Modelclub.gr Φόρουμ

Zvezda 1/35 BA-10 (Αναγνώστηκε 2642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

gkontog

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • Moderator
  • Scale 1/24
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 08, 2014, 08:13:55 μμ
Πάμε λοιπόν για το παρακάτω υπερσκονισμένο και ταλαίπωρο ΒΑ-10, κάπου στην Περσία στα τέλη του 1941 να συνοδεύει μία βρετανική εφοδιοπομπή.

Click to see the original size.

Και φυσικά Zvezda :evil: Ναι, ξέρω, υπάρχει το υπέροχο Hobby Boss αλλά η οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει ανοίγματα. Οπότε πολεμάμε με ότι έχουμε και αυτό είναι το Zvezda το οποίο είναι δώρο από τον gtdeath13, τον οποίο ακόμα μία φορά ευχαριστώ.

Ενα θα σας πω, το BA-64 της Aer Moldova είναι απείρως καλύτερο σε εφαρμογή!!! Για να φτάσω ως εδώ που βλέπετε, όπου έχω κολλήσει μόλις ΠΕΝΤΕ κομμάτια, θυσίασα 4 ώρες δοκιμών, κοψιμάτων, μελέτη φωτογραφιών και ερωτικών στίχων και είμαι πεπεισμένος πως κάτι δεν θα ταιριάζει στη συνέχεια. Οσο για της οδηγίες, ούτε μαστουρωμένη Πυθία μετά από μπόλικες τεκίλες δε βγάζει άκρη σχετικά με το που πάει τι. Αλλά συνεχίζουμε, πάντα με θετικό πνεύμα και ελπίζοντας για το καλύτερο!

Θα προχωρήσει για να βαφτεί μαζύ με το ΒΑ-64. Αν φτάσει ποτέ μέχρι εκεί...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Blitz-X

• *
  • Scale 1/35
  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
#1 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 08, 2014, 09:28:32 μμ
Τελικά "μου φαίνεται, πως εσύ τελικά δεν έρχεσαι για το κυνήγι", όπως λέει και το ανέκδοτο με την αρκούδα και τον κυνηγό :roll:
Τη ζητάει ο οργανισμός σου την ανακυκλωμένη ρώσικη ραδιενεργή σαγιονάρα ::glossa:: :mrgreen:

Τι να σου πώ, αφού το πήρες απόφαση και το ξεκίνησες, καλή συνέχεια/τελειώματα :wink:

Ερώτησις: Θα συμπεριλάβεις και κάποιο από το έμψυχο που φαίνεται στη φωτό, ή σκέτο το τριάξονο :?:

Spoiler (hover to show)

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

KWSTAS

• *
  • Scale 1/35
  • Rusting is my business and business is gooood!!!!
#2 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 08, 2014, 09:47:24 μμ
Spoiler (hover to show)

melpas1013

• Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
#3 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 09, 2014, 01:47:38 πμ
Ανατριχιάζω...

Βλέπω μερικά ανατολικής προέλευσης κιτ που έχω (δυτικότερα των Ουραλίων), και βλαστιμάω ήδη... Μου τελείωσε και η Πυθία...

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
#4 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 09, 2014, 10:24:06 πμ
Τελικά "μου φαίνεται, πως εσύ τελικά δεν έρχεσαι για το κυνήγι", όπως λέει και το ανέκδοτο με την αρκούδα και τον κυνηγό :roll:
::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::
Οντως φοβερό ανέκδοτο και όντως μου κολλάει μια χαρά. Αλλά τι να κάνω, οι μεγάλες εταιρείες που βγάζουν πιο εύκολοκατασκευάσιμα μοντέλα (λέμε τώρα) μας έχουν πήξει στο Tiger και στο Panther με ελάχιστες εξαιρέσεις. Για να μην πω για τα paper panzer και οτιδήποτε κυκλοφόρησε με ένα τουλάχισοτν πρωτότυπο... ετσι λοιπόν οχήματα με σημαντική δράση που κατασκευάστηκαν κατά δεκάδες χιλιάδες και έδρασαν από τη Μανζτουρία μέχρι και το τέλος του ΒΠΠ και πιο μετά ακόμα μένουν στην αφάνεια και τα φιάχνουν από παλαιά τάπερ και ανακυκλωμένα προφυλακτικά εταιρείες όπως η Zvezda. Τώρα για να λέμε και το σωστό το ΒΑ-10 το τίμησε πρόσφατα και η Hobby Boss αλλά το νίκησε ο ΕΝΦΙΑ :(

Και που να δείτε το επόμενο, BA-6 της Eastern Express, Ισπανικός Εμφύλιος, ο Κθούλου ο ίδιος το παράτησε και κατέληξε στα χέρια μου ::glossa::

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
#5 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 15, 2014, 01:42:14 μμ
Επειδή στη φωτογραφία που διάλεξα το όχημα έχει τις εξωτερικές δεξαμενές πάνω από τα πίσω φτερά, έπρεπε να τις βάλω. Απαιτήθηκε ωμή και ψημένη βία...

