Αποστολέας Θέμα: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!  (Αναγνώστηκε 3761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος crazyhorse

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • modelclub.gr
Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« στις: Νοέμβριος 26, 2006, 06:22:36 μμ »
Γεια σε όλους. Ποστάρω πρώτη φορά. Αποφάσισα να ασχοληθώ με τον μοντελισμό πιο σοβαρά και οργανωμένα σε σχέση με το παρελθόν. Τους τελευταίους 3 μήνες διαβάζω στο net είτε εξωτερικό είτε εδώ για τεχνικές, εργαλεία τρόπους μοντελισμού κλπ. Προσπαθώ να πάρω όσα πιο πολλά θεωρητικά "μαθηματα" μπορώ. Αφού λοιπόν πέρασε ο καιρός και εξοπλίστικα με γνώση και εργαλεία αποφάσισα να αρχίσω μια κατασκευή. Επέλεξα λοιπόν το Canadair CL-415 της heller στην 1:72. Γιατί διάλεξα το συγκεκριμένο; Μου αρέσει το αεροσκάφος και θεώρησα οτι πρέπει να είναι μια απλή κατασκευή όπου πάνω της θα μπορούσα να εφαρμώσω πολλές απο τις τεχνικές που τόσο καιρό διάβαζα. Λάθος. Μέγα λάθος. Άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη. Ας αρχίσω όμως με μερικά παραδείγματα. Υπερυψωμένη γράμμωση. Το κέρατό μου. Η περισσότερη λεπτομέρεια των υπερυψομένων πριτσινιών έχει ηδη χαθεί απο το τρίψιμο. Τέλος πάντων είπα να συνεχίσω μόνο και μόνο για να "μάθω" πάνω στο μοντέλο. Οπότε και έφτασα στο σημείο των κινητήρων. Τους έβαψα κίτρινους και αφού στέγνωσαν θέλησα στους αεραγωγούς να βάψω μία μάυρη λορίδα όπως και στο κανονικό αεροσκάφος δηλαδή. Μέγα λάθος. Αφου λοιπόν μάσκαρα και μου βγήκε η πίστη έβαψα με μάυρο. Αφού στέγνωσε και έβγαλα την ταινία είδα οτι το χρώμα είχα περάσει απο κάτω. ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ. Ο προβληματισμός μου είναι γενικός. Τι μπορεί να κάνω λάθος; Προσέχω έτσι ώστε να πατάει σωστά η ταινία και να μήν αφήνει κενά. Αν θέλω να κάνω μία παραλλαγή και μου φύγει το χρώμα τότε τί πρέπει να κάνω;
Βοήθεια αδέρφια.............

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 06:33:28 μμ »
Kαλως ηρθες κατ'αρχην 8)
τι ταινια ηταν? μαρκα?

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

  • Οι διακοπές τελείωσαν ...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5300
  • Τόπος: Zante
  • Είναι πολλά τα άφτιαχτα...
Απ: masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 06:38:10 μμ »
Καλώς ήρθες Alex... :D

Οπως κατάλαβες η θεωρία από την πράξη απέχει...
Το μοντέλο που διάλεξες νομίζω ότι είναι μέτριας ποιότητας...αλλά πάμε παρακάτω...
Με τι είδους ταινία λασκαρισμένες :?: την είχες πιέσει αρκετά καλά :?: - Ακόμα και στα πιο προσεχτικά μασκαρισματα υπάρχει περίπτωση να περάσει χρώμα... :roll:

Σε παραλλαγή καλύτερα είναι να κάνεις τους διαχωρισμούς των χρωμάτων με μπλου τακ (αυτό για τις αφίσες)

Κάτι τελευταιο ... μην περιμένεις από το πρώτο μοντέλο να σου βγουν όλα...
Απλα από μοντέλο σε μοντέλο θα εφαρμόσεις όλα όσα έχεις διαβάσει και θα τα προσαρμόζεις στην μεθοδολογία της εργασίας σου :wink:

Καλά να περάσεις στην οικογένεια :wink:

Υ.Γ. έχεις το ελεύθερο για όσες ερωτήσεις θες  :wink: :D
Η κριτική είναι εύκολη, ...η δημιουργία είναι δύσκολη


Σβήσε και άλλα ::glossa:: ΜΠΡΑΒΟ ΡΟΥΛΑ ::award_1:: SXUWP ::award_1::

Αποσυνδεδεμένος crazyhorse

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • modelclub.gr
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 06:52:11 μμ »
Παίδες ευχαριστώ πολύ.
Για ταινία χρησιμοποιώ μία παλιά TAMIYA που είχα πάρει απο Αγγλία πρίν απο περίπου 5 χρόνια. Έιναι πάχους 1cm περίππου. Χρησιμοποιώ και άλλες ταινίες μεγαλύτερου πάχους. Έιναι οι κλεσικές χαρτοταινίες. Αλλα για masking μόνο αυτή της TAMIYA. Αυτό το κόλπο του Blu tac το έχω διαβάσει και θα το εφαρμόσω όταν θα κάνω κάποια παραλλαγή. Η ερώτηση όμως είναι οτι όταν έχω τέτοια προβλήματα τότε τι κάνω; Το ξαναβάφω η μπορω να το διαρθώσω;

Αποσυνδεδεμένος ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 51
  • Τόπος: AΘΗΝΑ
  • Σαούλ Σαούλ γιατί με καταδιώκεις ;;
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 07:06:06 μμ »
Καλώς τον φίλο μας . Να σου πώ και εγώ την δική μου εκδοχή ?
Πήγαινε φίλε μου στο ποιοδήποτε μαγαζάκι της γειτονιάς που έχει χρώματα σιδηρικά και πάρε μια χαρτοταινία που χρησιμοποιούν και οι μπογιατζήδες , έχει σε διάφορα πάχοι.
πάρε του 1ος πόντου φάρδος και είσαι μάγκας !!!
Κατόπιν όταν θα την εφαρμόσεις στο μοντέλο να την έχεις κολήση και ξεκολήση κάμποσες φορές πάνω στον πάγκπο σου για να φύγει η πολή κόλλα .
Και είσαι έτοιμος να την εφαρμόσεις με εγυημένα αποτελέσματα .

Υ.Γ.
Κοίτα μην το παρακάνεις στο κόλα -ξακόλλα και δεν αφήσεις ίχνος κόλλας στην ταινία!!!!!    :D :lol: :D :lol: :D :lol: :D
ΙΣΡΑΗΛ = (Συνεπεια , Αξιοπιστία , Αποτελεσματικότης). Δεν έχετε παρά να μας μιμηθείτε !!!

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 07:45:21 μμ »
Με τι είδους χρώματα έχεις βάψει; Πινέλο ή αερογράφο;

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 08:10:18 μμ »
Καλώς τον φίλο μας . Να σου πώ και εγώ την δική μου εκδοχή ?
Πήγαινε φίλε μου στο ποιοδήποτε μαγαζάκι της γειτονιάς που έχει χρώματα σιδηρικά και πάρε μια χαρτοταινία που χρησιμοποιούν και οι μπογιατζήδες , έχει σε διάφορα πάχοι.
πάρε του 1ος πόντου φάρδος και είσαι μάγκας !!!
Κατόπιν όταν θα την εφαρμόσεις στο μοντέλο να την έχεις κολήση και ξεκολήση κάμποσες φορές πάνω στον πάγκπο σου για να φύγει η πολή κόλλα .
Και είσαι έτοιμος να την εφαρμόσεις με εγυημένα αποτελέσματα .

Υ.Γ.
Κοίτα μην το παρακάνεις στο κόλα -ξακόλλα και δεν αφήσεις ίχνος κόλλας στην ταινία!!!!! :D :lol: :D :lol: :D :lol: :D

Θα συμφωνήσω με τον Αστραπόγιαννο και θα προσθέσω: Μόλις μασκάρεις, πέρνα λίγη παρκετίνη (ΛΙΓΗ!) με ένα πινελάκι τη διαχωριστική γραμμή ταινίας-μοντέλου. Οποιες ατέλειες υπάρχουν "κλείνουν" με την παρκετίνη  :)
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 51
  • Τόπος: AΘΗΝΑ
  • Σαούλ Σαούλ γιατί με καταδιώκεις ;;
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 08:15:14 μμ »
Αλα της .. φακιρικά ο ΧΟΝΤ ΝΤΟΓΚ !!!  Εχεις κάνει στην ΙΝΔΊΑ ???
   ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ  :D :D :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΙΣΡΑΗΛ = (Συνεπεια , Αξιοπιστία , Αποτελεσματικότης). Δεν έχετε παρά να μας μιμηθείτε !!!

Αποσυνδεδεμένος crazyhorse

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • modelclub.gr
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 08:56:21 μμ »
Δεν σας προλαβαίνω. Ευχαριστώ.
Λοιπόν μερικές διευκρινήσεις τώρα.
α) Βάφω με αερογράφω. Πρώτη φορά και γι'αυτό προτίμησα έναν αερογράφο της πλάκας.
β) Έχω παρατηρήσει οτι όταν στεγνώσει το χρώμα και βγάλω την ταινία σε αυτό το σημείο κάνει ένα "σκαλοπατάκι". Αυτό ειναι νορμάλ;
γ) Δοκίμασα κάτι νέο που δεν το έχω διαβάσει και θα σας πώ τα αποτελέσματα αύριο. Βασικά μάσκαρα την αντίθετη επιφάνεια απο αυτή που θέλω να προστατεύσω. Μετά έβαλα mascol στην επιφάνεια που θέλω να προστατεύσω και πρίν πίξει καθόλου έβγαλα την ταινία. Έχω βάψει τώρα και περιμένω μέχρι αύριο για να βγάλω το mascol και να δώ τα αποτελέσματα.
δ) Εάν φύγει το χρώμα απο την ταινία τότε πώς το διορθώνουμε; το τρίβουμε με γυαλόχαρτο;
ε) Αυτό με την παρκετίνη δεν το ήξερα. Θα το δοκιμάσω όμως. Το χρώμα όμως πίανει πάνω απο την παρκετίνη;
στ) ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΡΙΞΕΙ ΕΕΕΕΕ;
Alex

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

  • Οι διακοπές τελείωσαν ...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5300
  • Τόπος: Zante
  • Είναι πολλά τα άφτιαχτα...
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 09:06:51 μμ »
Δεν σας προλαβαίνω. Ευχαριστώ.
Λοιπόν μερικές διευκρινήσεις τώρα.
α) Βάφω με αερογράφω. Πρώτη φορά και γι'αυτό προτίμησα έναν αερογράφο της πλάκας.
β) Έχω παρατηρήσει οτι όταν στεγνώσει το χρώμα και βγάλω την ταινία σε αυτό το σημείο κάνει ένα "σκαλοπατάκι". Αυτό ειναι νορμάλ;
γ) Δοκίμασα κάτι νέο που δεν το έχω διαβάσει και θα σας πώ τα αποτελέσματα αύριο. Βασικά μάσκαρα την αντίθετη επιφάνεια απο αυτή που θέλω να προστατεύσω. Μετά έβαλα mascol στην επιφάνεια που θέλω να προστατεύσω και πρίν πίξει καθόλου έβγαλα την ταινία. Έχω βάψει τώρα και περιμένω μέχρι αύριο για να βγάλω το mascol και να δώ τα αποτελέσματα.
δ) Εάν φύγει το χρώμα απο την ταινία τότε πώς το διορθώνουμε; το τρίβουμε με γυαλόχαρτο;
ε) Αυτό με την παρκετίνη δεν το ήξερα. Θα το δοκιμάσω όμως. Το χρώμα όμως πίανει πάνω απο την παρκετίνη;
στ) ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΡΙΞΕΙ ΕΕΕΕΕ;
Alex

Δεν είναι νορμαλ...
Προσπάθησε να μην επιμένεις πολύ στο σημείο που έχεις μασκαρει...
Αν το σκαλοπάτι σου κάνει είναι μικρο τρίψε με ενα 1200 ή 1500 ντουκοχαρτο απαλά...
Η κριτική είναι εύκολη, ...η δημιουργία είναι δύσκολη


Σβήσε και άλλα ::glossa:: ΜΠΡΑΒΟ ΡΟΥΛΑ ::award_1:: SXUWP ::award_1::

Αποσυνδεδεμένος ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 51
  • Τόπος: AΘΗΝΑ
  • Σαούλ Σαούλ γιατί με καταδιώκεις ;;
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 09:11:10 μμ »
Τρελό άλογο ... εδώ αστραπόγγιανος , πώς να μην κάνει βρε σκαλοπάτι άν ψεκάζεις προς την κατευθυνση της ταινίας ??
Μόνος σου το κάνεις το σκαλοπάτι , θα ψεκάζεις πίσω απ'την μεριά της ταινίας ωστε το χρώμα να μην χτίζει την υψομετρική διαφορά της επιφάνειας του μοντέλου με την  ταινία.
Και να έχεις υπ' όψην σου πως το βάψιμο πρέπει να βγεί σωστό αμέσως . Αυτά τα , θα το τρίψω μετά.... ξέχασετα να μάθεις να κάνεις τη δουλειά σωστά.
Να αραιώσεις το χρώμα με λίγο δυαλιτικό ώστε όταν βάφεις να μην τα καλύπτει όλα αμέσως , να σου ζητάει και δεύτερο χέρι.
Καλύτερα για σένα να περάσεις ξανά χρώμα παρά να κάνεις το μοντέλο (_|_) και μετά να τρίβεις και να τα εξαφανίσεις όλα . πιρτσίνια , γραμώσεις ,κ.λ.π.
Ετσι και δεν το κάνεις τέλειο αλίμονο σου κακομοίρη μου.  :D :shock: :lol: :shock: :lol: :shock: :lol:
Τι δεν κατάλαβες να μου πείς - να σου πω!!
ΙΣΡΑΗΛ = (Συνεπεια , Αξιοπιστία , Αποτελεσματικότης). Δεν έχετε παρά να μας μιμηθείτε !!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 51
  • Τόπος: AΘΗΝΑ
  • Σαούλ Σαούλ γιατί με καταδιώκεις ;;
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 09:17:04 μμ »
Αλήθεια τώρα το σκέφτηκα για πες με τι χρώμα βάφεις  ?? χαμπρολ - βελατούρα ? βιβεχρωμ?  :lol: :lol:
Για πές, γιατί μπορεί να είναι φόλα το χρώμα .
ΙΣΡΑΗΛ = (Συνεπεια , Αξιοπιστία , Αποτελεσματικότης). Δεν έχετε παρά να μας μιμηθείτε !!!

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΟΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1312
  • Age: 51
  • MC-114 IPMS-1023
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 09:33:14 μμ »
Σιγά μη βάφει με μίνιο  :shock: και μουράβια  :shock: το παιδί!! Δεν παίζεσαι Μητσάρα!!  :wink: χι χι

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

  • Οι διακοπές τελείωσαν ...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5300
  • Τόπος: Zante
  • Είναι πολλά τα άφτιαχτα...
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 09:43:42 μμ »
Αλήθεια τώρα το σκέφτηκα για πες με τι χρώμα βάφεις  ?? χαμπρολ - βελατούρα ? βιβεχρωμ?  :lol: :lol:
Για πές, γιατί μπορεί να είναι φόλα το χρώμα .

Τον εφαγες τον άνθρωπο... :lol:
Εσυ όταν ξεκίνησες ήξερες... :?:

Είσαι μια μούρη...άπαιχτη :wink:
Η κριτική είναι εύκολη, ...η δημιουργία είναι δύσκολη


Σβήσε και άλλα ::glossa:: ΜΠΡΑΒΟ ΡΟΥΛΑ ::award_1:: SXUWP ::award_1::

Αποσυνδεδεμένος ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 51
  • Τόπος: AΘΗΝΑ
  • Σαούλ Σαούλ γιατί με καταδιώκεις ;;
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 09:49:24 μμ »
ΙΣΡΑΗΛ = (Συνεπεια , Αξιοπιστία , Αποτελεσματικότης). Δεν έχετε παρά να μας μιμηθείτε !!!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 09:57:00 μμ »
Ο Δημήτρης απόψε έχει ρέντα και όρεξη για πλάκα όπως πάντα!!!
Είσαι the best of the best :!: :!: :!:
 :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 09:58:53 μμ »
Αλα της .. φακιρικά ο ΧΟΝΤ ΝΤΟΓΚ !!! Εχεις κάνει στην ΙΝΔΊΑ ???
 ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ :D :D :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εχω πτυχία βοηθού φακίρη από τη φημισμένη σχολή Abdul Al Hazred School of Witchcraft. Επίσης είμαι προγραμματιστής, έχω μάθει όχι απλώς να πιστεύω στα θαύματα αλλά να ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ σε αυτά  :)

Φίλε crazyhorse, το μοντέλο που διάλεξες έχει πολύ κίτρινο, χρώμα, για μένα τουλάχιστον, δύσκολο. Πέρνα πρώτα ένα άσπρο, μετά το κίτρινο, μασκάρισε, και τέλος το μαύρο φροντίζοντας να ψεκάζεις όσο το δυνατό πιο κάθετα στην επιφάνεια βαφής και ποτέ κόντρα στο μασκάρισμα. Τώρα χρώμα κάτω από το μασκάρισμα θα υπάρχει πάντα η πιθανότητα να φύγει, ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος, εμένα μου τυχαίνει τουλάχιστον μία φορά σε κάθε μοντέλο που θέλει μασκάρισμα. Αλλά μη μασάς, με λίγο πινελάκι όλα διορθώνονται...

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος crazyhorse

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • modelclub.gr
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 10:01:41 μμ »
.....Είπαμε οτι είμαι άσχετος αλλά όχι και έτσι. Βάφω με αερογράφο και χρώμα νερομπογιές

Εντάξυ πλάκα κάνω :mrgreen: Humbrol χρώματα και αραίωση με white spirit.
Και εννοείται οτι το μοντέλο θα βγεί κω$%##@$%λος. Αλλά no problem. σκοπός μου είναι να χρησιμοποιήσω δίαφορες τεχνικές με σκοπό να μάθω.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 10:07:33 μμ »
Εντάξυ πλάκα κάνω :mrgreen: Humbrol χρώματα και αραίωση με white spirit.

Η αραίωση είναι 1:1 ελπίζω. Και με τρελό ανακάτεμα!

Και εννοείται οτι το μοντέλο θα βγεί κω$%##@$%λος. Αλλά no problem. σκοπός μου είναι να χρησιμοποιήσω δίαφορες τεχνικές με σκοπό να μάθω.

Γιατί θα βγεί κω!@#$#$ (τοιουτοτρόπως καλείται χυδαϊστί ο πρωκτός) Μια χαρά θα είναι. Θα το βάλεις βιτρίνα, θα το βλέπεις και σε ένα χρόνο θα νιώθεις τη χαρά της προσωπικής βελτίωσης. Εγώ κοιτάω τα δικά μου παλιά μοντέλα και παίρνω κουράγιο για τη συνέχεια.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 26, 2006, 10:10:08 μμ »
     Άν είσαι σίγουρος πως θα βγεί κ%$#ς κάνε το κόλπο με τα χρώματα που σου γράφει ο gkontog αλλά άφηνε λίγο κενό από χρώμα σε χρώμα.Έτσι δεν θα έχεις ένα σκαλοπάτι αλλά τρία. :shock: :shock:Και μετά βάλε έναν υπόλογο να απορεί πώς έγινε αυτό. :twisted: :twisted:
     Δηλαδή δεν κατάλαβα,μόνο το υποβρύχιο να γέρνει :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

             Nick X 2

Αποσυνδεδεμένος Μaverick

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Age: 39
  • modelclub.gr
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 01:52:58 μμ »
με δινετε την ευκαιρια ρε παιδια να σας πω μια απορια που εχω γυρο απο το μασκαρισμα...εχει τυχει να δω καποιες φωτο με μοντελα απο SU-35-SU27 που οι τυποι τα εχουν βαψει με τετραγωνισμενες παραλαγες..και αναρωτιεμαι πως αυτες οι δυσκολες παραλαγες γινονται τοσο ολοισια?

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 01:59:21 μμ »
Με τις μάσκες είναι σχετικά απλό Maverick... Βάφεις το βασικό χρώμα, καλύπτεις τα σημεία που θέλεις να φαίνεται και μετά πάς στο επόμενο χρώμα... Τη συνέχεια την καταλαβαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος Μaverick

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Age: 39
  • modelclub.gr
Απ: Masking ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑ!!!
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 11:15:25 μμ »
καταλαβα τι θες να πεις...δεν κανω πρωτη φορα μοντελα. απλως αναρωτιεμαι με τι ακριβως μασκαρουν π.χ με ταινια τις tamiya?γιατι βλεπω οτι δεν περναει ιχνος μπογιας...