Αποστολέας Θέμα: F-5B HAF 1/48  (Αναγνώστηκε 10919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1548
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 09:16:37 μμ »
Η κατασκευή ξεκινάει με το μπροστινό τμήμα της ατράκτου όπως μας το δίνει η Kinetic, περιλαμβάνοντας το πιλοτήριο και τη φωλιά με τον ρινέο τροχό.
Έχοντας το cockpit της Wolfpack το οποίο προορίζετε για το F-5A, αντιγράφηκαν τα πλαϊνά τοιχώματα, το steering και το κάθισμα Μk.10L. Χρησιμοποιήθηκε η μπανιέρα της Wolfpack για το πίσω μέρος του συγκυβερνήτη ενώ για την μπροστινή θέση χρησιμοποιήθηκε αυτή του kit, αφού αποκόπηκε από την πίσω θέση του, πρώτα. Το σκιάδιο του kit αντικαταστάθηκε από το σκιάδιο της Wolfpack.

 


Αφήνοντας το πιλοτήριο για αργότερα, συνέχεια είχε η φωλιά του ρινέου, η οποία  βελτιώθηκε εσωτερικά, ενώ αρκετές βελτιώσεις υπέστη και το ρινέο σκέλος.


 

Αυτά τα λίγα προς το παρόν… ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 11:44:52 μμ »
Αυτό είναι κέρασμα για τη χτεσινή γιορτή σου, ε; Χρόνια (μας) πολλά!

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 02:15:03 μμ »
Αν δεν σου είναι κόπος Γιάννη, μπορείς να βγάλεις μερικές ακόμα φωτογραφίες της ρινέας φωλέας, γιατί δεν φαίνονται καί τόσο καθαρά οι βελτιώσεις που έχεις κάνει.

Επίσης, έχεις φωτό από την ρινέα φωλέα του F-5B ή βασίστηκες σe κάποιες ομοιότητες που παρουσιάζει με αυτήν του F-5A;

Καλή συνέχεια!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 06:48:55 μμ »
Όμορφη δουλειά. Ελπίζω να το φτιάξω και εγώ κάποτε

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3876
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 15, 2017, 07:32:29 μμ »
η καλυτερη παραλλαγη που φορεσαν τα F-5 για εμενα...
καλη κατασκευη σου ευχομαι και εγω! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1548
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 04:14:20 μμ »
Sernak δεν έχω ολοκληρώσει τις εργασίες μου στην περιοχή του Σ/Π, οπότε θα βγάλω και άλλες, καθαρές όταν ολοκληρωθεί. Δουλεύω με βάση το βιβλίο της IPMS Τεύχος 4, 2001 με ένα όμορφο άρθρο στα Ελληνικά F-5A,B. Από το internet έχω συλλέξει αρκετές συμπληρωματικές για τις επιμέρους περιοχές του άφους.

Συνέχεια έχει ο πίσω μηχανισμός ανοίγματος-κλεισίματος της καλύπτρας, ο οποίος προέρχεται από το βελτιωτικό set της Wolfpack. Ο μηχανισμός βελτιώθηκε με περισσότερη λεπτομέρεια, όπως νέους βραχίονες, ντίζες, συρματόσχοινα κ.α., σύμφωνα με το φωτογραφικό υλικό του πραγματικού.
Η “πλάτη” που μας δίνει το βελτιωτικό σετ της Wolfpack, πίσω από το κάθισμα του πιλότου προορίζετε για το F-5A, το οποίο διαθέτει ασφαλειοθήκη και ένα gyro στην περιοχή αυτή. Στο διθέσιο F-5B απουσιάζουν αυτά τα συστήματα. Έτσι το κομμάτι αυτό αποκόπηκε και ανακατασκευάστηκε με φύλο πλαστικού, ενώ διαμορφώθηκε η περιοχή αυτή με δομικές ενισχύσεις, τοποθέτηση πριτσινιών και δύο σωλήνες στα πλάγια του τοιχώματος.

