Αποστολέας Θέμα: USS Fletcher Revell 1/144  (Αναγνώστηκε 13175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
USS Fletcher Revell 1/144
« στις: Μάρτιος 28, 2014, 03:12:07 μμ »
Ένα κιτ το οποίο το έχω εδώ και ένα χρόνο και όλο το ανέβαλα.
Φαντάζομαι ότι το πλοίο δεν θέλει καμία εισαγωγή το ξέρετε όλοι.
Σετ φωτοχαραγμένων: BIG ED της Eduard. Χαλκόσυρμα για να αντικατασταθούν οι κουπαστές(;) οι οποίες είναι ανάγλυφες και με εκνευρίζουν (για τον τροπο δειτε gun director παρακάτω)
Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι σε θάλασσα αν και με φοβίζει το μέγεθος :(

Οι εργασίες είχαν ξεκινήσει το καλοκαίρι όπου για μία περίπου εβδομάδα έκανα αυτό:

     

Το πρώτο ξύσιμο με το νυστέρι πρέπει να μου πήρε πολύ ώρα να το αποφασίσω και κράταγα και την αναπνοή μου. Φαίνεται λίγο έντονο στις φωτογραφίες αλλά φαντάζομαι ότι μετά το αστάρωμα και βάψιμο θα είναι οκ. Η εργασία αυτή πρέπει να γίνεται στο μπαλκόνι, φορώντας όσα λιγότερα ρούχα γίνεται γιατί τα ξυσίδια πάνε παντού! Τη άλλη πλευρά δεν την έχω ξεκινήσει ακόμη γιατί βαριέμαι φοβερά την διαδικασία.
Οπότε μέχρι να φτιάξει λίγο ο καιρός αποφάσισα να προχωρήσω λίγο τα υπόλοιπα:
πλατφόρμα για twin bofors



τσιμινιέρες

     

   

gun director

     

Σχόλια και κριτικές φυσικά αναμένονται!
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2014, 03:46:41 μμ »
Νίκο τι χρονολογία το κάνεις το fletcher; Και ποιο πλοίο;

Πρόσεξε στην πρυμνιά τσιμινιέρα, το v με το χαλκό κόλλα το εσωτερικά της καρφίτσας κι όχι εξωτερικά. Θα φαίνεται πιο ωραίο.

Το μπαλκόνι δεν το δίνει σε φωτοέτσια; Γιατί δεν το έβαλες; Όπως και τα χωρίσματα μέσα στις τσιμινιέρες; Είχαν κάποιο πρόβλημα τα κομμάτια;

Στην πλωριά τσιμινιέρα αν θες άλλαξε την μπουρού (τα κυλινδρικά κομμάτια πάνω πάνω, που πάνε οι σωλήνες στο μπροστινό μέρος).

Αν θες φωτογραφίες ή σχέδιο πες...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2014, 03:58:00 μμ »
Καλησπέρα
θα γίνει το USS Fletcher τέλος 1942 αρχες 1943 με Measure 21, αλλά πριν την αναβάθμιση των αντιεροπορικών γιατί δεν έχω όρεξη για customιες.

Για τον ιστό της σημαίας είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το είδα έτσι σε μία φωτό, αλλά όχι και απόλυτα. Δεν είναι και καμιά φοβερή αλλαγή αν φαίνεται καλυτερα. Θα το δοκιμάσω.

Το μπαλκόνι δεν το δίνει σε φωτοέτσια; Γιατί δεν το έβαλες; Όπως και τα χωρίσματα μέσα στις τσιμινιέρες; Είχαν κάποιο πρόβλημα τα κομμάτια;


Εδώ σε έχασα, ποιο μπαλκόνι δεν έβαλα; και ποια χωρίσματα; ότι έδινε το σετ το έβαλα. Μήπως το μπερδεύεις με το σετ της Nautilus που έχει όλη την εξέδρα για τους προβολείς;

την μπουρου την έχω στα υποψιν ευχαριστώ
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2014, 04:07:22 μμ »
Καλησπέρα
θα γίνει το USS Fletcher τέλος 1942 αρχες 1943 με Measure 21, αλλά πριν την αναβάθμιση των αντιεροπορικών γιατί δεν έχω όρεξη για customιες.
Ίσως τότε να μην είχες κάνει το οilcanning στη γάστρα. Τέτοιο «αδυνάτισμα» παρατηρείται συνήθως μετά την 10ετία.

Εδώ σε έχασα, ποιο μπαλκόνι δεν έβαλα; και ποια χωρίσματα; ότι έδινε το σετ το έβαλα. Μήπως το μπερδεύεις με το σετ της Nautilus που έχει όλη την εξέδρα για τους προβολείς;

Καλά κατάλαβες, μάλλον τα έμπλεξα εγώ με το σετ της nautilus.  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2014, 04:13:56 μμ »
Ίσως τότε να μην είχες κάνει το οilcanning στη γάστρα. Τέτοιο «αδυνάτισμα» παρατηρείται συνήθως μετά την 10ετία.


Ε καλά μωρέ δεν πειράζει. Δεν είμαι υποστηριχτής της απόλυτης ακρίβειας στην αναπαράσταση, αν κάτι μου αρεσει στο ματι το κάνω. Δεν θα πάει και σε μουσείο, στο ράφι μου θα πάει...

Σ ευχαριστώ Νικολή
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2014, 04:16:50 μμ »
Αν και σε αυτή τη φωτο του 1942, φαίνεται ξεκάθαρα το oilcanning, και το USS NICHOLAS είναι ακόμα σε trials


24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2014, 05:33:05 μμ »
Να σε ρωτήσω Νίκο το oilcanning,με το νυστέρι που το έκανες χαράκωσες και ύστερα έβαζες κάποιο οδηγό και το πατούσες ώστε να μπεί πιο μέσα το πλαστικό;Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2014, 07:39:02 μμ »
 
Να σε ρωτήσω Νίκο το oilcanning,με το νυστέρι που το έκανες χαράκωσες και ύστερα έβαζες κάποιο οδηγό και το πατούσες ώστε να μπεί πιο μέσα το πλαστικό;Καλή συνέχεια.

όχι δεν πιέζεις τίποτα. Αντίθετα ξύνεις σαν τρελός.
Αν δεις στις φωτο φαίνονται κάπου κάτι μαύρες γραμμές. Αυτές τις τράβηξα με μαρκαδόρο για οδηγούς και μετά πήρα ένα νυστέρι με στρογγυλή μύτη και άρχισα να ξύνω μέσα σε κάθε τετραγωνάκι. Θέλει τουλάχιστον καμιά δεκαπενταριά φορές το καθενα και προσοχή για αν μην φας τις διαχωριστικές γραμμές. Είναι πολύ βαρετή και κυρίως εκνευριστική δουλειά που όπως είπα και παραπάνω καλύτερα να γίνει σε εξωτερικό χώρο γιατί τα ξυσίδια πάνε παντού!

24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 29, 2014, 06:06:51 μμ »
όχι δεν πιέζεις τίποτα. Αντίθετα ξύνεις σαν τρελός.
Αν δεις στις φωτο φαίνονται κάπου κάτι μαύρες γραμμές. Αυτές τις τράβηξα με μαρκαδόρο για οδηγούς και μετά πήρα ένα νυστέρι με στρογγυλή μύτη και άρχισα να ξύνω μέσα σε κάθε τετραγωνάκι. Θέλει τουλάχιστον καμιά δεκαπενταριά φορές το καθενα και προσοχή για αν μην φας τις διαχωριστικές γραμμές. Είναι πολύ βαρετή και κυρίως εκνευριστική δουλειά που όπως είπα και παραπάνω καλύτερα να γίνει σε εξωτερικό χώρο γιατί τα ξυσίδια πάνε παντού!

Και φυσικά ύστερα τα ομαλοποιείς λίγο με το ντουκόχαρτο έτσι;μπελαλίδικη δουλειά πάντως αυτό το oilcanning,καλή συνέχεια Νίκο και αναμένουμε φυσικά περισσότερα.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 29, 2014, 06:28:10 μμ »
Μπελαλιδικη οντως αλλα του δινει αλλο αερα
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 29, 2014, 11:42:11 μμ »
Τορπιλοσωλήνες. Θα έλεγα ότι η Eduard παράβλεψε αρκετά πράγματα εδώ. Ευτυχώς που υπάρχει το χαλκοσυρμα. Καμια 40αριά θηλιές χρειάστηκαν μόνο....

   

   

 ::salut::
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4182
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 01, 2014, 10:54:51 πμ »
Για το oilcanning δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ντρεμελάκι με προσαρμοσμένο
επάνω ένα στρογγυλό-κωνικό φρεζάκι, όχι μεταλλικό, για να τρώει λίγο πλαστικό;

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2014, 12:22:41 μμ »
φαντάζομαι πως κάπως θα γίνεται αλλά δεν έχω τροχάκι για να δοκιμάσω :?
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2014, 12:49:56 μμ »
Νίκο παρακολουθώ την κατασκευή σου και νομίζω ότι πας μια χαρά.
Μια ένσταση έχω με το oilcanning της πρύμης, νομίζω ότι είναι αρκετά υπερβολικό.

Υ.Γ.1 Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το dremel με μια φρέζα μεταλίκι στρογγυλή μικρού διαμετρήματος και φυσικά με της ποιο λίγες στροφές.
 Το έχω δοκιμάσει και είχε ικανοποιητικό αποτέλεσμα. 
Υ.Γ.2 Και κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξεις είναι η διάμετρος από το χαλκόσυρμα.
Αν αυτό που χρησιμοποίησες είναι 1mm στην κλίμακα θα σου βγει 14cmm που φυσικά είναι πάρα πολύ χοντρό.

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2014, 01:12:28 μμ »
Καλημέρα Συμεών.

Ίσως και να έχεις δίκιο για την πρύμνη, αλλά σε κάποιες φωτό το είδα να είναι αρκετά έντονο. πχ

Προφανώς πρόκειται για πλοίο σεβαστής ηλικίας πια, αλλά όπως και νά 'χει τώρα είναι αργά. Έχε υπόψη ότι δεν έχει ούτε τριφτεί, ούτε περαστεί με αστάρι οπότε φαντάζομαι ότι το εφε θα ατονίσει λίγο.

Το χαλκόσυρμα είναι 0,2mm οι θηλιές και 0.4mm οι σωλήνες, δλδ 5,6 εκ οποτε φαντάζομαι ότι είναι οκ.

τροχακι όπως είπα και παραπάνω στον Κώστα δεν έχω οπότε δεν μπορώ και να το δοκιμάσω. Και μια και έχω κάνει μόνο την μία μεριά δεν μπορώ να κάνω την άλλη με διαφορετικό εργαλείο... Άσε που δεν υπάρχουν λεφτά για αγορά τροχού. Οπότε νυστεράκι.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Ερώτηση: το deck blue είναι πιο σκούρο από το navy blue, σχεδόν μπλε γκρι;
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 01, 2014, 03:56:24 μμ »
Νίκο το deck blue είναι αρκετά σκουρότερο του navy blue. Αλλά με τον καιρό ξανοίγει. Σε humbrol είναι deck blue 77 navy blue 157.

http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,23525.25.html

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 01, 2014, 04:13:37 μμ »
ευχαριστώ Νικολή
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 26, 2014, 07:51:48 μμ »
παραθέτω μερικές φωτό ακόμα από την υπερκατασκευή, κυρίως συρματακια 0,20  0,40 για καλωδια και καγκελάκια...
Απο το Πάσχα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου  :?...
Δεν έχω όρεξη ρε γαμώτο.. συμβαίνει και σε άλλους;

. .

. .
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 26, 2014, 08:25:42 μμ »
Απο το Πάσχα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου  :?...
Κάποια στιγμή όλοι «μπουκώνουμε» μοντελιστικά. Δοκίμασε να φτιάξεις κάτι απλό από το κουτί χωρίς πολλά ψιψιψίνια και δυσκολία...  :wink:

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 27, 2014, 10:19:05 πμ »
ναι ρε Νικ έχεις δίκιο. Πρέπει να ξεκολλήσω... Καλό καλοκαίρι
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 08:47:35 πμ »
καλημερα παιδιά. Μία ερώτηση στους πιο διαβασμένους.
Επειδή το measure 21 (όλο μπλε) δεν μου αρέσει και πολυ και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να κάνω το dazzle που είχε αρχικά, ξέρετε αν είχε αλλάξει και σε άλλο πριν όμως κάνει αντιεροπορικές αναβαθμίσεις, γιατί δεν προβλέπεται να αλλάξω το αρχικό configuration;

εδώ δεν είμαι καλά καλά σίγουρος για το 21 αν και είδα κάπου μια φωτογραφία του 42 που είναι σε λιμάνι για αναβάθμιση και δεν είχε το dazzle.

24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 11:23:51 πμ »

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 12:27:29 μμ »
καλημέρα Νικ
τα έχω δει αυτά που δείχνεις αλλά αναρωτιέμαι για το συγκεκριμένο πλοίο "Fletcher DD-445". Στο shipcamouflage το έχει με measure 21 το 1942. Μάλλον με αυτό θα το κάνω αν και δεν το γουστάρω και πολυ, μου φαίνεται πολύ σκούρο και χάνονται λεπτομέριες.

Αλήθεια τι πλύσιμο κάνουμε σε αυτό; Μαύρο; Καφέ; μήπως κάποιο ποιο σκούρο γκρι; Και μετά σίγουρα στεγνό με ποιο ανοιχτό μπλε τις ακμές;

24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 12:42:11 μμ »
Καλημέρα συνονόματε  ::salut::

Έχω βάψει MS21 http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,20793.25.html και δείχνει καλύτερο από όσο νομίζεις.

Το κιτ σου δίνει σήματα και για το chevalier dd 451. Γιατί δεν κάνεις αυτό σε MS22 ;

Αν πας για MS21 το καλύτερο είναι πολλά ξανοίγματα, μη σου πω και modulation, με μαύρο wash και στεγνά πινέλα.

Πλευρές 157 humbrol, καταστρώματα 77 humbrol. Για να ανοίγεις τα χρώματα ρίχνε humbrol 144 ή 127 κι όχι άσπρο.

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: USS Fletcher Revell 1/144
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 05:21:49 μμ »
χμμμμ το είχα σκεφτεί και το chevalier αλλά αυτό είχε quad 1.1 πίσω αντί του bofors που παραδόξως δεν το δίνει το κιτ(!) και δεν υπάρχε περίπτωση να κάτσω να το φτιάξω από το 0. Άσε που το bofors από την eduard θα βγει κουκλί και με μεταλλικές κάννες.

όσο για τα humbrol που μου έγραψες, επειδή δνε έχω αερογράφο και οι επιφάνειες του κιτ είναι αχανείς... θα το βάψω με σπρέι και ψάχνω να βρω ένα κοντινό μπλε και θα δω πως θα το διαφοροποιήσω στις ορiζόντιες επιφάνειες.

Νικολή σ' ευχαριστώ για την βοήθεια ακόμα μια φορά.

Τώρα που το σκέφτομαι τα humbrol υπάρχουν και σε σπρέι εεε; ποιος τα έχει γιατί στα Χανιά δυσκολάκι να βρω
24 ώρες δεν φτάνουν...

Tags: