Modelclub.gr Φόρουμ

Τ34 unit between Orel and Kursk july 1943 Tamiya - Zvezda 1/35 (Αναγνώστηκε 3424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Τσάπανος Γεώργιος

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
Τ34 unit between Orel and Kursk july 1943 Tamiya - Zvezda 1/35
Νοέμβριος 10, 2014, 10:45:01 πμ
Η δική μου συμμετοχή θα αρχίσει με την παρακάτω φωτογραφία

Click to see the original size.

Αξιοποιώντας το στοκ, τα κιτ που θα χρησιμοποιήσω είναι τα παρακάτω. Με προβληματίζει λίγο η απόσταση μεταξύ τους, ίσως τα βάλω λίγο πιο κοντά :D. Ενδέχεται να αντικαταστήσω τις κάνες και τις ερπύστριες. Καλή συνέχεια σε όλους. ::salut::

ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Καλημέρα σε όλους. Σχεδόν τελείωσε το κατασκευαστικό. Μένει να μπουν οι μεταλλικές σίτες, τα καλύμματα των περισκοπίων, τα συρματόσχοινα, οι εναλλακτικές ερπύστριες και κάποιες άλλες λεπτομέρειες και θέλω να πιστεύω ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα ολοκληρωθεί η κατασκευή. Σύντομα κοντά σας. ::salut::

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ

Dimitris 72

• MC crew
  • Scale 1/35
  • Braille Scale Oddity
Ούτε στο Chelyabinsk Zavod, δεν είχαν τέτοια μαζική παραγωγή!!!!

Καλή συνέχεια George  ::salut::

ΔΚ

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Δημήτρη σ' ευχαριστώ πολύ. Ετοιμάζω και άλλα :D. ::salut::

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Τι να πω, μαζική παραγωγή!!! Καλή συνέχεια, παρακολουθώ με ενδιαφέρον.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Γιώργο σ' ευχαριστώ πολύ. Έχω επιλέξει φωτογραφίες. Θέλω να πιστεύω ότι θα προφτάσω να παρουσιάσω άλλα τέσσερα :D. ::salut::

Voroshilov

• MC crew
  • Scale 1/35
Πάνω που αρχίζουν να σπανίζουν τα Τ-34, σκάει ο Δάσκαλος, με την μαζική παραγωγή και το ισοζύγιο, γέρνει και πάλι...
Γιώργο, παρακολουθώ με ενδιαφέρον...

leopard

• Scale 1/24
  • GREEK POWER FOR EVER
Αυτά είναι τα ωραία από το Καρντάσι :!: :!: :!:

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Έχω επιλέξει φωτογραφίες. Θέλω να πιστεύω ότι θα προφτάσω να παρουσιάσω άλλα τέσσερα :D. ::salut::
Τέσσερα! :shock: Εύχομαι να τα καταφέρεις.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Ορέστη και Φάνη σας ευχαριστώ πολύ. ::salut:: ::salut::
Γιώργο ξεκίνησα ήδη. Σε λίγο θα ανεβάσω την δεύτερη συμμετοχή. ::salut::

spits22(Panayotis Dim.)

• *
  • Scale 1/48
  • mud 50%- salt water 50%
Καλη συνεχεια Γιωργο. το ειχα κανει bookmark το θεμα αυτο και περιμενα πως και πως να δω τα Τ-34 σου.Εβαλες-θα βαλεις τελικα βελτιωτικα που σκεφτοσουν? ::salut::
υγ:στη φωτο που διαλεξες,το chtz φαινεται πιο σκουρο.εστω και αν ειναι λογω της φωτο, να προτεινω να το κανεις διαφορετικη αποχρωση του 4BO green ετσι για ποικιλια?  :D

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Γειά σου Παναγιώτη. 'Ηδη χρησιμοποίησα τις πλαστικές κάνες και επειδή οι ερπύστριες κομμάτι-κομμάτι που έχω έχουν ανάγλυφες τάπες (δύο η κάθε μια) από τα καλούπια και για να τελειώνω πιο γρήγορα (μου την σπάει το ξύσιμο :D) θα χρησιμοποιήσω τις βινυλίου. Όσο για το βάψιμο, το ένα όντος στην φωτογραφία είναι πιο σκούρο, αλλά επειδή έχω και άλλες φωτογραφίες από την ίδια μονάδα (ανεβάζω μία), πιστεύω ότι με τα λάδια θα γίνουν διαφορετικά. Σκοπό έχω το ένα (το πρώτο) να το κάνω πιο σκονισμένο. ::salut::

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Καλησπέρα σε όλους. Ολοκληρώθηκε η κατασκευή και σας την παρουσιάζω. Οι ερπύστριε βινυλίου και τα συρματόχοινα θα μπουν μετά το βασικό βάψιμο. Επειδή η συγκεκριμένη κατασκευή δεν έχει φιγούρες και το έδαφος για το διόραμα υπάρχει έτοιμο, θέλω να πιστεύω ότι θα την ολοκληρώσω εντός της προθεσμίας. Σύντομα κοντά σας. ::salut::

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Καλησπέρα σε όλους. Βάφτηκαν και τα δύο με το Dark Green (XF 61) της Tamiya και μετά με το Olive Green (H 405) της Gunze ένώ οι τροχοί και οι ερπύστριες με το Flat Earth (XF 52) της Tamiya. Θα ακολουθήσουν ξανοίγματα με λάδια, Θα μπεί o αριθμός 3 στο πύργο του πρώτου άρματος, wash, ελαφρό chipping, Θα βαφτούν οι λεπτομέρειες  και θα ολοκληρωθούν με το σκόνισμα. ::salut::

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Καλησπέρα σε όλους. Περάστηκαν με λάδια για να ενωθούν τα χρώματα, βάφτηκαν οι λεπτομέρειες, έγινε ελαφρό chipping, ακολούθησε wash (όχι έντονο γιατί θα καλυφθεί στα αντίστοιχα σημεία από το σκόνισμα), έγινε η βάση και είδη σκονίζονται. Μάλλον θα προλάβω την παράταση. ::salut::

Dimitris 72

• MC crew
  • Scale 1/35
  • Braille Scale Oddity
Ωραία μέχρι τώρα Γιώργο!!! Μόνη μου παρατήρηση, το μέγεθος της βάσης: Είναι πολύ μικρό και περίπου σε υποχρεώνει σε παραλληλία των οχημάτων με τις πλευρές της. Μήπως να χρησιμοποιούσες μια μεγαλύτερη, ώστε να αποφύγεις ακριβώς αυτό (που χαλάει την οπτική του διοράματος)  ::dontknow::

ΔΚ

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Δημήτρη σ΄ευχαριστώ. Αν χρησιμοποιούσα μεγαλύτερη βάση, μιας και δεν υπάρχουν στην φωτογραφία στρατιώτες ώστε να γεμίσουν τα κενά, αν και θα ήταν πιο σωστή ως προς την απόσταση των δύο αρμάτων, μου φαινόταν άχαρη, εξάλλου θα χρειαζόμουν και τρίτο φύλλο εδάφους, κάτι που δεν το είχα. Έτσι κατέληξα στην συγκεκριμένη. Να' σαι καλά. ::salut::

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Καλησπέρα σας. Ολοκληρώθηκε η κατασκευή, το σκόνισμα έγινε με το ζουμί North Africa Dust (A.MIG-1404) του Mig και το λάδι Buff του ίδιου από την πρώτη του εταιρία. Δυστυχώς το διόραμα δεν προσφέρεται για φωτογράφιση από διαφορετικές γωνίες, έτσι έβγαλα μερικές αντιπροσωπευτικές (τα άρματα δεν είναι κολλημένα στην βάση). ::salut::

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Dimitris 72

• MC crew
  • Scale 1/35
  • Braille Scale Oddity
Ωραία και μάχιμα (ειδικά αυτό με τον πύργο Cheliabinsk - πάντα μου άρεσε αυτός ο πύργος)!!!! ::salut::

ΔΚ

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Δημήτρη σ΄ευχαριστώ πολύ. ::salut::

KWSTAS

• *
  • Scale 1/35
  • Rusting is my business and business is gooood!!!!
Πολύ όμορφο αποτέλεσμα.

Τσάπανος Γεώργιος

• *
  • Scale 1/35
Κώστα σ' ευχαριστώ πολύ. ::salut::

Stavros

• Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • save the last kit for me

πολύ όμορφα Γιώργο
και πολύ πετυχημενο το στήσιμο (για τις ανάγκες της φωτογράφισης - μοιάζει πολύ με την αρχική)
 ::salut::
Σ.Σ.

ΥΓ. αφού δεν είναι κολημμένα, εκτιμω μπορείς πλέον να βαλεις το καθένα σε δική του βάση .....

gtets

• *
  • Scale 1/35
  • Γιώργος Τέτσιος
Πολυ ωραια βγηκαν και αυτα Γιωργο! ::salut:: ::salut::

DJ ANAS

• *
  • Scale 1/35
  • Χοντος Αναστασιος