         

Επιπρόσθετες λεπτομέρειες μπήκαν και στους πίνακες ελέγχου και στις πλαϊνές κονσόλες με την κατασκευή διάφορων κουμπιών, διακοπτών, μοχλών ανάσυρσης του Σ/Π, λαμπάκια, μανέτες και κορδέλες ασφάλισης διακοπτών.(Στις δύο φώτο είναι όλα άβαφα, για να φανούν οι επιπρόσθετες λεπτομέρειες)

 

Σειρά έχει το κεντρικό σκιάδιο του πιλοτηρίου, το οποίο διαφέρει από αυτό που φορούσαν τα Ελληνικά F-5B.
Αρχικά αποκόπηκε το κεντρικό διαφανές κομμάτι που διαχωρίζει τον πιλότο από τον συγκυβερνήτη. Διαμορφώθηκε η εσωτερική λεπτομέρεια με λεπτά κομματάκια φύλο πλαστικού, ενώ επιπλέον ανοίχτηκαν τρεις οπές επάνω στο σκιάδιο και  τοποθετήθηκαν επιπλέον πριτσίνια. Τέλος κατασκευάστηκε ένα επιπλέον σκιάδιο για τον πίσω πίνακα ελέγχου, από λεπτό φύλλο αλουμινίου.

 
     

Αυτά προς το παρόν… :D
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 06:30:58 μμ »
Ευχαριστούμε για την step by step παρουσίαση!!! Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα!

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 08:06:51 μμ »
Ευχαριστούμε για την step by step παρουσίαση!!! Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα!
Χ2

Καλη συνεχεια.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 09:58:40 μμ »
ελα Γιαννη γραφεις και παλι....

μου ανοιγεις την ορεξη να τελειωσω το Β στην 1 προς 32.....(το θυμασαι?)

http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,1105.msg15087.html#msg15087

παντα τετοια να βλεπω... ::salut::
AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1548
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 10:58:07 μμ »
Απίστευτος ο όγκος εργασίας σου Μενέλαε :o. Άντε, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να το ολοκληρώσεις το θηρίο σου!  ::thumbleft::
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ΙΩΑΝΝΗΣ32AΡΗΣ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 107
  • Age: 46
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ/ΨΑΡΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 11:02:03 μμ »
Δώσε πόνο Γιάννο!!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 01:24:47 μμ »
Απίστευτος ο όγκος εργασίας σου Μενέλαε :o. Άντε, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να το ολοκληρώσεις το θηρίο σου!  ::thumbleft::
 ::salut::

αχχχ δωσε μου ενα τεταρτο την ημερα....αλλα που.... :(  ::haushalt_001::
AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 04:00:36 μμ »
Sernak δεν έχω ολοκληρώσει τις εργασίες μου στην περιοχή του Σ/Π, οπότε θα βγάλω και άλλες, καθαρές όταν ολοκληρωθεί. Δουλεύω με βάση το βιβλίο της IPMS Τεύχος 4, 2001 με ένα όμορφο άρθρο στα Ελληνικά F-5A,B. Από το internet έχω συλλέξει αρκετές συμπληρωματικές για τις επιμέρους περιοχές του άφους.
Καλησπέρα Γιάννη καί σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Πολύ δουλειά βλέπω καί ότι σκεφτόμουν να πιάσω το F-5B tis Academy (εκείνοι το λένε Τ-38), το οποίο όμως είναι στην 1/50 παρά στην 1/48.

Τουλάχιστον, αν το αποφασίσω, θα έχω μία παρα πολύ καλή βάση πληροφοριών για να στηρίξω την κατασκευή μου.

Καλή συνέχεια!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Αλεξης.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 327
  • Age: 50
  • Τόπος: Ηπειρος
  • modelclub.gr
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 05:22:15 μμ »
Χμμμ και εγώ  έχω γράψει στο θέμα του Γιάννη...αλλά μήπως θα έπρεπε να τα σβήσουμε και  να αφησουμε τον μοντελιστη να ανεβάζει τα δικά του μόνο με την δουλειά του και εμείς να σχολιάσουμε στο τέλος;
Το λέω διότι έχει το θέμα 2 κατασκευαστικα μηνύματα και 22 ψιλοασχετα  ( όπως και το δικό μου δηλαδή).

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1548
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 08:19:30 μμ »
Επόμενο στάδιο κατασκευή για τα καθίσματα Μk.10L, τα οποία προέρχονται και αυτά από την Wolfpack, έχοντας εξαιρετική λεπτομέρεια. Πάντα όμως αυτή δεν φτάνει και έτσι προστέθηκαν επιπλέον ζώνες, μοχλοί, κορδέλες ασφάλισης και σωλήνες οξυγόνου, ενώ για το μπροστινό κάθισμα τοποθετήθηκαν επιπλέον και οι “μεταλλικές” προεκτάσεις θραύσεις της καλύπτρας.

   

Σειρά είχε το σκοπευτικό το οποίο διαμορφώθηκε από μεταλλικά πλαίσια σύμφωνα πάντα με τις φωτογραφίες του πραγματικού. Επίσης στις φωτογραφίες φαίνονται οι εργασίες που έχουν γίνει, με τα επιπλέον κομμάτια που έχουν τοποθετηθεί να είναι άβαφα και να ξεχωρίζουν. Μόλις ολοκληρώθηκε και βάφτηκε, τοποθετήθηκε το αλεξήνεμο, το οποίο σοκαρίστηκε σχολαστικά.

   

Τελευταία για το μπροστινό μέρος της κατασκευής έμειναν τα στυλίδια - δοκοί, στα οποία στηρίζετε η μπροστινή καλύπτρα. Στην βάση τους τοποθετήθηκαν μικρές λεπτομέρειες από την δομή τους, ενώ ενδιάμεσα κολλήθηκαν δύο συρματόσχοινα από λεπτό μήκος πλαστικού.

   


Έτσι κατά μεγάλο ποσοστό ολοκληρώθηκε το πρώτο στάδιο της κατασκευής και στην συνέχεια πάμε για το πίσω μέρος της ατράκτου και τις πτέρυγες.

       

 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 10:51:17 μμ »
Είσαι σίγουρος πώς δουλεύεις στην 1/48 και όχι στην 1/32?

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 07, 2017, 11:15:11 μμ »
Πραγματικά δεν εχω λογια Γιάννη.. ..τα καθίσματα απαιχτα!
Ολα καλοδουλεμενα, άριστη ποιοτητα δουλειάς, πολυ μερακι οπως μας εχεις συνηθισει αλλωστε ! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 08:58:13 πμ »
εξαιρετική δουλειά Γιάνη, μπράβο
ώς συνήθως ...τα καλύτερα κόκπιτ τζετ, είναι τα δικά σου.
καλή συνέχεια στο εξωτερικό και καλά βαψίματα !!
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 09:04:22 πμ »
Πανεμορφο αποτελεσμα. Συγχαρητηρια.
Περιμενουμε  την συνεχεια.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1548
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 10:13:57 πμ »
Σας ευχαριστώ πέδες για τα καλά σας λόγια. Χαίρομαι που σας άρεσαν οι εργασίες μου μέχρι τώρα.
Για το αλεξίνεμο με ρωτήσανε αρκετοί φίλοι γιατί φαίνεται ότι είχε τόσο δουλίτσα παραπάνω. Δύο ήταν οι λόγοι.
Ο πρώτος ήταν γιατί δεν εφαπτόταν στην άτρακτο καλά ως προς το πλάτος  και ο δεύτερος ήταν λόγου του σχετικά ψιλού σκοπευτικού (έτσι είναι και το πραγματικό) δεν χωρούσε στο ύψος! Έτσι με διαμίκοι πλαστικού ενός χιλ. ανυψώθηκε στην βάση του και “χτίστηκε” περιμετρικά.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3076
  • Age: 60
  • Τόπος: HAMBURG-DEUTSCHLAND
  • largescaleplanes.com
    • Largescaleplanes
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 12:11:43 μμ »
Γιαννη καταπληκτικη δουλεια φιλε μου...τι να πω...

ενα σημειο ομως εχω>  τα RBF τα βλεπω λιγο μεγαλα για την κλιμακα ... η ειναι οφθαλμαπατη?

να σε καλα ολο τετοια
AIEN YΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 08, 2017, 06:09:36 μμ »
Ωραίο αποτέλεσμα Γιάννη! Φαντάζομαι πως το αντίστοιχο πρόβλημα με το αλεξίνεμο θα το έχει και το μονοθέσιο της Κinetic, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος ΙΩΑΝΝΗΣ32AΡΗΣ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 107
  • Age: 46
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ/ΨΑΡΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 09, 2017, 12:31:08 πμ »
Τρομερό Γιάννη,όπως κάθε μοντέλο σου!!!Περιμένω συνέχεια τρελή...

Αποσυνδεδεμένος yiorgos.sf.

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 09, 2017, 10:12:56 πμ »
Άψογη δουλειά Γιάννη, κάθε φορά μου κάνει εντύπωση η καθαρότητα της δουλειάς σου, έχει ένα φινίρισμα που δεν θυμίζει "μοντέλο" εξαιρετικός! Τα καθίσματα μοντέλα από μόνα τους! Καλή συνέχεια και ευχαριστούμε πραγματικά για το σεμινάριο σου, θα είναι η βάση για το δικό μου F-5B στην 1/72...
Γιώργος


Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1548
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: F-5B HAF 1/48
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 18, 2019, 10:51:21 μμ »
  Άργησα αλλά τελικά τα κατάφερα επιτέλους να ολοκληρώσω και εγώ αυτό το μακρόχρονο project του F-5B :D.

Το κιτ πολύ κακό στην εφαρμογή του με τα δύο μισά της ατράκτου να μην εφαρμόζουν όπως πρέπει. Στόκος, τρίψιμο και άντε πάλι τα ίδια μέχρι να έρθει σε ένα ικανοποιητικό σημείο και να έρθει μετέπειτα η σειρά της επαναχάραξης των χαμένων γραμμώσεων. Μια χρονοβόρα διαδικασία που χαρακτηρίζει αυτό το κιτ :?!
Προχωρώντας στις εξαγωγές χρησιμοποιήθηκαν photo etch από περισσεύματα άλλων εξαγωγών στο χώρο της τελικής βαθμίδας στην εξαγωγή του κινητήρα, ενώ κατασκευάστηκαν επιπλέον και η εσωτερική κυματοειδή επένδυση των ακροφυσίων με λεπτό φύλλο αλουμινίου.

*Η παρακάτω φώτο. ανήκει στην παλαιότερη κατασκευή μου, αυτής με το RF-5A. Ακριβός όμοια κατασκευάστηκε και για τις εξαγωγές του F-5B.



   Για το σύστημα προσγείωσης όπως και στο χώρο των αερόφρενων, προστέθηκαν αρκετές σωληνώσεις και μηχανισμοί, χρησιμοποιώντας κυρίως χαλκόσυρμα ή τεντωμένο και ζεσταμένο πλαστικό σε διάφορα μεγέθη και διατομές. Προστέθηκαν μαστοί σωληνώσεων, δέστρες, ρακόρ, καλωδιώσεις και ότι άλλο μπορεί να δώσει μια ποιο ρεαλιστική εικόνα των περιοχών αυτών, με το ανάλογο μαρκάρισμα των σωληνώσεων και χρωματισμό τους με κύριο χρώμα το aluminum.



Επιπλέον κατασκευάστηκαν εκ νέου οι δύο αναδιπλούμενοι προβολείς από διαφανές spear πλαστικό.

ΥΣ.Στις επόμενες μέρες το μοντέλο θα φωτογραφηθεί και θα προβληθεί στο MC ανάλογα… 8) ::cofee_proi::

Tags: