Αποστολέας Θέμα: Iwata HP C plus αποριες αρχαριου  (Αναγνώστηκε 3290 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Iwata HP C plus αποριες αρχαριου
« στις: Ιούνιος 27, 2014, 03:02:39 πμ »
Mια ισως χαζη ερωτηση. Εχω εναν ολοκαινουργιο νεοαποκτηθεντα iwata hp c plus. Μαθαινω να τον λυνω και να τον δενω για σωστο καθαρισμο. Εγω βρει και ενα πολυ αναλυτικο βιντεο για να μην γινει καμια πατατα και ολα καλα μεχρι εδω. Οταν εισαγω την βελονα στο σωμα, την σπρωχνω πολυ πολυ απαλα με το ακροδακτυλο. Καποια στιγμη πριν φτασει στο μπεκ βρισκει μια μικρη αντισταση, σαν να περνα απο ενα πιο στενο/σφιχτο σημειο και μετα νιωθω οτι τερματιζει. Ειναι οκ αυτο? Ρωταω γιατι στο βιντεακι ο τυπος την σπρωχνει και φαινεται να μπαινει αερα.

Αποσυνδεδεμένος lycos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • Τόπος: gr
  • modelclub.gr
Απ: Eρωτηση για συναρμολογηση iwata hp c plus
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:05:34 πμ »
Είναι Οk

Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Απ: Eρωτηση για συναρμολογηση iwata hp c plus
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:15:28 πμ »
Η αντίσταση που βρισκει η βελονα είναι στο σημείο που υπάρχει ένα τεφλόν(φλάντζα) στο σώμα του αερογράφου μετά την σκανδάλη για να στεγανώνει το πίσω μέρος του αερογράφου και να μην περνάει προς τα πίσω αέρας ή χρώμα. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Eρωτηση για συναρμολογηση iwata hp c plus
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:32:24 πμ »
Να αρχίσεις να ανησυχείς όταν δεν θα νιώθεις αυτή τη μικρή αντίσταση...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Eρωτηση για συναρμολογηση iwata hp c plus
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2014, 10:14:30 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:04:59 μμ »
Λοιπον αλλαξα τον τιτλο του θεματος για να μην ανοιγω αλλα και για να ειναι μαζεμενες εδω καποιες αποριες που μπορει να φανουν χρησιμες και σε αλλους.
Επειδη καθυστερησα ολιγον με την ιδιοκατασκευη του κομπρεσορα, οι πρωτες δοκιμες του αερογραφου ξεκινησαν μολις χθες. 

1 Αρχικα ψεκασα με λιγο νερο και μετα ψεκασα υδατοδιαλυτο μελανι+νερο ωστε να μην εχω θεματα με την αραιωση. Για καποιο λογο δεν μπορεσα να πετυχω λεπτη δεσμη. Ξερω οτι παιζει ρολο η αποσταση/πιεση/τραβηγμα σκανδαλης-ροη χρωματος. Αλλα ακομα και με ελαχιστο τραβηγμα στην σκανδαλη ειχα αραχνες. Μειωσα την πιεση, αλλα και παλι δεν καταφερα πολυ λεπτες γραμμες  ::eusa_wall::

2 Πρωτη πατατα. Μετα τις δοκιμες, ελυσα τον αερογραφο για να τον καθαρισω. Ειχα και βοηθεια απο ενα αναλυτικο βιντεο του youtube. Ελυσα λοιπον τα παντα (εκτος απο την βαλβιδα) και ξεκινησα καθαρισμα με 50-50% νερο+ αζαξ και μεσοδοντια βουρτσακια. Το χρωμα που ψεκασα ηταν καφεκοκκινο, οταν λοιπον ελυσα το μπεκ, προσεξα στις βολτες του κοκκινο χρωμα. Με περισση ζεση λοιπον οπλισμενος με ενα μαλακο πλακε πινελακι και τα βουρτσακια εβγαλα ολο το χρωμα απο τις βολτες. Εδεσα τον αερογραφο, ψεκασα νερακι, ολα καλα. Μονο που αργοτερα μπαινοντας στο νετ διαπιστωσα οτι ολα τα μπεκ της iwata εχουν αυτο το κοκκινο χρωμα στο σπειρωμα του μπεκ γιατι ειναι... στεγανωτικο  :?. Η iwata συστηνει κερι μελισσας για στεγανωτικο στο συγκεκριμενο σημειο. Ερωτηση λοιπον προς τους εμπειρους. Χρησιμοποιειτε κερι κι εσεις? ΑΝ ναι που το βρισκετε? Αν οχι, χρησιμοποιειτε κατι εναλλακτικα ή τιποτα? Λογικα με τον καθαρισμο ακομα και να μην επιμεινει καποιος οπως εγω, το μαμισιο στεγανωτικο καποια στιγμη θα ξεπλυθει.

3 Πως καθαριζουμε το εσωτερικο του μπεκ? Εγω χρησιμοποιησα μια μικρη μεσοδοντια βουρτσα (αυτες της Colgate που λενε νο2). Εχω διαβασει για ακονισμενη οδοντογλυφιδα, μεχρι και παλια βελονα με βαμβακι στην ακρη. Ποσο συχνα ειναι απαραιτητο να λυνουμε το μπεκ? Στο τελος της ημερας, μια φορα στο τοσο μετα απο αρκετη χρηση ή μονο αφου διαπιστωσουμε θεμα στην ροη χρωματος?



Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Απ: iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:29:47 μμ »
Εγώ χρησιμοποιώ βαζελίνη στην μύτη μιας οδοντογλυφίδας για όλα τα πάσα του αερογράφου. Το μπέκ το καθαρίζω με στριμένο χαρτί κουζίνας μονόφυλο και με ελαφρύ ξύσιμο με τη βελόνα του αερογράφου. Προσωπικά λύνω και καθαρίζω μετά από κάθε βάψιμο αλλά ισως αυτό είναι υπερβολή. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:33:53 μμ »
Εγώ χρησιμοποιώ βαζελίνη στην μύτη μιας οδοντογλυφίδας για όλα τα πάσα του αερογράφου. Το μπέκ το καθαρίζω με στριμένο χαρτί κουζίνας μονόφυλο και με ελαφρύ ξύσιμο με τη βελόνα του αερογράφου. Προσωπικά λύνω και καθαρίζω μετά από κάθε βάψιμο αλλά ισως αυτό είναι υπερβολή. ::salut::
Για λιπανση σε βελονα, σκανδαλη, σπειρωματα, εχω το superlube της iwata. Kανει ομως για στεγανοποιηση?

Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Απ: iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:51:52 μμ »
Προσωπική μου γνώμη μην ασχολείσαι με θέματα στεγανωποίησης αν δεν έχεις πρόβλημα, εγώ με τη βαζελίνη δεν είχα ποτέ ως τώρα σε δύο iwata αλλά και στον graphotech και καθαρίζω και με "βαρύ" καθαριστικό (lacguer thinner) αλλά μετά ξεπλένω με azax.

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:04:57 μμ »
Επειδη ο συγκεκριμενος αερογραφος ειναι σαν το αλευρι φαριναπ για μενα εχω 2 συμβουλες να σου δωσω:

  • Οχι συνεχεια λυσιμο και πλυσιμο, προσεκτικο και καλο καθαρισμα με πινελακι και badger  needle juice σε ολα τα κινουμενα μερη και εισαι μια χαρα..μετα απο 5-10 ψεκασματα βγαζεις την βελονα και την καθαριζεις, οχι καθε φορα. Εδω να θυμασαι οτι μπεκ και βελονα αν χαλασουν ετοιμασου για καμια 80αρα...αρα ΤΖΙΖ :!: :!: :!: :!:


    Πιεση 0.5 και χρωμα αραιο 80%..η για να μην ειμαστε αυστηροι, πολυ αραιο..εμενα ετσι μου βγαζει σωστη λεπτη δεσμη, με την ιδια πιεση και λιγοτερη αραιωση εχει λιγη αχνα στις λεπτες γραμμες αλλα μεγαλυτερη καλυπτικοτητα



 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:17:35 μμ »
Επειδη ο συγκεκριμενος αερογραφος ειναι σαν το αλευρι φαριναπ για μενα εχω 2 συμβουλες να σου δωσω:

  • Οχι συνεχεια λυσιμο και πλυσιμο, προσεκτικο και καλο καθαρισμα με πινελακι και badger  needle juice σε ολα τα κινουμενα μερη και εισαι μια χαρα..μετα απο 5-10 ψεκασματα βγαζεις την βελονα και την καθαριζεις, οχι καθε φορα. Εδω να θυμασαι οτι μπεκ και βελονα αν χαλασουν ετοιμασου για καμια 80αρα...αρα ΤΖΙΖ :!: :!: :!: :!:


    Πιεση 0.5 και χρωμα αραιο 80%..η για να μην ειμαστε αυστηροι, πολυ αραιο..εμενα ετσι μου βγαζει σωστη λεπτη δεσμη, με την ιδια πιεση και λιγοτερη αραιωση εχει λιγη αχνα στις λεπτες γραμμες αλλα μεγαλυτερη καλυπτικοτητα



 ::salut::

xμ, 0,5 psi ε? Τοσο χαμηλα δεν το δοκιμασα (δεν εχει καν ενδειξη το μανομετρο) και με δεδομενο οτι το χρωμα ηταν τελειως νερο, ισως εκει να ειναι το προβλημα. Εγω ειχα απο 5 μεχρι 10-12

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:21:27 μμ »
Βαζελίνη στα σπειρώματα και ελάχιστη στην φλάτζα του μπεκ, για την λιπαίνει και να μην ξεραίνεται απο τα διαλυτικά. Για καθαρισμό του μπέκ θα πάς σε καταστήματα που έχουν υλικά για οδοντίατρους - οδοντοτεχνίτες και θα πάρεις κώνους χάρτου. Click to see the original size.
Είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα που κάνεις εσύ με το χαρτί κουζίνας, απλά ανοίγεις το κουτάκι και το έχεις έτοιμο. Το εμποτίζεις στο διαλυτικό και περνάς μέσα απο το μπεκ. Πανεύκολο και γρήγορο καθάρισμα και σε διάφορετικές διαμέτρους, ώστε να καλύψεις την πλειοψηφία των οπών του αερογράφου, χωρίς να έχεις φόβο να τον τραυματίσεις με βουρτάκια.

Για χαμηλή πίεση --> 0,5 bar ή και λιγότερο θα το δεις στην πράξη, πολύ καλό αραιωμένο χρώμα και ο αερογράφος σε πολύ μικρή απόσταση απο το μοντέλο.
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:21:50 μμ »
Για πυκνότητα νερού να μη σου πω ότι ίσως θέλει και λιγότερο από 0.5 PSI.
Η "αράχνες" σημαίνουν είτε υψηλή πίεση για την πυκνότητα είτε ότι ο αερογράφος είναι πολύ κοντά στο θέμα.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:49:40 μμ »
0.5 bar@ 10 psi.. :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:15:34 μμ »

Αποσυνδεδεμένος piaggio250

  • Γιώργος Α.
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 989
  • Τόπος: Ηράκλειο
  • Modelling for fun not for passion.
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:25:40 μμ »
Για την ακρίβεια 0,5bar=7psi (1bar=14psi).Λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:32:28 μμ »
Σωστά... Bar... PSI πάντα τα μπερδεύω... :mrgreen:
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:38:31 μμ »
Πολυ καλη η ιδεα με τους κωνους χαρτου. Και τα μεσοδοντια βουρτσακια παντως κανουν πολυ καλη δουλεια (για τα υπολοιπα μερη). Ειχα παρει και ενα σετ απο το νετ απο αυτα τα κλασσικα που πουλανε για αερογραφους, αλλα οταν τα ειδα απο κοντα τα εβαλα στην ακρη. Για το μεγαλο κομματι του σωματος και αμα... Το συρμα που εχουν ειναι τοσο χοντρο και κακοκομμενο στην ακρη που σιγουρα θα γρατζουνισει το χρωμιο.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 01, 2014, 02:54:15 μμ »
Για στεγανοποιηση κανει το Superlube. Την βελονα θα την καθαριζεις σε καθε βαψιμο. Το μπεκ οχι. Οτι καθαρισμα κανεις θα γινεται μονο με χαρτι κουζινας.Αν και ξερω οτι καποιοι θα εχουν αντιρησεις ενα εχω να σου πω. Ασχετα με το τι χρωματα δουλευεις παρε ενα laquer διαλυτικο για το καθαρισμα. Ειναι το μονο που θα στον καθαριζει καλα χωρις να λυνεις το μπεκ. Οταν λες οτι εβαψες με μελανι να υποθεσω οτι το εκανες σε χαρτι? Στο πλαστικο μην περιμενεις να βαψεις σωστα με οτιδηποτε ειναι αραιωμενο με νερο. :wink:

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 01, 2014, 03:18:21 μμ »
Για στεγανοποιηση κανει το Superlube. Την βελονα θα την καθαριζεις σε καθε βαψιμο. Το μπεκ οχι. Οτι καθαρισμα κανεις θα γινεται μονο με χαρτι κουζινας.Αν και ξερω οτι καποιοι θα εχουν αντιρησεις ενα εχω να σου πω. Ασχετα με το τι χρωματα δουλευεις παρε ενα laquer διαλυτικο για το καθαρισμα. Ειναι το μονο που θα στον καθαριζει καλα χωρις να λυνεις το μπεκ. Οταν λες οτι εβαψες με μελανι να υποθεσω οτι το εκανες σε χαρτι? Στο πλαστικο μην περιμενεις να βαψεις σωστα με οτιδηποτε ειναι αραιωμενο με νερο. :wink:

Ναι σε χαρτι με εκολινα, νεροχρωμα. Για να μην εχω αρχικα το αγχος της αραιωσης.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:49:05 πμ »
Λοιπον σημερα ειχαμε επαναληψη των τεστ. Με χαμηλη πιεση (πολυ χαμηλη) και μικρη αποσταση βγηκαν αρκετα λεπτες γραμμες (για δευτερη φορα με αερογραφο). Ομως ειχα 2 θεματα.

1 Σε καποιες φασεις ενω ειχα πετυχει το επιθυμητο παχος, αρχιζε να ''πηδαει''. Θεωρησα οτι οφειλεται σε tip dry και καθαριζα συχνα με ενα σφουγγαρακι βουτηγμενο σε καθαριστικο (για να μην εχουμε κανενα ατυχημε με βελονα). Καποιες φορες πρεπει να ηταν κι αυτο αλλα καποιες μαλλον οχι γιατι συνεχιζε (αν κι οχι παντα)

2 Καποια στιγμη ενω πηγαινε καλα το πραγμα, μου εκανε ενα μπραφ και εφυγε ολοκληρη πιτσιλια απο την κορωνα του μπεκ. Στην συνεχεια αφριζε χρωμα και οταν το αδειασα και ετρεξα καθαριστικο, επισης. Ειναι η δευτερη φορα που μου το κανει. Η πρωτη ηταν στο πρωτο βαψιμο. Θεωρησα τοτε οτι ειτε ηταν βρωμικο το μπεκ (το ελυσα και το καθαρισα, μαζι με το στεγανωτικο οπως περιεγραψα σε παραπανω ποστ), ειτε δεν ηταν καλα σφιγμενο. Αυτη τη φορα δοκιμασα να σφιξω ελαχιστα παραπανω το μπεκ, με πολυ προσοχη γιατι εχω ακουσει αρκετα δυσαρεστα. Δεν υπηρξε αποτελεσμα. Ελυσα τον αερογραφο, του εκανα ενα καθαρισμα, ελυσα και καθαρισα το μπεκ με χαρτακι στο εσωτερικο του (δεν ηταν βρωμικο). Υποψιν το χρωμα που ψεκασα ηταν αραιωμενο ακρυλικο μελανι FW  (ειναι σαν τα AERO και τα Liquitex), δηλαδη πυκνοτητα νερου. Ξαναεδεσα και ψεκασα, αλλα και παλι παρατηρησα καποιες φυσαλιδες στο πλαι της κορωνας (οχι στο κυπελο). Η κορωνα του μπεκ ηταν καλα σφιγμενη και το μπεκ δεν τολμω να το σφιξω παραπανω.

Η πρωτη σκεψη ειναι να χρησιμοποιησω μελισσοκερι οπως προτεινει η iwata για το σπειρωμα του μπεκ. Εχει στο φαρμακειο μου και θα μου δωσει οση ποσοτητα χρειαζομαι χωρις να πρεπει να παρω κανα τουβλο. Ομως ρε γαμωτο καινουργιος, ολοκαινουργιος αερογραφος ειναι. Τον μεταχειριζομαι με πολυ λεπτοτητα και μεχρι τωρα δεν εχει γινει λαθος χειρισμου, εκτος απο την αφαιρεση της κοκκινης παστας απο το σπειρωμα του μπεκ, αλλα ελεος ολος ο κοσμος εχει κανει αυτο το λαθος απ οτι διαβαζω. Δεν θα επρεπε κανονικα να δουλευει χαρτι? Υποτιθεται οτι πηραμε και πληρωσαμε Μερσεντες.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:33:40 πμ »
Το πιο πιθανο ειναι οτι ο αερογραφος εχει καποια μικρη διαρροη αερα απο την κορωνα. Ασε τα κερια και τις λαμπαδες,αγορασε ενα λαδι για αερογραφους, οπως το Super Lube της ιδιας της Iwata,και απλα βαλε μια σταγωνα στο σπειρωμα της κορωνας.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 06, 2014, 08:30:27 πμ »
Το πιο πιθανο ειναι οτι ο αερογραφος εχει καποια μικρη διαρροη αερα απο την κορωνα. Ασε τα κερια και τις λαμπαδες,αγορασε ενα λαδι για αερογραφους, οπως το Super Lube της ιδιας της Iwata,και απλα βαλε μια σταγωνα στο σπειρωμα της κορωνας.
Το ειχα ηδη κανει αυτο πριν βαψω

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:56:23 πμ »
Το μπεκ εισαι σιγουρος οτι ειναι οκ? Βρες κατι σε μεγενθυτικο φακο και τσεκαρε του. Πολλες φωρες μπορει να εχει ζημια που δεν διακρινεται με το ματι.

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Iwata hp c plus αποριες αρχαριου
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 06, 2014, 05:53:57 μμ »
Καλησπερα,καταρχας δοκιμασε με χρωμα γκουνζε η ταμιγια,υπαρχει λογος που βαζεις μελανι?Κερι αν θες πουλαει η μπατζερ με 5 ευρω αλλα εχω δει 3 ιδιους που δεν εχουν τιποτα στο σπειρωμα του μπεκ και λειτουργουν οκ.Κοιτα η κορωνα να ειναι σφιχτη,απο κει και περα αν χανει αερα ειναι θεμα,και ουτε πιστευω πως το κερι ειναι λυση.

Tags: Iwata