Αποστολέας Θέμα: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις  (Αναγνώστηκε 9011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 10:57:54 μμ »
Δημητρη οταν λες body εννοεις το 740 της πολυουρεθανης, white spirit ποιο χρησιμοποιεις?
Ναι,το 740. Υποψην δεν ειναι πολυουρεθανης,ειναι για ακρυλικα διπλης αυτοκινητου. Το πολυουρεθανης ειναι για βερνικια ξυλου αν δεν κανω λαθος. Aπο white spirit το μονο που θυμαμα μαρκα ειναι της Durostick.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:01:25 μμ »
jim40 => Κάθε φορά που καθαρίζεις τον αερογράφο σου βγάζεις και το oring της βελόνας; Προσωπικά δεν το κάνω ποτέ και μάλιστα τα περισσότερα εγχειρίδια που έχω δει ΔΕΝ το προτείνουν σα διαδικασία. Ναι, εκεί μαζεύει βρώμα η οποία όμως είναι προς τη μεριά της σκανδάλης και όχι στο κύκλωμα βαφής. Τι άλλαξε με το που το έβγαλα και το καθάρισα δεν το ξέρω αλλά αν αυτό το σημείο όντως θέλει καθάρισμα δεν αναφέρεται πουθενά και αντέχει βρώμα 14+ ετών και μιας και είναι λεπτή εργασία με κίνδυνο να γίνει ζημιά στον αερογράφο καλά κάνουν και δεν την προτείνουν οι κατασκευαστές.

CROW => πάντως η σύνθεση έχει σαφώς αλλάξει στα Humbrol και πιθανόν αυτό το Body (αλήθεια, βόδι στα ελληνικά ::glossa::) να τα πηγαίνει καλύτερα με τα enamels από το απλό της πολυουρεθάνης. Θα αγοράσω και θα δοκιμάσω.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:31:06 μμ »
Το πολυουρεθανης ειναι για βερνικια ξυλου αν δεν κανω λαθος.
Χρησιμοποιεται για ναυτιλιακα χρωματα ενος και δυο συστατικων, βερνικια εμποτισμου,λακες πολυουρεθανης,αλιφατικα χρωματα,χρωματα ABF topcoat και μονωτικα hyperdesmo. :wink:

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:40:53 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:41:13 μμ »
Γιατί όχι απλά humbrol thinners για τα humbrol enamel αντί όλα αυτά τα πυρηνικά καύσιμα?

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 11:50:40 μμ »
jim40 => Κάθε φορά που καθαρίζεις τον αερογράφο σου βγάζεις και το oring της βελόνας; Προσωπικά δεν το κάνω ποτέ και μάλιστα τα περισσότερα εγχειρίδια που έχω δει ΔΕΝ το προτείνουν σα διαδικασία. Ναι, εκεί μαζεύει βρώμα η οποία όμως είναι προς τη μεριά της σκανδάλης και όχι στο κύκλωμα βαφής. Τι άλλαξε με το που το έβγαλα και το καθάρισα δεν το ξέρω αλλά αν αυτό το σημείο όντως θέλει καθάρισμα δεν αναφέρεται πουθενά και αντέχει βρώμα 14+ ετών και μιας και είναι λεπτή εργασία με κίνδυνο να γίνει ζημιά στον αερογράφο καλά κάνουν και δεν την προτείνουν οι κατασκευαστές.

CROW => πάντως η σύνθεση έχει σαφώς αλλάξει στα Humbrol και πιθανόν αυτό το Body (αλήθεια, βόδι στα ελληνικά ::glossa::) να τα πηγαίνει καλύτερα με τα enamels από το απλό της πολυουρεθάνης. Θα αγοράσω και θα δοκιμάσω.

Για όνομα του θεού οχι κάθε φορά αλλά κάθε λίγα χρόνια. Πιο παλιά που έβαφα πιο συχνά (τώρα έχει καβγά με την συμβία αν προσπαθήσω να βάψω μέσα στο σπίτι και περιμένω για το μπαλκόνι) είχα ένα πρόβλημα, δεν έβγαζε χρώμα και το πήρα απόφαση και τον έλυσα στην κυριολεξία όλον μέχρι και την εισαγωγή του αέρα (εκει που βιδώνει το σωληνάκι) έλυσα και καθάρισα. Τώρα βέβαια με το κομπρεσέρ επειδή βάζω πιο αραιωμένα χρώματα καθαρίζεται πιο εύκολα (παλιά χρησιμοποιούσα μόνο φιάλες και ελάχιστη αραίωση στα Gunze και TAMIYA)

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 01:29:02 πμ »
Μιας και βρήκα τελικά τι ταιριάζει με τι για τις ευαίσθητες πριμαντόνες που έχω για αερογράφους, είπα να κάνω το κομμάτι μου και να περάσω και ένα ελεύθερο χέρι το 72αράκι Fw-190A8 της Hobby Boss. RLM74 από τη νέα σειρά της Humbrol και white spirit από το Super market. Κάτι κατάφερα πιστεύω...

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 24, 2015, 08:43:52 πμ »
Μιας και βρήκα τελικά τι ταιριάζει με τι για τις ευαίσθητες πριμαντόνες που έχω για αερογράφους, είπα να κάνω το κομμάτι μου και να περάσω και ένα ελεύθερο χέρι το 72αράκι Fw-190A8 της Hobby Boss. RLM74 από τη νέα σειρά της Humbrol και white spirit από το Super market. Κάτι κατάφερα πιστεύω...
Ουάου! Απίστευτο! Εσύ ποστ μετά τα μεσάνυχτα;!  Πάει, έρχεται όντως η καταστροφή τη Δευτέρα...  ::glossa:: :mrgreen:
Και το μοντέλο ωραίο βγήκε και μη μιλάς για κουλαμάρα γιατί αν το έκανα εγώ αυτό θα ήταν όλο... μονόχρωμο!
Εγώ πάντως όλα τα Humbrol μόνο με το δικό τους τα αραιώνω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.  Αν και προτιμώ τα Gunze.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Badger Sotar & Krome ερωτήσεις
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 02, 2023, 06:47:32 μμ »
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα κανω την ερωτηση εδώ
Που βρισκουμε ανταλλακτικά για sotar;


οκ βρηκα απο εδω https://airbrushstudio.gr/

Tags: