Αποστολέας Θέμα: Retrokit 1/72 Schneider CA1  (Αναγνώστηκε 2077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Retrokit 1/72 Schneider CA1
« στις: Μάιος 11, 2014, 12:56:31 μμ »
Ελα να ζωντανέψουμε λίγο!

Το Schneider CA1, πνευματικό παιδί του μηχανικού Eugène Brillié, ήταν το πρώτο γαλλικό άρμα μάχης παραγωγής και σήμερα αποτελεί το παλαιότερο εν κινήση άρμα μάχης μιας και ένα από αυτά υπάρχει στο Musée des Blindés στο Saumur, France. Επίσης το πιο αποτυχημένο άρμα του ΑΠΠ μαζύ το επίσης γαλλικό Saint Chamond. Ομως, παρά τα πολλά προβλήματά του, θα αποκτήσει πλούσια ιστορία και θα πολεμήσει στο ισπανικό Μαρόκο το 1926 και στις πρώτες μάχες του Ισπανικού Εμφυλίου το 1936!

Το ρητινιένο κιτ της Retrokit έχει καλή χύτευση αλλά τα κομμάτια θέλουν προσεκτικό καθάρισμα και είναι πολύ εύθραστα. Επίσης δεν είναι εμφανές το που μπαίνουν και η κατάδυση σε βιβλιογραφία και φωτογραφίες είναι άκρως απαραίτητη... Η βασική συναρμολόγηση έχει τελειώσει, τα πάμπολλα ψιλολοΐδια που μένουν θα μπούν μετά το βάψιμο γιατί αν τα βάλω τώρα θα τα σπάσω όλα, αμέσως.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Πρώτο χέρι θα πέσει το χρώμα με το οποίο έφευγαν τα άρματα από το εργοστάσιο, το gris artillerie ή Humbrol 87 αν προτιμάτε. Το χρώμα αυτό βαφόταν στο εργοστάσιο με πιστόλι, η παραλλαγή έμπαινε από τα πληρώματα με πινέλο και ότι χρώματα είχαν διαθέσιμα ή τους άρεσαν, οπότε μη μπούμε στην κουβέντα για το τι είναι σωστό και τι όχι...

Και μία φωτογραφία με το θηρίο σε επίδειξη στο Saumur. Για σχεδόν 100 ετών, μια χαρά τα πάει!

Click to see the original size.

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3053
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Retrokit 1/72 Schneider CA1
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2014, 01:53:01 μμ »
Με προλάβατε αγαπητέ μου Georges!!!

Πανέμορφο το κουβαδάκι σας. Και μην το φοβηθείς από λασπουριά κλπ.: Σηκώνει πολύ πράμα  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Retrokit 1/72 Schneider CA1
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 11, 2014, 01:58:26 μμ »
Spoiler (hover to show)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Retrokit 1/72 Schneider CA1
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 07:30:36 μμ »
Αντε να ποστάρω και εγώ κάτι μοντελιστικό μετά από καιρό :oops: Αρχικά περάστηκε ένα χέρι Humbrol 63.

Click to see the original size.

Μετά, και για να μην τρελλαθώ, σχεδίασα με μολύβι την παραλλαγή και σημείωσα τα χρώματα για να έχω έναν μπούσουλα, γιατί άνευ αυτού μου ήταν αδύνατο να το βάψω.

Click to see the original size.

Και τέλος με ψιλό πινέλο και Humbrol 30, 87 και 186 κατέληξα εδώ. Εκανα και λίγες δοκιμές με έναν μαύρο μαρκαδόρο για τις διαχωριστικές γραμμές αν και δεν έχω καταλήξει ακόμα αν θα τον χρησιμοποιήσω ή θα πάω με πινέλο. Τώρα θα πέσει παρκετίνη, μετά οι μαύρες γραμμούλες και μετά τα γνωστά αρματικά βασανιστήρια.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και ναι, το πυροβόλο το κόλλησα ανάποδα, το πάνω κάτω, είναι τόσο ζώον ::eusa_wall:: Θα προσπαθήσω να το συνεφέρω και ελπίζω να προφτάσω το GB.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3053
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Retrokit 1/72 Schneider CA1
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 08:24:50 μμ »
Ωραία μέχρι εδώ Γιώργη!!! Με τα χρώματα που διάλεξες έγινε πολύ μπάνικο (και ας έχει ανάποδα το κανονάκι του  ::glossa:: ::glossa:: :mrgreen:) ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Retrokit 1/72 Schneider CA1
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 09:38:08 μμ »
Τέλος! Τελευταία στιγμή αλλά τέλειωσε το ρημάδι. Οι μαύρες γραμμές έγιναν με μαρκαδόρο. Επίτηδες τις άφησα με προβλήματα, τα άρματα έφευγαν από το εργοστάσιο βαμένα gris artillery, Humbrol 87, και η παραλλαγή περνιόταν με πινέλο/μαλαστούπα/ότι είχαν στις υπομονάδες. Ομοίως και η μαύρη διαχωριστική γραμμή γινόταν με πινέλο και δε νομίζω να είχαν και πολλούς van Gogh στα τεθωρακισμένα. Στο τέλος μπήκε και σκόνη της CMK (dark earth). Ναι, δεν έβαλα λάσπες γιατί το σχέδιο είναι να αγοράσω (όποτε...) ένα σιδηροδρομικό βαγόνι της Retrokit και να το φορτώσω πάνω οπότε ήθελα ένα βρώμικο και ταλαιπωρημένο όχημα αλλά όχι λάσπες. Μόλις βρω θα βάλω και την εξάτμιση :oops:

Τέλος λοιπόν, είναι και το πρώτο μου ρητινιένο κιτ που τελειώνει. Κράχτε ελεύθερα.

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Retrokit 1/72 Schneider CA1
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 10:54:37 μμ »
Πανέμορφη η μπουκιά!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3053
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Retrokit 1/72 Schneider CA1
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 01:09:27 πμ »
Μαναράκι!!!!

Spoiler (hover to show)

Δκ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Retrokit 1/72 Schneider CA1
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 03:14:24 μμ »
Πολύ όμορφο βγήκε.

Tags: Schneider