Αποστολέας Θέμα: Χαλκομανίες για F-15E  (Αναγνώστηκε 1213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katirlis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 33
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Χαλκομανίες για F-15E
« στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:16:19 πμ »
Χαίρετε παιδιά!

Έχω το εν λόγω αεροσκάφος στην 1/48. Επισυνάπτω την φώτο από το κιτ για να δείτε ποιο ακριβώς είναι.



Το πρόβλημα μου είναι οτι έχασα τις χαλκομανίες (δυστυχώς κάποιος τις πέταξε γιατί νόμιζε οτί ήταν άχρηστες, μαζί και το κουτί.. :? :?).

Θέλω να το φτιάξω αλλά αν γίνεται με εθνόσημα ΕΚΤΟΣ των ΗΠΑ (που είχε κιόλας μέσα το κουτί). Σκεφτόμουν κάτι σε Ισραηλινό. Γνωρίζετε αν υπάρχουν σε aftermarket; επίσης αν κάποιος έχει και δε τις χρειάζεται να του τις αγοράσω.

Ευχαριστώ πολύ  ::salut::


Αποσυνδεδεμένος katirlis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 33
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: Χαλκομανίες για F-15E
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:29:25 πμ »
Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο αν γίνεται..



Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Χαλκομανίες για F-15E
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2014, 11:31:04 πμ »
Για να το κάνεις Ισραηλινό θα χρειαστεί να το μετατρέψεις σε F15I Ra'am. Κυκλοφορεί ένα σετ μετατροπής της Wolfpack το οποίο περιλαμβάνει τις αλλαγές που χρειάζεται, αλλά θα χρειαστείς και σήματα, μιας και όλα τα stencils είναι στα εβραϊκά. Αντίθετα, τα σήματα του κιτ αφορούν μόνο αμερικάνικα αεροπλάνα. Η άλλη έκδοση που είχαν οι Εβραίοι, είναι το F15C το οποίο έχει αρκετές διαφορές από το Ε.

Αποσυνδεδεμένος katirlis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 33
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: Χαλκομανίες για F-15E
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:13:33 μμ »
Για να το κάνεις Ισραηλινό θα χρειαστεί να το μετατρέψεις σε F15I Ra'am. Κυκλοφορεί ένα σετ μετατροπής της Wolfpack το οποίο περιλαμβάνει τις αλλαγές που χρειάζεται, αλλά θα χρειαστείς και σήματα, μιας και όλα τα stencils είναι στα εβραϊκά. Αντίθετα, τα σήματα του κιτ αφορούν μόνο αμερικάνικα αεροπλάνα. Η άλλη έκδοση που είχαν οι Εβραίοι, είναι το F15C το οποίο έχει αρκετές διαφορές από το Ε.

Ευχαριστώ πολυ.

Τότε μάλλον θα καταλήξω σε αμερικάνικο..

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Χαλκομανίες για F-15E
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:47:53 μμ »
Εκτός αν πάρεις το ACADEMY που γίνεται απευθείας ισραηλινό γιατί αν μπλέξεις με το σετ της wolfpack και τις χαλκομανίες της isradecal θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι  :wink:

Αποσυνδεδεμένος katirlis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 33
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: Χαλκομανίες για F-15E
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:46:23 μμ »
Δεν έχω δυνατότητα για αγορά νέου κιτ. Για τα decals ίσα που θα βγαίνω και πάλι αν είναι πολύ ακριβά θα το αφήσω στην άκρη. Δυσκολέυομαι να βρώ κάτι μέσω ιντερνετ (δεν ξέρω και πολλές σελίδες με τέτοια θέματα). Αν πάρει το μάτι σας κάτι ειδοποιήστε παρακαλώ.

Επίσης αν έχει κάποιος spare χαλκομανίες για αμερικάνικο F-15E τις αγοράζω.

Αποσυνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 39
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Χαλκομανίες για F-15E
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:57:45 μμ »
Δεν έχω δυνατότητα για αγορά νέου κιτ. Για τα decals ίσα που θα βγαίνω και πάλι αν είναι πολύ ακριβά θα το αφήσω στην άκρη. Δυσκολέυομαι να βρώ κάτι μέσω ιντερνετ (δεν ξέρω και πολλές σελίδες με τέτοια θέματα). Αν πάρει το μάτι σας κάτι ειδοποιήστε παρακαλώ.

Επίσης αν έχει κάποιος spare χαλκομανίες για αμερικάνικο F-15E τις αγοράζω.

Σε ενδιαφέρει συγκεκριμένο αμερικάνικο η οτιδήποτε?
Σε οικονομικό βρήκα αυτές....
10 ευρώ περίπου.
http://www.ebay.com/itm/Print-Scale-Decals-1-48-F-15E-EAGLE-9-11-NEVER-FORGET-Part-1-/131115301501?pt=Model_Kit_US&hash=item1e8714ba7d

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: Χαλκομανίες για F-15E
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2014, 04:15:26 μμ »
Στο παρακάτω λινκ, το τελευταίο σετ της σελίδας δίνει και τα κομμάτια που χρειάζεσαι για μετατροπή και τις χαλκομανίες για Ισραηλινό. Η τιμή μάλλον είναι μαζί με τα μεταφορικά. http://www.isradecal.com/#!resin-kits/cy4

Tags: