Αποστολέας Θέμα: Modelling Bloopers  (Αναγνώστηκε 22191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Modelling Bloopers
« στις: Μάρτιος 27, 2014, 09:26:22 πμ »
    Ή μοντελιστικά ευτράπελα ελληνιστί: σίγουρα όλοι μας έχουμε κάνει διάφορες γκάφες κατά την διάρκεια της ενασχόλησης με το χόμπυ. Ήρθε η ώρα να τις αραδιάσουμε σε "κοινή θέα" και κάνω την αρχή με τα παρακάτω:

    ::glossa:: Κάθομαι με το καινούργιο μου τζην να μοντελάρω και ανοίγω κουτάκι Ηumbrol κίτρινο για να βάψω. Χωρίς να το καταλάβω πέφτει στο πλάι ακριβώς στο χείλος του πάγκου εργασίας και πάνω από το δεξί μου γόνατο. Αρχίζει να στάζει και το παίρνω χαμπάρι όταν η μπογιά έχει φτάσει στον αστράγαλο. Είπα να φτιάξω και άλλη μια κίτρινη ρίγα στο αριστερό μπατζάκι αλλά τελικά έκανα το παντελόνι βερμούδα...
     
    ::glossa:: Για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι, προσπαθώ να κολλήσω με κυανοακρυλική κρατώντας παράλληλα και τον κόφτη. Σε μια απρόσεχτη στιγμή μου πέφτει λίγο παραπάνω κόλλα και προσπαθώντας να σώσω την κατάσταση κόβομαι στο αριστερό χέρι με τον κόφτη. Αρχίζει αμέσως να τρέχει αίμα αλλά ταυτόχρονα στάζει κατά λάθος κόλλα στην πληγή και σταματά αμέσως - χρόνος απόσπασης από τον μοντελισμό : 0,5 sec...

    ΥΓ: όσοι δεν διαθέτουν το χάρισμα του αυτοσαρκασμού δυστυχώς δεν μπορούν ή δεν χρειάζεται να ποστάρουν.
          Για τους υπόλοιπους: καλό είναι να είμαστε σύντομοι και περιεκτικοί, ενώ δεν είναι απαραίτητο (για λόγους ευανάγνωσης) να   
          εξαντλήσουμε τις γκάφες μας σε ένα και μόνο ποστ, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2014, 10:20:47 πμ »
Μοντελαρω νταλα καλοκαιρι και εχω διπλα μου,στο πατωμα,ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο. Ακριβως διπλα υπαρχει ενα ιδιο μπουκαλι με white spirit! Μαντεψτε απο ποιο ηπια... :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2014, 10:22:41 πμ »
Έχει στραβώσει το μπεκ και η βελόνα στον αερογράφο (μετά από χρήση 4+ ετών και αμέτρητα βάλε βγάλε), και ψεκάζει αλλού ντ' αλλού, ενώ γυρνάει και φυσαλίδες στο κύπελλο. Συνεχίζω όμως να θέλω να το χρησιμοποιώ. Έστω μόνο για να ασταρώσω...

Επειδή το χρώμα βγαίνει λίγο από την τρύπα στο καπάκι, έχω τη φαενή ιδέα, να κλείσω την τρύπα με λίγη ταινία μασκαρίσματος. Το αποτέλεσμα μετά από μόλις 1 sec πίεσης στη σκανδάλη, ήταν ένα ωραιότατο "ποπ", καν να εκτοξευτεί το καπάκι, μαζί με χρώμα. Το καπάκι το βρήκα γρήγορα (των 5ml είναι μεγάλο), την τελευταία σταγόνα όμως χρώματος (interior yellow), τη βρήκα προχθές, μια βδομάδα μετά, σε ένα κάδρο πίσω μου...

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2014, 10:47:14 πμ »
Ποτέ μην έχετε στον πάγκο σας την κούπα με καφέ που πίνετε:
O καφές δεν κάνει καλό wash...  :?
Επίσης, αν έχει ζάχαρη, τα πινέλα μετά το ξέπλυμα κολλάνε...   :(

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:05:22 πμ »
Χμ....
 
