιδια γουστα εχουμε,και γω ειμαι της ταλαιπωριας :wink:

 ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: T-35 Zvezda 1/35
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2018, 03:45:43 μμ »
Οι καπνιές και μένα με χάλασαν πολύ αλλά φοβάμαι ότι αυτό πιά δεν διορθώνεται.
Το chipping έγινε βασικά με σφουγγαράκι.Τις οριζόντιες "χαρακιές" στα πλαϊνά έκανα με πινέλο,αλλά δυστυχώς δεν αποτυπώνεται η πραγματική εικόνα στη φωτογραφία.Αν το δεις από κοντά (οκ από συγκεκριμένη απόσταση και υπό γωνία   ::eusa_whistle:: ) δείνει την αίσθηση του βάθους,σαν να είναι βαθειά χαραγμένο.Μόλις το έκανα χάρηκα ιδιαίτερα γιατί θεώρησα ότι πέτυχα το εφέ,αλλά όπως φαίνεται με τη χαρά θα μείνω   ::lol18::

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: T-35 Zvezda 1/35
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 06:49:40 μμ »
Έχοντας υπερβάλλει σε όλα τα προηγούμενα στάδια,οι σκόνες-λάσπη μπήκαν με (σχετικό) μέτρο.
Κάπου εδώ το αφήνω το μοντέλο και το θεωρώ τελειωμένο.

Προσπάθησα λίγο να "γλυκάνω" τη μουτζούρα στις εξατμίσεις με σκόνες,αλλά δεν επέμεινα πολύ για να μην το κάνω χειρότερο.
Ίσως μόνο να ξαναπεράσω τις ερπύστριες μ`ένα μολυβάκι.



Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: T-35 Zvezda 1/35
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 09:39:27 μμ »
Γενικα ειναι καλο,τωρα διαφορες λεπτομερειες οκ...στο επομενο!!
Προχωρα παρακατω και ποσταρε κατα την διαρκεια της κατασκευης για να μπορεις να διορθωσεις και να προλαβεις καταστασεις.
Εδω μεσα υπαρχουν τα ατομα που θα σε βοηθησουν :wink:

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: T-35 Zvezda 1/35
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2018, 08:12:25 μμ »
Τώρα το είδα αυτό...
Καθόλου κακό!!!
Απεναντίας, είναι μια πάρα πολύ καλή δουλειά!
Μια λέξη νομίζω ταιριάζει: Εγκράτεια! Αυτήν πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ειδικά όταν περνάς στην φάση των φθορών...
Και εξηγούμαι:
Στις ποδιές και τις οριζόντιες επιφάνειες τόσο πολύ chipping (σε πλήθος και μέγεθος), μπορεί να δικαιολογηθεί, αν λάβουμε υπόψη το έδαφος, τις αρβύλες των στρατιωτών και του πληρώματος και γενικά τις κακουχίες... Αντίθετα, δεν «δικαιολογούνται» ως προς το σχήμα, στα πλευρά των πύργων... Ποιο πειστικό θα ήταν αν έκανες μικρές κατά μήκος γραμμές, εν ήδη γρατζουνιών από κλαδιά, σπασμένα ξύλα κλπ... Ιδιαίτερα σε σημεία που «προστατεύονται»  (όπως π.χ. πίσω από την κεραία), καλό θα ήταν να καλυφθούν... Επίσης στις ακμές (του πύργου, των θυρίδων του κλπ), είναι καλό που υπάρχουν.
Ωραία επίσης η συγκέντρωση μπίχλας στις διάφορες γωνίες...
Γενικά το έχεις και μπορώ να πω «προχώρα ακάθετος»!!! 

Αποσυνδεδεμένος HFAISTOS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1332
  • Age: 53
  • Τόπος: ΛΗΜΝΟΣ
  • Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Απ: T-35 Zvezda 1/35
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 03:03:44 μμ »
απλα πολλη καλη δουλεια ,σιγουρα με περιθωρια βελτιωσης προσεξε το background στις φωτογραφιες σου για να δειχνει ποιο ωραια η δουλεια σου ::keep_mod:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος waldorf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • modelclub.gr
Απ: T-35 Zvezda 1/35
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 04:27:28 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.
Τώρα ψιλοφοβάμαι να το πειράξω για να καλύψω τις υπερβολές.Φοβάμαι ότι θα το κάνω χειρότερο,οπότε κρατάω την συμβουλή για εγκράτεια για το Τ-34 που είναι σχεδόν έτοιμο.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8212
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: T-35 Zvezda 1/35
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 09:38:01 μμ »
Τώρα το είδα αυτό...
Καθόλου κακό!!!
Απεναντίας, είναι μια πάρα πολύ καλή δουλειά!
Μια λέξη νομίζω ταιριάζει: Εγκράτεια! Αυτήν πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ειδικά όταν περνάς στην φάση των φθορών...
Και εξηγούμαι:
Στις ποδιές και τις οριζόντιες επιφάνειες τόσο πολύ chipping (σε πλήθος και μέγεθος), μπορεί να δικαιολογηθεί, αν λάβουμε υπόψη το έδαφος, τις αρβύλες των στρατιωτών και του πληρώματος και γενικά τις κακουχίες... Αντίθετα, δεν «δικαιολογούνται» ως προς το σχήμα, στα πλευρά των πύργων... Ποιο πειστικό θα ήταν αν έκανες μικρές κατά μήκος γραμμές, εν ήδη γρατζουνιών από κλαδιά, σπασμένα ξύλα κλπ... Ιδιαίτερα σε σημεία που «προστατεύονται»  (όπως π.χ. πίσω από την κεραία), καλό θα ήταν να καλυφθούν... Επίσης στις ακμές (του πύργου, των θυρίδων του κλπ), είναι καλό που υπάρχουν.
Ωραία επίσης η συγκέντρωση μπίχλας στις διάφορες γωνίες...
Γενικά το έχεις και μπορώ να πω «προχώρα ακάθετος»!!!
Συμφωνώ και επαυξάνω x10

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: T-35 Zvezda 1/35
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 10:50:23 μμ »
κρατάω την συμβουλή για εγκράτεια για το Τ-34 που είναι σχεδόν έτοιμο.

O εύκολος τρόπος για να το πετύχεις αυτό είναι να σχηματίσεις ένα γενικό πλάνο στο μυαλό σου αλλά να δουλεύεις τη κάθε επιφάνεια ξεχωριστά και μετά να προχωράς στην επόμενη.  :wink: Νομίζω ό,τι το "έχεις" κι αργά ή γρήγορα θα δούμε ακόμα πιό όμορφες δουλειές από τα χεράκια σου κι όπως συνηθίζει να λέει ένα παλαιό μέλος του forum:Keep up the good job!  ::thumbleft:: ::salut::

Tags: