Αποστολέας Θέμα: IDF Magach 6B Gal Batash  (Αναγνώστηκε 8061 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
IDF Magach 6B Gal Batash
« στις: Μάιος 04, 2015, 10:23:41 πμ »
Μοντέλο (πλήρες): Academy (Gal Batash)
Πρόσθετα κομμάτια: Legend / MR Modellbau / Eureka / Κατασκευές
Φωτοχαραγμένα (PE): Eduard
Ερπύστριες: Friul



Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2015, 10:26:49 πμ »
Το Gal Batash είναι ίσως η πιο εντυπωσιακή βελτίωση/εξέλιξη άρματος της IDF. Προέρχεται από τα Μ60 Α1 όλων των τύπων και εξελίχθηκε στις αρχές του 1990.

Διάλεξα το κιτ της Academy, όχι βασικά για λόγους κόστους, αλλά σαν μια καλή βάση, όπου με βελτιώσεις θα ερχόταν εκεί που ήθελα… Η μόνη εναλλακτική είναι το κιτ της Legend (85€ !), που θεωρητικά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα περισσότερα κιτ Μ60.   

Anyways, αρχίζω να αποκτώ μια κάποια εμπιστοσύνη στο εαυτό μου και πάντα με τη καλή συνεργασία & συνδρομή του φίλου & συνεργάτη Νίκου (GT), ξεκίνησα το Gal μετά από 6μηνη μελέτη & ‘συσκέψεις’… Μετά από 10 μέρες δουλειάς μπορώ να πω το όλο εγχείρημα είναι για πολύ εξασκημένους, αλλά  και… πολύ διαβασμένους!

Ακόμα και αυτός που απλά θέλει να φτιάξει ένα ακόμα μοντέλο, χωρίς ιδιαίτερη απαίτηση σε ακρίβεια & αληθοφάνεια, θα δυσκολευτεί σε κάποια σημεία. Το κιτ είναι εντυπωσιακό και ποιοτικό σαν πλαστικά, εφαρμογή, κλπ, αλλά θέλει δουλειά, πολύ ψάξιμο, κατασκευές και πολύ dry fitting!

Είναι ένα δυνατό challenge για τους λάτρεις των Ισραηλινών θεμάτων. Πάντως, παρά τις όποιες δυσκολίες το προτιμώ γιατί όπως είπα είναι μια ‘καλή βάση’ και κοστίζει περίπου 30€… Αν υπολογίστε το κόστος ενός κιτ Μ60 συν το κιτ της Legend, με την επιλογή της Academy σας μένουν αρκετά ευρώ για βελτιωτικά, που θα το κάνουν καλύτερο!   

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2015, 10:27:37 πμ »
Το σημαντικότερο βοήθημα, το βιβλίο του Michael Mass ‘Magach 6B Gal & Gal Batash’ part 2.   


Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 04, 2015, 01:29:41 μμ »
Εξαιρετικό κιτ & εξαιρετικο βιβλίο.
Το έχω και εγώ ξεκινήσει και παρατήσει στο κουτί του λόγω έλλειψης χρόνου.
Αυτό που λείπει και πρέπει να προστεθει είναι η αντιολισθητική επιφάνεια.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2015, 02:18:56 μμ »
Να ήταν μόνο η αντιολισθιτική... καλά θα ήταν!  :(

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2015, 02:56:08 μμ »
Χωρίς άλλες προσθήκες μια χαρά γίνεται.
Τώρα αν θέλεις να ρίξεις λεφτά, μπορείς να κάνεις παπάδες αλλά μετά θα σου στοιχίσει όσο και το πραγματικό.
 :wink:

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 04, 2015, 05:51:59 μμ »
Έχει αρκετές ελλείψεις, που κάποιες από αυτές δεν υπάρχουν ούτε σε βελτιωτικά σετ. Όλα τα upgrade set που υπάρχουν, έχουν μόνο 2-3 πραγματάκια… Τίποτα ουσιαστικό.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 06, 2015, 11:05:23 πμ »
Ξεκινώ με τη παρουσίαση & τη κριτική των βελτιωτικών κομματιών που επιλέχθηκαν.

1) PE parts Eduard:
Δεν θα το έκρινα ως ‘απαραίτητο’ για κάποιον που θέλει να κρατήσει το κόστος της κατασκευής χαμηλά, αλλά έχει κάποια πολύ καλά & χρήσιμα κομμάτια, όπως οι τριγωνικές δέστρες, που υπάρχουν παντού στο Batash. Για να φτιάξεις σωστή αντιολισθιτική επιφάνεια πρέπει να ξηλώσεις τις τυπωμένες του κιτ. Βέβαια, θα μπορούσε να έχει περισσότερα κομμάτια και όχι κάποια που απλά ‘γεμίζουν’ τη καρτέλα…


2) Συρματόσχοινα Eureka:
Σημαντική προσθήκη/αλλαγή στο κιτ. Το ‘σχοινί’ του κιτ απέχει του ρεαλιστικού και οι άκρες του δεν είναι σωστές για τα εμπρός δύο συρματόσχοινα. Αυτά της Eureka είναι ‘μανάρια’, όπως λέει και μία ψυχή!


3) Καλάθι αποσκευών Legend:
Η υπέρτατη τεμπελιά! Από το να κολλάς τα κομμάτια του καλαθιού – ιδίως σε PE – να βάζεις λεπτομέρειες, φορτώματα, δέστρες, καλύμματα, κλπ, το παίρνεις έτοιμο, το καθαρίζεις το κολλάς και το βάφεις! Πέρα βέβαια από τη πλάκα, είναι εξαιρετικό κομμάτι, που ‘δίνει’ αρκετά στη κατασκευή.


4) Βάσεις & κινητήριοι τροχοί MR Modellbau:
Απλά απαραίτητο σετ καθότι βάσεις & κινητήριοι τροχοί του κιτ είναι μακριά από την πραγματικότητα. Είναι δε ένα σημείο που φαίνεται χαρακτηριστικά… Ποιοτικά δεν είναι ιδιαίτερα καλό, ενώ θέλει πολύ προσοχή στο καθάρισμα, αλλά και στη τοποθέτηση…


5) Ερπύστριες Friul Merkava II:
Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στη Friul και πιστεύω ότι προσφέρει πολλά στα περισσότερα αρματικά κιτ. Χωρίς να φαίνεται αρχικά κάτι ‘παράξενο’, όταν άρχισα να τη συναρμολογώ, διαπίστωσα ότι πήγαινε ‘όρτσα’, αντί ευθεία! Τραγικό… Μάλλον έπεσα σε ελαττωματικό σετ, αλλά καλού κακού ας προσέχουμε! Θα προσπαθήσω να τη διορθώσω και βλέπουμε…


6) Detailing set Legend: Το περιμένω…

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 07, 2015, 12:20:56 μμ »
Ξεκίνησα τη συναρμολόγηση από τις βάσεις των κινητήριων τροχών και προχώρησα στην ανάρτηση, που μοιάζει να προέρχεται περισσότερο από πούλμαν της Neoplan, παρά από Μ60… Το χειρότερο – μακράν – σημείο του κιτ!  :( Τέλος πάντων, το ανέχομαι γιατί δεν είναι ένα ιδιαίτερα εμφανές σημείο στο συγκεκριμένο άρμα.

Διόρθωσα το ύψος, έκλεισα τις – πίσω για αρχή – τρύπες από το καλούπι, ενώ πέρασα τις ενώσεις και το κάτω μέρος του πήγματος (σκάφους, οκ!) με υγρό στόκο.


Η πρόσθετη θωράκιση θέλει δουλειά & προσοχή. Πρέπει να γίνει dry fitting στα εμπρός δύο τμήματα στο πάνω και το κάτω μέρους του πήγματος, χρησιμοποιώντας καλές φωτογραφίες για την σωστή τους θέση & ένωση και κατόπιν να τοποθετηθεί η κοιλιακή θωράκιση. Το επάνω μέρος της θωράκισης θέλει 'τριμάρισμα' για να μπει σωστα.


Οι πίσω δέστρες/εντατήρες, οι βάσεις και η θέση τους είναι τελείως λάθος, όπως και η θέση των πίσω γάντζων. Λάθος είναι και τα πίσω φώτα, όπως και η θέση τους (ήμαρτον…!).  :evil:
Σχεδίασα λοιπόν μια δική μου κατασκευή, ή οποία φαίνεται στις φωτο και μάλιστα συγκριτικά με αυτή του κιτ. Άλλαξα θέσεις στους γάντζους και τα φώτα, τα οποία προέρχονται από το Μ48Α5 της Academy.  Τώρα, γιατί δεν έβαλαν τετράγωνα φώτα και στο Batash αφού τα είχαν, δεν καταλαβαίνω… Προς γνώσιν δε, και τα φωτα που δίνει η Eduard σε ΡΕ είναι εκτός διαστάσεων!


Οι πλαϊνές θωρακίσεις, που είναι ένα πολύ σημαντικό σημείο του συγκεκριμένου αρματος, θέλουν και αυτές μπόλικη δουλειά. Το εμπρός τμήμα θέλει λιμάρισμα & στόκο έτσι ώστε να φαίνεται ενιαίο και χωρίς ορατά χωρίσματα στα πλαϊνά του. Επίσης θέλει ‘τόνισμα’ το μεσαίο χώρισμα. Το πίσω τμήμα – που το κιτ το δίνει ενιαίο – πρέπει να χωριστεί στα τέσσερα. Πέρα από το σχετικό ‘φινίρισμα’, χρειάζονται τρύπημα σε συγκεκριμένα σημεία, βίδες & ‘ταμπελάκια’ με τα χαρακτηριστικά τους.



Ένα ωραίο σημείο της κατασκευής είναι τα φίλτρα αέρα. Το πλαϊνό κλείστρο πρέπει να αφαιρεθεί, ενώ τα PE parts δίνουν λεπτομέρια.



Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2015, 12:23:07 μμ »
Έως εδώ τα πράγματα ήταν ‘σταθερά στη μετριότητα’, χωρίς φυσικά να είμαι ευχαριστημένος… Μέχρι που ήρθε το Detailing set της Legend και μου έφτιαξε τη διάθεση! Τώρα είμαι ευτυχής, που θα απαλλαγώ από τις ‘χοντροκοπιές’, τις ελλείψεις & τις προχειρότητες του κιτ!  ::salut:: :D ::salut::



Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 07, 2015, 12:57:51 μμ »
Με όλα αυτά που κάνεις θα μιλάμε για super super super detailing :!:
Καλή συνέχεια.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2015, 12:07:15 πμ »
Ωραίος μέχρι εδώ, Γιάννη :!:

Όσο για τη Legend, αν και το απεύχομαι στην περίπτωση σου, κατά καιρούς έχει κάνει τις πατάτες της, όπως στην περίπτωση της μετατροπής σε Magach 7C, όπου έχει δώσει τις ποδιές κοντές σε μήκος :roll: Οπότε μέτρα 10 φορές, κόψε/κόλλα 1 :wink:

Καλή συνέχεια :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2015, 11:43:22 πμ »
Μάνο έχεις απόλυτο δίκιο! έχω πέσει κι εγώ δυστυχώς σε Legend-πατάτες και μάλιστα χοντρές... Αλλά, έχει αλλάξει πλήρως καλούπια & υλικο, είναι πολύ ποιοτικά πλέον και από ότι έχω δει μάλλον είναι όλα οκ!

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2015, 12:05:13 μμ »
Απολαυστική κατασκευή σε ένα άκρως ενδιαφέρον θέμα!!!
Πρόχώρα ακάθεκτος!!!

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 08, 2015, 01:39:59 μμ »
Αυτό και θα κάνω! Ευχαριστώ!  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 09, 2015, 08:41:25 πμ »
Πολλά καλούδια βλέπω Γιάννη που θα απογειώσουν το κιτ της academy. Πολύ μελέτη έχεις ρίξει και αυτό είναι εμφανές κιόλας απο την δουλειά στο κάτω μέρος του άρματος. Η ερώτηση μου αφορά τις αντιολισθιτικές επιφάνειες.Θα ξηλώσεις τις τυπωμένες του κιτ με κάποιες έτοιμες που προέρχονται απο upgrate sεt ;;; ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 12, 2015, 10:32:01 πμ »
Φίλε Νάσο τις ευχαριστίες μου! Έχει δουλειά το συγκεκριμένο κιτ… Δεν είναι ούτε ‘straight from the box’, ούτε καν ‘straight’ θα έλεγα…
Το κιτ δεν έχει αντιολισθητικές επιφάνειες και δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο εύκολα με καλούπι, για αυτό ακόμα και εταιρείες σαν τη MENG το αποφεύγουν. Εξ’ άλλου κάτι πρέπει να κάνουμε κι εμείς! Γίνονται έρευνες για το τι και το πώς, αλλά μάλλον θα δουλέψω με το υλικό της MIG, αφού πρώτα βρω τον τρόπο να κάνω μια σωστή στρώση… Θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 12, 2015, 10:35:27 πμ »
Το Detailing set της Legend αρχίζει σιγά – σιγά να δίνει ‘ζωή’ στο Gal Batash και σαφώς πιο ρεαλιστική εικόνα. Τα κομμάτια του κιτ είναι απλά τέλεια από κάθε άποψη! Εφαρμογή, λεπτομέρεια, διαστάσεις.
Το πιο δύσκολο σημείο, η πιο ‘βρώμικη δουλειά’ θα έλεγα εγώ, είναι η αφαίρεση των δυσάρεστων (at least…) πλαϊνών στηριγμάτων των φτερών του κιτ… Θέλει υπομονή και ειδικά εργαλεία για να μην γίνει – εντελώς – χάλια… Αν όμως δεν τα αλλάξεις, η όλη κατασκευή θα δείχνει αστεία. Συγχωρέστε με.





Αποσυνδεδεμένος midasIDF

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 12, 2015, 10:37:11 πμ »
Αφού τέλειωσα σε πρώτη φάση με τα πλαϊνά στηρίγματα, προχώρησα λίγο τον πύργο. Κόλλησα τις πρόσθετες πλαϊνές θωρακίσεις και πήγα σε ένα άλλο σημείο που φαινόταν αρκετά ‘πονηρό’ για να γίνει ‘πατάτα’. Τις πλαϊνές συγκολλημένες λαμαρίνες, τα τριγωνικά κομμάτια με αντιολισθητική τύπωση. Προς διευκόλυνση του πληρώματος. Τα πλαστικά του κιτ είναι αρκετά τίμια, αλλά είναι ‘μασίφ’ και η τελική εικόνα δεν αποδίδεται σωστά, μια και δείχνουν να βγαίνουν μέσα από τον πύργο, ενώ είναι κολλημένα πάνω του.

Έτσι, έβαλα τα PE της Legend που απλά θέλουν λίγο προσοχή, λίγη χρήση μυαλού και σίγουρα έστω και ένα απλό PE Bender. Σε συνεργασία με τον κύριο Πλωτάρχη, βρήκαμε και τον πλέον έξυπνο τρόπο τοποθέτησης τους, χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία… Δεν θα ζαλίσω με λεπτομέρειες, απλά όποιος – και αν – ενδιαφέρεται (που δεν το βλέπω…) μπορεί να ζητήσει περαιτέρω πληροφόρηση. To be continued…               



Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 12, 2015, 11:22:43 πμ »
Project αντιολισθητικές...  ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 12, 2015, 12:21:51 μμ »
Πολύ ωραία μέχρι τώρα, διατριβή επί του θέματος όπως πάντα
 
... Σε συνεργασία με τον κύριο Πλωτάρχη, βρήκαμε και τον πλέον έξυπνο τρόπο τοποθέτησης τους, χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία… Δεν θα ζαλίσω με λεπτομέρειες, απλά όποιος – και αν – ενδιαφέρεται (που δεν το βλέπω…) μπορεί να ζητήσει περαιτέρω πληροφόρηση...

μην κρύβεις τέχνη, για πες ...   8)

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 12, 2015, 01:37:52 μμ »

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 12, 2015, 01:52:21 μμ »
Δε νομίζω Φάνη. Θέλει πάρα πολλή δουλειά για να πιάσει την ισραηλινή αντιολισθητική...

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 12, 2015, 02:00:57 μμ »
ΟΚ, πάντως από τις φωτογραφίες που έχω δει μια χαρά φαίνεται να το αποδίδει.
Μη ξεχνάμε ότι στα Ισραηλινά άρματα επικρατεί ένα μικρός χαμός.
Επίσης, οι αντιολησθητικές μετά από πολύ χρήση έχουν μία τάση να χάνουν την επίστρωσή τους.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8213
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Magach 6B Gal Batash IDF
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 12, 2015, 02:07:17 μμ »
ΟΚ, πάντως από τις φωτογραφίες που έχω δει μια χαρά φαίνεται να το αποδίδει.
Μη ξεχνάμε ότι στα Ισραηλινά άρματα επικρατεί ένα μικρός χαμός.
Επίσης, οι αντιολησθητικές μετά από πολύ χρήση έχουν μία τάση να χάνουν την επίστρωσή τους.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Το True Earth, αν περαστεί σχετικά φειδωλά (δηλαδή να απλώνεται το υλικό κάθε πινελιάς σε αρκετή επιφάνεια) αποδίδει αρκετά καλά αυτό το ακανόνιστο και αραιό effect της ισραηλινής αντιολισθητικής :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: magach Gal Batash idf m60