Φυσικά τα εναπομείναντα κενά ήταν τέτοια που μπορεί να χανόταν μέσα το πλήρωμα, αναλόγου δε μεγέθους ηταν και το καλούπωμα με στόκο μήπως και κλείσουν...
Click to see the original size. Click to see the original size.

Εγιναν και κάποιες ψιλοεπεμβάσεις στο μπροστά μέρος του σασί για να κάτσουν λίγο πιο πίσω οι μπροστινές ρόδες οι οποίες αν μπούν στη θέση που έχει ετοιμάσε η Zvezda δείχνουν σαν να προπορεύονται του οχήματος :evil:

Στο πίσω μέρος του σασί είχαμε σημαντικές μειώσεις στο μήκος και πολύωρες δοκιμές ώστα όλα να κάτσoυν στη σωστή θέση σε σχέση με το υπόλοιπο άχημα.

Πολλά προβλήματα είχε και ο πύργος ο οποίος απαίτησε αρκετή προσπάθεια για να βγει κυκλικός και με κάποια βασική σωστή γεωμετρία. Και εδώ έπεσε μπόλικος στόκος και έπεται συνέχεια.

Αυτά τα ολίγα για την ώρα. Το μοντέλο γλυτώνει τον κάδο των σκουπιδιών, μέχρι τώρα τουλάχιστον. Με όλα αυτά τα κόψε-ράψε έχω σοβαρές αμφιβολίες πως θα μοιάζει με ΒΑ-10 στο τέλος αλλά εν προκειμένω στόχος είναι να μην καταλήξει στο τζάκι και όχι η ποιότητα κατασκευής και η αξιοπιστία. Αν επιζήσει και της τοποθέτησης των μπροστινών φτερών, όπου κάποιες δοκιμές έδειξαν ένα χαοτικό μοντέλο εφαρμογής με το υπόλοιπο όχημα, θα βαφτεί, αλλιώς θα καταλήξει στην ανακύκλωση. Μόλις μπορέσω θα πάρω το ΒΑ-10 της Hobby Boss, έτσι για να δω πως είναι το όχημα αυτό σε μοντέλο.

ΥΓ
Το οτι θα φτάσω να κατατάσσω το BA-64 της Aer Moldova στα "κατασκευάσιμα και μετρίως δύσκολα" μοντέλα, δεν το περίμενα... Πάντα λοιπόν υπάρχει κάτι χειρότερο από το τρέχων χρέπι!

Hraklis_Poumaro

περισσότερα
  • Επισκέπτης
#6 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 15, 2014, 05:59:06 μμ

philio

• *
  • Scale 1/35
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
#7 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 15, 2014, 06:04:48 μμ
Αφού δεν μασάς... τελικά τα φέρνεις βόλτα και με το βάψιμο γίνονται κουκλιά!!!
Δώσε γερά!

Μανούσος

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
#8 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 15, 2014, 09:10:13 μμ
Αφού δεν μασάς... τελικά τα φέρνεις βόλτα και με το βάψιμο γίνονται κουκλιά!!!
Δώσε γερά!

x 1000

::salut::
Μέτρον Άριστον

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
#9 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 15, 2014, 09:49:52 μμ
Ευχαριστώ όλους!

Τελικά μάλλον υπάρχει ελπίδα, τα μπροστινά φτερά έκατσαν στη θέση τους και δείχνουν και ίσια! Εντάξει, δεν είναι για πολλά-πολλά αλλά τουλάχιστον φαίνονται σωστά με βάση φωτογραφίες του πραγματικού.

Εδώ βλέπεται την πρόταση της Zvezda για τους μπροστινούς τροχούς. Τουλάχιστον ενδιαφέρουσα προσέγγιση...

...και η τελική τους θέση μετά από το σχετικό σφάξιμο. Κάπως καλύτερα θα έλεγα.

Για πρώτη φορά είμαι αισιόδοξος με το μοντέλο, όλα δείχνουν πως θα βαφτεί τελικά.

dkakos

• *
  • Scale 1/48
  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
#10 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 15, 2014, 09:53:39 μμ
Πάλι κεντάς μεσιέ!!!  ::salut::

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
#11 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 16, 2014, 12:24:35 μμ
Ρε λέτε; Με τελευταία κερδισμένη μάχη αυτή του μπροστινού προφυλακτήρα, λέω να ετοιμάζω τον αερογράφο. Φυσικά ανακάλυψα πως οι ρεζέρβες δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν στη θέση που δίνει η Zvezda αλλά αυτό θα λυθεί (ελπίζω) στο μέλλον, όταν θα έχουν τοποθετηθεί οι υπόλοιποι τροχοί.

Και φυσικά δε σας έδειξα το επόμενο. Ιδιο καλούπι αλλά έχει προσθεθεί η απαράμμιλη δυνατότητα της Eastern Express να τα κάνει ΟΛΑ χάλια... Εχει όμως πολύ σεξουαλική παραλλαγή, έχω βρει και φωτογραφία, του λείπει και μία ρόδα by desing (δεν τη βάζουν στο κουτί, μη με ρωτάτε γιατί), έχω και ένα set pe της Eduard που δίνει και ερπύστριες για τους πίσω τροχούς, ότι πρέπει για αρκετά ευχάριστα χειμωνιάτικα βράδυα!

Ernst Barkman

• *
  • Scale 1/35
#12 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 16, 2014, 06:28:29 μμ
Άν και υποψιάζομαι,τελικά θα ρωτήσω:Πώς βρέθηκε το BA-10 να συνοδεύει βρετανική φάλαγγα;  :roll:

Τώρα για την άλλη μάζα πλαστικού (BA-6) πριν αυτοτιμωρηθείς,να κοιτάξουμε λίγο τα σήματα και τα χρώματα γιατί μου φαίνονται λίγο κουκουρούκου (δεν έχω ξαναδεί Τ/Θ των Δημοκρατικών με παραλλαγή και ζωγραφισμένη σημαία,μάλλον για captured όχημα των Εθνικιστών πρόκειται...  :roll: ) αλλά αυτά όταν,πρώτα ο Θεός,ανοίξεις το τόπικ  :wink:

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
#13 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 16, 2014, 08:10:20 μμ
Τώρα για την άλλη μάζα πλαστικού (BA-6) πριν αυτοτιμωρηθείς,να κοιτάξουμε λίγο τα σήματα και τα χρώματα γιατί μου φαίνονται λίγο κουκουρούκου (δεν έχω ξαναδεί Τ/Θ των Δημοκρατικών με παραλλαγή και ζωγραφισμένη σημαία,μάλλον για captured όχημα των Εθνικιστών πρόκειται...  :roll: ) αλλά αυτά όταν,πρώτα ο Θεός,ανοίξεις το τόπικ  :wink:
Ναι, είναι των εθνικιστών. Δεν ξέρω αν τελικά μπει στο GB αλλά θα φιαχτεί, ειδικά τώρα που "έμαθα" τα ζόρικα σημεία από το ΒΑ-10.

Άν και υποψιάζομαι,τελικά θα ρωτήσω:Πώς βρέθηκε το BA-10 να συνοδεύει βρετανική φάλαγγα;  :roll:
Ωχ... θα έπρεπε να το ξέρεις... δεν πρέπει να μου κάνει ιστορικές ερωτήσεις, γίνομαι ανεξέλεγκτος... αλλά μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία...

Είμαστε στον Ιούνιο του 1941 και η Γερμανία έχει εισβάλει στην ΕΣΣΔ. Αυτόματα, και φυσικά εξ ανάγκης, Αγγλία και ΕΣΣΔ γίνονται σύμμαχοι. Η Αγγλία θέλει να αποστείλει υλική βοήθεια στην ΕΣΣΔ και οι δρόμοι είναι δύο, δια θαλάσσης μέσω Β. Θάλασσας και δια θαλάσσης και ξηράς μέσω Περσικού Κόλπου και Περσίας (σημερινό Ιράν). Ο δρόμος της Β. Θάλασσας είναι ο πλέον ζόρικος, άστατος καιρός, κύματα 10m, παγόβουνα και το Tirpitz με την παρέα του να περιμένει την ευκαιρία. Ο δρόμος της Περσίας δείχνει πιο βατός και πιο σίγουρος αλλά πρέπει να ανοίξει. Ετσι Αγγλία και ΕΣΣΔ εισβάλουν στην Περσία τον Αύγουστο του 1941 με πρόσχημα την άρνηση του Reza Shah να διώξει όλους τους γερμανικής καταγωγής πολίτες από τη χώρα. Βλακείες, θα εισέβαλαν ούτως ή άλλως, απλά ήθελαν να το ντύσουν με ένα μανδύα "νομιμότητας". Μάλιστα η ΕΣΣΔ θεωρεί τη δυνατότητα τροφοδοσίας μέσω Περσίας τόσο σημαντική που θα διαθέσει τεράστιες δυνάμεις για την εισβολή την ώρα που στην ίδια την ΕΣΣΔ οι γερμανοί προελαύνουν με όση ταχύτητα αντέχει η λογιστική τους υποστήριξη.

Φυσικά η Περσία καταλαμβάνεται πολύ σύντομα, ο Reza Shah συλαμβάνεται και παίρνει το δρόμο της εξορίας για τη Ν. Αφρική και στη θέση του τοποθετείται ο γιος του Mohammad Reza Pahlavi. Σας θυμίζει κάτι όνομα; Είναι ο σάχης που θα εκδιώξει από την εξουσία ο Ayatollah Khomeini. Ο δρόμος για την αποστολή εφοδίων στην ΕΣΣΔ ανοίγει, θα πάρει το όνομα Persian corridor και από αυτόν μέχρι το 1945 θα φτάσουν στην ΕΣΣΔ 4,225,858 τόνοι εφοδίων αν πιστέψουμε τις επίσημες στατιστικές. Και επειδή μιλάμε για Περσία, μη φανταστείτε τίποτα ερήμους, είχε από όλα το μενού όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία

Ετσι λοιπόν, στα πλαίσια των δυνάμεων κατοχής, οι σοβιετικοί παρέμειναν στην Περσία μέχρι και το Μάϊο του 1946. Φυσικά οι γερμανοί έκαναν πολλές προσπάθειες να διακόψουν τη ροή των εφοδίων για αυτό και οι εφοδιοπομπές απαιτούσαν προστασία και voila, ένα ΒΑ-10 παρέχει προστασία σε μία εφοδιοπομπή αγγλικών φορτηγών.

Voroshilov

• MC crew
  • Scale 1/35
#14 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 16, 2014, 10:07:50 μμ

Αν προσέξετε, το κατω μερος της σημαιας, είναι μωβ: είναι των δημοκρατικών

gtdeath13

• *
  • Scale 1/32
#15 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 16, 2014, 10:21:38 μμ
Μου φαίνεται θα σου πάρω άλλα δυο να ηρεμήσεις...γιατί αυτό δεν φτάνει  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

HFAISTOS

• *
  • Scale 1/35
  • Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
#16 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 16, 2014, 11:37:07 μμ
συμφωνω με τον voroshilov ειναι δημοκρατικη η σημαια το μωβ δεν ηταν του φρανκο ::salut::

Ernst Barkman

• *
  • Scale 1/35
#17 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 17, 2014, 01:55:15 πμ
Γιώργη με κάλυψες πλήρως,μακάρι να γινόμαστε όλοι έτσι "ανεξέλεγκτοι"  ::thumbleft::

Αν προσέξετε, το κατω μερος της σημαιας, είναι μωβ: είναι των δημοκρατικών

συμφωνω με τον voroshilov ειναι δημοκρατικη η σημαια το μωβ δεν ηταν του φρανκο ::salut::

Κύριοι,αυτό ακριβώς εννοούσα με το "κουκουρούκου".Οι Δημοκρατικοί σπάνια έβαφαν με παραλλαγή τα Τ/Θ τους κι ακόμα σπανιότερα έβαφαν σε αυτά τη σημαία τους.Πιθανότατα ο καλλιτέχνης είδε ασπρόμαυρη φώτο οχήματος των Εθνικιστών και την ερμήνευσε κατά το δοκούν (ίσως με συνοδεία κάποιων ποτηριών βότκας  ::glossa:: )

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
#18 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 17, 2014, 09:10:26 πμ
Ναι, το ΒΑ-6 είναι όντως των δημοκρατικών, λάθος μου και όντως η σημαία είναι η σημαία της Δεύτερης Δημοκρατίας. Τώρα φωτογραφία με ΒΑ-6 με παραλλαγή υπάρχει, αλλά δεν έχει τη σημαία οπότε θα γίνει άνευ σημαίας.

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
#19 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 23, 2014, 08:03:16 μμ
Και λίγο χρώμα, Humbrol 117 και ξανοίγματα στα πρόχειρα με έμφαση στις πάνω επιφάνειες, περσικός ήλιος ήταν αυτός , δε χαριζόταν. Ελπίζω τις διαφορές τονικότητας που θέλω να τις βγάλω στο τέλος με σκόνες... θα δείξει, υπάρχει και το Fornet... Για κάποιο λόγο η μπαχαλομηχανή μου το γύρισε προς το λαχανί :evil:

Για να μην τα ξαναγράφω, για λεπτομέρειες σχετικά μετ το βάψιμο, αραιώσεις κλπ στο θέμα με το ΒΑ-64.

giwrgosd

• *
  • Scale 1/35
  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
#20 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 23, 2014, 10:46:26 μμ
Είδες τελικά που δεν πέρασε το δικό του;
Κουκλάκι γίνεται το χρεπάκι.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

philio

• *
  • Scale 1/35
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
#21 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 24, 2014, 09:08:52 πμ
Είδες τελικά που δεν πέρασε το δικό του;
Κουκλάκι γίνεται το χρεπάκι.

Μα κάθε φορά που ασχολείται με "χρέπι" τα ίδια λέει και στο τέλος, ειδικά και με το βάψιμο, μας δείχνει κουκλιά!

gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
#22 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 24, 2014, 12:44:48 μμ
Μα κάθε φορά που ασχολείται με "χρέπι" τα ίδια λέει και στο τέλος, ειδικά και με το βάψιμο, μας δείχνει κουκλιά!
Ρε παιδιά τι να κάνω που ΕΙΝΑΙ χρέπια! Με παιδεύουν και έχοντας μέτριες ικανότητες με παιδεύουν ακόμα παραπάνω έτσι εκεί που κάποιος άλλος θα το ξήλωνε και θα το έκανε με φύλο πλαστικού και καλαμάκια, εγώ τραβιέμαι με τα κομμάτια του κιτ.

Οσο για το βάψιμο, τι να σας πω, χαίρομαι που σας αρέσει. Εχω εξηγήσει πάρα πολλές φορές πως δεν κάνω τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε σαν διαδικασία ούτε έχω κάποιον ιδιαίτερα καλό αερογράφο, μάλλον το αντίθετο. Μάλιστα ξεφεύγω και από την πεπατημένη και ξανοίγω μέ άσπρο μιας και οι γνώσεις μου περί χρωμάτων, συμπληρωματικών, RGB κλπ περιορίζονται σε παραλλαγές της παρακάτω εντολής:

Control.ForeColor = Color.LightGreen;

Και τέλος. Θεωρώ λοιπόν το βάψιμο που κάνω σαν basic airbrushing skill. Και μάλιστα ΠΟΛΥ basic.

ΥΓ
Αντε μη γυρίσω κανένα βιντεάκι και ονομάσω και την τεχνική FMMPB και τρελλαθώ στα φράγκα ::glossa:: Γιατί υπάρχει και η FMMPE, εκεί να δείτε ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

nino1969

• MC crew
  • Scale 1/35
  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • IPMS 1099 / MC 369
#23 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 24, 2014, 02:42:04 μμ
Σταμάτα να κλαίγεσαι παλιο-δεινόσαυρε, γιατί δυο (και χρέπια) έπιασες και τα έκανες και τα 2 πρασινάκια το ένα καλύτερο από το άλλο.  8) Το συγκεκριμένο μάλιστα και ένεκα περσικού ήλιου όπως είπες και ο ίδιος εγώ προσωπικά θα το έκανα ("καμμένο" πράσινο) σκέτο λαχανί στις οριζόντιες επιφάνειες.  :wink: ::salut::

jim40

• *
  • Scale 1/35
  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • go ahead punk make my day
#24 Απ: Zvezda 1/35 BA-10
Νοέμβριος 24, 2014, 03:43:04 μμ
Ασε τα σάπια. Μέτριες ικανότητες έχω εγώ. Εσύ πάς για πολύ πάνω του μετρίου. Μα πολύ πάνω  ::thumbleft::