Αποστολέας Θέμα: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72  (Αναγνώστηκε 3690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 03:25:13 μμ »
Ένα άλλο μειονέκτημά τους είναι ότι μπορεί εύκολα αν μασκαριστούν να εμφανιστούν μετά ίχνη από τις ταινίες επάνω τους... μου έχει συμβεί με tamiya masking tape να αφήσει ίχνη στο παρελθόν και δεν είχε σχέση με το χρόνο στεγνώματος.

Ωωω ναι! Παθών και με 311 που είναι σατινέ με ταινία Tamiya για καμπύλες.
Το είχα αφήσει να στεγνώσει 2-3 μέρες... Έκτοτε "φυσάω και το γιαούρτι" με τα Gunze.
Πάρα πολύ ωραίος ο Φαντομάς!!!
Προσωπική γνώμη: μην υπερτονιστούν οι γραμμές των πάνελ στο "ξέπλυμμα".
Καλή συνέχεια!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 03:43:59 μμ »
Γεια σας! Πρόοδος των εργασιών…
Αποφάσισα να το «ταλαιπωρήσω» λίγο πιο έντονα απ’ ότι συνηθίζω…ήθελα να φανεί αρκετά μάχιμο. Γι’ αυτό το λόγο χρησιμοποίησα τα paneliners και streaking grime της ΑΚ και συγκεκριμένα αυτά for white & winter camo, for grey camo, neutral grey wash, engine grime, καθώς και μείξεις αυτών. Λαδιές στην κάτω μεριά των κινητήρων με το engine oil και λίγο μαύρο λάδι.
Ήρθαν και οι εξαγωγές της  Aires, oι οποίες έχουν καταπληκτική λεπτομέρεια αλλά ήθελαν κόντημα για να μπορέσουν να εφαρμόσουν. Ψεκάστηκαν με το exhaust manifold της Alclad και στη συνέχεια έκανα drybrush με ttanium silver της Tamiya. To «δαχτυλίδι» που υπάρχει βάφτηκε με ασημί 27002 από τα metalcote της Humbrol και στη συνέχεια το έτριψα για παραπάνω γυάλισμα.
Τα μέταλα πίσω στην άτρακτο είναι Alclad αλουμίνιο και «μαύρισαν» με αραιά ψεκάσματα Alclad Jet exhaust.
Οι ιριδισμοί έγιναν με τις «πάστες» της Tamiya για μέταλα.
Tα καθίσματα όπως είχα αναφέρει και πιο πριν, είναι της Quickboost για το F-8 Crusader που είχαν τα early Phantoms, με τις χειρολαβές από το σετ της Eduard.
Το μοντέλο τελειώνει σιγά-σιγά (ουφ!)… οπλισμοί Aim και Sparrow θα χρησιμοποιηθούν από το αντίστοιχο σετ της  Hasegawa. Παράλληλα άρχισα και το πυροσβεστικό όχημα της Fujimi που θα το συνοδέψει.




















Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 04:37:21 μμ »
Ωραία η ταλαιπωρία, αν και πιστεύω ότι είναι περισσότερο αρτιστική παρά ιστορικά ακριβής. Όμως είναι αυτή η εικόνα που μας αρέσει και (ως μοντελιστές) αναμένουμε να βλέπουμε σε ένα μονόχρωμο κατά βάση αεροσκάφος.

Με άλλα λόγια, όταν αξιωθώ και πιάσω ναυτικό Φάντομ θα βλέπω το δικό σου και όχι τις φωτό του πραγματικού. Έτσι ντε!

Μία παρατήρηση, οι εξαγωγές στην ουρά μου φαίνονται λίγο... βρετανικές  :roll:

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 04:46:46 μμ »
Σάκη θα συμφωνήσω με το Γιάννη για την ταλαιπώρια αλλά μ'αρέσει πολύ!!!
Πολύ όμορφο και το συνολικό αποτέλεσμα στην κάτω επιφάνεια του μοντέλου με τις διάφορες διαρροές.
Τα καθίσματα φοβερά!!

Καλά τελειώματα!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 07:04:35 μμ »
Σάκη, μπράβο, υποδειγματική δουλειά μέχρι εδώ ::thumbleft::

Αναμένουμε το τελειωμένο.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 01:16:19 μμ »
 ::arrowred:: Γιάννη, Νώντα και Μάνο σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!
Ήθελα να πειραματιστώ περισσότερο σε αυτό το μοντέλο με τεχνικές, να δοκιμάσω περισσότερες φθορές σε σχέση με άλλα που έχω κάνει και μου βγήκε το «καλλιτεχνικό» μου  :lol:
Έμπνευση ήταν η παρακάτω φωτο που φυσικά ούτε έτσι μου βγήκε στο τέλος...αλλά μου άρεσε! :D
Γιάννη για τις εξαγωγές...δεν καταλαβαίνω το «βρετανικές»...πως είναι? :roll: :lol:




Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 02:23:52 μμ »
Εννοώ ότι κατά το ήμισυ έχουν στεφάνι και πίσω έχουν πέταλα ενώ θα περίμενα να είναι όλες με πέταλα....

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 02:44:24 μμ »
Εννοώ ότι κατά το ήμισυ έχουν στεφάνι και πίσω έχουν πέταλα ενώ θα περίμενα να είναι όλες με πέταλα....
Αυτό νομιζω είναι και η διαφορά μεταξύ των εκδόσεων B, C, D και E, J.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 03:32:38 μμ »
Μάλιστα, έτσι είναι. Να λοιπόν τι μάθαμε νέο σήμερα  :wink: ::salut::
https://www.deviantart.com/ws-clave/art/F-4B-USA-VF-21-1-143733438

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 03:46:50 μμ »

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 04:09:19 μμ »
 με  βάση τα όσα φαίνονται στις φωτό που ανέβασες νομίζω ότι αυτό που έχεις κάνει στο "μεταλλικό"  τμήμα της ατράκτου πίσω από τις εξαγωγές είναι από τα καλύτερα εφέ που έχω δει δεδομένου και της κλίμακας, ίσως μόνο δείχνει λίγο σκούρο αλλά μπορεί να είναι και η φωτό. Οι πάστες που λες της Tamiya  είναι ένα κουτάκι σαν μακιγιάζ με τρία χρώματα ;

 ίσως οι φθορές που έχεις κάνει ως διαρροές στα πάνελ (τέσσερις διαδοχικές γραμμώσεις) στο κάτω μέρος των κινητήρων φαίνονται κάπως ομοιόμορφες καθαρά και μόνο αισθητικά, αν ήταν έτσι στο πραγματικό εσύ ξέρεις

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 04:29:04 μμ »
με  βάση τα όσα φαίνονται στις φωτό που ανέβασες νομίζω ότι αυτό που έχεις κάνει στο "μεταλλικό"  τμήμα της ατράκτου πίσω από τις εξαγωγές είναι από τα καλύτερα εφέ που έχω δει δεδομένου και της κλίμακας, ίσως μόνο δείχνει λίγο σκούρο αλλά μπορεί να είναι και η φωτό. Οι πάστες που λες της Tamiya  είναι ένα κουτάκι σαν μακιγιάζ με τρία χρώματα ;

 ίσως οι φθορές που έχεις κάνει ως διαρροές στα πάνελ (τέσσερις διαδοχικές γραμμώσεις) στο κάτω μέρος των κινητήρων φαίνονται κάπως ομοιόμορφες καθαρά και μόνο αισθητικά, αν ήταν έτσι στο πραγματικό εσύ ξέρεις
Thank's! Ναι, για τις καπνιές πάνω στα μέταλα ίσως να βγήκαν λίγο σκούρες, αλλά νομίζω οι κινητήρες του Β «κάπνιζαν» αρκετά. Οι πάστες της Tamiya είναι τα κουτάκια σαν μακιγιάζ που αναφέρεις. Έχει ένα συγκεκριμένο για μέταλα. Επίσης για την ομοιομορφία στις διαρροές που αναφέρεις, έχω δει άλλα που ήταν αρκετά πιο βρώμικα με πιο πολλές διαρροές και άλλα με σχεδόν καθόλου... έχω ένα «θεματάκι» με τις συμμετρίες και δεν μπορώ ακόμη να το ξεπεράσω... :) ::salut::

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 05:51:24 μμ »
Παρα πολυ ομορφο το φαντομ σου Σακη.
Καλη συνέχεια.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 19, 2019, 10:24:41 μμ »
Σάκη το λάτρεψα!!! Τα μεταλλικά σου μέρη είναι χάρμα άλλα και φθορές γενικά εκεί που τις θέλω.
Για έμενα τουλάχιστον όλα έχουν  την ισορροπία που πρέπει. ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
Spoiler (hover to show)


Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 21, 2019, 05:32:07 μμ »
 ::arrowred::Κώστα (raziera) και montelakias χαίρομαι που σας άρεσε! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

  • Phil G. Agnew
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 147
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • vivere pericolosamente
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 02:44:03 μμ »
καταπληκτικο φιλε! μ αρεσει πολυ και το βαψιμο και το βρωμισμα. τα μεταλλα του δε ειναι για την κλιμακα αψογα! ευγε!

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 03:43:16 μμ »
καταπληκτικο φιλε! μ αρεσει πολυ και το βαψιμο και το βρωμισμα. τα μεταλλα του δε ειναι για την κλιμακα αψογα! ευγε!
Σε ευχαριστώ πολύ Φίλιππε!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: F-4B Phantom, Hasegawa 1:72
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 25, 2019, 11:44:18 πμ »
Σάκη, κυριολεκτικά μου έλυσες τα χέρια με το step by step σου. Μιλάω βέβαια για το Tamcat που έχω στον πάγκο αυτόν τον καιρό και αναρωτιώμουν, πως να αποδώσω ελαφρά ταλαιπωρημένο το FS16440, αλλά και τα μέταλλα, καθώς πέρα από ένα Corsair που είχα φτιάξει (? ::glossa::) πιτσιρικάς, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ναυταίικα. Το αποθηκεύω σαν οδηγό, για την ώρα του βαψίματος και των φθορών :wink: Ευχαριστούμε πολύ :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