1. Έχω ανοίξει το ντενεκεδάκι humbrol και έχω ανακατέψει το περιεχόμενό του με ένα χοντρό σύρμα. Για να ολοκληρώσω το ανακάτεμα κλείνω το καπάκι (έτσι νόμιζα  :mrgreen:) και αρχίζω να κουνάω πέρα-δώθε με το χέρι μου. Το καπάκι ευτυχώς έμεινε στη θέση του, το χρώμα όχι και τόσο!
 
2. Φαεινή ιδέα πρώτων ημερών χρήσης αερογράφου. Γιατί να αδειάσω το χρώμα από το κύπελο του αερογράφου πίσω στο ντενεκεδάκι; Ας το ψεκάσω πίσω στο ντενεκεδάκι... Μισό δευτερόλεπτο καλλιτεχνικής απόλαυσης!

3. Πρώτη φορά που αγόρασα χρώματα για να βάψω. Κουνάω λίγο πάνω κάτω το ντενεκεδάκι του Humbrol, ανοίγω και αρχίζω να βάφω με πινέλο. Βάφω πρώτο χέρι, δεύτερο, στο τρίτο κάτι φάνηκε. Μετά διαπίστωσα ότι το ντενεκεδάκι έχει... κατακάθι!!!
 
Κατά τα άλλα το κολλημένο σωληνάριο της κυανοακρυλικής στο δάχτυλο υποθέτω είναι κλασσική περίπτωση βλάβης.


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:07:14 πμ »
Μία ωραία πρωία, επιστροφή στο σπίτι με καινούργιο σφραγισμένο κουτάκι Humbrol Metalcote.
Κούνημα σε στυλ φραπέ, κουδουνίστρας κλπ... Μετά από αρκετό κούνημα, εναπόθεση στον πάγκο για να το ανοίξω.
Πριν καν προσπαθήσω να το ανοίξω κάνει ένα "ΠΑΦ" και εκτοξεύεται το καπάκι στην άλλη γωνία, η μούρη μου γίνεται με πουά μεταλλικού χρώματος σε στυλ terminator και φυσικά φόρμα, πάγκος και μοντέλο στο ίδιο μοτίβο...  Παρόλο που καθαρίστηκα όσο μπορούσα για 2-3 μέρες ήμουν λες και είχα ψεκαστεί με μεταλλικό χρώμα.  Οι βούλες στη φόρμα υπάρχουν ακόμα... 3 χρόνια μετά...
Spoiler (hover to show)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 55
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:09:34 πμ »
Όταν χρησιμοποιείτε κερί για να φτιάξετε μήκη ΖΤΠ μετά την χρήση σβύνετέ το πάντα και αμέσως.
Και κυρίως για όσο διάστημα είναι αναμμένο μην ξεχαστείτε και σκύψετε από πάνω του. Κίνδυνος τσουρουφλίσματος!!  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:13:14 πμ »
1. Κολλημένο στόμιο από CA και αφού πρώτα το έχω πιέσει αρκετά αποφασίζω να ανοίξω με μια καρφίτσα μια τρύπα. Το αποτέλεσμα: Μια καλή σταγόνα ακριβώς στο βλέφαρο και να κολλήσουν μεταξύ τους από το απότομο κλείσιμο των ματιών. :? :? :?

2. Βάφω λευκό με το αερογράφο το Su-30 αλλά ο μακάκας δεν έχω βάλει καπάκι και με μια ηλίθια κίνηση το μισό φτερό γεμίζει με λευκό χρώμα από τον αερογράφο που του έδωσα πολύ κλίση (είχα πολύ άσπρο από βλακεία μου) :evil: :evil: :evil:

Σίγουρα θα θυμηθώ και άλλα :lol: :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:22:27 πμ »
ΕΓΩ δεν κάνω μοντελιστικές γκάφες
 :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:28:36 πμ »
Γκαφες.....χα! Master of disaster θα με αποκαλουσα... ::glossa::

 ::arrowred:: Επαναλαμβανομενο φαινομενο, ψεκαζω χρωμα στο μοντελο και ξεφευγει χρωμα και στον τοιχο. Οκ αυτο λιγο πολυ ολοι το εχουμε παθει  ::glossa:: Εμενα εχει και συνεχεια...καταλαβαινω την λαλακια μου οτι εχω ψεκασει και τον τοιχο και παω να το διορθωσω. Ριχνω αζαξ σε χαρτι κουζινας και τριβω για να καθαριστει ο τοιχος (με gunze εβαφα) και τελικα οχι μονο ξεβαψε το gunze απο τον τοιχο, αλλα ξεβαψε και το χρωμα του τοιχου. Στο τωρινο εργαστηριο το προβλεψα και εχω τον τοιχο πισω μου  :mrgreen:

 ::arrowred:: Κυλαει ο κοφτης απο το γραφειο και με αντανακλαστικη αντιδραση παω να τον πιασω κλεινοντας τα ποδια!! Μεγαλο σφαλμα!!! Παλι καλα, επεσε οχι εντελως οριζοντια και φοραγα και τζιν και δεν το διαπερασε (ηταν και σχετικα παλια η λεπιδα) Αν ομως διαπερναγε, τα αποτελεσματα δεν θα ηταν καλα, περνανε και αρτηριες απο την περιοχη αυτη των ποδιων.  :?

 ::arrowred:: Εχω την ταση καμια φορα να ανακατευω το χρωμα στο δοχειακι με το πισω μερος απο το πινελο (εαν δεν εχω προχειρη οδοντογλυφιδα κοντα μου) Επισης αφου βαψω κατι και χρειαζομαι και τα δυο μου χερια για να ακουμπησω σε ασφαλες σημειο το κομματι, βαζω το πισω μερος του πινελου στο στομα για καποια δευτερολεπτα και συνεχιζω το βαψιμο στο επομενο κομματι. Ετσι λοιπον προχθες το βραδυ, εβαφα με πινελο κατι τροχους, εχω ανακατεψει το χρωμα με το πισω μερος του πινελου, βαφω τον εναν τροχο, βαζω το πινελο στο στομα για να τον ακουμπησω με ασφαλεια και η γλωσσα εγινε μαυρη...με λιγη βοτκα πιστευω εγινε καλη απολυμανση  ::glossa::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:29:38 πμ »
Μια κουβέρτα μου έχει πάνω της εδώ και πολλά χρόνια ένα μεγάλο σημάδι από Humbrol 33, θα ανεβάσω και φωτογραφικά ντοκουμέντα αργότερα!

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:33:23 πμ »
 ::arrowred:: Kόλλημα με κυανοακρυλική φύλλου ρητίνης zimmerit της ATAK και ταυτόγχρονα ανοιχτή η τηλεόραση για κλεφτές ματιές στον αγώνα Μπαρτσελόνα-Τσέλσι.Γκολ ο Μέσσι και το δάχτυλο κολλημένο μαζί με τη ρητίνη πάνω στο μοντέλο  :evil:

 ::arrowred:: Ανακάλυψη ενός καλωδίου με ένα σαγρέ μονωτικό υλικό το οποίο προσπάθησα να αφαιρέσω για πιθανή χρήση του ως αντιολισθητική σε άρματα.Φαλτσάρει ο κόφτης,βρίσκει δάχτυλο,το αίμα πίδακας και μετά απο λίγο στο Βουβάλειο Νοσοκομείο Καλύμνου  ::glossa::

 ::arrowred:: Ο αερογράφος μου όταν φεύγει απο τα μανταλάκια χέρια μου έχει την κακιά συνήθεια να κάνει κάθετη εφόρμηση στο πάτωμα στοχεύοντας το με το μπέκ!Three until now and counting...  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:35:10 πμ »
ΕΓΩ δεν κάνω μοντελιστικές γκάφες
 :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
 ::salut::
Σ.Σ.

Κύριε Σ.Σ. το θέμα αυτό αφορά ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΕΣ (για να μην πω όλο το forum) και όποιος δεν κάνει γκάφες δεν είναι τέτοιος. Τσάαααακ!
Μπορεί να μην κάνεις γκάφες, ΛΕΣ ΟΜΩΣ! Τσακ τσάααακ!
Αναμένω προεδρικές γκάφες πάραυτα  ::salut:::

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:35:47 πμ »
Μόλις έχω τελειώσει το πρώτο μου τετρακινητήριο αεροσκάφος στην 1/48,ένα Liberator,βαμμένο για πρώτη φορά με αερογράφο,ψαγμένες τεχνικές κλπ.
Αποφασίζω να το φωτογραφίσω,οπότε το ακουμπάω στην καρέκλα μου ,από μπράτσο σε μπράτσο έφτανε,για να καθαρίσω τον πάγκο.
Οταν τελείωσα κάθισα για να ξεκουραστώ...
Εβγαλα τον ραχιαίο πυργίσκο από τον κ@λ@ μου με μυτοτσίμπιδο!

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:45:43 πμ »
Ώπα, τώρα μου θύμησες και άλλο:

Έχω φτιάξει το B-25 της Italeri στην 1/72 - με άφθονα βαρίδια στο ρύγχος. Αποφασίζω να το φωτογραφίσω στον αέρα, με προοπτική, κρατώντας το από το οριζόντιο σταθερό (σημειωταίον κολλιέται στο πάνω μέρος της ατράκτου). Πάνω που έχω ζουμάρει, νετάρει κλπ πατάω κλικ και μένω με το οριζόντιο στο χέρι. Το υπόλοιπο μοντέλο επέστρεψε στα κομμάτια του...

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:47:09 πμ »
Ιστορία Νο 1
Ανοίγω το ντουλάπι στο εργαστήριο να πάρω το σπρευ με το γκρι αστάρι Hycote και μου πέφτει από τα χέρια πάνω στο μεταλλικό στοπ (πείρος) της πόρτας της ντουλάπας και τρυπάει...
Αρχίζει να περιστρέφεται σαν τρελό, "φτύνοντας" και ασταρώνοντας όλο το περιεχόμενο της ντουλάπας με τα κιτ, γενικά το εργαστήριο-τοίχους, computer, πάγκους, καρέκλα- και φυσικά εμένα που προσπαθώ να το πιάσω και να κλείσω την τρύπα με το δάκτυλο...
Πανικός! το αρπάζω και τρέχω προς την βεράντα, χωρίς να έχω καταφέρει να εντοπίσω την τρύπα...
Αποτέλεσμα Νο 1:
Εργαστήριο – περιεχόμενο=γκρι
Διάδρομος προς βεράντα= τοίχοι-πάτωμα γκρι.
Χωλ προς βεράντα= τοίχοι-πάτωμα γκρι.
Σαλόνι προς βεράντα= πάτωμα γκρι γραμμή (έχω καταφέρει να φτύνει προς τα κάτω...)
Βεράντα= τίποτα!!!, έχει προλάβει το άτιμο να αδειάσει εντός σπιτιού.
Διάρκεια ζημιάς: μερικά δευτερόλεπτα...

Αποτέλεσμα Νο2.
4 άτομα (εγώ –η σύζυγος και 2 παιδιά στα γόνατα με πατσαβούρια και διαλυτικό να καθαρίζουμε το αστάρι από πατώματα-πόρτες-μπαλκονόπορτες κλπ...
Βλέμμα συζύγου-κοφτερό και έντονο…!!!
Γέλια παιδιών – τρανταχτά…!!!
Διάρκεια καθαρίσματος: κάνα 2ωρο

Αποτέλεσμα Νο3.
Κυριακή πρωί-πρωί σκάλα-μπογιές-ρολό-πινέλο και βάψιμο εργαστηρίου –διαδρόμου-χωλ…
Διάρκεια βαψίματος:  μέχρι που νύχτωσε…

Είπατε τίποτα;;;  :lol:

Ιστορία Νο2.

Μόλις έχω τελειώσει τη σκαλωσιά στο διόραμα "...και στας οικοδομάς" και ο πάγκος είναι μπουρ...λο!
Βάζω το διόραμα στην καρέκλα και καθαρίζω...
Τελειώνω... και κάθομαι στην καρέκλα να απολαύσω τον καθαρό πάγκο...
Ε! ξανάφτιαξα την σκαλωσιά, ευτυχώς δεν είχα βάλει ακόμα τον γεράνο και τα υπόλοιπα πάνω...

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:47:35 πμ »
Ώπα, τώρα μου θύμησες και άλλο:

Έχω φτιάξει το B-25 της Italeri στην 1/72 - με άφθονα βαρίδια στο ρύγχος. Αποφασίζω να το φωτογραφίσω στον αέρα, με προοπτική, κρατώντας το από το οριζόντιο σταθερό (σημειωταίον κολλιέται στο πάνω μέρος της ατράκτου). Πάνω που έχω ζουμάρει, νετάρει κλπ πατάω κλικ και μένω με το οριζόντιο στο χέρι. Το υπόλοιπο μοντέλο επέστρεψε στα κομμάτια του...

Η φωτογραφία υπάρχει;


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:49:38 πμ »
Ναι, υπάρχει. Δείχνει έναν πολύ όμορφο καταγάλανο ουρανό.

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:51:17 πμ »
Μόλις έχω τελειώσει το πρώτο μου τετρακινητήριο αεροσκάφος στην 1/48,ένα Liberator,βαμμένο για πρώτη φορά με αερογράφο,ψαγμένες τεχνικές κλπ.
Αποφασίζω να το φωτογραφίσω,οπότε το ακουμπάω στην καρέκλα μου ,από μπράτσο σε μπράτσο έφτανε,για να καθαρίσω τον πάγκο.
Οταν τελείωσα κάθισα για να ξεκουραστώ...
Εβγαλα τον ραχιαίο πυργίσκο από τον κ@λ@ μου με μυτοτσίμπιδο!

Γυμνός μοντελάριζες :?: :?: :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 27, 2014, 11:53:37 πμ »
Γυμνός μοντελάριζες :?: :?: :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ποιητική υπερβολή για να καταλάβετε την δύναμη της πρόσκρουσης! ::glossa:: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 27, 2014, 12:12:12 μμ »
Δε νομίζω πως ο σκληρός δίσκος θα σηκώσει το φορτίο αν αρχίσω να καταγράφω τις βλακείες που έχω κάνει...

Θα παραθέσω μία από τις πλέον πρόσφατες, με κάποιο τρόπο ακούμπησα το μασκαρισμένο κάτω μέρος αυτού του P-51 πάνω σε ένα χαρτί νοτισμένο με διαλυτικό νίτρου. Η φύση έκανε τη δουλειά της, το νίτρο πέρασε το μασκάρισμα και αφού έβαψα όλη την πάνω παραλλαγή και ξεμασκάρισα, αποκαλύφθηκε το μέγεθος της καταστροφής.

Click to see the original size. Click to see the original size.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος vags

  • Βαγγέλης Βασιλόπουλος IPMS 611
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 581
  • Age: 49
  • Τόπος: Καρέας Αθήνα
  • Modelling Race Unlimited
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 27, 2014, 12:26:33 μμ »
Το πρόβλημα που είναι;
Χρησιμοποιείς την ίδια ακριβώς τεχνική και στο υπόλοιπο και έχεις ένα τέλειο μοντέλο "παρατημένου α/φους" που ούτε ο Per Olaf δεν θα μπορούσε να φτιάξει...

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 27, 2014, 12:31:48 μμ »
Αρκετά χρόνια πριν, πρέπει να ήμουνα 16-17 και είχα διαβάσει σε ένα άρθρο του προέδρου, ή του συχωρεμένου του Παπανικολάου, που έλεγε πως για να κάτσει σωστά ένα άρμα στη βάση του, χρησιμοποιούσαν βίδα, με την οποία βίδωναν το άρμα στη βάση. Στο άρθρο έλεγε ότι την τρύπα στο πήγμα και στη βάση με το Dremel και κατόπιν πέρασμα της βίδας. Εγώ Dremel δεν είχα, είχαμε όμως στην αποθήκη ένα πάρα πολύ ωραίο Black & Decker. Το άρμα, ένα Sherman της Tamiya ήταν ήδη κολλημένο στη βάση, οπότε έβγαλα τον πύργο, πέρασα το τρυπάνι στην τρύπα που άφηνε ο πύργος, πάτησα την σκανδάλη και το Sherman περιστράφηκε με τις στροφές του τρυπανιού, εκσφενδονίζοντας γύρω, γύρω αναρτήσεις, φορτώματα, κάνιστρα κτλ.
Το αποτέλεσμα ήταν να κάνω το Sherman κατεστραμένο, αλλά πλέον βιδωμένο γερά στην βάση του!

Υ.Γ. Για την ιστορία το Sherman υπάρχει ακόμα. Θα ποστάρω φωτογραφία το βράδυ.
 ::glossa:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Χατζηδημητριου Δ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1101
  • Age: 51
  • Τόπος: Γλυκα Νερα
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 27, 2014, 01:18:55 μμ »
Αλεξ δεν είχες μόνο εσύ τέτοιες ιδέες  ::glossa::
Το επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσαβιδο ήταν αφόρτιστο και πήρα το ηλεκτρικό κατσαβίδι γυψοσανίδων.
Το οποίο ξεκινά μόνο όταν δεχτεί πίεση η κεφαλή και σταμάτα μόνο όταν τερματίσει η βίδα.
Το αριστερό χέρι από κάτω , να κρατά κόντρα στο μοντέλο και το δεξί να πιέζει για να περάσει η βίδα.
Και το μοντέλο απέκτησε βάση την παλάμη μου.

Πριν αποκτήσω κομπρεσέρ πηγή αέρα είχα φιάλες κατάδυσης.
Έκανα μια πατέντα και προσάρμοσα το σωλήνα του αερογράφου στο πρώτο στάδιο του ρυθμιστή πιέσεις και είχα περίπου 1bar στον αερογράφο.
Οι φιάλες έπρεπε να είναι στην ρεζέρβα 50bar , πρώτα πατούσα την σκανδάλη και μετά άνοιγα τις φιάλες και για να σταματήσω το ανάποδο.
Μπελαλίδικο άλλα είχα αέρα.
Μετά από μια κατάδυση που ματαιώθηκε λόγω κακοκαιρίας ήθελα να βάψω , αλλά να μην αδειασω πρώτα τις φιάλες.
Για λίγα bar που θα χαλούσα δεν άξιζε τον κόπο να πάω να ξαναγεμίσω αέρα , εξάλλου ο αέρας μου ήταν υπέρ αρκετός για μια βουτιά.
Οι φιάλες λοιπόν γεμάτες 2 φιάλες x 11lit x250 bar = 5,5m3.
Και πάνω στο πάτα-άνοιξε-κλείσε-άσε-και πάλι-και ξανά έγινε η πατάτα και αφήνω τον αερογραφο χωρίς να κλείσω τις φιάλες.
Το σωληνάκι σκάει λίγα εκατοστά κάτω από τον αερογραφο και μετατρέπεται σε μαστίγιο που στην άκρη του είχε τον αερογραφο με χρώμα στο κυπελλάκι.
Αναγκάστηκα να φύγω από το δωμάτιο και όταν ξαναπμήκα  ::eusa_wall:: 



Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Modelling Bloopers
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 27, 2014, 02:11:22 μμ »
η μούρη μου γίνεται με πουά μεταλλικού χρώματος σε στυλ terminator και φυσικά φόρμα, πάγκος και μοντέλο στο ίδιο μοτίβο...  Παρόλο που καθαρίστηκα όσο μπορούσα για 2-3 μέρες ήμουν λες και είχα ψεκαστεί με μεταλλικό χρώμα.


Παρόλο που γελάμε με τις γκάφες μας, όπως η παραπάνω καί του συναδελφου με την κυανοακρυλλικη, απ' την άλλη σκέφτομαι το πόσο επικίνδυνα και ταυτόχρονα τυχεροί είμαστε που δεν έχουμε πάθει καμιά μόλυνση ή καμιά σοβαρή σωματική βλάβη.

Αμέτρητες φορές έχω κοπεί - ΔΥΣΤΥΧΩΣ - πασαλείψει τον πάγκο εργασίας μου (ξυλινος καί μέσα στο υπνοδωμάτιο μου) με ποσότητες διαλυτικού καί σμάλτων χρωμάτων με αποτέλεσμα να φεύγει όλο το γραφειο στην αυλή για να στεγνώσει το διαλυτικο/χρωμα.

Με τις κυανοακρυλλικες ευτυχως, δεν εχω πάθει κάτι (χτύπα ξύλο) και όσες φορες μου έχει χυθει πάνω μου ευτυχως φορούσα γαντια.

Το μόνο χαρακτηριστικό παράδειγμα γκάφας μου που μου έρχεται αυτή την στιγμή στο μυαλό είναι οταν προσπαθούσα να ψεκάσω μες τον χειμώνα ένα μοντέλο από το παράθυρο του δωματίου μου (κυριως επειδη βιαζόμουνα) με τον αερα κόντρα!!! Το αποτέλεσμα... το μοντέλο βάφτηκε αλλά εγω μετα ειχα εντονο πονοκέφαλο και το δωμάτιο "σφραγίστηκε" για 2 μέρες με μόνο το παράθυρο ανοιχτο για να φύγει η μπόχα του διαλυτικού!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Tags: